Peňazí na dotácie pre bytovky bude menej

Vlani rezort výstavby pre nedostatok peňazí odsunul 250 žiadostí o dotácie na opravu niektorých porúch bytoviek. Tento rok je peňazí v rozpočte ešte menej. Na podanie žiadostí je čas len do 15. februára.

Ak nepribudnú peniaze, rezort výstavby bude môcť tento rok vyhovieť o polovicu nižšiemu počtu žiadostí o dotácie na opravy bytových domov ako vlani.(Zdroj: Ilustračné - TASR)

BRATISLAVA. Prideľovanie dotácií na odstránenie systémových porúch bytových domov v tomto roku čaká jediná zmena - bude na ne menej peňazí.

Dotácie poskytuje ministerstvo výstavby a v rozpočte má na ne 9,96 milióna eur. Vlani bolo na dotácie 13,28 milióna, po úprave to stúplo až na 19,62 milióna. Žiadateľom môže štát na dotáciách zaplatiť aj polovicu výdavkov. Ide vlastne o akýsi účelový nenávratný dar.

Každoročný veľký záujem (vlani napríklad vyhovovalo požiadavkám takmer 600 žiadostí, no peniaze stačili len pre 343 z nich), môže tento rok čiastočne poklesnúť. Deväť z dvanástich výnosom definovaných porúch totiž možno riešiť zateplením. Veľa vlastníkov z bytoviek si doplnilo zdroje cez vlaňajší pôžičkový zatepľovací program Štátneho fondu rozvoja bývania.

Pomôže aj niečo navyše

Kto má šance
 • Žiadať o dotácie možno len
  na definované systémové poruchy. Tie sú vo výnose
  ministerstva výstavby. Patria k nim napríklad porucha
  obvodového plášťa bytovky
  (zateká tam, kde sa spájajú steny) alebo poruchy
  prejavujúce sa trhlinami
  na schodoch či lodžiách.
 • Ako príloha sa predkladajú aj také dokumenty, ako je projektová dokumentácia a právoplatné stavebné povolenie. Keďže dotácia je len na časť peňazí, okrem iného sa predkladajú aj
  doklady o vlastných zdrojoch.
 • K najčastejším chybám žiadostí patrí predkladanie len takzvaného indikatívneho úverového prísľubu z banky namiesto záväzného, či
  predloženie už neplatného stavebného povolenia.
 • Body sa pridávajú za urobené práce na dome, za každé 0,03 eura na štvorcový meter plochy bytu mesačne odvedených do fondu opráv (najviac 75 bodov), ak ide o havarijný stav, za už
  uzatvorenú zmluvu so stavebnou firmou, za vek bytovky, za opakované predloženie žiadosti a za každý pracovný deň medzi odovzdaním úplnej žiadosti
  a termínom 15. februára.

Zdroj: ministerstvo výstavby, krajské stavebné úrady, Váš správca

Žiadosti o dotácie začali na krajské stavebné úrady prichádzať od prvého pracovného dňa tohto roka. O tom, ktoré vyberú rozhoduje bodovací systém.

„Najväčšiu šancu na úspech majú domy, ktoré majú všetky podklady pripravené na podanie hneď na začiatku januára a zároveň sa o svoj dom aj v predchádzajúcich obdobiach starali," hovorí investičná manažérka spoločnosti Váš správca Ivana Feketeová.

Vysoko sa hodnotia práce na dome v posledných štyroch rokoch pred podaním žiadosti, či už ide o obnovu alebo modernizáciu spoločných častí a zariadení domu. Do úvahy sa berie aj investícia, ktorú dom plánuje robiť napríklad v nasledujúcom roku súbežne s odstránením systémovej poruchy, na ktorú sa žiada dotácia. „Tieto doklady nie sú zaradené medzi povinnými, ale zavážia," radí Feketeová.

Preinvestované práce by sa mali zdokladovať napríklad zmluvou o dielo, prípadne faktúrami a dokladmi o úhrade, či odovzdávacím protokolom. Plánované investície zasa podpísanou zmluvou o dielo, z ktorej bude jasný rozsah prác a výška investície.

Vlastníci musia mať zároveň zabezpečené financie. Vyššiu šancu majú aj žiadatelia, ktorí prispievajú vyššou sumou do fondu opráv a v predchádzajúcich rokoch neuspeli.

Až keď miniete vlastné

Vyhovujúce žiadosti v pridelenom finančnom limite zasielajú krajské stavebné úrady na ministerstvo 10. marca. „Ministerstvo každú doručenú žiadosť opätovne overí a posúdi. Pre vyhovujúce a finančne kryté žiadosti vypracuje návrh zmluvy o poskytnutí dotácie," opisuje ďalší postup rezort výstavby. Žiadatelia sa o tom, či uspeli spravidla dozvedia ešte v marci.

Schválené peniaze ministerstvo po podpise zmluvy poukáže na účet krajského stavebného úradu. Ten ich uvoľní až po vyčerpaní vlastných zdrojov žiadateľa a iba formou bezhotovostnej úhrady faktúr. Doklady a ich súlad s vykonanými prácami musí overiť žiadateľ a pracovník krajského stavebného úradu. Za vlastné zdroje sa považujú peniaze z fondu opráv, alebo úver.

Keď zostanete pod čiarou

Tí, ktorí tento rok neuspejú majú možnosť buď čakať ďalší rok alebo prefinancovať všetko cez úver z banky. Vhodný môže byť aj kompromis.

„Keď má dom napríklad tri systémové poruchy, vlastníci to riešia tak, že jednu alebo dve odstránia z úveru, prípadne aj v kombinácii s fondom opráv, a na zvyšok opakovane požiadajú v ďalšom roku," hovorí Feketeová. Vtedy však musia rátať s možnou zmenou predpisov a aktualizáciou niektorých dokladov.

S čím rátať

Chcete žiadať o dotáciu na budúci rok? Prišiel čas začať s prípravou.

1. Tento rok sa dáva 50 percent z nákladov, najviac 18 eur na štvorcový meter
Pripravovaný zákon o dotáciách môže všeličo zmeniť.

2. Bez dohody to nejde
Súhlas na podanie žiadosti musí byť udelený na schôdzi a musí o tom existovať zápis - predkladá sa originál alebo overená kópia.

3. Príprava bude stáť veľa peňazí
Pri menších domoch to môže byť 3500 eur, pri väčších aj do 10 000 eur. Najdrahší je projekt.

4. Ak sa porucha odstraňuje zateplením, overte si firmu
Stavbu musí urobiť zhotoviteľ, ktorý má na tepelnoizolačný systém na vonkajšiu tepelnú ochranu stien potvrdenie vydané inšpekčným orgánom.

5. Čaká vás boj s časom
Len vypracovanie projektu môže trvať tri až šesť mesiacov, Ďalšie tri mesiace môže trvať, kým dostanete právoplatné stavebné povolenie.

Halka Tytykalová
Bude treba nový projekt

Ak ste neuspeli v zatepľovacom programe, pripravený projekt vám pri dotáciách nepomôže.

BRATISLAVA. Tohtoročný termín na podávanie žiadostí o dotáciu na odstránenie systémových porúch bytových domov je zaujímavý len pre pripravených. Spísanie žiadosti síce nie je problém, no príprava príloh trvá aj deväť mesiacov.

Na poslednú chvíľu to nestihnú ani žiadatelia, ktorí pre rýchle vyčerpanie peňazí vlani neuspeli v programe zatepľovania. A to aj napriek tomu, že ich systémovú poruchu na dome mohli takto stavebne vyriešiť.

„Projekt na zateplenie podľa vládneho programu zatepľovania má úplne iný charakter a iné podmienky a náležitosti oproti projektu na odstránenie systémovej poruchy," píše sa v stanovisku rezortu výstavby. Použiť sa preto nedá. „Samozrejme, každý projekt sa dá prepracovať, ale v danom prípade pôjde prakticky o nový projekt," vysvetľuje ministerstvo.

Jedným z dokumentov, ktoré sa prikladajú v žiadosti o dotácie na opravu bytovky, je napríklad evidenčný list systémovej poruchy bytového domu. Ten okrem zhrnutia technických údajov a popisu porúch navrhuje spôsob ich odstránenia.

Halka Tytykalová
Zákon môže zmeniť pravidlá

Ministerstvo výstavby pripravuje nový zákon o dotáciách. Zmeny čakajú aj rozdeľovanie peňazí na opravy bytoviek.

Čo bude inak
 • Na predkladanie žiadostí
  o dotácie na odstránenie
  systémových porúch má od
  roka 2011 platiť nový termín od
  15. januára do konca februára.
 • Žiadatelia, ktorí budú poruchu stavebne riešiť celoplošným
  zateplením, dostanú menej.
  Podiel dotácií sa zníži z 50
  na 30 percent z nákladov.
BRATISLAVA. Poskytovanie dotácií na odstránenie systémových porúch má zostať zachované aj na budúci rok. No plánujú sa niektoré zmeny. Ministerstvo výstavby ich pripravuje v zákone o dotáciách, platiť majú od 1. januára 2011.

Zoznam systémových porúch, na ktoré bude možné dotácie získať, zostáva v návrhu zákona zatiaľ rovnaký. Zmeniť by sa však mal termín na prijímanie žiadostí a v niektorých prípadoch aj výška dotácie.

Návrh rozlišuje, či ide o opravy systémových porúch s pridanou hodnotou v podobe úspor na teple, alebo len o opravy systémových porúch.

Tam, kde sa systémová porucha upraví celoplošným zateplením, by mal štát prispieť dotáciou len do výšky 30 percent oprávnených nákladov. V ostatných prípadoch zostáva súčasných 50 percent.

Po novom by malo byť na predkladanie žiadostí trochu viac času. Úrady ich budú prijímať od 15. januára do konca februára. Návrh zákona zatiaľ prešiel iba medzirezortným pripomienkovacím konaním.

Halka Tytykalová
Vo fonde už vypredali

Peniaze na úvery na obnovu bytových domov zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa prakticky minuli.

BRATISLAVA. Dotácie na odstraňovanie systémových porúch z ministerstva výstavby sú jednou z možností, ako získať peniaze na zlepšenie bývania. Ďalšou je Štátny fond rozvoja bývania. Ten však poskytuje len zvýhodnené pôžičky.

Vo fonde sa v rámci obnovy dá uchádzať o úver na zateplenie bytového či rodinného domu, na obnovu alebo modernizáciu spoločných častí a zariadení bytoviek alebo na odstránenie statických nedostatkov bytového domu. Žiadať možno počas celého roka, no každoročný záujem je tak vysoký, že rozhodujú prvé dni v roku. Podľa rezortu výstavby, fond má tento rok zatiaľ na úvery pre obnovu 27 miliónov eur. Koncom januára už prišli žiadosti za vyše 29 miliónov.

Fond vlani rozdeľoval pôžičky aj z vládneho zatepľovacieho programu. Napriek tomu, že sa peniaze vyčerpali, žiadosti prichádzajú ďalej. Fond ich musí vrátiť, tento rok na ne nie sú peniaze.

Halka Tytykalová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Rastie nám pokrivená generácia?
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 2. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 3. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 4. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 5. Detské zúbky sú veda
 6. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 13 884
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 444
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 144
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 665
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 843
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 294
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 226
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 017
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 995
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 522

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Saganovi pomocníci čelili sizyfovskej úlohe. Čakali sme od seba viac, tvrdia

Pre trojicu slovenských cyklistov to bola náročná úloha.

Neprehliadnite tiež

Nečakané zrušenie nájmu hlavnej stanice v Bratislave je správne

Nájomné sa počíta v stovkách tisíc eur, developer bol preto povinný odkryť vlastnícku štruktúru. Neurobil to.

Tesco bojuje proti plytvaniu s jedlom, do roku 2030 zníži potravinový odpad o polovicu

Vo Veľkej Británii Tesco zverejňuje údaje o potravinovom odpade každé štyri roky, najnovšie ich bude zverejňovať aj na Slovensku či v Česku.

Londýnčania sú proti zrušeniu Uberu, petíciu podpísalo vyše pol milióna ľudí

Uber v Londýne dlhodobo čelí útokom tradičných taxikárov, podľa ktorých nerešpektuje bezpečnostné pravidlá, čím ohrozuje cestujúcich.