Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 18. októbra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európske akciové trhy uzatvoril pondelňajšie obchodovanie s rastom. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,7 % na 1 005,37 bodu, čo bolo najvyššie od 23. septembra. Akcie spoločnosti Philips posilnili o 7,7 % po tom, čo holandský výrobca elektroniky oznámil, že jeho výsledky za tretí štvrťrok prekonali očakávania. Medzi technologickými titulmi posilnili aj akcie Siemens o 2,6 %, Nokia o 2,2 % a Alcatel-Lucent o 5,1 %. Darilo sa aj farmaceutickému sektoru, kde si akcie spoločností GlaxoSmithKline, Novartis, Roche, Sanofi-Aventis pripísali 1,4 až 2,4 %. Medzi bankami vzrástli akcie spoločností Banco Santander, Deutsche Bank a UBS o 1,1 až 2,1 %. Akcie britskej banky Lloyds oslabili o 2,5 % po zverejnení špekulácií, že banka uvažuje o vydaní nových akcií za viac ako 10 mld. GBP, aby sa zbavila závislosti na vláde. Akcie ďalšej britskej banky Barclays oslabili o 1,2 % po tom, čo britský denník The Financial Times informoval, že spoločnosť chce zo svojej bilancie vyčleniť úverové aktíva za 4 mld. GBP. V energetickom sektore sa darilo akciám spoločností Total, BP a Royal Dutch Shell, ktoré posilnili o 1,3 až 1,8 %.

V utorok európske burzy oslabili, keď ich ťahali nadol najmä finančné a farmaceutické akcie. Obchodovanie negatívne poznamenali štvrťročné výsledky americkej spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá o nich informovala ako prvá spomedzi popredných amerických farmaceutických podnikov. Spoločnosť ukončila tretí kvartál so ziskom, ktorý však nenaplnili očakávania. Na európskych akciových trhoch sa v utorok nedarilo najmä finančným titulom. Akcie bánk Standard Chartered, HSBC, Barclays, Lloyds, Royal Bank of Scotland, Societe Generale a Credit Agricole klesli o 0,8 až 3,3 %, akcie Swedbank si odpísali 3 %. Pod tlakom sa ocitli aj farmaceutické firmy. Akcie spoločností AstraZeneca, GlaxoSmithKline, Merck, Novartis, Novo Nordisk, Roche Holding, Sanofi-Aventis a Shire oslabili o 0,2 až 1,1 percenta. Oslaboval aj energetický sektor, v ktorom si akcie spoločností BP, Royal Dutch Shell, BG Group, Tullow Oil, Repsol, Total a StatoilHydro odpísali 0,5 až 1,3 %.

Európske akciové trhy v stredu uzatvorili na najvyššej úrovni za viac ako rok. Dôveru investorov posilnili aj štvrťročné výsledky druhej najväčšej americkej banky JPMorgan a optimizmus v technologickom sektore vzrástol vďaka výsledkom spoločnosti Intel, ktoré rovnako prekonali očakávania. Akcie bánk HSBC, Banco Santander, Barclays a UBS posilnili o 2,7 až 6,6 %. V komoditnom sektore si akcie spoločností BG Group, BP, Cairn Energy a Total pripísali 2,2 až 8,6 %. Ťažobný sektor vzrástol po tom, čo globálna ťažobná skupina Rio Tinto zvýšila svoj odhad produkcie železnej rudy. Akcie Rio Tinto posilnili o 5,3 %, akcie Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources a Xstrata vzrástli o 3,4 až 7,7 percenta. Akcie nemeckej spoločnosti BASF posilnili o 7,4 % keď najväčší svetový výrobca chemikálií prekvapil trhy a v dvojtýždňovom predstihu oznámil, že jeho výsledky za tretí štvrťrok prekonali očakávania. Darilo sa aj akciám nemeckého priemyselného konglomerátu Siemens, ktoré posilnili o 5,2 %.

Vo štvrtok európske burzy mierne posilnili vďaka rastu v maloobchode. Technologický sektor naopak oslabil, pod čo sa podpísala nečakaná štvrťročná strata spoločnosti Nokia. Akcie britskej skupiny supermarketov J Sainsbury poskočili o 10 % vďaka špekuláciám, že katarský štátny investičný fond obnoví svoju ponuku na prevzatie. Katarský fond sa o prevzatie britskej spoločnosti usiloval už v minulosti, od ponuky však v roku 2007 odstúpil. V maloobchode ďalej posilnili akcie spoločnosti Tesco o 1,7 %, Morrison o 1,8 % a Kingfisher o 2,1 %. Vo finančnom sektore oslabili akcie banky HSBC o 2,1 %, akcie Deutsche Bank naopak posilnili o 0,7 %. Akcie spoločnosti Nokia klesli o 11 % po tom, najväčší výrobca mobilných telefónov Nokia informoval, že jeho zisk v treťom štvrťroku klesol pre odpisy v divízii sietí . V technologickom sektore oslabili akcie spoločnosti Alcatel-Lucent o 2,3 %, Infineon o 3,7 % a Atos Origin o 4,5 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy pohoršili vďaka zlým výsledkom amerických spotrebiteľských výdavkov a neuspokojivým výsledkom Bank of America a General Electric. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 oslabil o 0,8 % na 1 009,62 bodu. Najviac strácali finančné tituly, keď Deutsche Bank, Commerzbank, BNP Paribas, Société Générale and HSBC poklesli o 2 až 3 %.

NEW YORK - Americké akciové trhy ukončili v pondelok obchodovanie bez výraznejších zmien. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,06 % na 9 870,53 bodu, širší Standard & Poor's 500 si pripísal 0,27 % na 1 074,38 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,20 na 2 135,06 bodu. Obchodovanie poznačila opatrnosť investorov, ktorí v priebehu týždňa očakávajú zverejnenie štvrťročných výsledkov popredných spoločností. Najväčší rast zaznamenali akcie energetických spoločností Chevron a Exxon Mobil, keď ich podporili vyššie ceny ropy. Akcie Chevron posilnili o 1 %, akcie Exxon Mobil si pripísali 1,1 %.

V utorok akciové trhy v USA oslabili po zverejnení výsledkov spoločnosti Johnson & Johnson. Jej zisk síce v treťom štvrťroku vzrástol, tržby farmaceutickej firmy však nenaplnili očakávania. Hospodárske výsledky popredných amerických podnikov charakterizovalo v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch znižovania nákladov, pričom investori si od tretieho kvartálu sľubovali rast ziskov a zlepšenie výhľadu spoločností. Akcie Johnson & Johnson oslabili o 2,4 %. V utorok sa dostali pod tlak finančné tituly, medzi ktorými si akcie banky Goldman Sachs Group odpísali 1,5 %. V technologickom sektore sa darilo akciám spoločnosti Cisco Systems, ktoré si pripísali 0,5

Akciové trhy v USA uzatvorili obchodovanie v stredu s rastom, pričom index Dow Jones prekročil prvýkrát za rok psychologickú hranicu 10 000 bodov, keď presvedčivé výsledky spoločností ako JPMorgan a Intel Corp posilnili optimizmus, že pozitívne výsledky zverejnia aj ďalšie popredné americké firmy. Akcie druhej najväčšej banky v USA JPMorgan Chase & Co's posilnili o 3,3 %, akcie najväčšieho výrobcu počítačových čipov na svete Intel si pripísali 1,7 %. Darilo sa aj akciám spoločnosti Abbott Laboratories Incalso, ktoré vzrástli o 3,1 %. Akciové trhy v USA podporili aj pozitívne výsledky amerického maloobchodu, ako aj slabší americký dolár, ktorý sa v stredu prepadol na 14-mesačné minimum voči euru a košu svetových mien. Investori predpokladajú že oslabená americká mena môže zvýšiť zisky nadnárodných spoločností, ktoré majú silné zastúpenie v zahraničí.

Vo štvrtok akciové trhy v USA posilnili. Energetické tituly posilňovali vďaka vyšším cenám ropy, finančný sektor však zaznamenal straty, keď výsledky bánk Goldman Sachs a Citigroup neuspokojili investorov. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0.47 na 10 062,94 bodu, širší Standard & Poor's 500 vzrástol o 0,42 % na 1 096,56 bodu a technologický Nasdaq si pripísal 0.05 % na 2 173,29 bodu. Medzi technologickými titulmi oslabili akcie spoločnosti Google o 1,5 %. V energetickom sektore si akcie spoločnosti Chevron Corp pripísali 1,6 %. Akcie banky Goldman Sachs klesli o 1,9 % a Citigroup o 5 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si americké akciové trhy pohoršili vďaka neuspokojivým výsledkom Bank of America a General Electric. Index priemyselných blue chips Dow Jones sa znížil o 0,67 % na 9 995,91 bodu. Širší index Standard and Poor's 500 stratil 0,81 % na 1 087,68 bodu a technologický index Nasdaq klesol o 0,76 % na 2 156,8 bodu. V celotýždennom hodnotení sa však Dow Jones zvýšil o 1.3 %, index Standard and Poor's 500 získal 1.5 % a technologický index Nasdaq posilnil o 0,8 %.

TOKIO - V pondelok sa na japonskej burze štátny sviatok neobchodovalo.

Akciové trhy v Japonsku v utorok posilnili. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 0,6 % na 10 076,56 bodu, širší Topix si pripísal 0,4 % a uzatvoril na úrovni 901,40 bodu. Producenti ocele ako JFE Holdings posilnili, keď investičná banka Goldman Sachs vyhlásila, že dopyt po oceli v roku 2010 pravdepodobne vzrastie a zvýšila investičné hodnotenie ázijského oceliarskeho sektora na stupeň "atraktívny" z úrovne "neutrálny". Aktivita na japonskej burze bola celkovo nevýrazná, keďže investori čakajú na výsledky domácich a amerických spoločností. V utorok má o svojich výsledkoch za tretí štvrťrok informovať napríklad americký výrobca počítačových čipov Intel Corp. Medzi japonskými exportérmi posilnili akcie spoločnosti Honda o 2,2 %, Advantest Corp o 3,2 % a Kyocera Corp o 1,3 %. V oceliarskom sektore si akcie JFE Holdings pripísali 4,8 %, Nippon Steel 4,8 % a Kobe Steel 2,5%. Akcie Japan Airlines oslabili o 2,9 % po tom, čo japonské médiá informovali, že stratový letecký prepravca chce požiadať veriteľov o odpustenie časti dlhu v sume 250 mld. JPY.

V stredu akciový trh v Japonsku oslabil. Na akcie exportérov negatívne vplýval silnejší japonský jen. Akcie spoločnosti Canon klesli o 1,1 %, Honda Motor o 1,8 % a Toyota Motor Corp o 1,1 %. V technologickom sektore si akcie spoločnosti Tokyo Electron odpísali 0,5 %, Nikon Corp 0,7 % a Disco Corp 1,3 %. Medzi bankami oslabili akcie Mizuho Financial Group o 4,8 %, Mitsubishi UFJ Financial Group o 3,2 % a Sumitomo Mitsui Financial Group o 4,7 %.

Akciové trhy v Japonsku vo štvrtok posilnili, keď optimizmus medzi investormi rástol po zverejnení pozitívnych výsledkov amerických spoločností a maloobchodu. Akcie najväčšej japonskej banky Mitsubishi UFJ Financial Group sa obchodovali bez zmien, akcie druhej najväčšej banky v krajine Mizuho Financial Group oslabili o 1,7 % a trojka medzi japonskými bankami Mitsui Financial Group si odpísala 0,6 %. Darilo sa naopak japonským exportérom. Akcie Panasonic Corp posilnili o 3 %, Sony Corp o 3,6 %, Honda Motor Co o 1,8 %, Toyota Motor Corp o 1,4 % a Elpida Memory o 2,9 %. Rast zaznamenali aj japonskí výrobcovia ocele, medzi ktorými akcie Nippon Steel Corp posilnili o 3,1 % a JFE Holdings o 2,1 %.

Piatkové obchodovanie akciový trh v Japonsku uzatvoril s rastom, keď zisky maloobchodných a farmaceutických firiem mierne prevážili nad stratami bánk a japonských aerolínií. Akcie spoločnosti Japan Airlines oslabili o 11,4 % pre neistotu sprevádzajúcu ozdravný plán, v rámci ktorého stratová spoločnosť údajne žiada finančnú pomoc v objeme 600 mld. japonských jenov. Akcie najväčšej japonskej banky Mitsubishi UFJ Financial Group klesli o 3,1 %, akcie tretej najväčšej banky v krajine Sumitomo Mitsui Financial Group si odpísali 1,9 % a dvojka medzi japonskými bankami oslabila o 1,2 %. V technologickom sektore oslabili akcie Tokyo Electron o 3,3 %, akcie spoločnosti Advantest klesli o 1,4 %. Akcie maloobchodného reťazca Fast Retailing posilnili o 5,5 %. Medzi exportérmi sa darilo akciám spoločnosti Sony, ktoré si pripísali 1,9 %.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 912
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 524
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 5 762
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 731
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 268
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 166
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 305
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 884
 9. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 192
 10. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 122

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.

EKONOMIKA

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby uprostred viazanosti.

Neprehliadnite tiež

Kellnerova PPF rozbieha v Británii banku, píšu české HN

Investícia je vo výške necelej miliardy korún, teda 37 miliónov eur.

Indikátor ekonomického sentimentu dosiahol najlepšiu hodnotu za šesť rokov

Na vývoj priaznivo vplýval rast dôvery v priemysle či v službách.

Hrušovský začal kontrolovať Eximbanku

Politický obchod bývalý šéf KDH Pavol Hrušovský vylúčil.

Ceny ropy mierne vzrástli

Ceny opäť podporilo zníženie ťažby OPEC.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop