Zdravotné poisťovne lákajú na prestup najmä bonusmi

Keď chcete byť od nového roka v inej zdravotnej poisťovni, na zmenu máte už len desať dní.

Ozmene zdravotnej poisťovne musíte informovať nielen svojho zamestnávateľa, ale aj lekára.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ: SME– OLIVER FILAN)

Ak vám nevyhovuje vaša poisťovňa, skúste si jej ponuku produktov či zmluvných partnerov porovnať s inou. Na jej zmenu vám ostávajú necelé dva týždne.

BRATISLAVA. Liečebné pobyty, športové oblečenie, opaľovacie prípravky či novorodenecké balíčky. To je len časť bonusov, ktoré ponúkajú zdravotné poisťovne, aby získali nových klientov. Presvedčiť niekoho na zmenu poisťovne totiž nie je jednoduché. Minulý rok pritom túto možnosť využilo takmer 180-tisíc ľudí.

Pestrá ponuka

Čím chcú zaujať poisťovne
Apollo
 • srdcovo-cievna prevencia pre klientov od 30 do 60 rokov,
 • 15-percentná zľava na cestovné
  a úrazové poistenie v jednom od poisťovne Generali,
 • mamografia do 10 dní.

Dôvera
 • zľavy na masáže, poradenstvo, dojčenské produkty,
 • čiastočne alebo úplne hradené očkovania proti kliešťovej encefalitíde, hepatitíde A,B,
 • mamografia do 15 dní.

Spoločná zdravotná
 • preventívne vyšetrenie na rakovinu hrubého čreva a konečníka,
 • výživové doplnky pre dobrovoľných darcov krvi,
 • zľavy na relaxačné a kúpeľné pobyty.

Union
 • prístroj na monitorovanie dychu a pohybu novorodenca a dojčaťa,
 • preventívne vyšetrenie na rakovinu krčka maternice alebo prostaty,
 • celodenná zdravotná asistenčná služba v krajinách únie.

Všeobecná zdravotná
 • cytologické vyšetrenie krčka maternice pri prevencii,
 • tretia dávka očkovacej vakcíny proti hepatitíde B zadarmo,
 • zľavy na lyžiarske a kúpeľné pobyty či kurzy prvej pomoci.

Zmena zdravotnej poisťovne je dôležité rozhodnutie. Aj preto treba vopred zvážiť výhody a nevýhody novej aj starej poisťovne.

Najdôležitejšou prioritou pri voľbe by mali byť zmluvní partneri, teda lekári, ambulancie či nemocnice. Ak nová poisťovňa nebude mať zmluvu s vaším lekárom, musíte si zákroky platiť alebo doktora zmeniť.

Poisťovne majú približne rovnaký počet zmluvných partnerov. Ich počet sa pohybuje od 10- do 11-tisíc. Najširšiu sieť partnerov má Spoločná zdravotná poisťovňa s 11 289 poskytovateľmi. Najmenšiu má Apollo s niečo vyše desaťtisíc partnermi.

Okrem zmluvných partnerov môžu výber ovplyvniť aj očkovania a nadštandardné preventívne vyšetrenia či zľavy na kúpeľné a rekreačné pobyty. Viaceré poisťovne majú vytvorenú sieť zariadení, v ktorých ich poistenci môžu uplatniť zľavy. Tie sa pohybujú od 5 do 50 percent. Závisí od produktu a poisťovne.

Otvorené bude dlhšie

Na možný nápor nových klientov sa poisťovne pripravujú aj zmenou otváracích hodín. "Zvažujeme takú možnosť. Plánujeme predĺžiť otváracie hodiny od 21. až do 30. septembra," povedala Zuzana Horníková z poisťovne Dôvera. Ktorých pobočiek sa bude predĺženie otváracích hodín týkať, koncom minulého týždňa ešte nevedela povedať. Spresniť by to poisťovňa mala v najbližších dňoch.

Predĺženie hodín plánujú aj ďalšie posiťovne. Tvrdia, že pobočky a posuny otváracích hodín uverejnia na svojich internetových stránkach.

Komu zmenu nahlásiť?

Jednou z povinností, ktorú máte po prepoistení, je vrátenie zdravotného preukazu do bývalej poisťovne, a to do 8. januára 2010. To platí aj pri európskom preukaze.

O rozhodnutí prepoistiť sa musíte informovať aj svojho zamestnávateľa. Ten za vás totiž platí preddavky na zdravotné poistenie a za ich neodvádzanie do tej správnej poisťovne by mohol dostať pokutu. "Ak je poistenec zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému z nich," povedal Milan Michalič, hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Okrem zamestnávateľa musí o zmene zdravotnej poisťovne vedieť aj váš lekár, a to najmä všeobecný lekár, gynekológ a stomatológ. Práve im totiž nová poisťovňa bude platiť mesačné poplatky.

"Za každé nesplnenie povinnosti môže úrad uložiť pokutu až do výšky 165 eur. Prihliada sa pritom na závažnosť, čas trvania a dôsledky porušenia povinnosti poistenca," povedal Michalič.

Bývalej zdravotnej poisťovni nič nahlasovať nemusíte. To za vás spraví poisťovňa.

Z piatich budú tri

Zdravotné poisťovne sa rozhodli bojovať o klientov spolu. Spájanie majú v úmysle až štyri z piatich. Ľudia si tak na budúci rok budú môcť vybrať len z troch poisťovní.

BRATISLAVA. Od nového roku by mali na slovenskom trhu pôsobiť len tri zdravotné poisťovne. Ak sa však chcete prepoistiť, musíte sa rozhodnúť do konca septembra.

Vláda plánuje spojiť dve štátne poisťovne - Spoločnú zdravotnú a Všeobecnú zdravotnú. Zlúčenie pripravuje aj skupina Penta, ktorá má akcie v súkromných poisťovniach Apollo a Dôvera.

Poisťovne svorne tvrdia, že klienti zmeny nepocítia. Nemusia si podľa nich vybavovať nové preukazy ani sa nebudú musieť prehlasovať. "Poistencom nevyplynú zo zlúčenia žiadne povinnosti, administratívne záležitosti bude riešiť poisťovňa," povedala Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Daniela Stričková, hovorkyňa Spoločnej zdravotnej, však upozorňuje, že podmienky činnosti spojenej poisťovne ešte nie sú dané. Vláda má podľa nej vypracovať zámer na zlúčenie až do konca septembra.

Poisťovne vylučujú možnosť, že by klienti mohli prísť po zlúčení poisťovní o svojich lekárov. Podľa nich rušenie zmlúv nehrozí. "Po spojení nebudeme ukončovať spoluprácu s lekármi ani ostatnými poskytovateľmi žiadnej z poisťovní. Poistenci neprídu o svojho lekára, naopak, budú mať k dispozícii väčšiu sieť poskytovateľov," tvrdí Zuzana Horníková, hovorkyňa poisťovne Dôvera.

Ak máte v úmysle zmeniť poisťovňu, overte si, či sa s vašou súčasnou nechystá zlúčiť. Ak áno, ušetríte si čas strávený vypĺňaním žiadosti či prehlasovaním poisťovne. Pri výbere novej poisťovne môžete brať do úvahy nielen jej ponuku, ale aj ponuku tej, s ktorou sa v budúcnosti plánuje zlúčiť. Ich ponuky by sa totiž mali spojiť, tvrdia poisťovne.

Veronika Folentová
Proti chrípke očkujú všetci

Očkovanie proti chrípke patrí k najpopulárnejším formám prevencie. Aj preto asi jeho preplatenie ponúkajú všetky poisťovne.

BRATISLAVA. Prevencia je lepšia a vo veľkej miere aj finančne menej náročná ako liečba. Uvedomujú si to aj zdravotné poisťovne, ktoré sa preto snažia rôznymi očkovaniami a informačnými kampaňami priviesť ľudí
k prevencii. "Preventívne očkovanie okrem priamej ochrany zdravia poistenca nepriamo ovplyvňuje aj náklady na následnú zdravotnú starostlivosť," povedala Daniela Stričková zo Spoločnej zdravotnej poisťovne.

V súčasnosti je časté najmä očkovanie proti chrípke. To v budúcej sezóne bezplatne ponúka všetkých päť poisťovní. Svojim klientom zdravotné poisťovne preplatia nielen vakcínu, ale zaplatia lekárovi aj za
jej aplikáciu. Poplatky za zaočkovanie proti chrípke sa totiž neplatia z každomesačnej sumy - kapitačnej platby, ktorú lekárovi hradí poisťovňa.

Okrem očkovania proti chrípke zdravotné poisťovne ponúkajú aj iné vakcíny - napríklad proti kliešťovej encefalitíde, rakovine krčka maternice alebo hepatitíde typu B.

Treba sa však vopred informovať na rôzne obmedzenia, ktoré si poisťovne stanovili. Niektoré preplácajú len časť ceny vakcíny, iné ohraničili preplácanie vekom klienta alebo dĺžkou poistenia.

Veronika Folentová
Zmeniť zdravotnú poisťovňu môžete aj z domu

Ak sa chcete prepoistiť, môžete tak urobiť telefonicky, poštou, osobne aj cez internet. Vždy však bude potrebný váš podpis.

BRATISLAVA. Na prepoistenie stačí vyplniť prihlášku a do konca septembra ju doručiť do novej zdravotnej poisťovne.

Dôležitý je termín

Prihlášky, ktoré prídu po tomto termíne, budú tiež platné, ale nie na nasledujúci rok. "Ak by poistenec podal prihlášku po 30. septembri 2009, bude platná, ale zmena bude účinná až od 1. januára 2011," vysvetľuje
Radoslava Miklášová, hovorkyňa poisťovne Apollo.

Aby prihlášku akceptoval aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, musí spĺňať všetky náležitosti. Pre neúplnosť vlani úrad neuznal takmer 8000 žiadostí o prepoistenie.

Zmeniť poisťovňu môžete viacerými spôsobmi. Osobne v niektorej z jej pobočiek alebo cez internet. "Prihlášku môže klient vyplniť v počítači a zaslať elektronicky. Poisťovňa ju pripraví a pošle na podpis," opisuje prepoistenie cez internet Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Podľa Daniely Stričkovej zo Spoločnej zdravotnej poisťovne sa dá prihláška elektronickou cestou vyplniť a vytlačiť, nie je však možné ju takýmto spôsobom aj poslať, pretože musí byť podpísaná.

Prepoistiť sa dá aj cez telefón

Poisťovňa Dôvera tento rok zaviedla nový spôsob prepoistenia. "Záujemca s operátorom vyplnia prihlášku. Volajúci uvedie, kde a kedy mu ju môžeme poslať na podpis. Na určené miesto mu ju prinesie bezplatne kuriér," opisuje postup pri zmene poisťovne Zuzana Horníková, hovorkyňa poisťovne Dôvera.

Bezplatného kuriéra ponúka aj poisťovňa Union. Cez internet vyplnenú prihlášku poistencovi po telefonickom dohovore prinesie na uvedenú adresu na podpis.

Cez telefón si možno vyplniť prihlášku aj vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Aj tam je však potrebný podpis klienta. Do zdravotnej poisťovne Apollo môže poistenec prihlášku doručiť osobne, poštou alebo elektronicky.

Veronika Folentová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 101
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 057
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 8 514
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 836
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 369
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 198
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 777
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 017
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 638
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 3 702

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.

KOMENTÁRE

Netreba vedieť, čo je Kajínek. Z väznice vykročila celebrita (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

Neprehliadnite tiež

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

Bloomberg: Elektrické auta môžu byť lacnejšie než benzínové

Pokles cien batérií by mohol znamenať, že elektrické autá zlacnejú už v roku 2025.

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.

V Bratislave zvažujú postaviť parkovací dom s parkom na streche

Parkovací dom chce postaviť mestská časť, rekreačná zóna má mať 1423 štvorcových metrov.