SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Reality tento rok nájdu svoju cenu

Kupovať nehnuteľnosť začína byť opäť výhodné. Samozrejme, ak sa kupcovi podarí získať úver alebo má voľné peniaze.

BRATISLAVA. Rok 2010 má byť rokom zreálnenia cien a oživenia realitného trhu. Ceny, ktoré v uplynulom období predajcovia umelo nafúkli ešte majú klesnúť. Nehnuteľnosti, ktoré si už ľudia môžu dovoliť kúpiť, začínajú postupne meniť majiteľov. Podmienkou naplnenia týchto predikcií realitných expertov však je, že sa ekonomika krajiny začne zotavovať z krízy. Všeobecný rast cien realít sa zatiaľ veľmi nečaká. Ten by podľa niektorých mohol prísť v roku 2011.

„V roku 2010 očakávame mierny pokles cien starších nehnuteľností, prípadne ich stabilizáciu. Rásť bude aj objem predaja," hovorí Richard Churý z celoslovenskej franšízingovej siete RE/MAX Slovakia.

O tom, čo bude napokon stáť konkrétna nehnuteľnosť, má rozhodovať najmä lokalita. O ďalšom zlacnení rozhodne aj to, či predávajúci dokázal prispôsobiť cenu tak, aby si ju kupujúci mohol dovoliť. „Tradične dobrou investíciou zostanú pozemky v okolí väčších miest," mieni Churý.

Developeri experimentujú

Ak chcete predať
 • Ak nepredávate výnimočnú nehnuteľnosť, zamyslite sa nad cenou, za ktorú chcete predať.
 • Keď nájdete záujemcu, overte si, ako chce kúpu financovať. Pri hotovosti využite napríklad notársku úschovu. Advokát, notár či realitka s referenciami spravia prevod bezpečnejší.
 • Ak nemôžete nájsť kupca a vaša finančná situácia vás nenúti predať, zvážte odklad. No extrémne vysoké ceny z čias boomu už nečakajte.

Ak chcete kúpiť
 • Keď nájdete nehnuteľnosť, ktorá vám vyhovuje, povedzte maklérovi alebo predávajúcemu vlastnú, no reálnu predstavu o cene. Ak platíte veľkú časť v hotovosti, ste vážený zákazník.
 • Nemala by rozhodovať len cena. Vyberajte, nekúpte prvé, čo vám ponúknu so zľavou.
 • Vyjednávať sa dá aj s developerom. Môže pristúpiť na individuálny bonus.
 • Preverte si majiteľa a aj to, ako nadobudol nehnuteľnosť. Zistite dôvod, prečo predáva.

V mestách, kde sa dokončujú projekty z času boomu, môžu prechodne chýbať najmä stavebne kvalitné byty menšej rozlohy a bežného štandardu. Na predaj tých, ktoré sú už hotové, musia developeri zvoliť novú stratégiu.

„Pokiaľ nájdu spôsob, ako nové, hlavne tie takzvané nadštandardné byty cenovo zatraktívniť a priblížiť širšej vrstve obyvateľstva, mohlo by tiež nastať určité oživenie," hovorí Peter Wild z trenčianskej Mestskej realitnej a správcovskej kancelárie. „V minulosti sa predávali projekty, ktoré boli ešte len na papieri. V súčasnosti si klient už dobre rozmyslí, do čoho investuje svoje peniaze. Dá prednosť niečomu, čo už fyzicky existuje," dodáva.

Lákadlom pre kupujúcich môže byť okrem „lepšej" ceny ponúknutie prenájmu s následnou kúpou, či služby navyše. Developeri experimentujú s akciovými zľavami, odmenami pre kupujúcich, ak si sami nájdu susedov, či akciami „open house", keď sa hotové byty otvoria nielen pre dohodnutých záujemcov, ale pre širokú verejnosť.

Kúpiť alebo ešte počkať?

Makléri si sľubujú, že ľudia vložia do kúpy nehnuteľností aj časť peňazí, ktoré mali doteraz blokované na termínovaných účtoch v bankách. „Začínajú prichádzať najmä starší ľudia s prichystanou hotovosťou," povedal Igor Slavkay z rožňavského RE/MAX u. Ak chcú kúpiť, môžu vyberať.

„Trh je presýtený ponukou nehnuteľností všetkého druhu. Od starých a nových bytov cez rodinné domy, až po výrobné a priemyselné komplexy," hovorí Veronika Chorváthová zo spoločnosti DUPOS dražobná z Trnavy.

Viacerí experti odporúčajú tento rok kupovať. Nájdu sa však aj takí, ktorí radia veľmi sa neponáhľať. „S kúpou nehnuteľnosti by som ešte počkal, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Predpokladáme ďalšie zníženie, no zďaleka nie také, aké bolo doteraz," mieni Daniel Janšo z Realitnej kancelárie Lux v Banskej Bystrici.

Pripúšťa však, že špecifické postavenie na trhu má poľnohospodárska a lesná pôda. Jej ceny sa napriek prepadu iných realitných komodít takmer nezmenili a aj dopyt je stály. „V krajinách na západ od Slovenska sú jej ceny neporovnateľne vyššie a hlavnými hráčmi na trhu sa stávajú veľké spoločnosti, ktoré vytrvalo skupujú najmä úrodné a dobre zalesnené regióny Slovenska," dodal.

Rok 2010 - Čo očakávajú realitní makléri

Rodinné domy:

Stabilizácia alebo mierny pokles cien pri nadhodnotených ponukách pri starších nehnuteľnostiach. Vzhľadom na nižšie ceny stavebných materiálov mnoho ľudí, ktorí už majú pozemok, bude na jar hlavne svojpomocne stavať.

Staré byty:

Mierny pokles cien či ich stabilizácia. V Bratislave v niektorých častiach sa môžu ešte ceny znížiť o päť percent. Rozhodovať bude lokalita a stav bytu. Ceny by sa mohli ustáliť na jar alebo v prvom polroku. Tam, kde je malá ponuka bytov v novostavbách, veľmi klesať nebudú.

Nové byty:

Akcie, zľavy, bonusy, ale inak stabilizácia. Rast cien v regiónoch, kde sa v minulosti stavalo, je za nami. Na hotové byty prezentované ako nehnuteľnosti s vyšším štandardom či nadštandardom bude treba nových majiteľov lákať niečím „navyše". Celoplošné zľavy na byty v novostavbách možno čakať len pri projektoch s vysokou mierou zadlženosti investora a s nízkym počtom predaných bytov. Ak developeri začnú s novými projektmi, tak za nižšie ceny, ako sú teraz priemerné (napríklad v Bratislave alebov Prešove).

Chaty, chalupy, apartmány:

Ceny chát a chalúp môžu poklesnúť, alebo sa nezmenia. Všetko bude závisieť od ich technického stavu, lokality a dostupnosti z mesta. Developeri pri apartmánoch budú nútení robiť rôzne akcie a ponúkať doplňujúce služby.

Pozemky:

Pôda zostala dobrou investíciou aj počas krízy. Dobré pozemky s dostupnými inžinierskymi sieťami, v zaujímavých lokalitách, na cene nestratili. Ceny majú zostať stabilné s výnimkou situácií, keď vlastníka bude súriť predaj alebo ak v uplynulom období nadhodnotil cenu.

Prenájmy:

V niektorých mestách je boom prenájmov bytov. Tam, kde je dopyt, pretože ľudia nedostanú úver na kúpu bývania (napríklad Prešov), sa ich ceny udržia. V regiónoch, kde je menší záujem (napríklad Trenčín), môžu klesnúť. V hlavnom meste budú mať záujemcovia o prenájom veľký priestor na vyjednávanie. Tam, kde je prebytok komerčných priestorov v luxusných obchodných a administratívnych centrách, možno očakávať bonusy a priestor na pre tlak na nižšie ceny.

Halka Tytykalová
Rekreácia je na chvoste záujmu

Ak investori apartmánových projektov nestihli predať potrebnú časť v dobrých časoch, musia dopredať za cenu čo najmenšej straty.

BRATISLAVA. Realitný trh s apartmánmi, chatami a chalupami trpí krízou a predchádzajúcimi prehnanými očakávaniami viac ako trh s bývaním.

Nepolepší si zrejme ani v tomto roku. Makléri z celého Slovenska až na výnimky čakajú ďalší pokles cien. „Ľudia budú prednostne riešiť otázky bývania, nie rekreácie," hovorí Miloslav Kóňa z nitrianskej BEKOM reality.

Na financovanie takzvaného druhého bývania nevidia veľký priestor ani banky. Podľa Filipa Žoldáka z bratislavskej realitky Lexxus, ktorá predáva apartmánové projekty na viacerých miestach Slovenska, obmedzili financovanie kúpy rekreačných nehnuteľností na minimum.

„Táto situácia pravdepodobne pretrvá aj v roku 2010," predpovedá. O nezáujme bánk svedčí aj príklad apartmánov v ružomberskom skiparku. Developer ku nim totiž od decembra sám ponúka úver s päťpercentnou úrokovou sadzbou.

„Segment s rekreačnými nehnuteľnosťami bol spolu so segmentom starých bytov najviac nafúknutý, čo sa týka cien a čiastočne aj počtu apartmánov," vysvetľuje Eugen Cagáň zo žilinskej CUSTOM. real. „Investori už musia len zatnúť zuby a tí, čo nestihli predať potrebnú časť projektu v dobrých časoch, musia dopredať za cenu čo najmenšej straty," hovorí.

Zároveň sa dá čakať ďalšie zvýšenie ponuky. Ľudia, ktorí sa dostali alebo dostanú do finančnej tiesne, totiž ako prvé začnú predávať rekreačné bývanie.

Či ho predajú, to bude veľmi závisieť od ceny. V Prešovskom regióne napríklad stále pretrváva záujem o menšie domy a chalupy do 10 kilometrov od krajského mesta, v blízkosti vody a v prírode.

„Ak chce majiteľ predať, musí si stanoviť reálnu cenu. V takomto prípade má šancu. Ak je cena prehnaná, a to je pri väčšine ponúk, predaj bude trvať niekoľko mesiacov, možno aj rokov," hovorí Rastislav Štalmach z prešovskej ARCHEUS reality center.

Slovenské apartmány na tom nie sú inak ako tie v zahraničí. Pred krízou sľubne sa rozvíjajúci trh v Bulharsku poznačil cenový prepad.

„V cenách apartmánov v horských oblastiach je to vyše 50 percentný pokles a 30 percentný pokles je v cenách apartmánov pri mori," vraví Štalmach, ktorého realitná kancelária sa špecializuje na predaj apartmánov v Bulharsku a na Cypre. Tam developeri stavili na 30­percentné zľavy. „Ukázalo sa to ako úspešný ťah," povedal.

Halka Tytykalová
Nové byty sa u nás ešte v dražbách neponúkajú

Na Slovensku sa zatiaľ dostávajú byty do dražby len preto, že ich majiteľ nevie splácať dlhy. V Česku už majú aj inú skúsenosť.

BRATISLAVA. Historicky prvá decembrová pražská aukcia novostavieb ukázala, že trhová cena dovtedy nepredaných nehnuteľností je v mnohých prípadoch oveľa nižšia, ako sa píše v oficiálnych cenníkoch.

Podľa TASR, napríklad štvorizbový byt sa v aukcii predal za 5,87 milióna českých korún (222,3 tisíca eur). Pôvodná cena bola 9,8 milióna (371,2 tisíca eur).

U nás hlavne nútený predaj

Podobná akcia sa zatiaľ na Slovensku neuskutočnila. Na stránkach aukčných a dražobných spoločností sa dajú najčastejšie nájsť dražby starších bytov, z novostavieb najmä dražby rodinných domov. Iniciujú ich zväčša záložní veritelia. Tými sú najčastejšie banky, prípadne iné oprávnené osoby, ktoré si týmto spôsobom uplatňujú záložné právo.

„V súčasnosti je minimum návrhov, ktoré by podávali vlastníci nehnuteľností," hovorí Adriena Litomerická z 1. národnej aukčnej spoločnosti v Bratislave.

Na českej aukcii predávala hotové byty napríklad spoločnosť Geosan. Tá postavila a predáva aj byty v novom komplexe na bratislavských Dlhých Dieloch. „Na Slovensku zatiaľ nevidím potrebu takto byty ponúkať," povedala projektová manažérka Judita Ráczová. Developer namiesto aukcie skúša zaužívanejšiu cestu - koncom roka ponúkol tridsaťpercentnú vianočnú zľavu.

Licitovanie ukáže skutočnú cenu

To, že sa dražby či aukcie na Slovensku zatiaľ nevyužívajú je podľa Litomerickej „škoda a chyba". Ak sa správne zorganizujú, sú efektívnym spôsobom predaja. Veľmi dôležité je správne určenie vyvolávacej ceny nehnuteľnosti.

„Aby bola dražba úspešná, musí byť cena lákavá a znížená často krát až na samotné náklady developerov," vysvetľuje Litomerická. Skutočnú cenu počas licitovania určí záujem účastníkov.

Podľa Iva Gavlasa, majiteľa aukčnej siene Gavlas, ktorá sa podieľala na nedávnej akcii v Česku, nikto momentálne nevie odhadnúť reálnu cenu bytu. Poznať ju pritom potrebuje celý trh - kupujúci, developeri aj banky.

Halka Tytykalová
Čo čaká realitný trh vo vašom regióne v roku 2010?

Miloslav Kóňa, BEKOM reality, Nitra

„V Nitrianskom regióne očakávame mierne zlepšenie situácie v obchodovaní s nehnuteľnosťami a s tým spojenú stabilizáciu cien. Predpokladáme oživenie trhu počínajúc druhým štvrťrokom roku 2010."

Peter Wild, Mestská realitná a správcovská kancelária, Trenčín

„Niektoré realitné kancelárie, hlavne také, ktoré fungujú „z auta a bytu" a ktoré sa vyrojili v čase realitného boomu v roku 2007, sa stiahnu z trhu. Realitný trh sa konečne oživí."

Eugen Cagáň, CUSTOM.real, Žilina

„Očakávame podobnú situáciu ako v roku 2009. Ponuka bude prevyšovať dopyt najmä pri bytoch a starých rodinných domoch, kde je značná časť nadhodnotených ponúk. Zásoba novopostavených bytov sa bude vypredávať dva - tri roky. Bude nedostatok pripravených stavebných pozemkov v prímestských častiach za primeranú cenu. Stáť bude trh s rekreačnými nehnuteľnosťami."

Marián Vrábel, GIC Real, Košice

„Predpokladáme pokles cien približne na úroveň roku 2007, ceny by sa mali ustáliť na jar."

Rastislav Štalmach, ARCHEUS reality center, Prešov

„Očakávam väčší pohyb na trhu nehnuteľností vzhľadom k tomu že v posledných týždňoch roku 2009 klienti odkladali nákup i predaj až na rok 2010. Sú tu aj pozitívne signály ohľadom nových investícií do ekonomiky, čo má priaznivý vplyv hlavne na príjmy potenciálnych kupujúcich ale aj ochotu investovať do nehnuteľnosti."

Daniel Janšo, Realitná kancelária Lux, Banská Bystrica

„Predpokladáme ešte zníženie cien o zhruba desať percent. V našom regióne je minimálna možnosť zamestnať sa, do Banskej Bystrice neprišla v posledných rokoch žiadna významnejšia investícia, a nepredpokladáme, že v budúcnosti príde. V meste budú pribúdať nehnuteľnosti, ktorých majitelia nedokážu splácať úvery a budú nútení predávať aj pod trhovú cenu."

Veronika Chorváthová, DUPOS, Trnava

"Vzhľadom na to, že prognózy na trhu s nehnuteľnosťami do budúcna sú priaznivé, očakávame, že sa trh stabilizuje a dopyt po nehnuteľnostiach sa minimálne vyrovná ponuke."

Filip Žoldák, Lexxus, Bratislava

„Do ponuky pribudne niekoľko stoviek dokončených bytov ihneď k nasťahovaniu, ponuku rozšíria aj nové projekty, no nie veľa. Ale o to budú kvalitnejšie. Pribúdajúce projekty budú na nižšej cenovej úrovni ako je súčasná priemerná cena. Tomu bude zodpovedať aj štandardné vybavenie bytu."

Halka Tytykalová
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 230
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 882
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 857
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 917
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 477
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 312
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 936
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 643
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 326
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz

Jazdenie na nákladných vlakoch nie je romantika

Amin Palma skáče na vlaky v Mexiku aj v Čadci.

Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.
 Presvedčí Kristen Stewart v úlohe princeznej Diany?

Neprehliadnite tiež

V energetickej stratégii EÚ sa ráta aj s vodíkom

Európska komisia prichádza s novým investičným programom v oblasti čistej energie.

Ilustračné foto

Vigoda už nie je šéfom štátnych lesov

Vigodu odvolal minister pôdohospodárstva Mičovský.

Matej Vigoda, už bývalý generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR.

Walt Disney navýšil odhad prepúšťania o ďalších štyritisíc ľudí

Koncom septembra koncern uviedol, že zruší 28-tisíc pracovných miest, ale odhad navýšil.

Ilustračná fotografia.

Štátna poisťovňa prišla o vyše 50-tisíc klientov

Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení 168 526 ľudí, ide o 3,39 percenta.

Ilustračné foto.