Živnostníkov čakajú vyššie odvody

Od nového roku sa najnižšie odvody neplatia už z minimálnej, ale priemernej mzdy. Zmena výpočtu zvýši náklady tisícom podnikateľov.

Vyššie odvody nie sú jediná zlá správa, ktorú podnikateľom priniesol nový rok. Stres im spôsobí aj to, že zúčtovanie zdravotných odvodov musia urobiť o tri mesiace skôr.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

Od nového roku sa najnižšie odvody neplatia už z minimálnej, ale priemernej mzdy. Zmena výpočtu zvýši náklady tisícom podnikaľov.

BRATISLAVA. Hospodárska kríza nie je jediná nepríjemná záležitosť, s ktorou sa podnikatelia musia tento rok popasovať. Neustále zmeny zákonov ich neobišli ani teraz. A tak ich čaká niekoľko noviniek v daniach aj odvodoch.

Prehľad najdôležitejších zmien
 • Ročné zúčtovanie zo zdravotných odvodov sa podáva do konca marca, nie do konca júna ako vlani.
 • Najnižšie zdravotné a sociálne odvody sa už neplatia z minimálnej mzdy, ale zo 44,2­percentného podielu priemernej mzdy.
 • Ak si podnikateľ objednáva službu z iného členského štátu, z ktorej sa platí DPH, musí sa u nás zaregistrovať pre účely DPH na daňovom úrade. Nestáva sa však automaticky platcom DPH. Ním môže byť, ak sa pre to rozhodne dobrovoľne, alebo ak jeho 12­mesačný obrat´prevýši 49790 eur.
 • O vrátenie DPH zo zahraničných nákupov členských štátoch EÚ už podnikatelia nemusia žiadať zahraničné daňové úrady, ale slovenské.
 • Daňovú stratu si podnikatelia môžu odpisovať sedem rokov, do vlaňajška to bolo o dva roky menej.
 • Takzvané transferové oceňovanie, teda keď firma predáva tovar alebo službu za zvýhodnenú cenu svojej dcérskej firme, zamestnancovi alebo konateľovi, sa sprísni. Firmy už nemôžu platiť DPH zo zvýhodnenej, ale trhovej ceny.
 • Zaviedla sa povinnosť elektronicky podávať súhrnné výkazy k DPH, ak podnikateľ vyváža do iných členských štátov EÚ tovary alebo služby.
 • Nezdaniteľná časť základu dane sa nezvýšila, ako to bývalo každoročne zvykom, ale zostala rovnaká ako vlani (4025,70 eura).

Dane budú platiť zhruba v takej výške ako vlani, no odvody im stúpnu. Väčšina z podnikateľov totiž do Sociálnej a zdravotných poisťovní odvádza najnižšie odvody. Tie sú od januára vyššie najmä preto, že sa už neplatia z minimálnej mzdy, ale zhruba z polovice priemernej mzdy.

Väčšina má najnižšie odvody

Zmena sa dotkne vyše 80 percent všetkých podnikateľov. Zo zhruba 240-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb platí do Sociálnej poisťovne najnižšie odvody približne 205-tisíc. Podobne je to aj pri odvodoch do zdravotných poisťovní.

Od januára budú podnikatelia platiť zdravotné aj sociálne odvody zo sumy 319,58 eura, čo je 44,2 percenta priemernej mzdy v hospodárstve v roku 2008. Vlani platili odvody z necelých 300 eur.

Spolu musia po novom do Sociálnej poisťovne mesačne odvádzať približne 97 eur (vyše 2900 korún). Je to asi o sedem eur mesačne viac, ako odvádzali vlani.

Ak by sa naďalej platili odvody z minimálnej mzdy, za celý rok by do Sociálnej poisťovne zaplatili asi o 40 eur menej a pri zdravotných odvodoch o 20 eur menej. Dôvodom rozdielu je veľký nárast priemernej mzdy v roku 2008, z ktorej sa odvody počítajú. Minimálna mzda rástla pomalšie. Zmenu spôsobu výpočtu najnižších odvodov presadila vláda na návrh podnikateľov.

Posun termínu zúčtovania

Nové minimálne odvody musia podnikatelia odviesť od Sociálnej aj zdravotných poisťovní najneskôr do 8. februára. Ak to nestihnú, hrozia im finančné sankcie.

„Minimálny preddavok sa týka buď nových živnostníkov, ktorí ešte nepodávali ročné zúčtovanie zdravotných odvodov a nemajú iného platiteľa poistného, alebo tých, ktorým v zúčtovaní vyšla suma nižšia ako minimálny preddavok,“ povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.

Aj v sociálnom poistení platí, že ak niekomu vyjde nižší vymeriavací základ, ako je minimum, musí platiť minimálne odvody.

Ďalšou výraznou zmenou, ktorá nielen podnikateľom, ale aj mnohým zamestnancom skôr priťaží ako pomôže, je posun ročného zúčtovania zdravotných odvodov na skorší termín.

Kým vlani stačilo odvody zúčtovať do konca júna a prípadný nedoplatok zaplatiť do konca októbra, tento rok je to v oboch prípadoch o tri mesiace skôr.

Zúčtovať zdravotné odvody tak podnikatelia, ale aj bežné fyzické osoby, ktorých sa to týka, musia stihnúť najneskôr do konca marca. Je to o to horšie, že do konca marca treba podať aj daňové priznanie.

Strata bude na dlhšie

Priznanie aj odvody však podnikatelia môžu riešiť už teraz. Tlačivá daňových priznaní sú už zverejnené na webe Daňového riaditeľstva a ročného zúčtovania odvodov na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva.

Pre podnikateľov je zaujímavou zmena odpisovania straty z podnikania. V minulosti si ju mohli odpisovať päť rokov. Teraz je to viac.

„Lehota na odpočet daňovej straty od základu dane sa predlžuje na sedem rokov,“ povedal hovorca Daňového riaditeľstva Miroslav Dobák. Týka sa to novej straty. Ak bol podnikateľ v mínuse vlani alebo predvlani, stratu si odpisuje po starom, teda päť rokov.

DPH: Firmám pribudnú povinnosti

Registrácia na daň z pridanej hodnoty bude povinná aj pre niektorých podnikateľov, ktorí nie sú platcami tejto dane.

BRATISLAVA. Podnikateľom pribudli od nového roku povinnosti aj pre mnohé zmeny v dani z pridanej hodnoty (DPH). Registrovať sa na DPH v niektorých prípadoch už musia aj pod〜nikatelia, ktorí to doteraz robiť nemuseli. Týka sa to tých, ktorým zahraničné firmy z iných členských štátov EÚ poskytujú rôzne služby,napríklad právnické, z ktorých sa platí DPH.

Zmenu schválil vlani parlament, aby sme sa priblížili k pravidlám pre DPH v únii. Táto registrácia neznamená, že podnikateľ sa zároveň stane platcom DPH, teda takým, ktorý si môže nárokovať odpočet tejto dane.

V sídle odberateľa

Zmena vyplýva z pravidiel únie, ktoré nariaďujú, aby sa cezhraničné služby nezdaňovali v sídle dodávateľa, ale odberateľa. Registračný formulár podnikatelia nájdu na webovej stránke Daňového riaditeľstva. Pre tento typ registrácie nie sú v zákone časové lehoty. „Ak napríklad slovenský podnikateľ začne spolupracovať s právnickou kanceláriou z Česka, mal by sa registrovať na daňovom úrade, hoci nebude štandardným platiteľom DPH. Zaregistrovať by sa mal skôr, ako začne využívať jej služby,“ povedala Silvia Bobocká zo Slovenskej asociácie malých podnikov.

Okrem registrácie musí slovenský odberateľ takisto zaplatiť DPH, ak je miestom dodania služby Slovensko. Preto mu pravdepodobne zahraničná firma fakturovala službu bez zahraničnej dane.

Ak by sa odberateľská firma zo Slovenska na daňovom úrade podľa Dany Ferenčíkovej z PricewaterhouseCoopers nezaregistrovala, český partner by jej mohol za služby faktúrovať cenu s českou DPH, ktorá je na služby o percento vyššia ako u nás. Pre slovenského podnikateľa sa tým však celá vec neskončila.

„Ak si slovenský podnikateľ nesplnil registračnú povinnosť a povinnosť odviesť daň na výstupe, môže byť penalizovaný,“ povedala Ferenčíková. Situáciu by podľa nej mal riešiť tak, že sa čo najskôr zaregistruje a českého partnera požiada, aby mu vystavil novú faktúru. Tentoraz už bez českej DPH. K takejto cene slovenský podnikateľ priráta 19-percentnú sadzbu a odvedie ju do nášho štátneho rozpočtu.

Ak by naša firma poskytovala služby pre zahraničnú firmu z iného členského štátu únie, aj tu platí, že sa musí registrovať pre DPH na daňovom úrade. Obdobne by sa mala registrovať na daňovom úrade v svojom štáte aj zahraničná odberateľská firma, aby poskytla DPH číslo slovenskému dodávateľovi, ktoré bude musieť uviesť vo faktúre.

Bez výnimiek to nejde

Bobocká pripomína, že pri platení DPH z cezhraničných služieb existujú výnimky. Nie všetky služby sa totiž zdaňujú podľa základného pravidla, teda v sídle firmy, ktorá je odberateľom služby zo zahraničia.

Kultúrne či športové podujatia sa zdaňujú tam, kde sa uskutočňujú. Keď napríklad slovenská firma dodá službu z oblasti kultúry českej, ale zrealizuje sa v Nemecku, DPH zostáva tam, a nie v sídle odberateľa, ktorým je v tomto prípade česká firma. Výnimkou je aj krátkodobý prenájom, ten sa tiež zdaňuje v mieste prenájmu, ktoré sa nemusí zhodovať so sídlom odberateľa.

Pravidlá platenia DPH sú voľnejšie

Platcom DPH je podnikateľ s ročným obratom nad 49 790 eur.

BRATISLAVA. Tento rok podnikatelia nezačínajú ponosou na to, že nové pravidlá v dani z pridanej hodnoty ich budú tlačiť do zvyšovania cien. Už pár mesiacov platí, že povinnosť hlásiť sa ako platiteľ DPH na daňovom úrade má len ten podnikateľ, ktorý za 12 mesiacov dosiahol obrat 49 790 eur (1,5 milióna korún). Ešte donedávna to bolo 35-tisíc eur (1,05-milióna korún).

Slovensko sa tak vrátilo k pravidlám, ktoré platili ešte pred zavedením eura. S príchodom novej meny sa obrat dočasne znížil a medzi povinnými platcami DPH sa ocitli tisícky nových podnikateľov. Niektorým dokonca hrozilo, že budú musieť zvýšiť ceny.

Obrat pre DPH sa nepočíta za kalendárny rok, ale za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Podnikatelia si teda musia každý mesiac sledovať, koľko zarobia a to, aby ich súčet zárobkov za 12 mesiacov nepresiahol stanovenú hranicu.

Daň môžu platiť doma

O vrátenie DPH z nákupov v zahraničí môžu podnikatelia žiadať na našich daňových úradoch.

BRATISLAVA. Podnikatelia, ktorí nakupujú výrobky alebo služby iných štátoch Európskej únie, a sú platiteľmi DPH, si môžu vydýchnuť. Od januára o vrátenie DPH zo zahraničných nákupov nemusia žiadať v zahraničí.

Daňové priznanie aj žiadosť o vrátenie dane podávajú na daňovom úrade na Slovensku. „Žiadosť sa nemusí podávať osobne, ale elektronicky,“ vraví Silvia Bobocká zo Slovenskej asociácie malých podnikov. Náš daňový úrad komunikuje so zahraničnými úradmi namiesto podnikateľa. O tom, či úrady žiadosti vyhovejú, sa podnikateľ dozvie najneskôr do štyroch mesiacov.

Ako vláda plní sľub zrušiť väzbu medzi minimálnou mzdou a odvodmi živnostníkov

Čo sľúbili: Zavedieme mechanizmus vopred garantovanej sumy, z ktorej sa bude určovať výška odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby, aby na ich výšku nemalo vplyv pravidelné zvyšovanie minimálnej mzdy.

Zdroj: Volebný program HZDS, máj 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. S každým zvýšením minimálnej mzdy sa zvyšujú odvody živnostníkov. Zrušenie tejto väzby sprehľadní systém a zníži administratívnu záťaž vyplývajúcu z častej zmeny podmienok pre živnostníkov.

Aká je realita? Sľub bol splnený. Od začiatku roka 2010 sa odvody na zdravotné a sociálne poistenie prestanú počítať na základe výšky minimálnej mzdy. Po novom budú závisieť od vývoja priemernej mzdy.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 075
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 036
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 8 439
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 823
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 367
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 187
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 822
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 003
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 664
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 3 724

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.

KOMENTÁRE

Netreba vedieť, čo je Kajínek. Z väznice vykročila celebrita (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

Neprehliadnite tiež

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

Bloomberg: Elektrické auta môžu byť lacnejšie než benzínové

Pokles cien batérií by mohol znamenať, že elektrické autá zlacnejú už v roku 2025.

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.

V Bratislave zvažujú postaviť parkovací dom s parkom na streche

Parkovací dom chce postaviť mestská časť, rekreačná zóna má mať 1423 štvorcových metrov.