AKTUALIZOVANÉ 15:05

Vláda chce predkupné právo na veľké firmy

Ficovi ministri schválili zákon, ktorý povie, kto nesmie prepúšťať a kto musí ponúknuť štátu jeho firmu za cenu danú znalcom.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. Vládny kabinet dnes s pripomienkami schválil návrh zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností, ktorý predložil minister hospodárstva.

Tento zákon vymedzuje, ktoré firmy z energetiky, vodného hospodárstva či rafinérskeho priemyslu nesmú ich vlastníci predať, ak ich predtým neponúknu štátu.

Zákon hovorí, že všetky podniky, ktoré sú z týchto sektorov a majú viac ako 500 zamestnacov, môže štát vyhlásiť za strategické, stačí na to návrh ministra hospodárstva. Podniky a ich vlastníci nemajú podľa návrhu zákona možnosť sa voči takémuto rozhodnutiu vlády brániť. Ak vláda povie, že podnik má byť strategický, stane sa ním.

Manažérom takzvaných strategických firiem potom zákon dáva osobitné povinnosti. Niektoré sú nejasné (zabezpečiť trvalú prevádzku strategickej spoločnosti bez dôsledkov na súbor hmotných, osobných a nehmotných zložiek podnikania tejto strategickej spoločnosti), niektoré sú povinnosťou manažérov tak či tak (zabrániť podstatnému znehodnoteniu majetku spoločnosti) a ďalšia obmedzuje slobodu podnikania firmy (zabezpečiť, aby nedošlo k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov).

Štát chce predkupné právo

Zákon tiež hovorí, že ak majitelia chcú takzvaný strategický podnik predať, musia ho najprv ponúknuť štátu za cenu, ktorú určí podľa súvahy firmy znalec. Vláda má potom podľa návrhu zákona 120 dní,a by podnik kúpila alebo uvoľnila cestu inému kupcovi. Aj v tomto prípade zákon zasahuje do s lobody podnikania. V situácii, keď má vlastník firmy možnosť predať za cenu lepšiu ako určí znalec, štát mu v tom môže zabrániť tým, že podnik kúpi on.

Zákon nič nehovorí o tom, ako sa majú správať majitelia menej ako 100 akcií firmy. Teda, nie je z neho jasné, čo by sa stalo, keby vláda vyhlásila za strategické napríklad Slovenské elektrárne. Enel v nich vlastní dve tretiny akcií, nie však všetky.

Na Slovensku určite existujú firmy, ktoré sú pre krajinu strategické. Doteraz štát zákonmi riešil najmä možnosť ich privatizácie, minister Jahnátek však chce ísť ďalej. A vybral si zlý smer. Čítajte viac v komentári Ivana Štulajtera: Jahnátek tvorí strategický nezmysel

Vláda schválila, že návrh zákona sa prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Len dočasné protikrízové opatrenie

Návrh zákona má byť podľa vlády protikrízovým opatrením a má mať obmedzenú platnosť do konca roku 2010.

Ako povedal po rokovaní kabinetu predkladateľ návrhu minister hospodárstva, strategickým podnikom môže byť vyhlásený taký podnik, ktorý charakterom výroby má vplyv na inú priemyselnú produkciu na Slovensku alebo podniká v oblasti energií, sieťových odvetví, vodárenstva, čistiarní, resp. má viac ako 500 zamestnancov, prípadne má výrazný sociálny vplyv na daný región.

Strategický podnik, ako uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, pokračuje normálne vo svojej činnosti s tým, že keď sa dostane do hospodárskych problémov a hrozí jeho rýchla likvidácia, ktorá by mohla mať vážne následky pre rôzne sektory, vtedy vláda môže zasiahnuť a uplatňuje si predkupné právo na kúpu takéhoto podniku s cieľom zabezpečiť jeho stabilizáciu a následne ho ďalej ponúknuť do normálneho podnikateľského prostredia.

Bez peňazí

Rezort nemá podľa Jahnátka na finančné krytie zákona vytvorenú rezervu, keďže zákon je prvýkrát prerokovávaný vo vláde. Teraz pôjde na rokovanie parlamentu a keď bude platný, Ministerstvo financií SR bude musieť počítať s určitou rezervou.

Ak bude podnik napríklad v konkurze, konkurzný správca musí ponúknuť podnik na odpredaj, má však zviazané ruky v tom, že musí ponúknuť podnik ako celok, nie po častiach, pokiaľ sú tam funkčné celky stavané tak, že jeden celok nadväzuje na druhý.

Predkupné právo bude mať štát s tým, že bude mať 120 dní na to, aby sa rozhodol, či podnik kúpi, alebo nie.

Nováky ešte nie sú strategický podnik

Jahnátek ešte nevie, či využije možnosť vyhlásiť Novácke chemické závody (NCHZ) za strategickú spoločnosť.

"Je to predčasná otázka. Pre veriteľov je veľmi výhodné, keby štát vstúpil do takého podniku, lebo tým pádom by mali garantovanú výšku svojej pohľadávky. Podľa vyjadrení ôsmich strategických dodávateľov NCHZ, ak štát prijme takýto zákon, pre nich je to dostatočná garancia na to, aby sa vrátili k normálnym komerčným vzťahom, to znamená, že nastavia naspäť splatnosti faktúr tak, ako boli pred vyhlásením konkurzu. To je veľmi dôležité, lebo obyčajne cash flow likviduje spoločnosti. To znamená, keď sa nám podarí v NCHZ vrátiť platobné podmienky do pôvodného stavu, tak táto spoločnosť je schopná pokračovať na trhu," povedal po rokovaní vlády Jahnátek.

Zákon môže viesť k skrytej privatizácii

Vládou schválený návrh zákona môže podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) deformovať podnikateľské prostredie a rozširovať korupciu a klientelizmus. "Zákon môže viesť k zoštátňovaniu podnikov, respektíve k skrytej privatizácii," upozorňuje zamestnávateľská asociácia.

Ako ďalej uvádza asociácia, legislatívny návrh významným spôsobom zasahuje do ústavných a zákonných práv garantujúcich slobodu vlastníctva, podnikania a nakladanie s majetkom.

"Návrh bol predložený na rokovanie vlády narýchlo a účelovo, bez akejkoľvek konzultácie so sociálnymi partnermi v Hospodárskej a sociálnej rade SR," dodala asociácia.

Návrh zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností

§ 1

Tento zákon upravuje niektoré opatrenia týkajúce sa strategicky významných obchodných spoločností (ďalej len „strategická spoločnosť").

§ 2

Na účely tohto zákona sa strategickou spoločnosťou rozumie obchodná spoločnosť, o ktorej strategickom význame rozhodne vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda") a

a) má viac ako 500 zamestnancov,

b) významným spôsobom dodáva energiu, plyn, teplo, produkty rafinérskeho priemyslu pre obyvateľstvo, pre ostatný priemysel a celoštátnu dopravu, alebo

c) prevádzkuje vodné dielo, čistiareň odpadových vôd, kanalizáciu alebo vodovod.

§ 3

(1) Návrh na rozhodnutie podľa § 2 podáva vláde minister hospodárstva Slovenskej republiky alebo minister financií Slovenskej republiky.

(2) Rozhodnutie vlády o strategickom význame obchodnej spoločnosti sa uverejní v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

(3) Vláda rozhodnutie podľa § 2 zašle bezodkladne vlastníkovi strategickej spoločnosti, správcovi a každému štátnemu orgánu, ktorý rozhoduje o právach vlastníkov v strategickej spoločnosti.

§ 4

(1) Pred uskutočnením predaja strategickej spoločnosti je vlastník strategickej spoločnosti alebo správca povinný písomne ponúknuť predaj strategickej spoločnosti Slovenskej republike zastúpenej Ministerstvom financií Slovenskej republiky za cenu vypočítanú z hodnoty všeobecnej podstaty, ktorú určí znalec.

(2) Ak Slovenská republika ponuku podľa odseku 1 prijme, je vlastník alebo správca strategickej spoločnosti povinný do 60 dní odo dňa prijatia ponuky, ak nie je dohodnuté inak, uzavrieť s právnickou osobou určenou vládou kúpnu zmluvu; ak Slovenská republika ponuku neprijme do 120 dní od doručenia ponuky, prednostné právo jej zaniká.

(3) Ak sa Slovenská republika stane vlastníkom strategickej spoločnosti podľa odsekov 1 a 2, preberá zodpovednosť za uspokojenie pohľadávok veriteľov strategickej spoločnosti.

§ 5

Vlastník alebo správca je povinný, okrem povinností ustanovených v osobitnom predpise

a) zabezpečiť trvalú prevádzku strategickej spoločnosti bez dôsledkov na súbor hmotných, osobných a nehmotných zložiek podnikania tejto strategickej spoločnosti,

b) zabrániť podstatnému znehodnoteniu majetku strategickej spoločnosti,

c) zabezpečiť, aby nedošlo k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov.

§ 6

Vláda môže rozhodnúť o strategickom význame spoločnosti, ktorá je v konkurze len do uplynutia lehoty na prihlasovanie pohľadávok veriteľov tejto spoločnosti.

§ 7

Tento zákon nadobúda účinnosť dňa ......... 2009.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 576
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 217
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 782
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 6 579
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 117
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 103
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 015
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 512
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 556
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 480

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.

Neprehliadnite tiež

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.

Spor medzi štátom a vysokými školami vyriešia až súdy

Či bolo všetko v poriadku, posudzuje aj Úrad pre verejné obstarávanie. V niektorých prípadoch už dal za pravdu školám.

Analytici z prognóz nepoľavujú, ekonomika má rásť vyše trojpercentným tempom

Analytici komerčných bánk predpovedajú slovenskému hospodárstvu v tomto roku medziročný rast o 3,2 percenta.

Od marca sa menia pravidlá osobného bankrotu, bude dostupnejší

Domáhať sa zbavenia dlhov týmito spôsobmi bude môcť dlžník iba raz za desať rokov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop