SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Poradne prílohy S-reality

Hypotekárne úvery

Plánujem kúpiť byt v Maďarsku. Chcem si zobrať hypotekárny úver zo slovenskej banky a ručiť chcem bytom, ktorý vlastním na Slovensku. Môžem v prípade predaja bytu na Slovensku, ktorým budem ručiť, preniesť potom ťarchu na byt, ktorý kúpim v Maďarsku?

Žiaľ, zatiaľ hypotekárne banky na Slovensku stále požadujú ručenie nehnuteľnosťou nachádzajúcou sa na území Slovenska. Počas roka jedna banka mala snahu ponúknuť produkt s možnosťou zabezpečenia úveru nehnuteľnosťami nachádzajúcimi sa v štátoch EÚ, v ktorých sa nachádzali pobočky ich materskej banky. Pozastavili ho však. Preložiť záložné právo na inú nehnuteľnosť, spĺňajúcu požiadavky banky, môžete. Ale na otázku, či v období, keď budete prekladať záložné právo, bude akceptovateľná aj nehnuteľnosť nachádzajúca sa mimo územia Slovenska, vám teraz nemôžeme odpovedať. V každom prípade by ste sa na túto možnosť nemali spoliehať.

Skryť Vypnúť reklamu

S manželom sme si pred troma rokmi zobrali 100-percentnú hypotéku. Ani nám nenapadlo, že sa za čas budeme rozvádzať. Teraz je situácia neúnosná. Rozvod už prebieha a nie je možné, aby sme jeden druhého vyplatili. Ako vyriešiť spoločnú hypotéku a bývanie. Prídem o byt? Aké existujú spôsoby na riešenie takejto situácie?

V takejto situácii máte dve riešenia. Prvým je predaj bytu, keď z prijatých peňazí môžete vyplatiť hypotéku. Zámer je potrebné uviesť v kúpnej zmluve. Po vyplatení hypotéky hypotekárna banka vystaví návrh na výmaz záložného práva a nehnuteľnosť bude odťažená.

Druhým riešením je prevzatie dlhu na jedného z manželov. Druhý si zabezpečí vlastné bývanie prostredníctvom nového úveru.´V takomto prípade odporúčam navštíviť hypotekárneho špecialistu, ktorý vám pomôže s výberom banky a vhodného produktu. Takto si môžete dopredu overiť, či druhé riešenie bude reálne, keďže jeden z páru musí spĺňať podmienky na prevzatie celého aktuálneho úveru a druhý podmienky na získanie novej hypotéky.

Skryť Vypnúť reklamu

V akých prípadoch banka vyžaduje, aby mal klient v úverovom vzťahu spoludlžníka?

V súčasnosti už len málo bánk pristupuje k požiadavke spoludlžníka v úverovom vzťahu. Pripadá to do úvahy v situáciách, keď je žiadateľ na základe typu svojich príjmov pre banku rizikovým klientom a je slobodný.

Druhý prípad, keď klient môže potrebovať spoludlžníka na pozitívne posúdenie úverovej žiadosti, nastáva v prípade nedostatočnej bonity z hľadiska výšky požadovaného úveru.

Jana Šlachticová-Lauková, Hypocentrum

Paragrafy

Zdedil som byt, nebývam v ňom. Po smrti matky som zabudol nahlásiť nula osôb v byte, takže mi asi päť rokov účtovali všetko na jednu osobu. Keď som požadoval vrátiť peniaze (za spotrebu studenej vody), odmietli to s odôvodnením, že uhradené sa nevracia. Neskôr, keď som nahlásil nula počet osôb v byte, družstvo to pri vyúčtovaní rešpektovalo. No situácia sa v roku 2008 zmenila.

Skryť Vypnúť reklamu

V rámci vyúčtovania nákladov spojených s užívaním bytu za rok 2007 mi bytové družstvo po rokoch zarátalo aj spotrebu studenej vody. Peniaze mi nevrátili s tým, že zástupkyňa ostatných nájomníkov sa takto rozhodla. Situácia sa zopakovala aj pri vyúčtovaní nákladov za rok 2008, keď mi započítali aj odvoz a likvidáciu odpadkov. Musím to platiť? Ivan, Dunajská Lužná

Spotreba vody sa meria prostredníctvom meračov, a to osobitne pre studenú aj teplú vodu. Iba na základe údajov odpísaných z vodomerov sa určí skutočná spotreba vody, ktorú je správca povinný vyúčtovať. Každý byt má svoje vlastné vodomery a v dome sa nachádza aj centrálny vodomer. Pokiaľ správca eviduje rozdiely medzi spotrebou vody nameranou centrálnym vodomerom a v súčte bytových vodomerov, zisťuje príčiny. Pokiaľ sa ich nepodarí zistiť, na strate z úniku vody sa podieľajú vlastníci bytov. Zmluva o správe domu, respektíve rozhodnutie vlastníkov bytov potom určuje, či sa podiel vlastníkov na strate určuje podľa osôb žijúcich v bytoch, alebo podľa výmery podlahovej plochy bytov k celkovej výmere domu. Pokiaľ ide o odvoz a likvidáciu odpadu, rovnako treba skúmať, či sa príspevky na túto položku určujú podľa počtu obyvateľov bytov, alebo podľa výmery podlahovej plochy bytov.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto ak máte určené, že obe sporné položky sa vypočítavajú podľa počtu nahlásených obyvateľov v byte, správca nebol oprávnený od vás požadovať zaplatenie týchto nákladov. Pre vás to znamená možnosť úspešne sa dožadovať vrátenia neoprávnene uplatnených nákladov, a to až tri roky spätne. Pokiaľ vlastníci bytov rozhodli, že uvedené položky sa uplatňujú v podiele podľa výmery podlahových plôch, myslím si, že za predpokladu, že tieto náklady boli vyčíslené správne, nárok na vrátenie peňazí nemáte.

JUDr. Hana Kováčiková, advokátka a doktorandka na PF UK, Bratislava

Povolenie stavby

V novom stavebnom zákone majú byť audítori, ktorí všetko pripravia pre stavebné povolenie. Nie je to to isté, ako teraz už robia na objednávku stavební inžinieri? Peter

Skryť Vypnúť reklamu

Návrh stavebného zákona je v druhom čítaní v Národnej rade. Je v ňom kapitola o audítorovi stavby. Bude ho môcť robiť autorizovaný stavebný inžinier alebo architekt, ktorý má aspoň desaťročnú prax a absolvuje povinnú skúšku. Podľa návrhu zákona má byť audítor nápomocný stavebným úradom, kontrolovať úplnosť projektovej dokumentácie a žiadosti o stavebné povolenie. Pripraví stavebné povolenie, overí ho svojím podpisom a vedúci stavebného úradu, zväčša starosta, to už iba podpíše. Podobne to bude pri ohlasovaní stavieb, všetko za poplatok.

To, čo teraz robia autorizovaní stavební inžinieri, je iba vybavovanie stavebného povolenia na stavebnom úrade. Doklady v tomto prípade posudzuje stavebný úrad, nie inžinier.

Vojtech Mozgay, Slovenská komora stavebných inžinierov

Skryť Vypnúť reklamu

Za predaj zdedeného daň vždy neplatíte

So sestrou sme po otcovi zdedili dom, každý polovicu. Otec ho vlastnil viac ako päť rokov. Moja zdedená polovica domu by tak pri predaji nepodliehala dani. Ako je to s druhou polovicou domu? Ak by som ju dostal od sestry darom alebo by som ju od nej odkúpil a potom predal celý dom, podliehala by táto druhá polovica dani? Ako priznať daň, ak mám nemecké občianstvo?

Príjem z predaja zdedenej nehnuteľnosti podlieha zdaneniu len vtedy, ak nie sú splnené zákonné predpoklady na oslobodenie od dane. K nim patrí päťročné vlastníctvo alebo dvojročný trvalý pobyt v nehnuteľnosti. Do tejto lehoty sa započítava pri zdedenej nehnuteľnosti aj obdobie, počas ktorého nehnuteľnosť vlastnili poručitelia v priamom rade, teda napríklad rodičia a deti ako vo vašom prípade. To platí pre nehnuteľnosti, ktoré sa nepoužívali na podnikanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak vám sestra daruje, prípadne predá, svoj podiel, ktorý následne spolu s vaším predáte, túto polovicu príjmu budete musieť zdaniť. Oslobodilo by vás od toho opäť len to, že v čase predaja splníte zákonný predpoklad na oslobodenie od dane - teda minimálne dvojročný trvalý pobyt bezprostredne pred predajom alebo päť rokov vlastníctva predmetnej polovice domu.

Nezaplatíte však daň z celého príjmu. Základ, z ktorého vypočítate 19-percentnú daň, stanovíte ako rozdiel medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú ste polovicu nehnuteľnosti obstarali.

Ak vám sestra svoj podiel predá, do výdavkov zahrniete cenu, ktorá je uvedená v kúpno-predajnej zmluve. V prípade, že vám sestra svoju časť daruje, musíte starostlivo posúdiť, akú výšku výdavkov v priznaní uvediete. Zákon inak posudzuje situáciu, keď predávate darovanú nehnuteľnosť, pri ktorej by v čase darovania bol príjem z jej predaja u darcu (v tomto prípade u vašej sestry) oslobodený, a inak, ak by oslobodený nebol.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade, že by bol oslobodený, pri preukazovaní daňových výdavkov budete vychádzať z hodnoty nehnuteľnosti v čase jej nadobudnutia, pričom je potrebné, aby ste vedeli túto hodnotu preukázať. Za najpreukázateľnejší spôsob sa považuje hodnota nehnuteľnosti stanovená podľa znaleckého posudku. Ak nie je vypracovaný, postačí hodnota uvedená v darovacej zmluve.

Ak predávate darovanú nehnuteľnosť, pri ktorej by v čase darovania nebol príjem z jej predaja u darcu oslobodený od dane, za daňový výdavok je možné uplatniť cenu, za ktorú obstaral nehnuteľnosť darca. Keďže vaša sestra polovicu predmetného domu obstarala dedením, výdavok je v tomto prípade nulový. Môžete si však odpočítať ďalšie preukázateľné výdavky, napríklad na rekonštrukciu domu či údržbu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho predajom. Nemôžete však vykázať daňovú stratu.

Skryť Vypnúť reklamu

Za predpokladu, že ste nemeckým rezidentným daňovníkom, na Slovensku zdaníte len príjmy získané zo zdrojov na Slovensku (z predaja domu), a aj to len v prípade, ak nesplníte zákonné podmienky na oslobodenie. Na vyrovnanie prípadnej daňovej povinnosti v Nemecku odporúčam využiť služby nemeckých daňových expertov.

Dagmar Bednáriková, daňová poradkyňa, Bratislava

Otázky môžete posielať na sreality@sme.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 6. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 9. Aká je chémia vôní
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 802
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 599
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 372
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 647
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 594
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 454
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 130
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 843
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 789
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 492
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.
Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Ilustračná foto.

Neprehliadnite tiež

V energetickej stratégii EÚ sa ráta aj s vodíkom

Európska komisia prichádza s novým investičným programom v oblasti čistej energie.

Ilustračné foto

Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov, vo funkcii bol od júna

Vigodu odvolal minister pôdohospodárstva Mičovský.

Matej Vigoda, už bývalý generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR.

Walt Disney navýšil odhad prepúšťania o ďalších štyritisíc ľudí

Koncom septembra koncern uviedol, že zruší 28-tisíc pracovných miest, ale odhad navýšil.

Ilustračná fotografia.

Štátna poisťovňa prišla o vyše 50-tisíc klientov

Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení 168 526 ľudí, ide o 3,39 percenta.

Ilustračné foto.