Počiatkovi rúcajú Metropolis

Ministerstvo financií ešte nemá metódu na kontrolu veľkých kasín, no tvrdí, že to zvládne. Opozícia zas hovorí, že spôsob platenia odvodov, ktorý Počiatek narýchlo presadil, vytvára riziko, že sa budú hľadať spôsoby, ako štát obrať o peniaze.

Poslanci KDH včera vážili výhody a nevýhody megakasína. Nevýhody im prevážili.(Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Ministerstvo financií ešte nemá metódu na kontrolu veľkých kasín, no tvrdí, že to zvládne. Opozícia zas hovorí, že spôsob platenia odvodov, ktorý Počiatek narýchlo presadil pre Metropolis, vytvára riziko, že sa budú hľadať spôsoby, ako štát obrať o peniaze.

BRATISLAVA. Investícia najväčšej svetovej firmy s hazardnými hrami Harrah's za 1,5 miliardy eur pri bratislavských Jarovciach má čoraz viac odporcov.

Začína sa dokonca hovoriť o tom, že zmena zákona o hazardných hrách, ktorú presadilo ministerstvo financií cez poslanca Smeru Borisa Hradeckého, je nepriamym investičným stimulom. Zavádza tiež diskrimináciu medzi prevádzkovateľov hazardných hier a môže zvýšiť korupciu pri platení odvodov z nich.

Rovní a rovnejší

Novela rozdelila prevádzkovateľov hracích automatov na dve skupiny. Jedni sú malí, musia ročne platiť za každý automat 1500 eur. Na druhej strane veľkí (predpokladá sa, že pôjde len o Metropolis) budú platiť odvody podľa sumy peňazí, ktorú hráči do automatu vložia. Navyše, čím viac kasíno zarobí, tým bude zo zákona platiť menej.

„Výnimky vytvárajú riziko, že sa budú hľadať spôsoby, ako odviesť štátu čo najmenej peňazí," povedal poslanec Stanislav Janiš (SDKÚ). Poslanec Jozef Burian (Smer) mu oponuje: „Nemyslím si, že by takéto veľké nadnárodné spoločnosti prichádzali k nám preto, že chcú obchádzať platenie odvodov."

Aj kasíno pri Bratislave ukazuje, aké ťažké to má pravica, keď sa chce dohodnúť, píše v
komentári Lukáš Fila

Systém paušálnych odvodov z automatov presadilo ministerstvo financií v auguste. Vtedy jeho hovorca Miroslav Šmál argumentoval, že to bude ľahšie kontrolovateľné. V októbri sa však pre Metropolis vrátilo k predchádzajúcemu spôsobu platenia odvodov, tentoraz však len pre veľké kasína, ktoré sú súčasťou rekreačných komplexov.

Poslanci vládnej koalície ani ministerstvo nepopierajú, že tým chceli prilákať na Slovensko práve Harrah's. „Takáto forma pomoci je určitou formou investičného stimulu, ktorá nezaťaží verejné financie," obhajuje výnimku Šmál. Na otázku, prečo sa ministerstvo pri veľkom hráčovi neobáva, že sa mu bude ťažko kontrolovať výška hernej istiny, keď pri malých prevádzkach túto obavu má, Šmál povedal: „Kontrola jedného veľkého kasína je ľahšia ako veľkého počtu malých kasín."

Metropolis však podľa zákona bude musieť mať minimálne 500 automatov, ak bude chcieť platiť zvýhodnené odvody. Podľa riaditeľa odboru štátneho dozoru na Daňovom riaditeľstve Mariána Gašparca je práve ministerstvo financií inštitúciou, ktorá určí metódu kontroly veľkého kasína.

„Keďže v súčasnosti u nás kasíno v rekreačnom komplexe neexistuje, nie je stanovená stratégia dozorovania. Ťažko sa k otázke o kapacitách, prostriedkoch a možnostiach kontroly vyjadruje," povedal. Dodal, že existujú technické zariadenia „uspôsobené na možnosť sledovať vklady a výhry, preto si nemyslím, že by mali nastať problémy v kontrolovateľnosti týchto zariadení v kasínach".

Ak sa platia odvody z obratu tejto istiny, je to podľa šéfa Slovenskej komory daňových poradcov Jána Artura Oberhausera spravodlivejšie, no kontrola systému, kde sa z jedného automatu platí pevne stanovená suma, je ľahšia. Tvrdí však, že existujú technické prostriedky aj na kontrolu hernej istiny.

Odlišný pohľad na „odvodovú spravodlivosť" má odborníčka na dane Silvia Bobocká: „Ak by sa platilo od počtu automatov, ťažšie by sa dalo manipulovať. Systém, keď sa platí odvod podľa počtu automatov, sa mi zdá spravodlivejší a daňovo ľahšie preukázateľnejší," povedala.

Presadili to potichu

Projekt Metropolis a príchod nového investora oznámil minister financií Ján Počiatek, nevyjadroval sa k tomu premiér Fico ani minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Počiatkov hovorca na otázku, prečo zmenu zákona o hazardných hrách nepresadilo ministerstvo verejne, ale potichu cez poslanca Smeru, Šmál odpovedal: „Každý poslanec má právo podať akýkoľvek návrh."

Politici s kresťanstvom v názve svojich strán upozorňujú, že veľké kasíno môže byť zdrojom kriminality. „Urobiť z Jaroviec Metropolis je nešťastné pre Slovensko. Ja by som ich na Slovensko vôbec nepustil. Nepotrebujeme, aby sa tu prali peniaze," povedal Janiš.

Hazard ohrozuje asi päť percent ľudí

O problémoch vznikajúcich pri hazardnom hraní sme sa rozprávali s LUDVIKOM NÁBĚLEKOM, primárom Psychiatrického oddelenia FNsP v Banskej Bystrici.

Je hazard rozšírený skôr v liberálnych alebo konzervatívnych krajinách?

„Rozdiely, čo sa týka problémovosti hazardného hrania, nie sú dané ani tak typom legislatívy, ktorá hranie upravuje, ako vôľou a schopnosťou orgánov štátu zákony presadiť. Podľa celosvetových štatistík sa počet ľudí ohrozených hazardným hraním odhaduje na tri až päť percent populácie. Diagnostické kritériá patologického hráčstva spĺňa pol až jedno percento populácie."

Niektorí poslanci hovoria, že ide o najväčšie nebezpečenstvo od roku 1989.

„Hazardné hranie a jeho dôsledky boli veľkým nebezpečenstvom najmä v 90. rokoch 20. storočia pre nepripravenosť a nedostatočnú informovanosť ľudí o rizikách. Vytvorenie legislatívne ošetreného a zabezpečeného centra hrania by naopak mohlo priniesť možnosť regulovaného a kontrolovaného hrania. Možnosť, že by sa vylúčil vstup ohrozených či problémových osôb, zvýšil prah dostupnosti hazardného hrania, by som v porovnaní s doteraz prevládajúcim živelným hraním považoval skôr za krok dopredu. Podmienkou je určenie jasných a jednoznačných pravidiel, ktoré budú záväzné pre všetkých zúčastnených, čo by v Európskej únii nemalo byť neriešiteľným problémom."

Ktorá skupina ľudí je najviac ohrozená hazardom?

„Najviac ohrozenou skupinou podľa toho, kto sa lieči z patologického hráčstva, sú mladí muži od 20 do 30 rokov s nadpriemerným intelektom, energickí a priebojní. Môže ísť aj o ľudí v núdzi, ktorí sa týmto spôsobom snažia riešiť sociálne a ekonomické problémy."

Môže mať centrum ako veľká investícia nejaké pozitíva pre spoločnosť?

„Nemá zmysel zakrývať si oči pred existenciou hazardného hrania ako fenoménu. Zmysluplnejšie ako lamentovať a zakazovať je úprimne hľadať spôsob, ako sa s tým vyrovnať tak, aby prinášalo čo najväčší úžitok a najmenej škôd. V Slovinsku je pri solídne nastavených zákonoch príjem z hazardného hrania asi 13 percent hrubého domáceho produktu. Extrémny prípad je Macao, kde je to až 87 percent. Európska asociácia pre štúdium hazardného hrania považuje za reálne vytvorenie podmienok na takzvané zodpovedné hranie. Tie by znížili na minimum doteraz známe riziká súvisiace s hazardným hraním, ako sú kriminalita, sivá ekonomika, sociálne a zdravotné dôsledky."

V akom ekonomickom prostredí sa darí hráčstvu?

„Treba pripustiť, že v období krízy a neistoty rastie záujem o hazardné hranie. Nielen ako zúfalý pokus o zabezpečenie chýbajúcich peňazí, ale aj ako spôsob zabíjania času či rezignácie. V posledných mesiacoch vidíme po období určitej stabilizácie zvýšený tlak na liečbu patologických hráčov."

Marcela Glevická
O kasíne rozhodne politický boj

Od rozhodnutia primátora Bratislavy a zastupiteľstva závisí osud megakomplexu s kasínom za 1,5 miliardy eur. Podľa starostu Jaroviec ide len o politickú hru.

BRATISLAVA. Boj KDH proti kasínu Metropolis v Jarovciach pri Bratislave môže byť úspešný. Investorom totiž chýbajú potrebné povolenia.

Hlavné slovo

Na začatie stavby potrebuje developer Trigranit stavebné povolenie od stavebného úradu v Petržalke. Na to, aby úrad stavbu povolil, však musí mať záväzné stanovisko od mestských poslancov. „Ak povie zastupiteľstvo, že je to v rozpore s územným plánom, nemôžeme také povolenie vydať," povedala Zuzana Kubánková zo stavebného úradu v Petržalke.

Zmeny v pláne musia schváliť tri pätiny všetkých poslancov. V prípade Bratislavy je to 48 poslancov z osemdesiat. KDH a SDKÚ, ktoré hovoria, že sú proti kasínu, majú spolu 27 poslancov. Pripája sa k nim aj poslanec Minárik (KDS).

Rozhodnúť by mohol Občiansky klub (odídenci z SDKÚ). Ten má v zastupiteľstve 31 poslancov. Klub však ešte nemá jasno. Nemá totiž o projekte podľa poslanca Branislava Zahradníka dostatok informácií. „V tomto momente sme neutrálni. Z vizualizácie nevieme povedať, aké to bude mať dosahy a čo to bude obnášať," povedal Zahradník.

Nedostatok informácií o projekte má aj ministerstvo životného prostredia. To musí posúdiť jeho vplyv na životné prostredie. Slovo dostane aj ministerstvo financií, ktoré udeľuje kasínam licencie. S tým by však investori nemali mať problém, lebo minister Ján Počiatek projekt podporuje. Po jeho ohlásení v októbri ho dokonca ako jediný z vlády privítal.

Politický boj?

Primátor Andrej Ďurkovský za KDH v stredu povedal, že megakomplex Metropolis nepodporí, kým z neho investori nevypustia kasíno. Bez kasína je však investícia mŕtva.

Starosta Jaroviec Pavel Škodler, ktorý Metropolis podporuje, nevidí odpor primátora fatálne. „Ďurkovský bude presviedčať zastupiteľstvo, aby neprijalo zmenu územného plánu, ale o rok príde nové zastupiteľstvo a všetko môže byť inak," povedal.

Primátorove vyjadrenia vníma len ako politiku. „Musí presadzovať agendu KDH, pretože sa chce dostať na ich kandidátku do parlamentných volieb," povedal. O stavbe však podľa neho teraz rozhodnú len politici. „Predseda vlády a minister financií sú za, primátor Bratislavy je proti. Ide len o to, kto to dokáže pretlačiť."

Veronika Folentová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 723
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 347
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 174
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 130
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 013
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 866
 7. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 740
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 481
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 460
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 412

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

KOMENTÁRE

Nevedno, s čím Kažimíra vyprevadil Sulík

Kažimír buduje na ilúzii, že brzda je iba poistka.

Neprehliadnite tiež

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.

Spor medzi štátom a vysokými školami vyriešia až súdy

Či bolo všetko v poriadku, posudzuje aj Úrad pre verejné obstarávanie. V niektorých prípadoch už dal za pravdu školám.

Analytici z prognóz nepoľavujú, ekonomika má rásť vyše trojpercentným tempom

Analytici komerčných bánk predpovedajú slovenskému hospodárstvu v tomto roku medziročný rast o 3,2 percenta.

Od marca sa menia pravidlá osobného bankrotu, bude dostupnejší

Domáhať sa zbavenia dlhov týmito spôsobmi bude môcť dlžník iba raz za desať rokov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop