Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. V aktualizovanej strednodobej prognóze centrálna banka predpovedá pokles ekonomiky na tento rok o 4,8 percenta, kým v septembri hovorila o prepade 5,6 percenta. Zmenu predpovede pripisuje lepšiemu vývoju zahraničného obchodu. V najbližších dvoch rokoch by ekonomika mala rásť.
Centrálna banka vidí riziká najmä v tom, že vláda nebude znižovať deficit verejných financií, ako aj v nepriaznivom vývoji zahraničného dopytu. Guvernér Ivan Šramko zopakoval, že kým Európska komisia nám odporúča stlačiť deficit verejných financií pod 3 percentá v roku 2013, podľa NBS by sme tak mali urobiť v roku 2012.
Zatiaľ čo ekonomika má padať o menej, zamestnanosť sa vyvíja horšie. Jej súčasný výraznejší pokles reaguje podľa guvernéra s istým časovým posunom na prepad ekonomiky v prvom štvrťroku.
„Zamestnávatelia reagovali na pokles ekonomickej aktivity zo začiatku najmä znížením počtu odpracovaných hodín v snahe udržať zamestnanosť. Dá sa predpokladať, že s jej postupným oživením bude najprv dochádzať k nárastu počtu odpracovaných hodín a až následne k prijímaniu nových pracovníkov," povedal Šramko. NBS predpokladá, že k oživeniu zamestnanosti by malo prísť až v roku 2011.
Čo sľúbili: (Cieľom je) Vytvoriť podmienky pre tempo hospodárskeho rastu nad 5% hrubého domáceho produktu ročne.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Vytvorenie podmienok pre udržateľný vysoký rast HDP by malo byť jedným z hlavných cieľov každej vlády, keďže je zásadným predpokladom rastu životnej úrovne.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Pravidelný prieskum projektu HESO inštitútu INEKO totiž ukazuje, že vláda svojou činnosťou ekonomický rast skôr brzdí ako podporuje. Podľa komisie cca 60 odborníkov bolo priemerné hodnotenie vládnych opatrení negatívne v ôsmich štvrťrokoch a pozitívne iba v dvoch štvrťrokoch.
Zdroj: INEKO