Zdravotné poisťovne lákajú na prestup najmä bonusmi

Keď chcete byť od nového roka v inej zdravotnej poisťovni, na zmenu máte už len desať dní.

Ozmene zdravotnej poisťovne musíte informovať nielen svojho zamestnávateľa, ale aj lekára.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ: SME– OLIVER FILAN)

Ak vám nevyhovuje vaša poisťovňa, skúste si jej ponuku produktov či zmluvných partnerov porovnať s inou. Na jej zmenu vám ostávajú necelé dva týždne.

BRATISLAVA. Liečebné pobyty, športové oblečenie, opaľovacie prípravky či novorodenecké balíčky. To je len časť bonusov, ktoré ponúkajú zdravotné poisťovne, aby získali nových klientov. Presvedčiť niekoho na zmenu poisťovne totiž nie je jednoduché. Minulý rok pritom túto možnosť využilo takmer 180-tisíc ľudí.

Pestrá ponuka

Čím chcú zaujať poisťovne
Apollo
 • srdcovo-cievna prevencia pre klientov od 30 do 60 rokov,
 • 15-percentná zľava na cestovné
  a úrazové poistenie v jednom od poisťovne Generali,
 • mamografia do 10 dní.

Dôvera
 • zľavy na masáže, poradenstvo, dojčenské produkty,
 • čiastočne alebo úplne hradené očkovania proti kliešťovej encefalitíde, hepatitíde A,B,
 • mamografia do 15 dní.

Spoločná zdravotná
 • preventívne vyšetrenie na rakovinu hrubého čreva a konečníka,
 • výživové doplnky pre dobrovoľných darcov krvi,
 • zľavy na relaxačné a kúpeľné pobyty.

Union
 • prístroj na monitorovanie dychu a pohybu novorodenca a dojčaťa,
 • preventívne vyšetrenie na rakovinu krčka maternice alebo prostaty,
 • celodenná zdravotná asistenčná služba v krajinách únie.

Všeobecná zdravotná
 • cytologické vyšetrenie krčka maternice pri prevencii,
 • tretia dávka očkovacej vakcíny proti hepatitíde B zadarmo,
 • zľavy na lyžiarske a kúpeľné pobyty či kurzy prvej pomoci.

Zmena zdravotnej poisťovne je dôležité rozhodnutie. Aj preto treba vopred zvážiť výhody a nevýhody novej aj starej poisťovne.

Najdôležitejšou prioritou pri voľbe by mali byť zmluvní partneri, teda lekári, ambulancie či nemocnice. Ak nová poisťovňa nebude mať zmluvu s vaším lekárom, musíte si zákroky platiť alebo doktora zmeniť.

Poisťovne majú približne rovnaký počet zmluvných partnerov. Ich počet sa pohybuje od 10- do 11-tisíc. Najširšiu sieť partnerov má Spoločná zdravotná poisťovňa s 11 289 poskytovateľmi. Najmenšiu má Apollo s niečo vyše desaťtisíc partnermi.

Okrem zmluvných partnerov môžu výber ovplyvniť aj očkovania a nadštandardné preventívne vyšetrenia či zľavy na kúpeľné a rekreačné pobyty. Viaceré poisťovne majú vytvorenú sieť zariadení, v ktorých ich poistenci môžu uplatniť zľavy. Tie sa pohybujú od 5 do 50 percent. Závisí od produktu a poisťovne.

Otvorené bude dlhšie

Na možný nápor nových klientov sa poisťovne pripravujú aj zmenou otváracích hodín. "Zvažujeme takú možnosť. Plánujeme predĺžiť otváracie hodiny od 21. až do 30. septembra," povedala Zuzana Horníková z poisťovne Dôvera. Ktorých pobočiek sa bude predĺženie otváracích hodín týkať, koncom minulého týždňa ešte nevedela povedať. Spresniť by to poisťovňa mala v najbližších dňoch.

Predĺženie hodín plánujú aj ďalšie posiťovne. Tvrdia, že pobočky a posuny otváracích hodín uverejnia na svojich internetových stránkach.

Komu zmenu nahlásiť?

Jednou z povinností, ktorú máte po prepoistení, je vrátenie zdravotného preukazu do bývalej poisťovne, a to do 8. januára 2010. To platí aj pri európskom preukaze.

O rozhodnutí prepoistiť sa musíte informovať aj svojho zamestnávateľa. Ten za vás totiž platí preddavky na zdravotné poistenie a za ich neodvádzanie do tej správnej poisťovne by mohol dostať pokutu. "Ak je poistenec zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému z nich," povedal Milan Michalič, hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Okrem zamestnávateľa musí o zmene zdravotnej poisťovne vedieť aj váš lekár, a to najmä všeobecný lekár, gynekológ a stomatológ. Práve im totiž nová poisťovňa bude platiť mesačné poplatky.

"Za každé nesplnenie povinnosti môže úrad uložiť pokutu až do výšky 165 eur. Prihliada sa pritom na závažnosť, čas trvania a dôsledky porušenia povinnosti poistenca," povedal Michalič.

Bývalej zdravotnej poisťovni nič nahlasovať nemusíte. To za vás spraví poisťovňa.

Z piatich budú tri

Zdravotné poisťovne sa rozhodli bojovať o klientov spolu. Spájanie majú v úmysle až štyri z piatich. Ľudia si tak na budúci rok budú môcť vybrať len z troch poisťovní.

BRATISLAVA. Od nového roku by mali na slovenskom trhu pôsobiť len tri zdravotné poisťovne. Ak sa však chcete prepoistiť, musíte sa rozhodnúť do konca septembra.

Vláda plánuje spojiť dve štátne poisťovne - Spoločnú zdravotnú a Všeobecnú zdravotnú. Zlúčenie pripravuje aj skupina Penta, ktorá má akcie v súkromných poisťovniach Apollo a Dôvera.

Poisťovne svorne tvrdia, že klienti zmeny nepocítia. Nemusia si podľa nich vybavovať nové preukazy ani sa nebudú musieť prehlasovať. "Poistencom nevyplynú zo zlúčenia žiadne povinnosti, administratívne záležitosti bude riešiť poisťovňa," povedala Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Daniela Stričková, hovorkyňa Spoločnej zdravotnej, však upozorňuje, že podmienky činnosti spojenej poisťovne ešte nie sú dané. Vláda má podľa nej vypracovať zámer na zlúčenie až do konca septembra.

Poisťovne vylučujú možnosť, že by klienti mohli prísť po zlúčení poisťovní o svojich lekárov. Podľa nich rušenie zmlúv nehrozí. "Po spojení nebudeme ukončovať spoluprácu s lekármi ani ostatnými poskytovateľmi žiadnej z poisťovní. Poistenci neprídu o svojho lekára, naopak, budú mať k dispozícii väčšiu sieť poskytovateľov," tvrdí Zuzana Horníková, hovorkyňa poisťovne Dôvera.

Ak máte v úmysle zmeniť poisťovňu, overte si, či sa s vašou súčasnou nechystá zlúčiť. Ak áno, ušetríte si čas strávený vypĺňaním žiadosti či prehlasovaním poisťovne. Pri výbere novej poisťovne môžete brať do úvahy nielen jej ponuku, ale aj ponuku tej, s ktorou sa v budúcnosti plánuje zlúčiť. Ich ponuky by sa totiž mali spojiť, tvrdia poisťovne.

Veronika Folentová
Proti chrípke očkujú všetci

Očkovanie proti chrípke patrí k najpopulárnejším formám prevencie. Aj preto asi jeho preplatenie ponúkajú všetky poisťovne.

BRATISLAVA. Prevencia je lepšia a vo veľkej miere aj finančne menej náročná ako liečba. Uvedomujú si to aj zdravotné poisťovne, ktoré sa preto snažia rôznymi očkovaniami a informačnými kampaňami priviesť ľudí
k prevencii. "Preventívne očkovanie okrem priamej ochrany zdravia poistenca nepriamo ovplyvňuje aj náklady na následnú zdravotnú starostlivosť," povedala Daniela Stričková zo Spoločnej zdravotnej poisťovne.

V súčasnosti je časté najmä očkovanie proti chrípke. To v budúcej sezóne bezplatne ponúka všetkých päť poisťovní. Svojim klientom zdravotné poisťovne preplatia nielen vakcínu, ale zaplatia lekárovi aj za
jej aplikáciu. Poplatky za zaočkovanie proti chrípke sa totiž neplatia z každomesačnej sumy - kapitačnej platby, ktorú lekárovi hradí poisťovňa.

Okrem očkovania proti chrípke zdravotné poisťovne ponúkajú aj iné vakcíny - napríklad proti kliešťovej encefalitíde, rakovine krčka maternice alebo hepatitíde typu B.

Treba sa však vopred informovať na rôzne obmedzenia, ktoré si poisťovne stanovili. Niektoré preplácajú len časť ceny vakcíny, iné ohraničili preplácanie vekom klienta alebo dĺžkou poistenia.

Veronika Folentová
Zmeniť zdravotnú poisťovňu môžete aj z domu

Ak sa chcete prepoistiť, môžete tak urobiť telefonicky, poštou, osobne aj cez internet. Vždy však bude potrebný váš podpis.

BRATISLAVA. Na prepoistenie stačí vyplniť prihlášku a do konca septembra ju doručiť do novej zdravotnej poisťovne.

Dôležitý je termín

Prihlášky, ktoré prídu po tomto termíne, budú tiež platné, ale nie na nasledujúci rok. "Ak by poistenec podal prihlášku po 30. septembri 2009, bude platná, ale zmena bude účinná až od 1. januára 2011," vysvetľuje
Radoslava Miklášová, hovorkyňa poisťovne Apollo.

Aby prihlášku akceptoval aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, musí spĺňať všetky náležitosti. Pre neúplnosť vlani úrad neuznal takmer 8000 žiadostí o prepoistenie.

Zmeniť poisťovňu môžete viacerými spôsobmi. Osobne v niektorej z jej pobočiek alebo cez internet. "Prihlášku môže klient vyplniť v počítači a zaslať elektronicky. Poisťovňa ju pripraví a pošle na podpis," opisuje prepoistenie cez internet Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Podľa Daniely Stričkovej zo Spoločnej zdravotnej poisťovne sa dá prihláška elektronickou cestou vyplniť a vytlačiť, nie je však možné ju takýmto spôsobom aj poslať, pretože musí byť podpísaná.

Prepoistiť sa dá aj cez telefón

Poisťovňa Dôvera tento rok zaviedla nový spôsob prepoistenia. "Záujemca s operátorom vyplnia prihlášku. Volajúci uvedie, kde a kedy mu ju môžeme poslať na podpis. Na určené miesto mu ju prinesie bezplatne kuriér," opisuje postup pri zmene poisťovne Zuzana Horníková, hovorkyňa poisťovne Dôvera.

Bezplatného kuriéra ponúka aj poisťovňa Union. Cez internet vyplnenú prihlášku poistencovi po telefonickom dohovore prinesie na uvedenú adresu na podpis.

Cez telefón si možno vyplniť prihlášku aj vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Aj tam je však potrebný podpis klienta. Do zdravotnej poisťovne Apollo môže poistenec prihlášku doručiť osobne, poštou alebo elektronicky.

Veronika Folentová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 2. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 6. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 9. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 10. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 987
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 6 779
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 660
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 262
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 762
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 669
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 432
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 885
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 883
 10. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 840

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.

Neprehliadnite tiež

Obchvat Bratislavy mešká. Érsek sa chce stretnúť s investorom

Približne 60 kilometrov ciest v okolí hlavného mesta stavia súkromník, meškanie môže byť nakoniec aj rok.

Mladé páry zaskočila správa o zrušení lacných hypoték, VÚB už núka riešenie

Od januára mladí ľudia nedostanú nižšiu splátku, zľavu si budú môcť vybaviť inak.

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

ŽSR oznámili, že odstupujú od zmluvy s firmou Transprojekt.

Guvernér Wisconsinu odobril finančnú injekciu pre taiwanský Foxconn

Taiwanský výrobca elektroniky Foxconn Technology Group získa v hotovosti takmer tri miliardy dolárov.