AKTUALIZOVANÉ 15:39

Brusel: Verejné financie Slovenska sú neudržateľné

Európska komisia vo svojej novej správe preradila Slovensko z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií do najrizikovejšej kategórie krajín.

Eurokomisár pre ekonomické otázky Joaquín Almunia.(Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN. Komisia rozlišuje tri kategórie - v prvej sa nachádzajú krajiny s relatívne pevnou fiškálnou pozíciou, v druhej sú stredne rizikové krajiny a v tretej rizikové. Slovensko sa v predchádzajúcom hodnotení z roku 2006 nachádzalo v druhej kategórii.

V rizikovej kategórii sú spoločne so Slovenskom zaradené aj Česká republika, Cyprus, Írsko, Grécko, Španielsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Holandsko, Rumunsko, Slovinsko a Veľká Británia. V takmer všetkých krajinách je predpokladaný negatívny vývoj rozpočtov spojený s nárastom výdavkov súvisiacich so starnutím populácie, čo ešte prehlbujú výrazné východiskové nerovnovážnosti.

Preto sú tieto krajiny vystavené vysokým dlhodobým rizikám. Komisia vyzýva tieto "rizikové" krajiny, aby realizovali radikálne reformy sociálneho zabezpečenia a ambiciózne konsolidačné programy, ktoré v budúcich rokoch obmedzia rozpočtové schodky a znížia zadlženosť.

Okrem Slovenska si z hľadiska udržateľnosti v priebehu troch rokov od posledného hodnotenia pohoršili aj Írsko, Španielsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Holandsko, Rakúsko, Poľsko a Veľká Británia. Všetky boli presunuté do nižších kategórií, než v ktorých sa nachádzali pred 3 rokmi.

Maďari a Poliaci sú na tom lepšie

Do druhej kategórie stredne rizikových krajín patria Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Luxembursko, Rakúsko, Poľsko a Portugalsko. Tieto krajiny sú na tom vo vzťahu k ich východiskovým pozíciám veľmi rozdielne. Belgicko, Nemecko a Rakúsko by podľa prognóz mali mať relatívne vysoké výdavky spojené so starnutím populácie, ale ich východisková situácia bola dobrá, čo znamená, že zhoršenie pozície súvisiace s krízou sa neprejavuje na štrukturálnej úrovni.

Naopak, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Poľsko a Portugalsko budú mať z dlhodobého hľadiska relatívne nízke náklady spojené so starnutím populácie, ale ich východisková fiškálna pozícia bola neudržateľná aj bez započítania ďalších nákladov. Vo všetkých týchto krajinách kríza spôsobila veľmi rýchly nárast zadlženosti v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP), čo rýchlo zatieňuje konsolidáciu dosiahnutú v posledných rokoch.

Bulhari aj Škandinávci sa držia

Do kategórie najmenej rizikových krajín z hľadiska udržateľnosti verejných financií patria Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko a Švédsko, ktoré majú relatívne pevnú fiškálnu pozíciu. Aj keď kríza viedla k zhoršeniu vládnych bilancií a výraznému zvýšeniu zadlženosti v pomere k HDP, ich štrukturálna fiškálna pozícia zostáva zdravšia než pozícia ostatných krajín EÚ, takže sú vystavené nižším dlhodobým rizikám.

Fiškálna politika je podľa EK neudržateľná, ak predpokladá nadmernú akumuláciu vládneho dlhu v dohľadnej budúcnosti, čo zároveň zvýši náklady na správu dlhu. "Udržateľnosť vyžaduje vyhnúť sa nadmernému nárastu vládnych záväzkov."

Hodnotenie komisie vychádza z dlhodobých projekcií vládnych výdavkov, príjmov a schodkov a berie do úvahy nárast výdavkov spojený s demografickým vývojom a akumuláciou dlhu. Podľa EK vlády úspešne zamerali svoju fiškálnu politiku na boj s krízou. Fiškálne stimuly, ktoré boli a sú v kompetencii národných vlád, spomalili pád ekonomiky a prispeli k nedávnym signálom jej oživenia. Viedli však aj k výraznému zhoršeniu v oblasti verejných financií.

V roku 2007 predstavoval priemerný rozpočtový schodok v EÚ 0,8 % HDP, čo bol najlepší výsledok za predchádzajúcich 30 rokov. V roku 2009 priemerný deficit vzrastie na 6 % HDP a v roku 2010 až na 7 % HDP a pomer celkovej zadlženosti EÚ v pomere k HDP vyskočí o 20 percentuálnych bodov.

Demografia je problém

Komisia upozorňuje, že vlády nemôžu ignorovať dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Aj keď je nárast rozpočtových schodkov a zadlženosti v súvislosti s krízou vysoký, prognózovaný dopad starnutia populácie na verejné financie bude ešte mnohonásobne väčší. Oba faktory zhoršovania stavu verejných financií - výdavky spojené s krízou a starnutie populácie - spôsobili, že konsolidácia verejných financií sa stala akútnym problémom.

Udržateľnosť súvisí so schopnosťou vlád predpokladať budúce finančné náklady spojené s dlhom krajiny. EK upozorňuje, že dlhodobá udržateľnosť verejných financií a vplyv starnutia populácie na rozpočty predstavujú problém pre všetky členské štáty EÚ.

Vysoká zadlženosť je často korigovaná rýchlym rastom ekonomiky. Avšak demografický vývoj bude mať negatívny vplyv na rastový potenciál, čo podčiarkuje dôležitosť reforiem podporujúcich rast produktivity práce. "Zníženie zadlženosti v pomere k HDP bude musieť vzísť z kombinácie fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych reforiem na podporu rastového potenciálu." Iba tak sa vlády budú môcť v najbližších desaťročiach vyhnúť neudržateľnému nárastu zadlženosti.

Tri podmienky

Prvou podmienkou stratégie udržateľnosti je zníženie zadlženosti. Po skončení finančnej a hospodárskej krízy budú musieť vlády začať uťahovať opasky. Podľa prognóz EK sa zadlženosť EÚ môže bez konsolidácie vyšplhať na 100 % HDP už v roku 2014. Podľa EK vlády musia ponechať fiškálne stimuly, kým nebude zabezpečené oživenie ekonomiky. Potom však musia urýchlene preorientovať svoje fiškálne politiky smerom k udržateľnosti.

Ďalším dôležitým faktorom je zamestnanosť. V tejto oblasti sú potrebné štrukturálne reformy na zvýšenie funkčnosti a flexibility trhu práce, ktoré by podporili nárast mier zamestnanosti starších ľudí a žien. Tento nárast zamestnanosti pred krízou bol dôležitým krokom smerom k udržateľnosti verejných financií.

Treťou podmienkou je reforma systémov sociálneho zabezpečenia. Najdôležitejšie sú podľa komisie reformy dôchodkového a zdravotného systému.

Počiatek: Komisia nás chápe

Minister financií Ján Počiatek je presvedčený, že Európska komisia bude súhlasiť s plánom konsolidácie slovenských verejných financií, ktorých deficit by mal v budúcom roku klesnúť z tohtoročných 6,3 % na 5,5 % hrubého domáceho produktu. Uviedol to dnes na rokovaní finančného výboru parlamentu, ktorého členovia odporučili Národnej rade schváliť návrh štátneho rozpočtu na budúci rok bez akýchkoľvek pozmeňovacích návrhov.

Rast verejných deficitov bol podľa Počiatka prirodzenou a nevyhnutnou reakciou proti kríze. "Komisia chápe, že to tak je. Má procedúru, ktorú musí riešiť, takže zaradí 20 až 22, možno aj viac krajín do procedúry nadmerného deficitu, a to len preto, aby jasne povedali - máme tu takéto pravidlá hry, povedzte, akým spôsobom budete konsolidovať, my vám k tomu povieme, čo si o tom myslíme," priblížil minister.

Na kritiku opozície, že vláda znižuje budúci rok deficit príliš pomaly, Počiatek reagoval, že aj podľa európskych pravidiel je pásmo optimálnej konsolidácie medzi 0,5 až 1 % HDP.

"Tým, že konsolidujeme o 0,8 %, sme presne v tom pásme, v ktorom by sme mali byť. Garantujem vám jednu vec, podľa toho, ako sú vedené diskusie s komisiou, komisia bude akceptovať tento náš plán konsolidácie," zdôraznil Počiatek s tým, že si je ochotný s opozičnými predstaviteľmi na takýto výsledok aj staviť.

Almunia: Slovensko patrí ku vysokorizikovým krajinám

Napriek náznakom rozmachu hospodárstva hrozia mnohým krajinám EÚ pre zvyšujúce sa bremeno dlhov neriešiteľné ekonomické problémy. Myslí si to podľa denníka Financial Times Deutschland (FTD) eurokomisár pre ekonomické otázky Joaquín Almunia, ktorý rozdelil krajiny únie do niekoľkých kategórii.

Zatiaľ čo Fínsko a Švédsko označil za naďalej bezrizikové krajiny, ďalších 13 štátov zaradil do vysokorizikovej skupiny. Almunia vyjadril vážne pochybnosti o tom, či všetky členské krajiny EÚ budú v budúcnosti schopné svoje dlhy pokryť príjmami štátu, pričom medzi rizikové zaradil krajiny eurózony ako Španielsko, Holandsko, Grécko, Írsko, Slovensko, Slovinsko, Maltu a Cyprus. Ohrozené sú však podľa neho aj krajiny mimo nej ako Veľká Británia, Rumunsko, Česko, Lotyšsko a Litva.

Menej dramatická bude podľa komisára zjavne situácia v troch najsilnejších krajinách eurozóny Nemecku, Francúzsku a Taliansku, ktoré označil za "stredne rizikové". Bez zásadných reforiem hrozí v nasledujúcich desaťročiach enormný nárast výdavkov na splácanie dlhov, úrokov, dôchodky a zdravotníctvo, uvádza podľa FTD správa EÚ, ktorá skúma rozvoj štátnych financií do roku 2060.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 292
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 090
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 914
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 780
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 734
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 109
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 269
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 683
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 761
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 476

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Na koncerte v Manchestri malo dôjsť k výbuchom, hlásia obete

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, polícia potvrdila niekoľko obetí.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

Neprehliadnite tiež

Rusko a Turecko podpísali dohodu o zrušení sankcií. Paradajkové embargo ostáva

Rusi zaviedli sankcie po zostrelení stíhačky pri turecko-sýrskych hraniciach.

Bitcoin rastie a rastie. Pokoril nový rekord

Hodnota kryptomeny v pondelok prekona 2 100 dolárov.

Česká OVB stiahla žalobu na študenta, ktorý natočil kontroverzný film

Študentský film zobrazil aj bujaré večierky, na ktorých sa zabávali finanční poradcovia.

Najväčší záujem je o frekvenciu 102,4 megahertza Senec

O voľné rozhlasové frekvencie má záujem sedem rádií

O šesť voľných rozhlasových frekvencií v jarnom výberovom konaní má záujem sedem vysielateľov.