SME

NBS: Za vysoký dlh by mala vláda padnúť

Národná banka vydala štúdiu, v ktorej navrhuje veľkú finančnú reformu. Za vysoký dlh by sa podľa nej mali naštartovať procesy, ktoré by v krajnom prípade mohli viesť až k pádu vlády.

(Zdroj: ILUSTRAĆNÉ – SITA)

BRATISLAVA. Slovenská vláda by mala zvážiť reformu riadenia verejných financií, ktorej cieľom by bolo zvýšenie kredibility Slovenska. Uvádza sa to v štúdii zverejnenej Národnou bankou Slovenska, ktorej spoluautorom je aj člen bankovej rady centrálnej banky Ľudovít Ódor.

Hlavnou súčasťou návrhu reformy sú podľa štúdie doplnkové fiškálne pravidlá k Paktu stability a rastu, a to horná hranica pre hrubý dlh a výdavkové stropy, nové pravidlá pre hospodárenie samospráv a požiadavky na vyššiu transparentnosť.

Na kontrolu a monitorovanie fiškálnych procesov a pravidiel tiež autori navrhujú zriadiť Radu pre fiškálnu zodpovednosť pri Národnej rade SR.

Nejde o kritiku vlády

"Cieľom nie je kritizovať konkrétnu vládnu garnitúru, ale jednoducho navrhnúť balík opatrení na zásadnú reformu, ktorou by nasledujúca vláda mohla posunúť slovenské verejné financie rýchlejšie k dlhodobo udržateľnému stavu a zároveň tak prispieť aj k stabilnému a vysokému hospodárskemu rastu. Cieľom štúdie je iniciovať odbornú diskusiu na túto tému," konštatuje sa v štúdii.

Podľa ministerstva financií štúdia obsahuje aj dobré nápady, ich aplikácia by však bola časovo náročná a preto je skôr predmetom na diskusiu pre ďalšie vlády.

"To sú problémy, ktoré oni identifikovali. S mnohými sa dá aspoň čiastočne stotožniť. Ale vzhľadom na to, že ide o dlhodobé problémy, ktoré by si vyžadovali komplikované riešenie aj z pohľadu legislatívy, je to skôr otázka pre budúce vlády," povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.

Nevyužili sme dobré časy

Dôvodom navrhovaných zmien je pritom podľa autorov štúdie okrem iného aj uplynulý vývoj vo verejných financiách na Slovensku. "Prebytok sme doteraz ešte nikdy nezaznamenali a hospodársky dobré časy sa nevyužili dostatočne na konsolidáciu verejných financií," konštatuje sa v materiáli.

Nedostatky súčasných fiškálnych inštitúcií na Slovensku možno pritom podľa štúdie rozdeliť do niekoľkých skupín. Prvou z nich je sklon k deficitu. "Pre vlády je väčšinou najlepším obdobím pre konsolidáciu zajtra," uvádza sa v štúdii.

Ďalšími dôvodmi predkladaných návrhov sú absencia mechanizmu zabezpečujúceho proticyklický charakter fiškálnej politiky, informačná asymetria a kredibilita a nedostatky samotného Paktu stability a rastu, ktorého sankčné mechanizmy sa nikdy nepoužili.

Slabými stránkami riadenia verejných financií sú podľa autorov aj neflexibilita, nezodpovedné pozmeňujúce návrhy a transparentnosť zverejňovania relevantných ukazovateľov a "kreatívne účtovníctvo".

"Slovensko sa reformou riadenia verejných financií dostalo na jednoznačne vyšší štandard vykazovania fiškálnych údajov a citeľne sa zlepšila aj transparentnosť. Existujú však oblasti, kde súčasný rámec stále umožňuje zahmlievanie alebo obchádzanie pravidiel," uvádza sa v materiáli.

