Obce si daňovníkov samy hľadajú

Obce na kontrolu plnenia povinností pri dani z nehnuteľností využívajú najmä kataster.

Priznanie k dani z nehnuteľnosti sa dá podať poštou alebo osobne.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. Priznanie k dani z nehnuteľností tento rok treba podať do 1. februára. Zákonný termín - 31. januára - totiž vychádza na nedeľu.

Povinnosť odovzdať obci či mestu daňové priznanie nemá každý vlastník domu, bytu či pozemku. Má ho len ten, kto vlani nadobudol nehnuteľnosť alebo sa zmenili skutočnosti, ktoré sú dôležité na vyrubenie dane. Tými sú napríklad vydanie stavebného povolenia (daňovník pozemok priznáva ako stavebný) či kolaudačného rozhodnutia (priznáva stavbu).

Otázky a odpovedeČo má urobiť daňovník po predaji alebo kúpe nehnuteľnosti a kedy
mu vzniká oznamovacia povinnosť.


1. Čo mám robiť, ak som v roku 2009 nehnuteľnosť zdedil a hneď – do dvoch mesiacov – ju aj predal? Aké boli alebo sú moje povinnosti voči správcovi dane z nehnuteľností?

V takomto prípade je potrebné v jednom roku oznámiť vznik a zánik daňovej povinnosti. Daň z nehnuteľností sa obci alebo mestu neplatí, zo zákona totiž rozhoduje stav vždy k 1. januáru.

2. Daň sa platí na kalendárny rok, v tomto prípade na rok 2010, podľa stavu k 1. januáru 2010. Vráti mi niekto primeranú časť, ak nehnuteľnosť napríklad už na jar predám?

Nie, nikto vám nič z odvedenej dane nevráti. Daň je ročná, čiže daňovník zaplatí daň za celý rok. Na druhej strane, ak napríklad niekto kúpi byt v januári tohto roka, daňovníkom sa stáva až 1. januára budúceho roka.

3. Pri oznamovacej povinnosti rozhoduje dátum na liste vlastníctva alebo dátum doručenia vyrozumenia z katastra?

Pri oznamovacej povinnosti rozhoduje dátum rozhodnutia o povolení vkladu, ktorý zakladá právne účinky, nie dátum vydania listu vlastníctva.

Zdroj: mesto Košice

Daňové priznanie možno podať osobne alebo poslať poštou. Tlačivá majú na weboch samosprávy, ktoré daň z nehnuteľností spravujú, a tiež ministerstvo financií. Sú aj na mestskom či obecnom úrade.

Kópie nemusí potvrdiť notár

Pokiaľ sa vyberiete s priznaním na úrad osobne, pracovníci samospráv odporúčajú so sebou zobrať doklad preukazujúci nadobudnutie nehnuteľnosti (kúpno­predajnú či darovaciu zmluvu, pri novostavbe kolaudačné rozhodnutie, osvedčenie o dedičstve), list vlastníctva (prípadne rozhodnutie o povolení vkladu) a občiansky preukaz. Ak posielate priznanie poštou, priložte kópie týchto dokladov. Nemusí ich overiť notár.

„Odporúčame podať list doporučene," vraví hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Monika Pastuchová. Ak dôjde k nezrovnalostiam, samospráva ich rieši v takzvanom vytýkacom konaní.

Ak nehnuteľnosť patrí viacerým vlastníkom, priznanie podáva každý z nich. Môžu sa aj dohodnúť a priznanie podá ten, koho si určia. Dohodu však musia písomne oznámiť správcovi dane pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

Na weboch niektorých miest sa dá nájsť aj tlačivo pre takúto dohodu. Táto povinnosť sa netýka manželov, ktorí majú nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve. Priznanie podáva len jeden z nich.

Ako sa platí

Tomu, kto podáva daňové priznanie tento rok alebo vlastníkovi, ktorý ho podával už v predchádzajúcich rokoch, obec počas roka pošle platobný výmer. V ňom určí, koľko treba zaplatiť. Vyplatí sa preštudovať si všeobecne záväzné nariadenie, pretože samosprávy pri platbách nepostupujú rovnako.

V nariadení môže byť určená suma. Tú, ak ju vyrubená daň neprekročí, treba naraz zaplatiť do 15 dní od doručenia platobného výmeru. Pri vyšších sumách obce a mestá zvyčajne umožňujú daňovníkom splátkový kalendár na dve až štyri splátky.

V Bratislave je to napríklad vtedy, ak ročná daň presiahne u fyzickej osoby 66 eur, v Košiciach 40 eur. Aj keď samospráva pripustí splátkový kalendár, prvú splátku dane (alebo všetky splátky splatné do dátumu doručenia výmeru, ak výmer príde neskôr počas roka) treba vždy zaplatiť do 15 dní od doručenia výmeru.

Najskôr oznámiť, potom priznať

Podanie daňového priznania pre nových vlastníkov si netreba zamieňať s oznamovacou povinnosťou. Tú si treba splniť počas roka do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni nadobudnutia alebo predaja nehnuteľnosti (oznamuje sa vznik aj zánik vlastníctva). Špecifický režim na oznamovanie aj podanie priznania majú nehnuteľnosti nadobudnuté v dražbe.

Za oneskorené podanie priznania k dani z nehnuteľností a nedodržanie termínu pre oznamovaciu povinnosť hrozia daňovníkom pokuty. Pri fyzických osobách je to najmenej 6,63 eura.

Samosprávy nie sú pri hľadaní nepriznaných daňovníkov bezzubé. Zväčša na kontrolu vlastníctva využívajú kataster, no spolupracujú aj s inými úradmi či inštitúciami. „Využíva sa miestne zisťovanie, katasterportal, kontroly sú v súčinnosti so stavebnými úradmi, dražobnými spoločnosťami, realitnými kanceláriami a podobne," povedal hovorca mesta Košice Jaroslav Vrábeľ.

Ako si vyrátať daň z nehnuteľností

Orientačný postup výpočtu pre jednotlivé druhy nehnuteľností.

BRATISLAVA. Daň z nehnuteľností si musí každý vyrátať sám. Vyplýva to zo zákona o miestnych daniach.

Pripravte si:
 • tlačivo na daňové priznanie podľa druhu nehnuteľnosti,
 • doklady k nehnuteľnosti,
 • zákon o miestnych daniach
  alebo poučenie na vyplnenie priznania.
Pomôže, ak budete mať doklady k nehnuteľnosti a spomínaný zákon. Peter Michalička z bratislavského magistrátu odporúča vyhľadať si aj poučenie na vyplnenie daňového priznania. To je dostupné spolu s tlačivami daňových priznaní u správcu dane, na obecnom či mestskom úrade, alebo na internetovej stránke ministerstva financií.

Daň z pozemkov

Základom na výpočet dane z pozemkov je hodnota pozemku vynásobená výmerou (počtom štvorcových metrov). Hodnota pôdy sa rôzni od jej umiestnenia i druhu. Pri jej zisťovaní je potrebné preštudovať si všeobecne záväzné nariadenie (VZN) obce či mesta.

Pri niektorých druhoch pozemkov daňovníkov odkazuje na zákon, kde je uvedená v jeho prílohách (alebo ju uvedú v nariadení). Pri iných sa berie do úvahy znalecká cena (napríklad lesné pozemky) či samospráva určí hodnotu pozemku v nariadení (stavebné pozemky). Sadzba dane je v nariadení a je určená percentuálnou časťou zo základu dane. Aby ste vypočítali daň, základ dane a sadzbu vynásobíte.

Stavby a byty

Základom na výpočet dane zo stavieb je výmera zastavanej plochy. Údaj je v liste vlastníctva či v zmluve o nadobudnutí nehnuteľnosti. Vo všeobecne záväznom nariadení daňovník nájde sadzbu dane (daň sa rovná výmera zastavanej plochy vynásobená sadzbou dane) aj príplatok za každý, aj začatý meter nadzemného podlažia.

Základom dane z bytov a nebytových priestorov je výmera podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru v štvorcových metroch. Daň sa vypočíta tak, že sa výmera plochy za každý začatý štvorcový meter z listu vlastníctva alebo zo zmluvy o nadobudnutí nehnuteľnosti vynásobí sadzbou dane uvedenou vo VZN.

Kam ísť alebo kam poslať priznanie

Kontakty pre vlastníkov z krajských miest pre podanie priznania k dani z nehnuteľností:

Bratislava

 • Osobne: Pracovisko miestnych daní magistrátu, Blagoevova 9, infolinka: 02/59 356 954, dane@bratislava.sk.
 • Poštou: Magistrát hl. mesta SR Bratislavy, oddelenie miestnych daní a poplatkov, Blagoevova ulica 9, P. O. BOX 76, 850 05 Bratislava 55.

Trnava

 • Osobne: Podateľňa alebo kancelária prvého kontaktu (ak sa chcete poradiť) na mestskom úrade, Trhová 3, 033/3236 161 (podateľňa), 033/3236 163, e­mailový formulár na www.trnava.sk.
 • Poštou: Mestský úrad Trnava, ekonomický odbor, Trhová 3, 917 71 Trnava.

Trenčín

 • Osobne: Klientske centrum, Mestský úrad, Mierové námestie 2, 032/6504 304, dane.kc@trencin.sk.
 • Poštou: Mestský úrad v Trenčíne, Mierové námestie 2, 911 64 Trenčín.

Nitra

 • Osobne: Klientske centrum služieb, Mestský úrad, 037/6502 111, e-mail: msunitra@msunitra.sk.
 • Poštou: Mestský úrad v Nitre, Štefánikova 60, 950 06 Nitra

Banská Bystrica

 • Osobne: Klientske centrum, Mestský úrad, Československej armády 26, 0800 14 15 14 (bezplatná linka),
  048/4330 222 (poradenstvo), info@banskabystrica.sk.
 • Poštou: Mestský úrad v Banskej Bystrici, Československej armády 26, 975 39 Banská Bystrica.

Žilina

 • Osobne: Klientske centrum, Mestský úrad, Námestie obetí komunizmu 1, kc_danove@zilina.sk, 041/7063515.
 • Poštou: Mestský úrad v Žiline, Námestie obetí komunizmu 1, 011 31 Žilina.

Prešov

 • Osobne: Kancelária prvého kontaktu, Jarková 26, 051/3100 505.
 • Poštou: Mestský úrad Prešov, Hlavná 73, 080 68 Prešov.

Košice

 • Osobne: Kancelária prvého kontaktu, Magistrát, Trieda SNP 48/A, dane@kosice.sk, 055 / 6419 383
 • Poštou: Magistrát mesta Košice, Trieda SNP 48/A, 040 11 Košice.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 2. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 3. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 4. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 5. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 6. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 7. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 8. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 9. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 10. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 1. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 895
 2. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 8 486
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 988
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 227
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 291
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 084
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 197
 8. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 3 852
 9. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 3 090
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 569

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Polícia obvinila poslanca ĽSNS, opozícia ju kritizuje

Stanislava Mizíka, ktorý kádroval vyznamenaných, polícia odviedla počas rokovania parlamentného výboru.

KULTÚRA

Johnny Depp skrachoval. Nechajte ho, sám to tak chcel

Za mesiac minie dva milióny, víno ho stojí tridsať tisíc. Náhradu žiada na súde.

DOMOV

Areál bývalej nemocnice na Patrónke získal Eset

Softvérová firma dala za pozemok vyše 26 miliónov eur.

Neprehliadnite tiež

Štátni plynári majú nového šéfa, stal sa ním bývalý šéf tajných

Generálnym riaditeľom Slovenského plynárenského priemyslu ostáva Štefan Šabík.

Pozrite sa, ako Kažimír ustupuje od svojich sľubov

Vláda len pred pár mesiacmi sľubovala, že bude menej míňať, aby sme žili v hojnosti. Od prebytkového rozpočtu už ustúpila

Alza, Strabag či Poštová banka priznali, prečo do inzerátov nepíšu platy

Ako by ste sa cítili, ak by váš sused vedel, koľko zarábate? Aj takto argumentujú firmy, prečo do inzerátov nedávajú platy.

Médiá: Deutsche Telekom zvažuje predaj divízie T-Mobile v Poľsku

Nemecký podnik zároveň poskytol vedeniu divízie T-Mobile Poľska niekoľko mesiacov na zlepšenie hospodárskych výsledkov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop