SME

Nepružné rozpočty a voľby ohrozujú reformy vo východných krajinách EÚ

Neflexibilné rozpočty, blížiace sa voľby a pretrvávajúce ekonomické problémy môžu na budúci rok podkopať reformy vo východných ...

BUDAPEST. Neflexibilné rozpočty, blížiace sa voľby a pretrvávajúce ekonomické problémy môžu na budúci rok podkopať reformy vo východných krajinách Európskej únie (EÚ). To spomalí ich konjunktúru a niektoré krajiny sa môžu chytiť do dlhovej pasce podobe ako Grécko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verejné deficity niektorých z postkomunistických krajín, ktoré sú členmi EÚ, rastú na úroveň rozvinutejších ekonomík, ako je Británia, Grécko alebo Írsko. Väčšinu z nich však nechráni spoločná európska mena, ani nízke úrokové sadzby, ktoré pomáhajú uvedeným krajinám v prípade problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Volatilné výmenné kurzy a smäd po investíciách, ktoré majú pomôcť pri dobiehaní Západu po štyroch desaťročiach komunizmu, vystavujú región náhlym zmenám nálady trhov. Problémy jednotlivých ekonomík sú odlišné a investori, ktorí kedysi považovali región so 100 miliónmi obyvateľov za homogénny, teraz pozorne skúmajú stav ekonomík a udržateľnosť verejných financií v jednotlivých krajinách.

Región je stále atraktívny, keďže sa predpokladá, že má vo všeobecnosti vyšší rastový potenciál než západná Európa, a očakávajú sa tu vyššie výnosy z investícií. Avšak aj po rokoch reforiem a ich vstupu do EÚ tu existujú pomerne veľké riziká.

Jedným z veľkých nebezpečenstiev je návrat k populizmu pred voľbami v roku 2010, ktorý môže odsunúť reformy dôchodkových systémov, sociálneho zabezpečenia a verejnej správy a v krátkodobom horizonte viesť z zvýšeniu schodkov verejných financií. Vysoké náklady na sociálnu starostlivosť a nepružné rozpočty zväzujú ruky politikom regiónu pri ich snahách o zníženie rozpočtových schodkov a verejných dlhov.

SkryťVypnúť reklamu

"Uskutočnili niektoré reformy, ale žiadna z týchto krajín sa nepokúsila o hĺbkovú reformu verejných financií," uviedol londýnsky ekonóm banky KBC Zsolt Papp. "Zlyhanie pri realizácii akéhokoľvek druhu reforiem môže nakoniec viesť ku gréckemu scenáru, to znamená, že niektoré krajiny sa zrejme chytia do dlhovej pasce."

Stavebný sektor v strednej Európe prežíva po rokoch boomu krízu, nezamestnanosť rastie a spotrebitelia sa aj napriek signálom oživenia snažia šetriť. Tempo rastu ani jednej z ekonomík regiónu na budúci rok asi neprekoná 2 %, čo je výrazne pod 4-% až 5-% mieru rastu, ktoré tieto ekonomiky zažívali počas rokov boomu. Slabý rast podkopáva snahy vlád zvýšiť rozpočtové príjmy a zastaviť nárast deficitov verejných financií.

SkryťVypnúť reklamu

Krajiny regiónu naďalej nesú na svojich bedrách väčšinu nákladu, ktorý sužuje ich verejné financie od pádu komunizmu, stačí sa pozrieť na nereformovaný dôchodkový systém v Česku alebo na Rumunsko, kde na verejný sektor pripadá až tretina všetkých pracovných miest. Mnohí politici uznávajú, že obmedzenie veľkosti verejného sektora je kľúčovým pre zvýšenie rastu v dlhodobej perspektíve. Podľa analytikov sa však snažia utlmiť dopad úsporných balíkov na obyvateľstvo.

"Stále veríme, že terajšia kríza zafunguje ako stimul reforiem," uviedol analytik spoločnosti Capital Economics Neil Shearing. "Ústup k populizmu by, samozrejme, predstavoval veľkú prekážku pre konjunkturálne perspektívy regiónu."

Maďarsko bolo prvou krajinou regiónu, ktoré vlani muselo požiadať pomoc Medzinárodný menový fond (MMF). Z donútenia znížilo obrovské výdavky na dôchodkové zabezpečenie a celkové verejné výdavky. Stále ho však čakajú nevyhnutné reformy zadlžených štátnych dopravných spoločností a prebujnenej regionálnej správy a opatrenia na podporu veľmi nízkej zamestnanosti. Pod kontrolou MMF krajina v tomto roku zrejme zaznamená jeden z najnižších schodkov, ktorý by mal dosiahnuť 3,9 % HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia opozičná strana Fidesz, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane víťazom budúcoročných volieb, však sľubuje zníženie daní, pričom tento výpadok príjmov by mohol zvýšiť schodok verejných financií na 7 % až 7,5 % HDP.

Krajiny s vyšším rastovým potenciálom, ako je Česko alebo Poľsko, majú lepšiu pozíciu pri riešení fiškálnych problémov než Maďarsko, pobaltské krajiny alebo Rumunsko. Ale dokonca aj Poľsko, ktoré sa ako jediný štát EÚ vyhol recesii, má problém pri získavaní investorov v rámci svojho privatizačného programu, ktorý by mal vláde pomôcť znížiť narastajúci rozpočtový deficit.

"Potreba zlepšenia podnikateľského prostredia a stráženia makroekonomickej stability v týchto krajinách je väčšia než v časoch bohatej globálnej likvidity," uviedla zástupkyňa riaditeľa Centra pre európske reformy Katinka Baryschová.

SkryťVypnúť reklamu

Východoeurópske krajiny sú menej zadlžené, ale vo väčšine prípadov náklady na financovanie dlhu sú vyššie než v prípade Grécka, Írska a Británie. Maďarsko platí pri svojich 10-ročných dlhopisoch výnosy vo výške 7,5 % a Rumunsko pri 5-ročných dlhopisoch 10 % oproti 3 % až 4 % bežným v prípade krajín eurozóny.

Politické tlaky viedli v tomto roku k pádu vlád v Lotyšsku, Maďarsku a Česku. Padnúť môžu vlády aj v ďalších krajinách, keďže voliči sú nespokojní s uťahovaním opaskov a vládne koalície sa rozpadávajú.

Politické manévrovanie pred budúcoročnými voľbami v Maďarsku, Česku, Lotyšsku, Poľsku a na Slovensku zvyšujú obavy investorov, že politici zabrzdia reformy. To sa stalo pred prezidentskými voľbami v Rumunsku, kde politická kríza spôsobila pád stredo-pravej vlády, viedla k neschváleniu rozpočtu na budúci rok a ohrozila dohodu s MMF.

SkryťVypnúť reklamu

"Teraz, keď sa zdá, že najhoršia časť krízy je za nami, rastie riziko, že ľudia budú tlačiť na politikov, ktorí im prisľúbili pracovné miesta a zvýšenie sociálnych dávok bez toho, aby vysvetlili, ako sa to dá skĺbiť s naliehavou reštrukturalizáciou a fiškálnou striedmosťou," dodala Baryschová.

Informovala o tom agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 785
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 837
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 049
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 694
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 114
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu