Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 18. októbra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európske akciové trhy uzatvoril pondelňajšie obchodovanie s rastom. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,7 % na 1 005,37 bodu, čo bolo najvyššie od 23. septembra. Akcie spoločnosti Philips posilnili o 7,7 % po tom, čo holandský výrobca elektroniky oznámil, že jeho výsledky za tretí štvrťrok prekonali očakávania. Medzi technologickými titulmi posilnili aj akcie Siemens o 2,6 %, Nokia o 2,2 % a Alcatel-Lucent o 5,1 %. Darilo sa aj farmaceutickému sektoru, kde si akcie spoločností GlaxoSmithKline, Novartis, Roche, Sanofi-Aventis pripísali 1,4 až 2,4 %. Medzi bankami vzrástli akcie spoločností Banco Santander, Deutsche Bank a UBS o 1,1 až 2,1 %. Akcie britskej banky Lloyds oslabili o 2,5 % po zverejnení špekulácií, že banka uvažuje o vydaní nových akcií za viac ako 10 mld. GBP, aby sa zbavila závislosti na vláde. Akcie ďalšej britskej banky Barclays oslabili o 1,2 % po tom, čo britský denník The Financial Times informoval, že spoločnosť chce zo svojej bilancie vyčleniť úverové aktíva za 4 mld. GBP. V energetickom sektore sa darilo akciám spoločností Total, BP a Royal Dutch Shell, ktoré posilnili o 1,3 až 1,8 %.

V utorok európske burzy oslabili, keď ich ťahali nadol najmä finančné a farmaceutické akcie. Obchodovanie negatívne poznamenali štvrťročné výsledky americkej spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá o nich informovala ako prvá spomedzi popredných amerických farmaceutických podnikov. Spoločnosť ukončila tretí kvartál so ziskom, ktorý však nenaplnili očakávania. Na európskych akciových trhoch sa v utorok nedarilo najmä finančným titulom. Akcie bánk Standard Chartered, HSBC, Barclays, Lloyds, Royal Bank of Scotland, Societe Generale a Credit Agricole klesli o 0,8 až 3,3 %, akcie Swedbank si odpísali 3 %. Pod tlakom sa ocitli aj farmaceutické firmy. Akcie spoločností AstraZeneca, GlaxoSmithKline, Merck, Novartis, Novo Nordisk, Roche Holding, Sanofi-Aventis a Shire oslabili o 0,2 až 1,1 percenta. Oslaboval aj energetický sektor, v ktorom si akcie spoločností BP, Royal Dutch Shell, BG Group, Tullow Oil, Repsol, Total a StatoilHydro odpísali 0,5 až 1,3 %.

Európske akciové trhy v stredu uzatvorili na najvyššej úrovni za viac ako rok. Dôveru investorov posilnili aj štvrťročné výsledky druhej najväčšej americkej banky JPMorgan a optimizmus v technologickom sektore vzrástol vďaka výsledkom spoločnosti Intel, ktoré rovnako prekonali očakávania. Akcie bánk HSBC, Banco Santander, Barclays a UBS posilnili o 2,7 až 6,6 %. V komoditnom sektore si akcie spoločností BG Group, BP, Cairn Energy a Total pripísali 2,2 až 8,6 %. Ťažobný sektor vzrástol po tom, čo globálna ťažobná skupina Rio Tinto zvýšila svoj odhad produkcie železnej rudy. Akcie Rio Tinto posilnili o 5,3 %, akcie Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources a Xstrata vzrástli o 3,4 až 7,7 percenta. Akcie nemeckej spoločnosti BASF posilnili o 7,4 % keď najväčší svetový výrobca chemikálií prekvapil trhy a v dvojtýždňovom predstihu oznámil, že jeho výsledky za tretí štvrťrok prekonali očakávania. Darilo sa aj akciám nemeckého priemyselného konglomerátu Siemens, ktoré posilnili o 5,2 %.

Vo štvrtok európske burzy mierne posilnili vďaka rastu v maloobchode. Technologický sektor naopak oslabil, pod čo sa podpísala nečakaná štvrťročná strata spoločnosti Nokia. Akcie britskej skupiny supermarketov J Sainsbury poskočili o 10 % vďaka špekuláciám, že katarský štátny investičný fond obnoví svoju ponuku na prevzatie. Katarský fond sa o prevzatie britskej spoločnosti usiloval už v minulosti, od ponuky však v roku 2007 odstúpil. V maloobchode ďalej posilnili akcie spoločnosti Tesco o 1,7 %, Morrison o 1,8 % a Kingfisher o 2,1 %. Vo finančnom sektore oslabili akcie banky HSBC o 2,1 %, akcie Deutsche Bank naopak posilnili o 0,7 %. Akcie spoločnosti Nokia klesli o 11 % po tom, najväčší výrobca mobilných telefónov Nokia informoval, že jeho zisk v treťom štvrťroku klesol pre odpisy v divízii sietí . V technologickom sektore oslabili akcie spoločnosti Alcatel-Lucent o 2,3 %, Infineon o 3,7 % a Atos Origin o 4,5 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy pohoršili vďaka zlým výsledkom amerických spotrebiteľských výdavkov a neuspokojivým výsledkom Bank of America a General Electric. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 oslabil o 0,8 % na 1 009,62 bodu. Najviac strácali finančné tituly, keď Deutsche Bank, Commerzbank, BNP Paribas, Société Générale and HSBC poklesli o 2 až 3 %.

NEW YORK - Americké akciové trhy ukončili v pondelok obchodovanie bez výraznejších zmien. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,06 % na 9 870,53 bodu, širší Standard & Poor's 500 si pripísal 0,27 % na 1 074,38 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,20 na 2 135,06 bodu. Obchodovanie poznačila opatrnosť investorov, ktorí v priebehu týždňa očakávajú zverejnenie štvrťročných výsledkov popredných spoločností. Najväčší rast zaznamenali akcie energetických spoločností Chevron a Exxon Mobil, keď ich podporili vyššie ceny ropy. Akcie Chevron posilnili o 1 %, akcie Exxon Mobil si pripísali 1,1 %.

V utorok akciové trhy v USA oslabili po zverejnení výsledkov spoločnosti Johnson & Johnson. Jej zisk síce v treťom štvrťroku vzrástol, tržby farmaceutickej firmy však nenaplnili očakávania. Hospodárske výsledky popredných amerických podnikov charakterizovalo v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch znižovania nákladov, pričom investori si od tretieho kvartálu sľubovali rast ziskov a zlepšenie výhľadu spoločností. Akcie Johnson & Johnson oslabili o 2,4 %. V utorok sa dostali pod tlak finančné tituly, medzi ktorými si akcie banky Goldman Sachs Group odpísali 1,5 %. V technologickom sektore sa darilo akciám spoločnosti Cisco Systems, ktoré si pripísali 0,5

Akciové trhy v USA uzatvorili obchodovanie v stredu s rastom, pričom index Dow Jones prekročil prvýkrát za rok psychologickú hranicu 10 000 bodov, keď presvedčivé výsledky spoločností ako JPMorgan a Intel Corp posilnili optimizmus, že pozitívne výsledky zverejnia aj ďalšie popredné americké firmy. Akcie druhej najväčšej banky v USA JPMorgan Chase & Co's posilnili o 3,3 %, akcie najväčšieho výrobcu počítačových čipov na svete Intel si pripísali 1,7 %. Darilo sa aj akciám spoločnosti Abbott Laboratories Incalso, ktoré vzrástli o 3,1 %. Akciové trhy v USA podporili aj pozitívne výsledky amerického maloobchodu, ako aj slabší americký dolár, ktorý sa v stredu prepadol na 14-mesačné minimum voči euru a košu svetových mien. Investori predpokladajú že oslabená americká mena môže zvýšiť zisky nadnárodných spoločností, ktoré majú silné zastúpenie v zahraničí.

Vo štvrtok akciové trhy v USA posilnili. Energetické tituly posilňovali vďaka vyšším cenám ropy, finančný sektor však zaznamenal straty, keď výsledky bánk Goldman Sachs a Citigroup neuspokojili investorov. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0.47 na 10 062,94 bodu, širší Standard & Poor's 500 vzrástol o 0,42 % na 1 096,56 bodu a technologický Nasdaq si pripísal 0.05 % na 2 173,29 bodu. Medzi technologickými titulmi oslabili akcie spoločnosti Google o 1,5 %. V energetickom sektore si akcie spoločnosti Chevron Corp pripísali 1,6 %. Akcie banky Goldman Sachs klesli o 1,9 % a Citigroup o 5 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si americké akciové trhy pohoršili vďaka neuspokojivým výsledkom Bank of America a General Electric. Index priemyselných blue chips Dow Jones sa znížil o 0,67 % na 9 995,91 bodu. Širší index Standard and Poor's 500 stratil 0,81 % na 1 087,68 bodu a technologický index Nasdaq klesol o 0,76 % na 2 156,8 bodu. V celotýždennom hodnotení sa však Dow Jones zvýšil o 1.3 %, index Standard and Poor's 500 získal 1.5 % a technologický index Nasdaq posilnil o 0,8 %.

TOKIO - V pondelok sa na japonskej burze štátny sviatok neobchodovalo.

Akciové trhy v Japonsku v utorok posilnili. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 0,6 % na 10 076,56 bodu, širší Topix si pripísal 0,4 % a uzatvoril na úrovni 901,40 bodu. Producenti ocele ako JFE Holdings posilnili, keď investičná banka Goldman Sachs vyhlásila, že dopyt po oceli v roku 2010 pravdepodobne vzrastie a zvýšila investičné hodnotenie ázijského oceliarskeho sektora na stupeň "atraktívny" z úrovne "neutrálny". Aktivita na japonskej burze bola celkovo nevýrazná, keďže investori čakajú na výsledky domácich a amerických spoločností. V utorok má o svojich výsledkoch za tretí štvrťrok informovať napríklad americký výrobca počítačových čipov Intel Corp. Medzi japonskými exportérmi posilnili akcie spoločnosti Honda o 2,2 %, Advantest Corp o 3,2 % a Kyocera Corp o 1,3 %. V oceliarskom sektore si akcie JFE Holdings pripísali 4,8 %, Nippon Steel 4,8 % a Kobe Steel 2,5%. Akcie Japan Airlines oslabili o 2,9 % po tom, čo japonské médiá informovali, že stratový letecký prepravca chce požiadať veriteľov o odpustenie časti dlhu v sume 250 mld. JPY.

V stredu akciový trh v Japonsku oslabil. Na akcie exportérov negatívne vplýval silnejší japonský jen. Akcie spoločnosti Canon klesli o 1,1 %, Honda Motor o 1,8 % a Toyota Motor Corp o 1,1 %. V technologickom sektore si akcie spoločnosti Tokyo Electron odpísali 0,5 %, Nikon Corp 0,7 % a Disco Corp 1,3 %. Medzi bankami oslabili akcie Mizuho Financial Group o 4,8 %, Mitsubishi UFJ Financial Group o 3,2 % a Sumitomo Mitsui Financial Group o 4,7 %.

Akciové trhy v Japonsku vo štvrtok posilnili, keď optimizmus medzi investormi rástol po zverejnení pozitívnych výsledkov amerických spoločností a maloobchodu. Akcie najväčšej japonskej banky Mitsubishi UFJ Financial Group sa obchodovali bez zmien, akcie druhej najväčšej banky v krajine Mizuho Financial Group oslabili o 1,7 % a trojka medzi japonskými bankami Mitsui Financial Group si odpísala 0,6 %. Darilo sa naopak japonským exportérom. Akcie Panasonic Corp posilnili o 3 %, Sony Corp o 3,6 %, Honda Motor Co o 1,8 %, Toyota Motor Corp o 1,4 % a Elpida Memory o 2,9 %. Rast zaznamenali aj japonskí výrobcovia ocele, medzi ktorými akcie Nippon Steel Corp posilnili o 3,1 % a JFE Holdings o 2,1 %.

Piatkové obchodovanie akciový trh v Japonsku uzatvoril s rastom, keď zisky maloobchodných a farmaceutických firiem mierne prevážili nad stratami bánk a japonských aerolínií. Akcie spoločnosti Japan Airlines oslabili o 11,4 % pre neistotu sprevádzajúcu ozdravný plán, v rámci ktorého stratová spoločnosť údajne žiada finančnú pomoc v objeme 600 mld. japonských jenov. Akcie najväčšej japonskej banky Mitsubishi UFJ Financial Group klesli o 3,1 %, akcie tretej najväčšej banky v krajine Sumitomo Mitsui Financial Group si odpísali 1,9 % a dvojka medzi japonskými bankami oslabila o 1,2 %. V technologickom sektore oslabili akcie Tokyo Electron o 3,3 %, akcie spoločnosti Advantest klesli o 1,4 %. Akcie maloobchodného reťazca Fast Retailing posilnili o 5,5 %. Medzi exportérmi sa darilo akciám spoločnosti Sony, ktoré si pripísali 1,9 %.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 707
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 132
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 880
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 475
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 424
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 152
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 550
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 422
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 365
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 105

Téma: Práca


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Neprehliadnite tiež

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.

Do Prahy dorazili čínske bicykle ofo, ide o najväčšiu bikesharingovú službu na svete

Obyvatelia Prahy môžu zadarmo jazdiť na bicykloch od firmy ofo. Stačí im na to len mobilný telefón.

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním.