Súboj bánk môže zvýšiť úroky

Úroky na viazaných vkladoch sú dnes nižšie než pred rokom. Je však možné, že ešte pôjdu nahor.

Po skončení viazanosti termínovaného vkladu možno úspory vybrať alebo v sporení pokračovať.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. V najbližších týždňoch čaká banky ďalšie kolo súperenia o úspory obyvateľov. Prvé kolo absolvovali v poslednom štvrťroku minulého roka, keď ľudia ukladali peniaze na termínované vklady či iné vkladové produkty nielen pre zaujímavé úroky, ale aj preto, že to bol najjednoduchší spôsob výmeny úspor z korún na eurá. Teraz zabojujú o udržanie úspor, ktorým sa končí viazanosť pod ich strechou, ale aj o získanie ďalších od konkurencie.

Čakanie sa môže oplatiť

Prílev vkladov obyvateľov

Termínované vklady v bankách do 1 roka vrátane (v tisícoch korún)

 • 3.štvrťok 2008 : 13 978 401
 • 4.štvrťrok 2008 : 76 510 535
 • 1.štvrťrok 2009 : – 3 615 863

Zdroj: NBS, Poštová banka

Úrokové sadzby na termínovaných vkladoch dnes nedosahujú výšku z konca minulého roka, k ich poklesu došlo už začiatkom roka, pretože sa znížili medzibankové sadzby.

Ak vlani v septembri lákala vyše polovica bánk na viac ako štvorpercentné ročné úročenie vkladov s 12­mesačnou lehotou viazania, teraz je úrok presahujúci tri percentá na ročnom vklade skôr výnimkou.

Väčšina bánk sa koncom minulého týždňa k hranici dvoch percent na ročnom vklade ani nepriblížila.

Podľa Vladimíra Dohnala, riaditeľa spoločnosti Symsite Research, sa už výška úrokových sadzieb termínovaných vkladov z konca minulého roka nezopakuje. Banky sa totiž budú uchádzať o získanie menšieho objemu peňazí klientov ako vlani.

Analytici však nevylučujú možnosť, že do konca roka pôjdu ešte úroky na viazaných vkladoch nahor. Jana Hurtošová zo Symsite Research si myslí, že ich môže zvýšiť hlavne konkurenčný boj bánk o vklady obyvateľstva. „Možno sa ešte oplatí chvíľu počkať na lepšiu ponuku," vraví.

Najväčší nárast vkladov totiž podľa údajov Národnej banky Slovenska a Symsite Research zaznamenali vlani banky počas posledných dvoch mesiacov roka. Termínovaným vkladom na 12 mesiacov sa bude v najbližších týždňoch končiť ich viazanie.
Ich majitelia sa teda budú rozhodovať, či ich ponechajú v tej istej banke, alebo ich presunú ku konkurencii.

Martin Dzúr, člen predstavenstva Poštovej banky, tvrdí, že podľa prieskumov tri pätiny ľudí uvažujú o tom, že peniaze z vkladov presunú inam.

Súperí sa úrokmi aj autami

Súboj o úspory už koncom minulého týždňa rozpútala Poštová banka, keď úrokové sadzby na 12­ a 24­mesačnom vklade zvýšila na 3,3 percenta. Rovnaký ročný úrok na 12­mesačnom termínovanom vklade FIX Konto ponúka aj Privatbanka. Trojpercentný úrok v súčasnosti ponúka pri 12-mesačnom viazaní vkladu mVklad aj mBank.

OTP Banka Slovensko, ktorej úrokové sadzby na termínovaných vkladoch momentálne patria medzi najvyššie, dnešným dňom zaraďuje klientov, ktorí si aspoň na 90 dní zriadia či na ďalšie obdobie predĺžia už existujúci termínovaný vklad, do súťaže o päť áut Kia Ceed. Súťažou ich chce motivovať na uloženie peňazí práve v tejto banke do 8. januára budúceho roka.

UniCredit Bank zasa podľa hovorkyne Zuzany Ďuďákovej pripravuje špeciálnu ponuku na termínované vklady s krátkodobou viazanosťou, ktoré by mali odmeniť vernosť klientov.

Niektoré banky sa snažia získať klientov na menej konzervatívne produkty, pri ktorých sa dá s istotou garantovať len časť výnosu, pretože ďalšie zhodnotenie závisí od vývoja na trhoch. Podľa analytičky Hurtošovej však bežný klient nemá šancu odhadnúť úspešnosť takéhoto produktu. „Vklad je síce garantovaný, ale ak vstupný poplatok prevýši bonusový výnos, klient investovaním stráca," vraví.

Čo všetko si všímať

Pri výbere produktu nie sú dôležité len výška úroku a plánovaný výnos.

1. Ochrana vkladu

Ak vás osloví možnosť atraktívneho výnosu, zaujímajte sa, či vkladový produkt ponúka banka, alebo spoločnosť, ktorá má u nás alebo v Európskej únii licenciu. Od toho závisí, či bude váš vklad chránený zákonom o ochrane vkladov a či v prípade problémov finančnej inštitúcie dostanete peniaze späť.

2. Reálnosť a garancia zhodnotenia

Vysoké percento sľubujúce zaujímavé zhodnotenie nemusí vždy znamenať zaručený výnos. Mnohé produkty totiž klientom zaručujú len časť výnosu, ďalšia časť závisí od vývoja na trhoch. Niektoré banky podmieňujú zisk vyššieho úroku využitím ďalšieho produktu z ich ponuky.

3. Čas viazania

Banky zväčša uvádzajú úrokovú sadzbu vkladových produktov na ročné obdobie. V niektorých prípadoch, zvlášť, keď je úrok vyšší, sa však týka produktu, ktorého viazanie je na niekoľko rokov.

4. Dostupnosť peňazí

Aj termínované vklady umožňujú počas lehoty viazania výber hotovosti v prípade potreby. Cenou za túto možnosť však býva strata časti alebo celého úroku.

5. Poplatky a sankcie

Najčastejšie sa spájajú s predčasným výberom peňazí z vkladu. Ak vyberiete peniaze skôr, môžete prísť o časť, ale aj celú výšku výnosu z vkladu, závisí od toho, po akom čase viazania sa rozhodnete peniaze vybrať.

Širší výber majú odvážni investori

Ten, kto sa nebojí riskovať, má viac možností zhodnocovania úspor. Výnos však nie je zaručený.

BRATISLAVA. Ak chcete čo najlepšie zhodnotiť 3320 či 6639 eur (niečo vyše 100­tisíc a 200­tisíc korún) počas 6 či 12 mesiacov a nechcete ísť do rizika, väčšina bánk vám zrejme ponúkne ich uloženie na termínovaný vklad, vkladnú knižku či sporiaci účet.

Zhodnotenie vkladu vo výške 3320 eur na termínovanom účte však nie je vysoké. Podľa prepočtov viacerých bánk po šiestich mesiacoch výnos po zdanení dosiahne 10,08 až 17,91 eura. Úspory vo výške 6639 eura sa po ročnom uložení na termínovanom vklade zhodnotia po zdanení o 61,85 až 134,98 eura.
Ak patríte k odvážnejším investorom, možností, ktoré vám banky ponúknu, bude viac. Zhodnotenie, ktoré môžete dosiahnuť, však môžu iba odhadnúť, nie povedať s určitosťou ako pri termínovanom vklade.

„V investičnom horizonte šiestich mesiacov by sme klientovi odporučili investovať do peňažného eurového fondu. Výšku zhodnotenia nie je možné vopred stanoviť, vstupný poplatok je 0,20 percenta z investovanej sumy 3320 eur," povedala Eva Cáderová z produktového oddelenia VÚB.

Slovenská sporiteľňa by investorom, ktorí majú odvahu ísť do mierneho rizika, odporučila investíciu do hypotekárnych záložných listov, ktoré emituje. „Ich viazanosť je síce dlhšia - tri až štyri roky, ale ponúkajú zaujímavé zhodnotenie," vraví Štefan Panenka, vedúci oddelenia depozitných produktov Slovenskej sporiteľne.

Investovať do fondov? Vraj je najvhodnejší čas

Nie je vylúčené, že trhy ešte čaká pokles. V dlhodobom horizonte sa však očakáva, že budú rásť a podielové fondy môžu priniesť vyšší výnos než bankové vklady.

BRATISLAVA. Po vyše roku trvania krízy, ktorá priniesla pokles akciových investícií, začínajú trhy dobiehať straty z minulého roka, aj keď sa ešte nedostali na pôvodné hodnoty spred krízy.

Podľa Pavla Ďurkoviča, analytika zo spoločnosti AWD, je možné, že v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch akciové trhy ešte dočasne klesnú, najmä ak sa ukáže, že rast na trhoch príliš predbieha vývoj reálnej ekonomiky. „Zo strednodobého a dlhodobého horizontu, teda dvoch a viac rokov, môžeme takmer naisto tvrdiť, že trhy budú oveľa vyššie, ako sú dnes. Investície do podielových fondov takmer iste prinesú vyšší výnos ako bankové produkty," povedal. Investíciu do podielových fondov práve preto teraz odporúča, hoci dodáva, že investor musí byť ochotný akceptovať riziko poklesu hodnoty, ktoré sa pri investíciách nedá nikdy vylúčiť.

Investovanie do podielových fondov by klientom, ktorí majú záujem o vyššie zhodnotenie úspor a odvahu podstúpiť isté riziko, odporučili aj banky. „Odporúčaný investičný horizont je v tomto prípade jeden až štyri roky, ale aj v prípade kratšej lehoty môže priniesť zaujímavé zhodnotenie presahujúce to na termínovaných vkladoch," povedal Martin Dzúr, člen predstavenstva Poštovej banky.

Investovať do fondov by viaceré banky poradili odvážnemu klientovi, aj keď by chcel peniaze zhodnocovať kratšie obdobie. Riziko, že výsledný efekt bude iný, než očakával, je však pri investovaní v krátkodobom horizonte vyššie ako v dlhodobom.

Podľa Ďurkoviča treba na investovanie do podielových fondov aspoň trojročné obdobie, do akcií sa investuje pri minimálne päťročnej možnosti zhodnocovania. „Pri kratších lehotách sa dá investovať do peňažných fondov, ale ich výnos zväčša nepresiahne úročenie termínovaných vkladov," dodal.

Percentá môžete získať aj stratiť

Banky lákajú klientov aj na bonusové úroky, ak si vklad u nich predĺžia.

BRATISLAVA. Ak si necháte peniaze na termínovanom vklade dlhšie, než ste plánovali, môžete tým získať, ale tiež stratiť. Závisí to aj od toho, či tak urobíte zámerne, alebo nevedome.

Niektoré banky ponúkajú za predĺženie vkladu na ďalšie obdobie zvýšenie úroku o bonus. Vo VÚB klient po predĺžení šesťmesačného vkladu na ďalší polrok získa k základnej sadzbe 0,2 percenta ročne navyše. Ak je však úroková sadzba platná v čase predĺženia vkladu nižšia, než bola pri jeho založení alebo než má konkurencia, nemusí tým získať.

Časť výnosov môže klient stratiť aj vtedy, keď si neuvedomí, že mu termín pre výber peňazí po skončení viazania vypršal. Banky sa netaja tým, že počítajú s „konštantou lenivosti" klientov, teda s tým, že ak peniaze súrne nepotrebujú vybrať, termín na výber zmeškajú. Ak výber či prevod v stanovenom čase nestihnú, banka vklad predĺži na ďalšie obdobie a úrok môže byť nižší, než bol ten pôvodný. Ak bude chcieť peniaze vybrať skôr a presunúť ich inam, o časť výnosu zrejme príde.

Ponuky bánk čítajte pozorne

BRATISLAVA. Ani vysoké úročenie vkladu nemusí byť zárukou ideálneho produktu pre všetkých. Výhodné sadzby niektorých produktov sú totiž niečím podmienené.

ČSOB láka klientov na termínovaný vklad s úrokom do 5,1 percenta ročne. Získa ho však len klient, ktorý do 30. októbra využije kombinovanú ponuku termínovaného vkladu a investičného produktu.

Výška sadzby termínovaného vkladu pritom závisí od pomeru, v akom klient rozloží peniaze medzi vklad a investičný produkt, teda medzi istotu a ochotu riskovať.

Dexia banka na termínovanom vklade Premium garantuje úrok 4 percentá ročne, peniaze však treba uložiť na 36, 48 alebo 60 mesiacov.

Neviazaný termínovaný vklad Poštovej banky so zaujímavým úrokom 2,5 percenta ročne osloví aj možnosťou výberu počas viazania za poplatok 7 eur. Ak však suma na vklade klesne pod 1000 eur, úročí sa len 0,01 percenta ročne.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 701
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 509
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 921
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 174
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 766
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 149
 7. Jarné prázdniny pri mori? 4 032
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 936
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 731
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 416

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

KOMENTÁRE

Sulík sa vyfarbil, ruské noviny ho vytočili

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.

Neprehliadnite tiež

Pellegrini avizoval investície za 1,8 miliardy eur

Jurzyca vidí problém v odchode ľudí do Nemecka či Rakúska.

Agentúra Moody's zlepšila výhľad ratingu Ruska

Medzinárodná ratingová agentúra zlepšila výhľad ratingu záväzkov ruskej vlády na stabilný z negatívneho.

Štát chce energetický holding, o podrobnostiach mlčí

S myšlienkou vytvorenia energetického holdingu prišla prvá vláda Roberta Fica. Kontúry načrtol minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Kraft Heinz neuspel s ponukou 143 miliárd dolárov za Unilever

Kraft Heinz ponúkol za akcie Unilever len 18-% prirážku.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop