BRATISLAVA.
"My sa spoliehame hlavne na hospodársky rast. Keď je dobrý hospodársky rast, keď sa krajine darí a štát vie rozumnými zásahmi podporovať rast, potom je krajina schopná existovať aj pri pomerne zaujímavo nízkych daniach, ako to je na Slovensku. Toto nie je téma, ktorá by nás teraz nejako zaujímala," uviedol v rozhovore pre TASR premiér.
V súvislosti s nedávnou diskusiou o možnom opätovnom zavedení progresívneho zdanenia príjmov v Českej republike Fico pripustil, že pre jeho stranu Smer-SD je prirodzené, ak hovorí o progresivite a solidarite aj v daňovom systéme.
"Ale my sme nechceli nabúravať systém, ktorý bol len prednedávnom zabehnutý. Musí tu byť nejaká stabilita prostredia, v ktorom sa pohybujú podnikatelia aj zamestnanci. Preto sme povedali, že sa nebudeme dotýkať daní, dane zostanú na úrovni 19 %, pokiaľ ide o právnické osoby. Pri fyzických osobách sme predsa len úpravami nejakú mieru solidarity a progresivity zaviedli," priblížil.
Podľa vlastných slov je prekvapený, aká nervozita v tomto smere panuje najmä medzi tými, ktorí veľa zarábajú. Na nedávnom stretnutí s predstaviteľmi bankového sektora a finančného trhu ich údajne veľmi zaujímalo, či na Slovensku nedôjde k zvyšovaniu daní.
"Tak som ich odkázal na Veľkú Britániu, Francúzsko a ďalšie štáty, kde je úplne normálna 40-% daň a nikto sa nad tým nepozastavuje. Ale povedal som aj na týchto stretnutiach my nemáme záujem sa touto otázkou teraz zaoberať. Našou povinnosťou je štartovať hospodársky rast a na toto sa sústredíme," zdôraznil Fico.
Do budúcnosti v oblasti daní pripustil rozšírenie okruhu tovarov a služieb, ktoré spadajú pod zníženú 10-% sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH).
Myšlienka znižovať odvody je podľa neho síce atraktívna, v súčasnej situácii to však nie je reálne. Sociálny systém a zdravotníctvo totiž musia z niečoho fungovať.
"Ísť cestou odvodov v tomto ťažkom období, to si jednoducho neviem predstaviť. Vo všeobecnosti si nemyslím, že by sme urobili rozhodnutie, ktoré by poškodilo ľudí alebo podnikateľský sektor. Nespravili sme žiadne rozhodnutie, ktoré by na ľudí navalilo nové poplatky, nové dane, nič takéto nebolo a pokiaľ budeme vo vláde, nič také ani nebude," uzavrel.
Čo sľúbili: Je spravodlivé a správne, ak podnikateľské subjekty a finančný sektor s obrovskými ziskami a nízkymi daňami z príjmu nemusia platiť daň z dividend? (...) SMER - sociálna demokracia zavedie efektívne použiteľnú a proinvestičnú daň z dividend.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zrušenie dane z dividend je totiž ako súčasť daňovej reformy jedným z dôležitých dôvodov prílevu investorov do našej krajiny. Znovuzavedenie tejto dane by navyše zaťažilo najviac domácich malých a stredných podnikateľov, keďže zahraniční investori by v rámci EÚ vyviezli dividendy do svojej krajiny a zdanili ich až tam.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Daň z dividend vláda znovu nezaviedla.
Zdroj: INEKO
Čo sľúbili: Vláda SR navrhne daň z darovania pre tretie osoby tak, aby sa zúžil priestor pre špekulatívne prevody majetku a pranie špinavých peňazí.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výnos dane z darovania bol veľmi nízky. Jej znovuzavedenie by nebolo efektívne, keďže by si vyžiadalo vysoké jednorazové náklady.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Daň z darovania vláda znovu nezaviedla.
Zdroj: INEKO
Čo sľúbili: Pri dani z príjmov fyzických osôb SMER navrhuje zaviesť progresívne zdaňovanie, ktorého výsledkom bude zníženie daní pre ľudí s nízkymi a priemernými príjmami, resp. pre strednú vrstvu a zvýšenie pre ľudí s vysoko nadštandardnými príjmami (...).
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zníženie priamych daní a zjednodušenie daňového systému prispelo k rastu životnej úrovne na Slovensku, keď zviditeľnilo našu krajinu v zahraničí a pomohlo prilákať zahraničných investorov.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Jednotná (rovná) sadzba dane z príjmu ostala zachovaná na úrovni 19%. Vláda však zaviedla tzv. milionársku daň, ktorá spočíva v postupnom znižovaní, resp. zrušení nezdaniteľného minima pre ľudí s hrubou mzdou od 1577 eur vyššie. Pre dotknuté osoby sa tak mierne zvýšila daň z príjmu.
Zdroj: INEKO
Čo sľúbili: SMER navrhuje zaviesť samostatnú vyššiu sadzbu dane z príjmu vo výške približne 25% na prirodzené monopoly, dominantné podniky, finančné a bankové inštitúcie.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zdanenie vybraných spoločností by si pravdepodobne odniesli ľudia, keďže dané firmy by pravdepodobne zdvihli ceny. Selektívne zdanenie by tiež pravdepodobne nebolo v súlade s legislatívou EÚ.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Žiadne špeciálne zdanenie na banky a monopoly vláda nezaviedla.
Zdroj: INEKO