FRANKFURT. Ak sa situácia nezmení, bude nasledovať vlna krachov stavebných podnikateľov. Obracajú sa na politikov a upozorňujú, že podporu nemôže dostávať len bankovníctvo, potrebuje ju aj reálna ekonomika.
Stavebné firmy naliehavo vyzvali spolkovú vládu, aby výrazne prispela k uľahčeniu ich situácie, inak na jar budúceho roka dôjde k ich veľkému zániku. Uviedol to výkonný šéf Hlavného zväzu nemeckého stavebníctva Michael Knipper pre denník Frankfurter Rundschau.
Firmy však potrebujú úvery nielen na bežnú prevádzku, ale aj na investície, ktoré ich urobia konkurencieschopnými v budúcnosti. Podľa Knippera môže firmám, nielen stavebným, pomôcť nový model odpisov. Súčasné pravidlá veľmi často odzrkadľujú ich majetkovú a výnosovú situáciu skreslene. Firmy by mali mať možnosť robiť odpisy pružnejšie. Mnohé z nich aj počas krízy investovali veľké prostriedky do modernizácie svojho technického vybavenia, ale nedosahujú také výsledky, aby ním kryli všetky výdavky a odpisy. V dôsledku toho sa zhoršia ich hospodárske výsledky. Pre banky sa stanú nedôveryhodnými klientmi a ďalšie úvery im neposkytnú.
Politici musia rozhodne konať. "Nemôže to predsa byť tak, že sa bankám pomáha a reálnej ekonomike nie," uviedol Knipper.
Obavy z nedostupnosti úverov vyslovuje aj Spolkový zväz nemeckého priemyslu (BDI). Jeho prezident Hans-Peter Keitel poukázal na to, že bilancie firiem za rok 2009, ktoré budú zverejnené v novom roku, by nemali byť dobré. A k tomu treba ešte zohľadniť fakt, že viaceré dôležité krajinské banky, ktoré by mali poskytovať úvery stredne veľkým firmám, sa dostali do krízy. To obmedzuje sumu, ktorú môžu použiť na úvery. Keitel žiada od bánk, aby sa zhostili svojej celospoločenskej zodpovednosti na náležitej úrovni. Niektoré veľké banky vo svojej činnosti veľa nezmenili. Hrajú nebezpečnú hru aj teraz, avšak na rozdiel od nedávnej minulosti riskujú štátne peniaze. Tento model podnikania sa podľa Keitela musí rýchlo a zásadne zmeniť.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.