Reality tento rok nájdu svoju cenu

Kupovať nehnuteľnosť začína byť opäť výhodné. Samozrejme, ak sa kupcovi podarí získať úver alebo má voľné peniaze.

BRATISLAVA. Rok 2010 má byť rokom zreálnenia cien a oživenia realitného trhu. Ceny, ktoré v uplynulom období predajcovia umelo nafúkli ešte majú klesnúť. Nehnuteľnosti, ktoré si už ľudia môžu dovoliť kúpiť, začínajú postupne meniť majiteľov. Podmienkou naplnenia týchto predikcií realitných expertov však je, že sa ekonomika krajiny začne zotavovať z krízy. Všeobecný rast cien realít sa zatiaľ veľmi nečaká. Ten by podľa niektorých mohol prísť v roku 2011.

„V roku 2010 očakávame mierny pokles cien starších nehnuteľností, prípadne ich stabilizáciu. Rásť bude aj objem predaja," hovorí Richard Churý z celoslovenskej franšízingovej siete RE/MAX Slovakia.

O tom, čo bude napokon stáť konkrétna nehnuteľnosť, má rozhodovať najmä lokalita. O ďalšom zlacnení rozhodne aj to, či predávajúci dokázal prispôsobiť cenu tak, aby si ju kupujúci mohol dovoliť. „Tradične dobrou investíciou zostanú pozemky v okolí väčších miest," mieni Churý.

Developeri experimentujú

Ak chcete predať
 • Ak nepredávate výnimočnú nehnuteľnosť, zamyslite sa nad cenou, za ktorú chcete predať.
 • Keď nájdete záujemcu, overte si, ako chce kúpu financovať. Pri hotovosti využite napríklad notársku úschovu. Advokát, notár či realitka s referenciami spravia prevod bezpečnejší.
 • Ak nemôžete nájsť kupca a vaša finančná situácia vás nenúti predať, zvážte odklad. No extrémne vysoké ceny z čias boomu už nečakajte.

Ak chcete kúpiť
 • Keď nájdete nehnuteľnosť, ktorá vám vyhovuje, povedzte maklérovi alebo predávajúcemu vlastnú, no reálnu predstavu o cene. Ak platíte veľkú časť v hotovosti, ste vážený zákazník.
 • Nemala by rozhodovať len cena. Vyberajte, nekúpte prvé, čo vám ponúknu so zľavou.
 • Vyjednávať sa dá aj s developerom. Môže pristúpiť na individuálny bonus.
 • Preverte si majiteľa a aj to, ako nadobudol nehnuteľnosť. Zistite dôvod, prečo predáva.

V mestách, kde sa dokončujú projekty z času boomu, môžu prechodne chýbať najmä stavebne kvalitné byty menšej rozlohy a bežného štandardu. Na predaj tých, ktoré sú už hotové, musia developeri zvoliť novú stratégiu.

„Pokiaľ nájdu spôsob, ako nové, hlavne tie takzvané nadštandardné byty cenovo zatraktívniť a priblížiť širšej vrstve obyvateľstva, mohlo by tiež nastať určité oživenie," hovorí Peter Wild z trenčianskej Mestskej realitnej a správcovskej kancelárie. „V minulosti sa predávali projekty, ktoré boli ešte len na papieri. V súčasnosti si klient už dobre rozmyslí, do čoho investuje svoje peniaze. Dá prednosť niečomu, čo už fyzicky existuje," dodáva.

Lákadlom pre kupujúcich môže byť okrem „lepšej" ceny ponúknutie prenájmu s následnou kúpou, či služby navyše. Developeri experimentujú s akciovými zľavami, odmenami pre kupujúcich, ak si sami nájdu susedov, či akciami „open house", keď sa hotové byty otvoria nielen pre dohodnutých záujemcov, ale pre širokú verejnosť.

Kúpiť alebo ešte počkať?

Makléri si sľubujú, že ľudia vložia do kúpy nehnuteľností aj časť peňazí, ktoré mali doteraz blokované na termínovaných účtoch v bankách. „Začínajú prichádzať najmä starší ľudia s prichystanou hotovosťou," povedal Igor Slavkay z rožňavského RE/MAX u. Ak chcú kúpiť, môžu vyberať.

„Trh je presýtený ponukou nehnuteľností všetkého druhu. Od starých a nových bytov cez rodinné domy, až po výrobné a priemyselné komplexy," hovorí Veronika Chorváthová zo spoločnosti DUPOS dražobná z Trnavy.

Viacerí experti odporúčajú tento rok kupovať. Nájdu sa však aj takí, ktorí radia veľmi sa neponáhľať. „S kúpou nehnuteľnosti by som ešte počkal, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Predpokladáme ďalšie zníženie, no zďaleka nie také, aké bolo doteraz," mieni Daniel Janšo z Realitnej kancelárie Lux v Banskej Bystrici.

Pripúšťa však, že špecifické postavenie na trhu má poľnohospodárska a lesná pôda. Jej ceny sa napriek prepadu iných realitných komodít takmer nezmenili a aj dopyt je stály. „V krajinách na západ od Slovenska sú jej ceny neporovnateľne vyššie a hlavnými hráčmi na trhu sa stávajú veľké spoločnosti, ktoré vytrvalo skupujú najmä úrodné a dobre zalesnené regióny Slovenska," dodal.

Rok 2010 - Čo očakávajú realitní makléri

Rodinné domy:

Stabilizácia alebo mierny pokles cien pri nadhodnotených ponukách pri starších nehnuteľnostiach. Vzhľadom na nižšie ceny stavebných materiálov mnoho ľudí, ktorí už majú pozemok, bude na jar hlavne svojpomocne stavať.

Staré byty:

Mierny pokles cien či ich stabilizácia. V Bratislave v niektorých častiach sa môžu ešte ceny znížiť o päť percent. Rozhodovať bude lokalita a stav bytu. Ceny by sa mohli ustáliť na jar alebo v prvom polroku. Tam, kde je malá ponuka bytov v novostavbách, veľmi klesať nebudú.

Nové byty:

Akcie, zľavy, bonusy, ale inak stabilizácia. Rast cien v regiónoch, kde sa v minulosti stavalo, je za nami. Na hotové byty prezentované ako nehnuteľnosti s vyšším štandardom či nadštandardom bude treba nových majiteľov lákať niečím „navyše". Celoplošné zľavy na byty v novostavbách možno čakať len pri projektoch s vysokou mierou zadlženosti investora a s nízkym počtom predaných bytov. Ak developeri začnú s novými projektmi, tak za nižšie ceny, ako sú teraz priemerné (napríklad v Bratislave alebov Prešove).

Chaty, chalupy, apartmány:

Ceny chát a chalúp môžu poklesnúť, alebo sa nezmenia. Všetko bude závisieť od ich technického stavu, lokality a dostupnosti z mesta. Developeri pri apartmánoch budú nútení robiť rôzne akcie a ponúkať doplňujúce služby.

Pozemky:

Pôda zostala dobrou investíciou aj počas krízy. Dobré pozemky s dostupnými inžinierskymi sieťami, v zaujímavých lokalitách, na cene nestratili. Ceny majú zostať stabilné s výnimkou situácií, keď vlastníka bude súriť predaj alebo ak v uplynulom období nadhodnotil cenu.

Prenájmy:

V niektorých mestách je boom prenájmov bytov. Tam, kde je dopyt, pretože ľudia nedostanú úver na kúpu bývania (napríklad Prešov), sa ich ceny udržia. V regiónoch, kde je menší záujem (napríklad Trenčín), môžu klesnúť. V hlavnom meste budú mať záujemcovia o prenájom veľký priestor na vyjednávanie. Tam, kde je prebytok komerčných priestorov v luxusných obchodných a administratívnych centrách, možno očakávať bonusy a priestor na pre tlak na nižšie ceny.

Halka Tytykalová
Rekreácia je na chvoste záujmu

Ak investori apartmánových projektov nestihli predať potrebnú časť v dobrých časoch, musia dopredať za cenu čo najmenšej straty.

BRATISLAVA. Realitný trh s apartmánmi, chatami a chalupami trpí krízou a predchádzajúcimi prehnanými očakávaniami viac ako trh s bývaním.

Nepolepší si zrejme ani v tomto roku. Makléri z celého Slovenska až na výnimky čakajú ďalší pokles cien. „Ľudia budú prednostne riešiť otázky bývania, nie rekreácie," hovorí Miloslav Kóňa z nitrianskej BEKOM reality.

Na financovanie takzvaného druhého bývania nevidia veľký priestor ani banky. Podľa Filipa Žoldáka z bratislavskej realitky Lexxus, ktorá predáva apartmánové projekty na viacerých miestach Slovenska, obmedzili financovanie kúpy rekreačných nehnuteľností na minimum.

„Táto situácia pravdepodobne pretrvá aj v roku 2010," predpovedá. O nezáujme bánk svedčí aj príklad apartmánov v ružomberskom skiparku. Developer ku nim totiž od decembra sám ponúka úver s päťpercentnou úrokovou sadzbou.

„Segment s rekreačnými nehnuteľnosťami bol spolu so segmentom starých bytov najviac nafúknutý, čo sa týka cien a čiastočne aj počtu apartmánov," vysvetľuje Eugen Cagáň zo žilinskej CUSTOM. real. „Investori už musia len zatnúť zuby a tí, čo nestihli predať potrebnú časť projektu v dobrých časoch, musia dopredať za cenu čo najmenšej straty," hovorí.

Zároveň sa dá čakať ďalšie zvýšenie ponuky. Ľudia, ktorí sa dostali alebo dostanú do finančnej tiesne, totiž ako prvé začnú predávať rekreačné bývanie.

Či ho predajú, to bude veľmi závisieť od ceny. V Prešovskom regióne napríklad stále pretrváva záujem o menšie domy a chalupy do 10 kilometrov od krajského mesta, v blízkosti vody a v prírode.

„Ak chce majiteľ predať, musí si stanoviť reálnu cenu. V takomto prípade má šancu. Ak je cena prehnaná, a to je pri väčšine ponúk, predaj bude trvať niekoľko mesiacov, možno aj rokov," hovorí Rastislav Štalmach z prešovskej ARCHEUS reality center.

Slovenské apartmány na tom nie sú inak ako tie v zahraničí. Pred krízou sľubne sa rozvíjajúci trh v Bulharsku poznačil cenový prepad.

„V cenách apartmánov v horských oblastiach je to vyše 50 percentný pokles a 30 percentný pokles je v cenách apartmánov pri mori," vraví Štalmach, ktorého realitná kancelária sa špecializuje na predaj apartmánov v Bulharsku a na Cypre. Tam developeri stavili na 30­percentné zľavy. „Ukázalo sa to ako úspešný ťah," povedal.

Halka Tytykalová
Nové byty sa u nás ešte v dražbách neponúkajú

Na Slovensku sa zatiaľ dostávajú byty do dražby len preto, že ich majiteľ nevie splácať dlhy. V Česku už majú aj inú skúsenosť.

BRATISLAVA. Historicky prvá decembrová pražská aukcia novostavieb ukázala, že trhová cena dovtedy nepredaných nehnuteľností je v mnohých prípadoch oveľa nižšia, ako sa píše v oficiálnych cenníkoch.

Podľa TASR, napríklad štvorizbový byt sa v aukcii predal za 5,87 milióna českých korún (222,3 tisíca eur). Pôvodná cena bola 9,8 milióna (371,2 tisíca eur).

U nás hlavne nútený predaj

Podobná akcia sa zatiaľ na Slovensku neuskutočnila. Na stránkach aukčných a dražobných spoločností sa dajú najčastejšie nájsť dražby starších bytov, z novostavieb najmä dražby rodinných domov. Iniciujú ich zväčša záložní veritelia. Tými sú najčastejšie banky, prípadne iné oprávnené osoby, ktoré si týmto spôsobom uplatňujú záložné právo.

„V súčasnosti je minimum návrhov, ktoré by podávali vlastníci nehnuteľností," hovorí Adriena Litomerická z 1. národnej aukčnej spoločnosti v Bratislave.

Na českej aukcii predávala hotové byty napríklad spoločnosť Geosan. Tá postavila a predáva aj byty v novom komplexe na bratislavských Dlhých Dieloch. „Na Slovensku zatiaľ nevidím potrebu takto byty ponúkať," povedala projektová manažérka Judita Ráczová. Developer namiesto aukcie skúša zaužívanejšiu cestu - koncom roka ponúkol tridsaťpercentnú vianočnú zľavu.

Licitovanie ukáže skutočnú cenu

To, že sa dražby či aukcie na Slovensku zatiaľ nevyužívajú je podľa Litomerickej „škoda a chyba". Ak sa správne zorganizujú, sú efektívnym spôsobom predaja. Veľmi dôležité je správne určenie vyvolávacej ceny nehnuteľnosti.

„Aby bola dražba úspešná, musí byť cena lákavá a znížená často krát až na samotné náklady developerov," vysvetľuje Litomerická. Skutočnú cenu počas licitovania určí záujem účastníkov.

Podľa Iva Gavlasa, majiteľa aukčnej siene Gavlas, ktorá sa podieľala na nedávnej akcii v Česku, nikto momentálne nevie odhadnúť reálnu cenu bytu. Poznať ju pritom potrebuje celý trh - kupujúci, developeri aj banky.

Halka Tytykalová
Čo čaká realitný trh vo vašom regióne v roku 2010?

Miloslav Kóňa, BEKOM reality, Nitra

„V Nitrianskom regióne očakávame mierne zlepšenie situácie v obchodovaní s nehnuteľnosťami a s tým spojenú stabilizáciu cien. Predpokladáme oživenie trhu počínajúc druhým štvrťrokom roku 2010."

Peter Wild, Mestská realitná a správcovská kancelária, Trenčín

„Niektoré realitné kancelárie, hlavne také, ktoré fungujú „z auta a bytu" a ktoré sa vyrojili v čase realitného boomu v roku 2007, sa stiahnu z trhu. Realitný trh sa konečne oživí."

Eugen Cagáň, CUSTOM.real, Žilina

„Očakávame podobnú situáciu ako v roku 2009. Ponuka bude prevyšovať dopyt najmä pri bytoch a starých rodinných domoch, kde je značná časť nadhodnotených ponúk. Zásoba novopostavených bytov sa bude vypredávať dva - tri roky. Bude nedostatok pripravených stavebných pozemkov v prímestských častiach za primeranú cenu. Stáť bude trh s rekreačnými nehnuteľnosťami."

Marián Vrábel, GIC Real, Košice

„Predpokladáme pokles cien približne na úroveň roku 2007, ceny by sa mali ustáliť na jar."

Rastislav Štalmach, ARCHEUS reality center, Prešov

„Očakávam väčší pohyb na trhu nehnuteľností vzhľadom k tomu že v posledných týždňoch roku 2009 klienti odkladali nákup i predaj až na rok 2010. Sú tu aj pozitívne signály ohľadom nových investícií do ekonomiky, čo má priaznivý vplyv hlavne na príjmy potenciálnych kupujúcich ale aj ochotu investovať do nehnuteľnosti."

Daniel Janšo, Realitná kancelária Lux, Banská Bystrica

„Predpokladáme ešte zníženie cien o zhruba desať percent. V našom regióne je minimálna možnosť zamestnať sa, do Banskej Bystrice neprišla v posledných rokoch žiadna významnejšia investícia, a nepredpokladáme, že v budúcnosti príde. V meste budú pribúdať nehnuteľnosti, ktorých majitelia nedokážu splácať úvery a budú nútení predávať aj pod trhovú cenu."

Veronika Chorváthová, DUPOS, Trnava

"Vzhľadom na to, že prognózy na trhu s nehnuteľnosťami do budúcna sú priaznivé, očakávame, že sa trh stabilizuje a dopyt po nehnuteľnostiach sa minimálne vyrovná ponuke."

Filip Žoldák, Lexxus, Bratislava

„Do ponuky pribudne niekoľko stoviek dokončených bytov ihneď k nasťahovaniu, ponuku rozšíria aj nové projekty, no nie veľa. Ale o to budú kvalitnejšie. Pribúdajúce projekty budú na nižšej cenovej úrovni ako je súčasná priemerná cena. Tomu bude zodpovedať aj štandardné vybavenie bytu."

Halka Tytykalová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 17 891
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 512
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 529
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 196
 5. Kam do tepla v januári? 1 843
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 677
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 596
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 464
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 1 402
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 919

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.

Neprehliadnite tiež

Čína zavedie ďalšie špecifické emisné limity pre veľké podniky

Vláda v Pekingu chce pokračovať v boji so znečistením.

Účet za brexit výmenou za obchodnú dohodu sa Británii vyplatí

Mayová predbežne súhlasila, že za odchod z EÚ zaplatí približne 40 miliárd libier.

Agentúra S&P potvrdila ratingy Českej republiky

Česká republika obstála v hodnotení medzinárodnej ratingovej agentúry.

Nemci našli v dieselových motoroch Audi softvér na reguláciu emisií

Audi musí povolať do servisom viac ako 120-tisíc áut.

Americké akciové indexy stúpli na nové rekordné maximá

Investori si nevšímali, že Kongres neschváli dočasný rozpočet pre federálnu vládu.