BRATISLAVA. "Hoci liberalizácia trhu s elektrinou na Slovensku napreduje pomaly, má už svoje výsledky. Alternatívni dodávatelia dokázali prebrať tradičným dodávateľom nielen tisícky domácností, ale aj viacerých veľkých firemných odberateľov," uviedol riaditeľ spoločnosti SPX, ktorá prevádzkuje internetový portál pre obchodovanie s elektrinou, Michal Bella. Podľa neho však Slovensko v otváraní trhu s elektrickou energiou zaostáva napríklad za Českou republikou o dva až tri roky.
Jednou z hlavných bariér vyššej konkurencie na slovenskom trhu s elektrickou energiou je podľa spoločnosti SPX neprehľadnosť pravidiel pre zmenu dodávateľa. "Podobne je bariérou aj dlhá doba samotného procesu zmeny dodávateľa elektrickej energie konečným spotrebiteľom," dodal Bella. Podľa neho ďalším impulzom pre rozvoj konkurencie je zvýšenie likvidity trhu. "Vyšší počet obchodov a väčší počet obchodníkov na trhu v konečnom dôsledku zlepšia možnosti konečného spotrebiteľa zvoliť si dodávateľa. A teda budú aj pozitívne vplývať na pokles cien," doplnil Bella.
K vyššej likvidite trhu s elektrinou na Slovensku prispelo nedávne spustenie tzv. Market Couplingu, teda prepojenia denného trhu s elektrinou v Českej republike a Slovenskej republike spusteného Slovenskou elektrizačnou a prenosovou sústavou a českým Operátorom trhu s elektrinou spolu s Českou elektrizačnou a prenosovou sústavou koncom augusta tohto roku. Obchodníkom vďaka tomu odpadla potreba rezervovať si, a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi oboma krajinami. "Hoci aj v prípade tejto obchodnej platformy sú stále bariéry v garančných podmienkach, ktoré musí splniť účastník, ktorý sa chce zapojiť do Market-Couplingu," dodal Bella. Podľa neho požadované garancie majú za následok, že do Market-Couplingu sa zapojilo v súčasnosti len 18 obchodníkov, kým na iných podobných platformách je to rádovo 30 a viac obchodníkov.
Spoločnosť SPX prevádzkuje prvý slovenský internetový portál pre obchodovanie s elektrinou. Účastníkmi obchodovania na tejto platforme sú tradiční dodávatelia elektriny, alternatívni dodávatelia elektriny, ako aj jej výrobcovia zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Maďarska, Švajčiarska a Veľkej Británie. Jej hlavnou úlohou je vytvoriť priestor pre krátkodobé i dlhodobé obchody s elektrickou energiou na slovenskom trhu. Kým v roku 2007 ešte objem zobchodovanej elektriny dosiahol úroveň necelých 0,5 mil. eur pri objeme zobchodovanej elektriny 7 gigawatthodín, tento rok je to už viac ako 150 mil. eur a viac ako 3 100 gigawatthodín elektrickej energie.