Brusel 17. mája (TASR) - Vlády členských krajín Európskej únie (EÚ) podpísali deklaráciu o rovnakých právach akcionárov, aby preklesnuli názorové nezhody medzi Nemeckom a Európskym parlamentom (EP) na nové akvizičné pravidlá.
Základné nezhody zostávajú aj medzi Nemeckom a zvyšnými 14 členskými štátmi, ako aj medzi vládami a EP - a to menej než tri týždne pred posledným termínom na schválenie nového zákona.
Nemecko totiž v apríli prekvapivo odstúpilo od tvrdo vybojovanej dohody členských štátov o zákone a vyjadrilo nesúhlas s ustanovením, že spoločnosti, ktoré sú cieľom nepriateľskej ponuky, musia konzultovať akcionárov pred vyhlásením obranných opatrením. Aj EP opakovane žiadal, aby vedenie dostalo širší manévrovací priestor a mohlo uplatniť obranné kroky v prípade nevýhodnej akvizičnej ponuky.
Nemecko argumentovalo, že nový zákon znevýhodní jeho spoločnosti, keďže mnohé iné európske vlády si ponechávajú "zlaté podiely", ktorými chránia firmy pred nepriateľskou akvizíciou.
Zvyšných 14 členských krajín však nesúhlasí s úsilím Nemecka o zmeny v dohode, hoci nedávno schválili návrh Európskej komisie (EK), ktorého cieľom bolo zmierniť niektoré obavy Nemecka a EP. Najnovšia verzia návrhu deklarácie uvádza, že EK vytvorí komisiu odborníkov, ktorí preskúmajú túto oblasť obchodného práva. Odborníci zverejnia správu o výsledkoch skúmania v roku 2002 a ponechajú priestor pre ďalšie návrhy EK o dodatočných zákonov.
Európske štáty o tomto zákone, ktorý stanoví celoeurópske pravidlá pre akvizície, diskujú už 10 rokov a ekonómovia ho považujú za dôležitý stavebný kameň pri tvorbe integrovaného jednotného trhu. Ak sa členovia EÚ nedohodnú s EP do 6. júna, zákon bude musieť byť prepracovaný, čo bude ťažkou ranou pre EK. "Ak zlyháme, budeme musieť zahodiť 10 rokov práce a začať odznovu," povedal komisár EÚ pre vnútorný trh Frits Bolkestein.
* 1 sov