Európska komisia v utorok uzavrela analýzu nástenkového tendra. Nepreplatí z neho ani euro. Fico aj Štefanov mlčia.
Pôvodnú správu agentúry TASR sme o 21:03 nahradili správou SME.
BRATISLAVA. Minister výstavby Igor Štefanov a blízky spolupracovník Jána Slotu (SNS) si v utorok v Bruseli vypočul definitívny verdikt Európskej komisie o nástenkovom tendri. 'Nepreplatíme ani euro,' povedal Brusel.
Nicholas Martyn z generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre regionálnu politiku podľa TASR povedal, že komisia neuverila slovenským orgánom, že tender bol zverejnený na verejne prístupnom mieste. To, že oznam visel na nástenke na ťažko prístupnej chodbe ministerstva, je hlavný dôvod, prečo približne 11 miliónov eur únia nepreplatí zo svojich fondov.
Znamená to, že predražené položky v tendri ako logá, právne služby alebo televízne šoty zaplatí štát firmám blízkym SNS zo svojho. Konzorciu týchto firiem sa ako jedinému podarilo o tendri dozvedieť a prihlásiť sa.
Podozrivý tender
- nástenkový tender je jeden z najväčších škandálov vlády Roberta Fica;
- ministerstvo výstavby zverejnilo oznámenie o vyhlásení tendra
za 3,6 miliardy korún iba na nástenke na chodbe; - prihlásilo sa iba jedno konzorcium firiem – Avocat a Zamedia. Jej predstavitelia sú nominanti SNS v štátnych podnikoch a firma Avocat obhajuje Jána Slotu.
- ministerstvo platilo za predražené služby;
- NKÚ aj Úrad pre verejné obstarávanie konštatovali, že tender bol netransparentný ;
- Marián Janušek musel odísť z funkcie, ministerstvo zrušilo s víťazom tendra zmluvu;
- polícia začala trestné stíhanie;
- prokuratúra rozhoduje, či podá žalobu o zrušenie platnosti zmluvy, ktorá by vrátila časť peňazí štátu.
Martyn z riaditeľstva zároveň potvrdil, že Slovensko rozhodnutie akceptuje a nebude sa súdiť.
„Slovensko malo možnosť rozhodnúť sa pre právny boj s Európskou komisiou vedúci pred Európsky súdny dvor. Teší nás však, že sa slovenské úrady rozhodli pre pragmatickejší prístup a potvrdili, že si nebudú nárokovať preplatenie výdavkov,“ povedal Martyn.
Peniaze z fondov, ktoré malo minúť na tender, bude môcť Slovensko použiť na niečo iné.
Štefanov sa snažil komisiu presvedčiť, aby aspoň niečo z tendra preplatila.
Teraz sa tvári, že rokovania s komisiou prebehli úspešne. „Táto dohoda nespochybňuje dôležitosť aktivít realizovaných na základe zmluvy s konzorciom,“ napísalo jeho tlačové oddelenie o predražených sumách, ktoré štát platil za rôzne služby. Služby ministerstvo preplácalo oproti reálnym cenám niekoľkonásobne.
Štefanov sa podľa hovorkyne podrobnejšie k rozhodnutiu komisie vyjadrí neskôr.
Rozhodnutie nekomentoval ani premiér Robert Fico. Pravdepodobne však už o ňom vedel cez víkend.
Kým pred mesiacom v Slovenskom rozhlase optimisticky tvrdil, že sa ukazuje, že komisia časť výdavkov z tendra preplatí, tento víkend už bol opatrnejší a tvrdil, že s komisiou sa už rokuje len o tom, aby sme eurofondy mohli použiť na niečo iné.
„Inak to ani nemohlo dopadnúť,“ komentovala rozhodnutie komisie Zuzana Wienk z Aliancie fair–play. „Peniaze daňových poplatníkov boli premrhané a aspoň časť z nich by sa mala vrátiť do štátneho rozpočtu,“ myslí si Wienk. Aliancia preto podala žiadosť na prokuratúru, aby podala žalobu o neplatnosť zmluvy v tendri. Jej výsledkom by malo byť, že firmy budú musieť vrátiť rozdiely medzi reálnou a preplatenou cenou.
Vo veci vedie trestné stíhanie Úrad boja proti korupcii a Špeciálna prokuratúra.
Prokuratúra komunikovala s Aliancou naposledy v júli, odvtedy sa im nikto neozval. Vo veci je vedené aj trestné stíhanie pre trestný čin machinácie pri verejnom obstarávaní.
Fico tvrdí, že zodpovednosť za tender už vyvodil. A to, keď odvolal nominanta SNS Mariána Janušeka z funkcie ministra.
Namiesto neho však vymenoval Štefanova, ktorý sám niektoré faktúry v tendri podpisoval. Fico argumentuje tým, že politickú zodpovednosť nesie minister a nie úradník.