SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúcich dní

BRATISLAVA 15. apríla (SITA) -V systéme doplnkového dôchodkového poistenia (DDP) bolo ku koncu minulého roka poistených 281 088 občanov, čo predstavuje 10,42 % z ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Príjmy štyroch doplnkových dôchodkových poisťovní, ...

BRATISLAVA 15. apríla (SITA) -DOMÁCE UDALOSTIBRATISLAVA - V systéme doplnkového dôchodkového poistenia (DDP) bolo ku koncu minulého roka poistených 281 088 občanov, čo predstavuje 10,42 % z ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Príjmy štyroch doplnkových dôchodkových poisťovní, ktoré na slovenskom trhu pôsobia, počas ich činnosti dosiahli 5,49 mld. Sk. Dávky DDP ku koncu predošlého roka poberalo takmer 20 tisíc občanov, poisťovne im od svojho vzniku vyplatili 359,1 mil. Sk. Informácie zverejnilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.KOŠICE - Obec Kechnec odovzdala Ministerstvu hospodárstva SR všetky podklady potrebné na udelenie štatútu priemyselného parku. O parku by mal kabinet rokovať 20. apríla. Agentúru SITA o tom informoval obce Jozef Konkoly. Uviedol tiež, že podporu zriadeniu parku opätovne vyjadril aj premiér Mikuláš Dzurinda.BRATISLAVA - Národná banka Slovenska (NBS) podľa bankových analytikov nebude voči silnej domácej mene zasahovať. Kurz slovenskej koruny voči euru, ktorý ovplyvňuje najmä zhodnocovanie českej meny, totiž nepokladajú analytici za destabilizujúci. Podľa nich Česká národná banka (ČNB) v najbližších dňoch zasiahne voči českej korune, a tak oslabí aj pomer slovenskej meny vočiBRATISLAVA - Reštitučný investičný fond (RIF) v piatok zverejnil ponuku na odpredaj podielov z emisií 242 domácich firiem. Dôvodom predaja je reštrukturalizácia portfólia fondu. RIF ponúkne akcie na odpredaj prostredníctvom Burzy cenných papierov v Bratislave a Slovenskej burzy cenných papierov od 15. apríla. Výber a ceny jednotlivých emisií sa budú priebežne upravovať. Ponuka je časovo neobmedzená. Akcie sa budú predávať v blokoch prostredníctvom anonymného trhu.BRATISLAVA - Devízové rezervy SR poklesli za posledný týždeň o 357,6 mil. USD. Celkový objem rezerv tak dosiahol k 10. aprílu 6,2179 mld. USD. Na poklese rezervných aktív SR sa podieľali tak komerčné banky, ako aj Národná banka Slovenska (NBS). Komerčné banky zaznamenali úbytok devízových rezerv o 282,8 mil. USD. na 1,3928 mld. USD. Rezervné aktíva NBS poklesli oproti predchádzajúcemu týždňu o 74,8 mil. USD na 4,825 mld. USD. Tlačovú agentúru SITA o tom informovala NBS.

BRATISLAVA - Majetkovo-právne posudzovanie základných privatizačných projektov (ZPP) piatich podnikov Vodární a kanalizácií (VaK) by mohol Fond národného majetku SR (FNM) začať vykonávať na budúci týždeň. "Na budúci týždeň očakávame predloženie privatizačných projektov od ministerstva privatizácie," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.BRATISLAVA - Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) dostalo do stanoveného termínu spolu 10 záväzných ponúk na kúpu 49-percentných podielov v troch rozvodných energetických podnikoch. Agentúru SITA o tom informoval hovorca MSPNM Róbert Merva.BRATISLAVA - Národná banka Slovenska (NBS) je pripravená zasiahnuť na devízovom trhu v prípade veľkých turbulencií, v súčasnosti však považuje intervenciu proti zhodnocovaniu slovenskej meny za predčasnú. Vývoju koruny pritom venuje zvýšenú pozornosť. Pre agentúru SITA to povedal vrchný riaditeľ obchodno-devízového úseku NBS Karol Mrva.BRATISLAVA - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) podľa informácií, ktoré získala agentúra SITA, vyhovel námietke spoločnosti Siemens Business Services (SBS) proti vylúčeniu jej ponuky z tendra na dodávku systému štátnej pokladnice. Predstavitelia Ministerstva financií SR (MF), ako aj spoločnosti SBS sa k tejto správe odmietli vyjadriť pred doručením oficiálneho rozhodnutia úradu.BRATISLAVA - Komisár Európskej komisie (EK) pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Franz Fischler podpísal tento týždeň rozhodnutie o akreditácii piatich opatrení z Plánu rozvoja poľnohospodárstva a vidieka SR. Ide o akreditáciu Agentúry SAPARD a potvrdenie pripravenosti Národného fondu SR a certifikačného orgánu, ktorým je Najvyšší kontrolný úrad SR, pre implementáciu Programu SAPARD. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva SR Anna Majkútová.

PODNIKOVÉ UDALOSTIBRATISLAVA - Podľa finančného plánu dosiahnu Lesy Slovenskej republiky, š.p., Banská Bystrica v tomto roku bez dotácií stratu 212 mil. Sk pri výnosy vo výške 5 mld. Sk a nákladoch 5,212 mld. Sk. Po pridelení dotácie na pestovnú činnosť predpokladá organizácia vyrovnaný hospodársky výsledok. Agentúru SITA o tom informoval ekonóm Ján Mičovský.BRATISLAVA - Spoločnosť Tesco Stores SR uviedla tento týždeň na slovenský trh svoju novú privátnu maloobchodnú značku Tesco, pod ktorou plánuje predávať čerstvé a trvanlivé potraviny, textil, drogériu a spotrebný tovar s cenami nižšími približne o 20 %. Sortiment predávaný pod značkou Tesco na slovenskom trhu pritom zahŕňa viac ako 90 výrobkov. Vyše 40 % druhov tovaru novej značky Tesco pochádza v súčasnosti od slovenských dodávateľov, v skupine čerstvých potravín dodávajú slovenskí výrobcovia až 60 % produktov. Tlačovú agentúru SITA o tom informovala manažérka spoločnosti pre styk s verejnosťou Oľga Hrnčiarová.BRATISLAVA - Akciová spoločnosť Slovakofarma, ktorá patrí medzi najvýznamnejších výrobcov generických liečiv v strednej a vo východnej Európe, ukončila vlaňajšie hospodárenie s poklesom čistého zisku v porovnaní s rokom 2000 takmer o 37 % na 221 mil. Sk. Pri výrobných nákladoch vo výške 4,7 mld. Sk boli tržby Slovakofarmy 7,743 mld. Sk. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou.BRATISLAVA - Lízingová spoločnosť B.O.F., a.s. dosiahla v minulom roku zisk po zdanení 51,2 mil. Sk. Počet zmlúv uzavretých v roku 2001 predstavoval 4 677, čo znamená medziročný nárast o 35 %. Objem uzavretých obchodov vzrástol vlani ešte výraznejšie o 40 % na úroveň 2,911 mld. Sk. Informovali o tom predstavitelia B.O.F. V tomto roku plánuje spoločnosť uzavrieť zmluvy v cene, ktorá prevýši 3 mld. Sk v obstarávacích cenách bez dane z pridanej hodnoty (DPH).BRATISLAVA - Spoločnosť Palma -Tumys, a.s., Bratislava, tradičný a najväčší výrobca rastlinných tukov na Slovensku, dosiahla v minulom roku zisk 112,8 mil. Sk, čím medziročne mierne vzrástol o 3 % oproti 109,1 mil. Sk z roku 2000. Na kladnom hospodárení firmy sa podieľal predovšetkým zisk z prevádzkovej činnosti 273 mil. Sk, ktorý vyrovnal stratu z finančnej činnosti 139,9 mil. Sk. Spoločnosť dosiahla nárast zisku aj napriek výraznému poklesu tržieb z predaja tovaru o 36 % na úroveň 127,6 mil. Sk oproti 201,7 mil. Sk z roku 2000. Aj rok 2001 bol charakterizovaný ďalším zostrovaním konkurenčného boja v dôsledku dovozu lacných zahraničných výrobkov, ako aj pokračujúceho nástupu medzinárodných obchodných reťazcov, uvádza sa v stanovisku dozornej rady. Vyplýva to z informácií zverejnených predstaviteľmi firmy.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTIBUDAPEŠŤ - Audítorské firmy KPMG a Andersen ukončili rozhovory o možnej fúzii v strednej a vo východnej Európe. Hovorkyňa KPMG Miklos Scheibelhoffer nevedela zdôvodniť, prečo sa rozhovory skončili.PRAHA - Česká republika je pre investorov v súčasnosti jednou z najatraktívnejších krajín v celej Európe. Z 36 najväčších investícií, ktoré vlani veľké koncerny uskutočnili v Európe, ich ČR dokázala získať osem. Vyplýva to z údajov poradenskej firmy Ernst & Young, ktoré zverejnil český denník Mladá fronta Dnes (MfD). "Investorov priťahujú do strednej Európy predovšetkým nízke náklady na mzdy a slabšia regulácia trhu práce," domnieva sa ekonóm Mark Hughes z Ernst & Young. K podobnému záveru dospeli v poslednom čase aj analýzy ďalších ekonómov a obchodných komôr.PRAHA - Česká národní banka (ČNB) bude pokračovať vo svojom úsilí oslabiť českú menu, ktorá posilnila na neudržateľné úrovne kvôli nerealistickým očakávaniam na trhu. Informoval o tom guvernér ČNB Zdeněk Tůma. V článku, ktorý zverejnili české Hospodářské noviny, guvernér povedal, že zámerom ČNB je "vyfúknuť kurzovú bublinu", ktorá môže byť nebezpečná pre ekonomickú stabilitu Českej republiky.PRAHA - Potravinářská komora ČR (PK) vyjadrila zásadný nesúhlas so zákazom dovozu hovädzieho mäsa zo Slovenska do ČR. Informoval o tom viceprezident PK Jaroslav Camplík. Odvetné opatrenia Slovenska sa totiž podľa komory dotknú celého potravinárskeho priemyslu, nie iba trhu s mäsom. "Zasiahne to celé spektrum spracovaných výrobkov," konštatoval J. Camplík. Vzniknuté straty preto podľa neho plánuje PK vyčísliť rovnako ako svoje straty, vyplývajúce z klimatických podmienok alebo legislatívnych opatrení.PRAHA - Nemecké maloobchodné tržby vo februári medzimesačne klesli o 1,5 %. Podľa piatkového vyjadrenia nemeckého štatistického úradu pod prudký pokles tržieb sa podpísalo zníženie kúpyschopnosti obyvateľstva spôsobené rastom inflácie, ako aj zavedenie nových cien v európskej mene. V januári sa tržby v maloobchode znížili po revízii o 1,4 %. Údaje sú očistené o vplyv inflácie.PRAHA - České výrobné ceny v marci na medzimesačnej báze stagnovali a medziročne poklesli, i napriek rastu cien ropných produktov. Český statistický úřad v piatok oznámil, že index výrobných cien (PPI) v marci medziročne poklesol o 0,2 % po februárovom poklese o 0,1 %.BUDAPEŠŤ - Maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán vo svojom štvrtkovom vyhlásení pripustil možnosť, že štát do konca funkčného pôsobenia súčasnej vlády odkúpi stratovú plynárenskú divíziu maďarského ropného a plynárenského koncernu MOL. "Spoločnosť naozaj nemá na výber a som presvedčený o tom, že by sme to skutočne mali realizovať," uviedol Orbán pre novinárov po zasadnutí vlády.ATÉNY - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) výrazne zvýšila svoj tohoročný odhad rastu americkej ekonomiky, čím posilnila názor, že najväčšia svetová ekonomika sa opäť prebúdza k životu. Predbežný návrh jej prognózy predpovedá, že hospodárstvo Spojených štátov amerických bude tento rok rásť o 2,2 %. V septembri predpokladala OECD rast v USA o 0,7 %. Svoju konečnú správu má OECD zverejniť 25. apríla.PRAHA - Česká republika sa v minulom roku umiestnila na 15. mieste rebríčka európskych regiónov, v ktorých sa realizovalo najviac investičných projektov. Tento rast zodpovedá medziročnému zlepšeniu o 20 miest. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Ernst & Young. Do ČR smerovalo v minulom roku 5 % všetkých investícií realizovaných v Európe.AMSTERDAM - Budúcnosť holandského operátora televíznej káblovej siete Pan-Europe Communications NV (UPC) je neistá, pretože jeho čistá strata v roku 2001 sa viac ako zdvojnásobila na hodnotu 4,4 mld. EUR. Informoval o tom v piatok audítor spoločnosti Arthur Andersen. Záväzky UPC vzrástli v minulom roku na 11,2 mld. EUR, pričom likvidné finančné prostriedky klesli na 855 mil. EUR. Audítor UPC vo svojej správe vyjadril pochybnosti o budúcnosti UPC hlavne kvôli opätovným prevádzkovým stratám a chronickému kapitálovému deficitu. Spoločnosť audítorskú správu zatiaľ nekomentovala.in

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 091
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 145
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 634
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 030
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 541
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 432
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 567
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 557
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 461
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 427
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaromír Čižnár.
Premiér Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Po víchrici nech súdnictvo rozmetá orkán

Peklo je prázdne a všetci diabli sú tu.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Hrôzostrašné čísla

Korona jedného dňa určite pominie, ale epidémia ľudskej hlúposti bude spoločnosť ničiť oveľa oveľa dlhšie.

Neprehliadnite tiež

Dolár si pohoršil oproti japonskému jenu

Počet infekcií sa naďalej zvyšuje v Európe, USA a iných častiach sveta.

Ilustračné foto.

Štátny ústav varuje pred liekom Bromhexin v kombinácii s alkoholom

Pitie alkoholu pred ochorením COVID-19 nielenže nechráni, ale môže byť aj nebezpečné.

Testovanie ľudí pred nemocnicou na Kramároch.

Zväz obchodu odporúča pracovníkom, aby sa zúčastnili na plošnom testovaní

Ak sa zamestnanec rozhodne nezúčastniť sa na testovaní, situácia sa podľa Katriaka skomplikuje.

Ilustračné foto.

O trinásty dôchodok nebude potrebné žiadať osobitne

Výška trinásteho dôchodku je odstupňovaná v rozpätí od 50 do 300 eur.

Dôchodca s ochranným rúškom na tvári v centre Bratislavy.