Poradne prílohy S-reality

Hypotekárne úvery

Plánujem kúpiť byt v Maďarsku. Chcem si zobrať hypotekárny úver zo slovenskej banky a ručiť chcem bytom, ktorý vlastním na Slovensku. Môžem v prípade predaja bytu na Slovensku, ktorým budem ručiť, preniesť potom ťarchu na byt, ktorý kúpim v Maďarsku?

Žiaľ, zatiaľ hypotekárne banky na Slovensku stále požadujú ručenie nehnuteľnosťou nachádzajúcou sa na území Slovenska. Počas roka jedna banka mala snahu ponúknuť produkt s možnosťou zabezpečenia úveru nehnuteľnosťami nachádzajúcimi sa v štátoch EÚ, v ktorých sa nachádzali pobočky ich materskej banky. Pozastavili ho však. Preložiť záložné právo na inú nehnuteľnosť, spĺňajúcu požiadavky banky, môžete. Ale na otázku, či v období, keď budete prekladať záložné právo, bude akceptovateľná aj nehnuteľnosť nachádzajúca sa mimo územia Slovenska, vám teraz nemôžeme odpovedať. V každom prípade by ste sa na túto možnosť nemali spoliehať.

S manželom sme si pred troma rokmi zobrali 100-percentnú hypotéku. Ani nám nenapadlo, že sa za čas budeme rozvádzať. Teraz je situácia neúnosná. Rozvod už prebieha a nie je možné, aby sme jeden druhého vyplatili. Ako vyriešiť spoločnú hypotéku a bývanie. Prídem o byt? Aké existujú spôsoby na riešenie takejto situácie?

V takejto situácii máte dve riešenia. Prvým je predaj bytu, keď z prijatých peňazí môžete vyplatiť hypotéku. Zámer je potrebné uviesť v kúpnej zmluve. Po vyplatení hypotéky hypotekárna banka vystaví návrh na výmaz záložného práva a nehnuteľnosť bude odťažená.

Druhým riešením je prevzatie dlhu na jedného z manželov. Druhý si zabezpečí vlastné bývanie prostredníctvom nového úveru.´V takomto prípade odporúčam navštíviť hypotekárneho špecialistu, ktorý vám pomôže s výberom banky a vhodného produktu. Takto si môžete dopredu overiť, či druhé riešenie bude reálne, keďže jeden z páru musí spĺňať podmienky na prevzatie celého aktuálneho úveru a druhý podmienky na získanie novej hypotéky.

V akých prípadoch banka vyžaduje, aby mal klient v úverovom vzťahu spoludlžníka?

V súčasnosti už len málo bánk pristupuje k požiadavke spoludlžníka v úverovom vzťahu. Pripadá to do úvahy v situáciách, keď je žiadateľ na základe typu svojich príjmov pre banku rizikovým klientom a je slobodný.

Druhý prípad, keď klient môže potrebovať spoludlžníka na pozitívne posúdenie úverovej žiadosti, nastáva v prípade nedostatočnej bonity z hľadiska výšky požadovaného úveru.

Jana Šlachticová-Lauková, Hypocentrum

Paragrafy

Zdedil som byt, nebývam v ňom. Po smrti matky som zabudol nahlásiť nula osôb v byte, takže mi asi päť rokov účtovali všetko na jednu osobu. Keď som požadoval vrátiť peniaze (za spotrebu studenej vody), odmietli to s odôvodnením, že uhradené sa nevracia. Neskôr, keď som nahlásil nula počet osôb v byte, družstvo to pri vyúčtovaní rešpektovalo. No situácia sa v roku 2008 zmenila.

V rámci vyúčtovania nákladov spojených s užívaním bytu za rok 2007 mi bytové družstvo po rokoch zarátalo aj spotrebu studenej vody. Peniaze mi nevrátili s tým, že zástupkyňa ostatných nájomníkov sa takto rozhodla. Situácia sa zopakovala aj pri vyúčtovaní nákladov za rok 2008, keď mi započítali aj odvoz a likvidáciu odpadkov. Musím to platiť? Ivan, Dunajská Lužná

Spotreba vody sa meria prostredníctvom meračov, a to osobitne pre studenú aj teplú vodu. Iba na základe údajov odpísaných z vodomerov sa určí skutočná spotreba vody, ktorú je správca povinný vyúčtovať. Každý byt má svoje vlastné vodomery a v dome sa nachádza aj centrálny vodomer. Pokiaľ správca eviduje rozdiely medzi spotrebou vody nameranou centrálnym vodomerom a v súčte bytových vodomerov, zisťuje príčiny. Pokiaľ sa ich nepodarí zistiť, na strate z úniku vody sa podieľajú vlastníci bytov. Zmluva o správe domu, respektíve rozhodnutie vlastníkov bytov potom určuje, či sa podiel vlastníkov na strate určuje podľa osôb žijúcich v bytoch, alebo podľa výmery podlahovej plochy bytov k celkovej výmere domu. Pokiaľ ide o odvoz a likvidáciu odpadu, rovnako treba skúmať, či sa príspevky na túto položku určujú podľa počtu obyvateľov bytov, alebo podľa výmery podlahovej plochy bytov.

Preto ak máte určené, že obe sporné položky sa vypočítavajú podľa počtu nahlásených obyvateľov v byte, správca nebol oprávnený od vás požadovať zaplatenie týchto nákladov. Pre vás to znamená možnosť úspešne sa dožadovať vrátenia neoprávnene uplatnených nákladov, a to až tri roky spätne. Pokiaľ vlastníci bytov rozhodli, že uvedené položky sa uplatňujú v podiele podľa výmery podlahových plôch, myslím si, že za predpokladu, že tieto náklady boli vyčíslené správne, nárok na vrátenie peňazí nemáte.

JUDr. Hana Kováčiková, advokátka a doktorandka na PF UK, Bratislava

Povolenie stavby

V novom stavebnom zákone majú byť audítori, ktorí všetko pripravia pre stavebné povolenie. Nie je to to isté, ako teraz už robia na objednávku stavební inžinieri? Peter

Návrh stavebného zákona je v druhom čítaní v Národnej rade. Je v ňom kapitola o audítorovi stavby. Bude ho môcť robiť autorizovaný stavebný inžinier alebo architekt, ktorý má aspoň desaťročnú prax a absolvuje povinnú skúšku. Podľa návrhu zákona má byť audítor nápomocný stavebným úradom, kontrolovať úplnosť projektovej dokumentácie a žiadosti o stavebné povolenie. Pripraví stavebné povolenie, overí ho svojím podpisom a vedúci stavebného úradu, zväčša starosta, to už iba podpíše. Podobne to bude pri ohlasovaní stavieb, všetko za poplatok.

To, čo teraz robia autorizovaní stavební inžinieri, je iba vybavovanie stavebného povolenia na stavebnom úrade. Doklady v tomto prípade posudzuje stavebný úrad, nie inžinier.

Vojtech Mozgay, Slovenská komora stavebných inžinierov

Za predaj zdedeného daň vždy neplatíte

So sestrou sme po otcovi zdedili dom, každý polovicu. Otec ho vlastnil viac ako päť rokov. Moja zdedená polovica domu by tak pri predaji nepodliehala dani. Ako je to s druhou polovicou domu? Ak by som ju dostal od sestry darom alebo by som ju od nej odkúpil a potom predal celý dom, podliehala by táto druhá polovica dani? Ako priznať daň, ak mám nemecké občianstvo?

Príjem z predaja zdedenej nehnuteľnosti podlieha zdaneniu len vtedy, ak nie sú splnené zákonné predpoklady na oslobodenie od dane. K nim patrí päťročné vlastníctvo alebo dvojročný trvalý pobyt v nehnuteľnosti. Do tejto lehoty sa započítava pri zdedenej nehnuteľnosti aj obdobie, počas ktorého nehnuteľnosť vlastnili poručitelia v priamom rade, teda napríklad rodičia a deti ako vo vašom prípade. To platí pre nehnuteľnosti, ktoré sa nepoužívali na podnikanie.

Ak vám sestra daruje, prípadne predá, svoj podiel, ktorý následne spolu s vaším predáte, túto polovicu príjmu budete musieť zdaniť. Oslobodilo by vás od toho opäť len to, že v čase predaja splníte zákonný predpoklad na oslobodenie od dane - teda minimálne dvojročný trvalý pobyt bezprostredne pred predajom alebo päť rokov vlastníctva predmetnej polovice domu.

Nezaplatíte však daň z celého príjmu. Základ, z ktorého vypočítate 19-percentnú daň, stanovíte ako rozdiel medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú ste polovicu nehnuteľnosti obstarali.

Ak vám sestra svoj podiel predá, do výdavkov zahrniete cenu, ktorá je uvedená v kúpno-predajnej zmluve. V prípade, že vám sestra svoju časť daruje, musíte starostlivo posúdiť, akú výšku výdavkov v priznaní uvediete. Zákon inak posudzuje situáciu, keď predávate darovanú nehnuteľnosť, pri ktorej by v čase darovania bol príjem z jej predaja u darcu (v tomto prípade u vašej sestry) oslobodený, a inak, ak by oslobodený nebol.

V prípade, že by bol oslobodený, pri preukazovaní daňových výdavkov budete vychádzať z hodnoty nehnuteľnosti v čase jej nadobudnutia, pričom je potrebné, aby ste vedeli túto hodnotu preukázať. Za najpreukázateľnejší spôsob sa považuje hodnota nehnuteľnosti stanovená podľa znaleckého posudku. Ak nie je vypracovaný, postačí hodnota uvedená v darovacej zmluve.

Ak predávate darovanú nehnuteľnosť, pri ktorej by v čase darovania nebol príjem z jej predaja u darcu oslobodený od dane, za daňový výdavok je možné uplatniť cenu, za ktorú obstaral nehnuteľnosť darca. Keďže vaša sestra polovicu predmetného domu obstarala dedením, výdavok je v tomto prípade nulový. Môžete si však odpočítať ďalšie preukázateľné výdavky, napríklad na rekonštrukciu domu či údržbu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho predajom. Nemôžete však vykázať daňovú stratu.

Za predpokladu, že ste nemeckým rezidentným daňovníkom, na Slovensku zdaníte len príjmy získané zo zdrojov na Slovensku (z predaja domu), a aj to len v prípade, ak nesplníte zákonné podmienky na oslobodenie. Na vyrovnanie prípadnej daňovej povinnosti v Nemecku odporúčam využiť služby nemeckých daňových expertov.

Dagmar Bednáriková, daňová poradkyňa, Bratislava

Otázky môžete posielať na sreality@sme.sk

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 29 333
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 348
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 375
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 832
 5. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 775
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 635
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 510
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 402
 9. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 249
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 044

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi veľký problém a Plavčan odišiel

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

Neprehliadnite tiež

Opäť sa začína hovoriť o potiahnutí Transsibírskej magistrály až do Viedne

Na predĺženie širokorozchodnej trate z Košíc do viedenského regiónu je najvhodnejší čas, myslí si spolkový minister pre infraštruktúru.

Švajčiarsko zakázalo nové registrácie áut Porsche Cayenne s naftovým motorom

Autá, ktoré už registrované sú, môžu po švajčiarskych cestách naďalej jazdiť.

Bolívar stráca na hodnote, Venezuela sa rúti do bankrotu

Šéf venezuelskej Úverovej banky predpokladá, že sa krajina dostane do kritického obdobia v októbri a v novembri.

Najpočúvanejším rádiom v prvom polroku bolo Rádio Expres

Rádio Expres dominuje v slovenskom éteri s 19,2-percentnou počúvanosťou.