Poistka pomôže, no splátku úveru zdraží

Banky nepodmieňujú poskytnutie úveru jeho poistením. Odporúčajú ho.

Pri výbere poistenia úveru sa treba zaujímať nielen o jeho cenu, ale najmä o riziká, na ktoré sa poistka vzťahuje.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ARCHÍV SLSP)

BRATISLAVA. Ak strácate istotu, že dokážete počas splácania hypotéky alebo spotrebného úveru platiť mesačné splátky, mali by ste uvažovať nad poistením úveru. Musíte však rátať s tým, že za väčší pocit istoty môžete zaplatiť okrem mesačnej splátky ďalšie desiatky eur.

Poistenie má význam

Čo sa premieta
do sumy poistky
 • výška a typ poskytnutého úveru,
 • doba splácania úveru,
 • pohlavie aj vek žiadateľa,
 • rozsah rizík, na ktoré sa poistenie vzťahuje.

Analytik poradenskej spoločnosti AWD Pavol Ďurkovič vraví, že poistenie úveru má význam vtedy, keď neschopnosť platiť pôžičku z dôvodu invalidity či úmrtia platiteľa môže ohroziť existenciu ďalších ľudí. Teda najmä v prípadoch, keď je klient banky živiteľom rodin a od jeho príjmu závisí existencia niekoľkých členov domácnosti. „Poistenie proti riziku úmrtia či trvalej invalidity odporúčam každému klientovi," dodal.

Banky nechávajú rozhodnutie, či sa pre prípad neschopnosti splácať poistia, alebo nie, na klientoch, zvykne sa uzatvárať najčastejšie pri vybavovaní úveru. „Poistenie úveru nie je podmienkou jeho poskytnutia, avšak banka ho odporúča a poskytuje zľavu z úrokovej sadzby klientom, ktorí sa rozhodnú pre poistenie, " povedala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Ak využije napríklad poistenie hypotéky, ktoré však ráta len s rizikom smrti a trvalej invalidity, klient m-bank, jeho úroková sadzba sa podľa Mareka Michlíka zníži o 0,5 percenta.

Poistka stojí desiatky eur

Pri riziku straty zamestnania je síce podľa Ďurkoviča v porovnaní s ostatnými rizikami vyššia pravdepodobnosť, že nastane, na druhej strane nespôsobí najväčšie finančné škody. Poistiť sa pre prípad straty zamestnania má podľa neho význam len pre istú skupinu ľudí. „Mali by nad ním uvažovať ľudia, ktorým hrozí vyššie riziko, že o prácu prídu a tiež riziko, že si novú prácu budú hľadať dlhšie. Teda ľudia v profesiách, ktoré sú krízou ohrozené najviac alebo ľudia z regiónov s vyššou nezamestnanosťou," vraví Ďurkovič.

Akou sumou sa poistenie premietne do mesačnej splátky úveru, závisí od viacerých faktorov. Nechýba medzi nimi výška pôžičky, čas splácania, aj riziká, na aké sa poistka vzťahuje. Ak sa rozhodnete pre najlacnejší balík poistenia, ktorý však nezahŕňa stratu zamestnania, zaplatíte pri splácaní 55­tisícovej hypotéky na 30 rokov mesačne necelých 8 alebo aj takmer 30 eur navyše, podľa balíka poistenia a banky.

Širší súbor poistenia, ktorý kryje aj neschopnosť splácať úver po strate zamestnania, je už zväčša podstatne drahší. Podľa prepočtov bánk môže zvýšiť mesačnú splátku 55­tisícového hypotekárneho úveru na 30 rokov o 36 eur, ale aj vyše 67 eur.

Podľa Ďurkoviča je poistenie, ktoré zahŕňa aj riziko straty zamestnania, pomerne drahé a poisťovňa uhrádza mesačné splátky len počas určitého času. „Pre ľudí, ktorí si v prípade straty zamestnania dokážu nájsť prácu pomerne rýchlo, je vhodnejšie riešiť toto riziko vytvorením finančnej rezervy," vraví.

Dôležité sú lehoty

Pri poisťovaní sa treba pamätať na to, že medzi podpisom poistnej zmluvy a vyplácaním plnenia platí ochranná lehota. Tá je napríklad v Slovenskej sporiteľni, ale aj v ČSOB či vo VÚB 90­dňová. „Ak klient príde o prácu a dostane sa do problémov so splácaním, poisťovňa uhradí mesačné splátky úveru po uplynutí 60 dní trvania nezamestnanosti," povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.

Všímajte si obsah poistenia

Poistenie rizika straty zamestnania zväčša v najlacnejšom poistnom balíku nenájdete.

BRATISLAVA. Ak je pre vás pri výbere úveru dôležitá aj možnosť poistenia sa pre prípad niektorých možných rizík, zaujímajte sa nielen o to, či banka alebo splátková firma ponúka len jeden alebo niekoľko poistných produktov, ale hlavne to, čo obsahujú. Medzi dvomi základnými, rovnako aj dvoma rozšírenými súbormi poistenia v rôznych bankách či firmách totiž môžu byť rozdiely.

Dexia banka má v základnom balíku zahrnuté len poistenie pre prípad smrti, zatiaľ čo UniCredit Bank, ČSOB, VÚB banka či Poštová banka aj riziko pracovnej neschopnosti a trvalej invalidity.

Ak sa najviac obávate, že by vám splácanie úveru, o ktorý žiadate mohla narušiť strata zamestnania, musíte si vhodne zvoliť aj banku, v ktorej o pôžičku požiadate. Hoci na toto riziko v poistke pamätá väčšina bánk, nemajú ho úplne všetky. OTP Banka, ale aj mBank momentálne poskytujú k úverom rizikové poistenie dlžníka pre prípad smrti a trvalých následkov či invalidity. Poistenie, ktoré by pokrývalo stratu zamestnania a práceneschopnosť, OTP Banka len pripravuje.

(den)
Poistiť si možno aj splácanie tovaru

V splátkovej spoločnosti poistenie rizika straty zamestnania zvýši splátku aj o sedem percent.

BRATISLAVA. Poistenie môže v období finančnej tiesne pomôcť nielen pri splácaní hypotekárnych či spotrebných úverov z bánk, ale aj pri splácaní tovaru kúpeného na splátky, prípadne hotovostného úveru, ktorý poskytujú splátkové spoločnosti.

Koľko to stojí

Cetelem
základný súbor : 2,99 %,

štandardný súbor: 4,99%,

rozšírený súbor: 6,99%
z mesačnej splátky.

Home Credit
Štandard : 1,9%*

Plus: 3,07%/ 3,98%*

Premium: 7,14%/ 7,58%*
z mesačnej plátky.

*hotovostný úver
Splátkové firmy, ktoré možnosť poistenia pre klientov zaviedli, majú podobne ako viaceré banky niekoľko typov poistenia. Odporúčajú síce klientom uvažovať nad poistením už pri vybavovaní žiadosti o úver, nie je však problém, ak by sa chceli poistiť počas splácania úveru. Nie už v prípade, ak dôjde k strate zamestnania či inému riziku, na ktoré by sa mala poistka vzťahovať. Od poistenia sa dá kedykoľvek aj odstúpiť.
Pri poisťovaní si tohto typu pôžičky rátajte s tým, že najlacnejšie súbory poistenia, ktoré mesačnú splátku zvýšia o dve, maximálne tri percentá, nezahŕňajú riziko straty zamestnania. Ak máte obavy z toho, že na mesačné splátky nebude váš rozpočet stačiť práve pre stratu práce, musíte si zvoliť komfortnejšie a tiež drahšie poistenie.
Ak je napríklad vaša mesačná splátka 30 eur, so základným poistením bude vyššia o 60 či 90 centov, s rozšíreným, ktoré napríklad zahŕňa aj riziko straty zamestnania, budete platiť mesačne navyše približne dve eurá. V prípade, že tovar splácate tri roky, na poistnom navyše zaplatíte aj vyše 70 eur.
(den)
Faktúru za mobil niekomu zaplatí poisťovňa

Kroky Orangeu, ktorý prišiel s poistením neschopnosti platiť faktúry, iní zatiaľ nenasledujú. Nevylučujú však, že tak v prípade záujmu klientov urobia.

BRATISLAVA. Neschopnosť platiť faktúry pre stratu zamestnania, ale aj niekoľko ďalších rizík umožňuje poistiť klientom v spolupráci s Amslico AIG Life mobilný operátor Orange. Klient, ktorý chce ponuku využiť, tak môže urobiť v pobočke, alebo zaslaním SMS. Potom platí poistné euro mesačne. Ak dojde k uznanej poistnej udalosti, poisťovňa mu uhradí maximálne 6 poistných plnení vo výške priemernej mesačnej faktúry za tri fakturačné obdobia pred poistnou udalosťou, alebo jednorazovo šesťnásobok priemernej faktúry.

Richard Fides, hovorca Orange upozornil, že klient musí počas plnenia poisťovne platiť sumy na faktúre, ktoré presiahnu výšku poistného plnenia. T-Mobile takéto poistenie aktuálne neponúka, jeho hovorca Martin Vidan však povedal, že v budúcnosti ho nevylučuje.

„Zákazník O2 poistenie schopnosti platiť nepotrebuje, pretože s O2 Fér neplatí žiadne pravidelné mesačné platby a zaplatí len toľko, koľko prevolá. To platí aj pre klientov, ktorí platia za služby operátora na základe mesačnej faktúry," povedal René Parák, hovorca O2. Ak sa klient tohto operátora ocitne v napätej finančnej situácii, odporúča mu menej volať s tým, že po celý čas môže neobmedzene prijímať volania aj SMS.

Službu poistenia faktúr pre prípad platobnej neschopnosti zatiaľ zákazníkom nesprostredkúva poskytovateľ káblového vysielania UPC, ale ani T-Com. „Ak budú mať zákazníci záujem o takúto službu, zvážime jej zavedenie," povedala Janka Burdová, hovorkyňa T-Com.

Denisa Čimová
Záujem o poistku úveru stúpa

BRATISLAVA. Narastajúca hrozba straty práce v dôsledku krízy sa zrejme podpísala pod zvýšený záujem o poistenie úverov pre prípady neschopnosti ich splácať. Viaceré banky potvrdili, že záujem o poistenie úverov zo strany klientov medziročne stúpol.

V Poštovej banke sa medziročne zvýšil asi o päť percent, momentálne je v tejto banke poistených 65 až 75 percent úverov. UniCredit Bank vlani poisťovala takmer každý šiesty hypotekárny úver. „V súčasnosti poisťujeme takmer každý tretí hypotekárny a každý štvrtý spotrebný úver," povedala Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. Zvýšený záujem o poistné krytie pre prípad nepriaznivých udalostí potvrdila aj ČSOB. „Vďaka tomu, že sme klientov aj v minulosti aktívne upozorňovali na výhody poistenia, vlani aj tento rok si úver poistila viac ako polovica klientov," povedala Alena Walterová, hovorkyňa VÚB.

Nárast záujmu o poistenie naopak nezaznamenala Tatra banka, kde je pre prípad neschopnosti splácať hypotéku poistený asi každý piaty úver, ani Dexia banka.

(den)
Poistné plnenie je len na istý čas

BRATISLAVA. Pri výbere poistenia úveru treba pamätať na to, že poistné plnenie spravidla pokryje len istý čas. Ak je teda v zmluvných podmienkach zakotvené, že v prípade straty zamestnania či práceneschopnosti bude poisťovňa za vás uver platiť 6 alebo 12 mesiacov, a to bez ohľadu na to, či ostanete bez práce alebo na PN oveľa dlhšie, po tomto období už s pomocou poisťovne počítať nemôžete. Pri úvere z banky zväčša poistné plnenie kryje 12 mesačných splátok, no napríklad v Poštovej banke a UniCredit Bank je to pri poistení úveru pre prípad straty zamestnania len 6 mesačných splátok.

(den)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 440
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 123
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 787
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 630
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 619
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 224
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 311
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 734
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 762
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 562

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.

Neprehliadnite tiež

Rusko a Turecko podpísali dohodu o zrušení sankcií. Paradajkové embargo ostáva

Rusi zaviedli sankcie po zostrelení stíhačky pri turecko-sýrskych hraniciach.

Bitcoin rastie a rastie. Pokoril nový rekord

Hodnota kryptomeny v pondelok prekona 2 100 dolárov.

Česká OVB stiahla žalobu na študenta, ktorý natočil kontroverzný film

Študentský film zobrazil aj bujaré večierky, na ktorých sa zabávali finanční poradcovia.

Najväčší záujem je o frekvenciu 102,4 megahertza Senec

O voľné rozhlasové frekvencie má záujem sedem rádií

O šesť voľných rozhlasových frekvencií v jarnom výberovom konaní má záujem sedem vysielateľov.