Sledovanie "čistého bohatstva štátu"

Základom reformy by pritom podľa autorov štúdie malo byť zavedenie konceptu čistého bohatstva štátu do diskusií o fiškálnej a rozpočtovej politike. Navrhujú zostaviť bilanciu štátu, ktorá by poskytla oveľa komplexnejší obraz o hospodárení verejných financií a pomohla by zmeniť motivácie pri rozhodovaní o verejných financiách.

"Pre občanov v konečnom dôsledku nie je najpodstatnejším ukazovateľom vývoj deficitu, ale zmena čistého bohatstva. Niektoré krajiny ako napríklad Nový Zéland, Austrália alebo Veľká Británia tento koncept sledujú a považujú ho za dôležitý indikátor," uvádza sa v materiáli.

Za vysoký dlh aj pád vlády

Z praktických opatrení by prvým pilierom reformy malo byť zavedenie horného limitu na hrubý dlh, ktorý by bol určený ústavným zákonom. "Náš návrh, na základe ekonomických úvah, je ústavným zákonom určiť hornú hranicu pre oficiálny hrubý dlh na úrovni 50 % hrubého domáceho produktu a zároveň zvýšiť frekvenciu a transparentnosť pri vykazovaní čistého dlhu," konštatujú autori.

Prekročenie tejto hranice, ktoré potvrdí Eurostat, by podľa nich malo naštartovať procesy, ktoré by v krajnom prípade mohli viesť až k pádu vlády. "Presné detaily týchto mechanizmov by vznikli konsenzom politikov," dodávajú.

Výdavkové stropy ochránia rezort financií

Ďalším pilierom reformy má byť zavedenie výdavkových stropov. Autori štúdie navrhujú záväzné výdavkové stropy na konsolidovanej agregátnej úrovni bez výsledkov hospodárenia samospráv.

"Výhodou stropov na výdavky je aj to, že pri zostavovaní rozpočtu bude menší tlak na ministerstvo financií. Namiesto 'všetci proti jednému' bude debata o reálnych prioritách v rámci daného balíka peňazí," obhajujú autori štúdie svoj návrh.

Súčasťou reformy by mali byť aj prísnejšie rozpočtové pravidlá pre samosprávy. "Pre obce - podobne ako v mnohých krajinách sveta - navrhujeme zlaté pravidlo. Všetky bežné výdavky by mali byť hradené z bežných príjmov. Jedine na financovanie kapitálových výdavkov by bolo možné zadlžovanie," navrhuje sa v štúdii. Zadlžovanie na kapitálové výdavky by však bolo ohraničené čistým dlhom, ktorý by nemohol prevýšiť 40 % hodnoty aktív.

Viac informácií, väčšia transparentnosť

Zvýšiť by sa podľa návrhu aj transparentnosť riadenia verejných financií. A to napríklad zákonnými požiadavkami na informácie, zverejňovaním detailných štvrťročných dát o verejných financiách, kódexom zverejňovania na webových stránkach verejných inštitúcií, elektronizáciou verejného obstarávania, zmenami v účtovníctve či vyčíslením trhových cien napríklad v prípade nájmu alebo predaja.

Dôležitým pilierom návrhu je podľa jeho autorov aj vznik nezávislej Rady pre zodpovednosť pri Národnej rade SR. Táto rada by pravidelne pripravovala hodnotenia splnenia fiškálnych cieľov, povolebnú analýzu, kalkulácie bilancie štátu a čistého bohatstva, scenáre na nasledujúce roky či analýzy dlhodobých trendov.

DP_2-2009

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 529
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 691
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 299
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 692
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 429
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 357
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 468
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 346
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 060
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 336
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 812
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Dominantné postavenie na trhu z pohľadu stávok, výhier a výťažku majú internetové kasína


SITA
Ilustračné foto.

Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.


TASR
Ilustračné foto

Cez víkend sa čas posúva o jednu hodinu dopredu.


SITA
Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 357
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 468
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 346
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 060
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 336
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 812
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu