AKTUALIZOVANÉ 15:39

Brusel: Verejné financie Slovenska sú neudržateľné

Európska komisia vo svojej novej správe preradila Slovensko z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií do najrizikovejšej kategórie krajín.

Eurokomisár pre ekonomické otázky Joaquín Almunia.(Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN. Komisia rozlišuje tri kategórie - v prvej sa nachádzajú krajiny s relatívne pevnou fiškálnou pozíciou, v druhej sú stredne rizikové krajiny a v tretej rizikové. Slovensko sa v predchádzajúcom hodnotení z roku 2006 nachádzalo v druhej kategórii.

V rizikovej kategórii sú spoločne so Slovenskom zaradené aj Česká republika, Cyprus, Írsko, Grécko, Španielsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Holandsko, Rumunsko, Slovinsko a Veľká Británia. V takmer všetkých krajinách je predpokladaný negatívny vývoj rozpočtov spojený s nárastom výdavkov súvisiacich so starnutím populácie, čo ešte prehlbujú výrazné východiskové nerovnovážnosti.

Preto sú tieto krajiny vystavené vysokým dlhodobým rizikám. Komisia vyzýva tieto "rizikové" krajiny, aby realizovali radikálne reformy sociálneho zabezpečenia a ambiciózne konsolidačné programy, ktoré v budúcich rokoch obmedzia rozpočtové schodky a znížia zadlženosť.

Okrem Slovenska si z hľadiska udržateľnosti v priebehu troch rokov od posledného hodnotenia pohoršili aj Írsko, Španielsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Holandsko, Rakúsko, Poľsko a Veľká Británia. Všetky boli presunuté do nižších kategórií, než v ktorých sa nachádzali pred 3 rokmi.

Maďari a Poliaci sú na tom lepšie

Do druhej kategórie stredne rizikových krajín patria Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Luxembursko, Rakúsko, Poľsko a Portugalsko. Tieto krajiny sú na tom vo vzťahu k ich východiskovým pozíciám veľmi rozdielne. Belgicko, Nemecko a Rakúsko by podľa prognóz mali mať relatívne vysoké výdavky spojené so starnutím populácie, ale ich východisková situácia bola dobrá, čo znamená, že zhoršenie pozície súvisiace s krízou sa neprejavuje na štrukturálnej úrovni.

Naopak, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Poľsko a Portugalsko budú mať z dlhodobého hľadiska relatívne nízke náklady spojené so starnutím populácie, ale ich východisková fiškálna pozícia bola neudržateľná aj bez započítania ďalších nákladov. Vo všetkých týchto krajinách kríza spôsobila veľmi rýchly nárast zadlženosti v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP), čo rýchlo zatieňuje konsolidáciu dosiahnutú v posledných rokoch.

Bulhari aj Škandinávci sa držia

Do kategórie najmenej rizikových krajín z hľadiska udržateľnosti verejných financií patria Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko a Švédsko, ktoré majú relatívne pevnú fiškálnu pozíciu. Aj keď kríza viedla k zhoršeniu vládnych bilancií a výraznému zvýšeniu zadlženosti v pomere k HDP, ich štrukturálna fiškálna pozícia zostáva zdravšia než pozícia ostatných krajín EÚ, takže sú vystavené nižším dlhodobým rizikám.

Fiškálna politika je podľa EK neudržateľná, ak predpokladá nadmernú akumuláciu vládneho dlhu v dohľadnej budúcnosti, čo zároveň zvýši náklady na správu dlhu. "Udržateľnosť vyžaduje vyhnúť sa nadmernému nárastu vládnych záväzkov."

Hodnotenie komisie vychádza z dlhodobých projekcií vládnych výdavkov, príjmov a schodkov a berie do úvahy nárast výdavkov spojený s demografickým vývojom a akumuláciou dlhu. Podľa EK vlády úspešne zamerali svoju fiškálnu politiku na boj s krízou. Fiškálne stimuly, ktoré boli a sú v kompetencii národných vlád, spomalili pád ekonomiky a prispeli k nedávnym signálom jej oživenia. Viedli však aj k výraznému zhoršeniu v oblasti verejných financií.

V roku 2007 predstavoval priemerný rozpočtový schodok v EÚ 0,8 % HDP, čo bol najlepší výsledok za predchádzajúcich 30 rokov. V roku 2009 priemerný deficit vzrastie na 6 % HDP a v roku 2010 až na 7 % HDP a pomer celkovej zadlženosti EÚ v pomere k HDP vyskočí o 20 percentuálnych bodov.

Demografia je problém

Komisia upozorňuje, že vlády nemôžu ignorovať dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Aj keď je nárast rozpočtových schodkov a zadlženosti v súvislosti s krízou vysoký, prognózovaný dopad starnutia populácie na verejné financie bude ešte mnohonásobne väčší. Oba faktory zhoršovania stavu verejných financií - výdavky spojené s krízou a starnutie populácie - spôsobili, že konsolidácia verejných financií sa stala akútnym problémom.

Udržateľnosť súvisí so schopnosťou vlád predpokladať budúce finančné náklady spojené s dlhom krajiny. EK upozorňuje, že dlhodobá udržateľnosť verejných financií a vplyv starnutia populácie na rozpočty predstavujú problém pre všetky členské štáty EÚ.

Vysoká zadlženosť je často korigovaná rýchlym rastom ekonomiky. Avšak demografický vývoj bude mať negatívny vplyv na rastový potenciál, čo podčiarkuje dôležitosť reforiem podporujúcich rast produktivity práce. "Zníženie zadlženosti v pomere k HDP bude musieť vzísť z kombinácie fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych reforiem na podporu rastového potenciálu." Iba tak sa vlády budú môcť v najbližších desaťročiach vyhnúť neudržateľnému nárastu zadlženosti.

Tri podmienky

Prvou podmienkou stratégie udržateľnosti je zníženie zadlženosti. Po skončení finančnej a hospodárskej krízy budú musieť vlády začať uťahovať opasky. Podľa prognóz EK sa zadlženosť EÚ môže bez konsolidácie vyšplhať na 100 % HDP už v roku 2014. Podľa EK vlády musia ponechať fiškálne stimuly, kým nebude zabezpečené oživenie ekonomiky. Potom však musia urýchlene preorientovať svoje fiškálne politiky smerom k udržateľnosti.

Ďalším dôležitým faktorom je zamestnanosť. V tejto oblasti sú potrebné štrukturálne reformy na zvýšenie funkčnosti a flexibility trhu práce, ktoré by podporili nárast mier zamestnanosti starších ľudí a žien. Tento nárast zamestnanosti pred krízou bol dôležitým krokom smerom k udržateľnosti verejných financií.

Treťou podmienkou je reforma systémov sociálneho zabezpečenia. Najdôležitejšie sú podľa komisie reformy dôchodkového a zdravotného systému.

Počiatek: Komisia nás chápe

Minister financií Ján Počiatek je presvedčený, že Európska komisia bude súhlasiť s plánom konsolidácie slovenských verejných financií, ktorých deficit by mal v budúcom roku klesnúť z tohtoročných 6,3 % na 5,5 % hrubého domáceho produktu. Uviedol to dnes na rokovaní finančného výboru parlamentu, ktorého členovia odporučili Národnej rade schváliť návrh štátneho rozpočtu na budúci rok bez akýchkoľvek pozmeňovacích návrhov.

Rast verejných deficitov bol podľa Počiatka prirodzenou a nevyhnutnou reakciou proti kríze. "Komisia chápe, že to tak je. Má procedúru, ktorú musí riešiť, takže zaradí 20 až 22, možno aj viac krajín do procedúry nadmerného deficitu, a to len preto, aby jasne povedali - máme tu takéto pravidlá hry, povedzte, akým spôsobom budete konsolidovať, my vám k tomu povieme, čo si o tom myslíme," priblížil minister.

Na kritiku opozície, že vláda znižuje budúci rok deficit príliš pomaly, Počiatek reagoval, že aj podľa európskych pravidiel je pásmo optimálnej konsolidácie medzi 0,5 až 1 % HDP.

"Tým, že konsolidujeme o 0,8 %, sme presne v tom pásme, v ktorom by sme mali byť. Garantujem vám jednu vec, podľa toho, ako sú vedené diskusie s komisiou, komisia bude akceptovať tento náš plán konsolidácie," zdôraznil Počiatek s tým, že si je ochotný s opozičnými predstaviteľmi na takýto výsledok aj staviť.

Almunia: Slovensko patrí ku vysokorizikovým krajinám

Napriek náznakom rozmachu hospodárstva hrozia mnohým krajinám EÚ pre zvyšujúce sa bremeno dlhov neriešiteľné ekonomické problémy. Myslí si to podľa denníka Financial Times Deutschland (FTD) eurokomisár pre ekonomické otázky Joaquín Almunia, ktorý rozdelil krajiny únie do niekoľkých kategórii.

Zatiaľ čo Fínsko a Švédsko označil za naďalej bezrizikové krajiny, ďalších 13 štátov zaradil do vysokorizikovej skupiny. Almunia vyjadril vážne pochybnosti o tom, či všetky členské krajiny EÚ budú v budúcnosti schopné svoje dlhy pokryť príjmami štátu, pričom medzi rizikové zaradil krajiny eurózony ako Španielsko, Holandsko, Grécko, Írsko, Slovensko, Slovinsko, Maltu a Cyprus. Ohrozené sú však podľa neho aj krajiny mimo nej ako Veľká Británia, Rumunsko, Česko, Lotyšsko a Litva.

Menej dramatická bude podľa komisára zjavne situácia v troch najsilnejších krajinách eurozóny Nemecku, Francúzsku a Taliansku, ktoré označil za "stredne rizikové". Bez zásadných reforiem hrozí v nasledujúcich desaťročiach enormný nárast výdavkov na splácanie dlhov, úrokov, dôchodky a zdravotníctvo, uvádza podľa FTD správa EÚ, ktorá skúma rozvoj štátnych financií do roku 2060.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 1. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 2. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. Od septembra opäť po starom
 5. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 6. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 7. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 8. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 9. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 10. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 954
 2. Od septembra opäť po starom 4 295
 3. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 240
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 2 170
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 834
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 725
 7. Ako sme jazdili v socializme 1 439
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 275
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 105
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 084

Téma: Európska únia


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate hovoril Danko, teraz ho podporil aj Smer

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.

SVET

Správca budúcnosti, o ktorom ste nepočuli. Zomrel de Brum

Klimatická dohoda by bez neho nevznikla.

Neprehliadnite tiež

Bundesbank presunula už polovicu zlatých rezerv, v zahraničí ich ukryla počas vojny

Banka pôvodne predpokladala, že presun 374 ton zlata z Paríža a 300 ton zlata z New Yorku sa jej podarí dokončiť v roku 2020.

Našli škodlivý výživový doplnok Zelený jíl, obsahuje príliš veľa olova

Úrad verejného zdravotníctva odporúča spotrebiteľom, aby výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali.

Érseka má v slovensko-maďarskej komisii pre dopravu nahradiť Stromček

Návrhom rezortu by sa mala na svojom najbližšom zasadnutí zaoberať vláda.

Trump varoval pred ukončením NAFTA s Mexikom a Kanadou

Prezident Trump po nastúpení do úradu znova otvoril zmluvu z roku 1994 pre obavy, že nie je v súlade s ekonomickými záujmami USA.