Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 23. augusta (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európske akciové trhy uzatvorili v pondelok na najnižšej úrovni za viac ako dva týždne, pod čo sa podpísali obavy investorov, že ich nedávny vzostup nemá oporu v hospodárskych údajoch. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 oslabil o 2 % na 921,96 bodu, čo bolo najnižšie od 29. júla. Najviac bodov indexu ubrali banky, medzi nimi si akcie Banco Santander, Barclays, Credit Suisse, HSBC, UBS a UniCredit odpísali 1,9 až 3,8 %. Francúzska poisťovňa Axa oslabila o 2,4 % a nemecký Allianz o 2,7 %, britskej poisťovni Aviva sa naopak darilo a jej akcie si pripísali 1,6 %. Ťažobný sektor klesal, keď obavy o stav svetovej ekonomiky stlačili nadol ceny ropy a kovov. Akcie spoločností Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Lonmin, Rio Tinto, Vedanta Resources , Xstrata oslabili o 3,2 až 5,6 %. V energetickom sektore si akcie spoločností BP, Royal Dutch Shell, Repsol, Total a StatoilHydro odpísali 1 až 2,5 %. Medzi výrobcami automobilov oslabili akcie spoločnosti Volkswagen 9,9 %, akcie jej konkurenta Porsche naopak vzrástli o 3,1 % .

V utorok európske akciové trhy rástli po tom, čo predchádzajúci deň skončili na dvojtýždňovom minime. Darilo sa najmä bankám a energetickým akciám. Akcie bánk HSBC, Royal Bank of Scotland , Lloyds, UBS, Credit Suisse a Standard Chartered posilnili od 1,9 do 3,5 %. Akcie Swedbank poskočili o 12,6 % deň po tom, ako švédska banka prekvapila trhy oznámením o emisii akcií v sume 2,1 mld. USD, aby vyrovnala straty z problémových úverov v pobaltských krajinách. Energetický sektor podporil 2,5-percentný rast cien ropy. Akcie spoločností BP, BG Group, Tullow Oil, Repsol, Total a StatoilHydro si pripísali 0,5 až 1,8 %. V ťažobnom sektore posilnili akcie spoločnosti Rio Tinto o 1,7 %, akcie spoločností Anglo American, BHP Billiton a Xstrata posilnili o 0,4 až 2,2 percenta. Akcie nemeckého výrobcu pneumatík Continental poskočili o 17,3 %, keď výrobca ložísk Schaeffler oznámil dohodu o refinancovaní svojho dlhu v objeme 12 mld. eur, čo ho posunulo o krok bližšie k zlúčeniu s Continentalom.

Európsky akciový trh v stredu oslabil. Dole ho ťahali banky a automobilky, keďže investori obmedzili svoje obchodné pozície po veľkých stratách v Ázii a pre starosti o tempo globálneho ekonomického zotavenia. Akcie finančných podnikov patrili k tým, ktoré najviac oslabovali. Standard Chartered, HSBC, Barclays, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas a Société Générale oslabili o 0,5 až 2,2 %. Banka UBS oslabila o 1 % po správach o tom, že švajčiarska vláda odovzdá americkým úradom údaje o zhruba 4 450 bankových účtoch v rámci dohody s Washingtonom o UBS. Akcie automobiliek tiež klesali. Dole ich viedol podnik Volkswagen, ktorý stratil 14 % po správe v nemeckom časopise, že Katar zaplatil automobilke Porsche sotva niečo nad polovicu terajšej trhovej ceny za akcie VW v rámci obchodu, o ktorom informovali minulý týždeň. Porsche, ktorého akcie posilnili o 3,7 %, aj VW odmietli správu komentovať. Daimler AG, Peugeot a Renault oslabili o 0,8 až 2,1 %. Rástli akcie energetických firiem, ktoré tak nasledovali rast cien ropy. BP, Royal Dutch Shell, BG Group, Tullow Oil, Repsol a StatoilHydro si pripísali 0,2 až 1,3 %. Akcie Telekom Austria vzrástli o 5 % po tom, ako firma potvrdila svoj výhľad jadrového zisku v tomto roku.

Vo štvrtok európsky akciový trh posilnil, pričom hore ho ťahalo stavebníctvo a dobre sa darilo aj akciám bánk a ťažobných spoločností. Výrobca cementu, spoločnosť Holcim, posilnila o 5,7 % po tom, ako uviedla, že balíčky vládnych stimulov v USA a v Európe podporia budúcoročnú stavebnú produkciu. Firmy Vinci, Lafarge a CRH si pripísali 3,3 až 4,7 %. Holandský obchodný reťazec Ahold vzrástol o 3,9 % po zverejnení zisku za druhý štvrťrok, ktorý prekonal očakávania. Najviac bodov však indexu pridali banky. UBS posilnila o 4,5 % po tom, ako Švajčiarsko predalo svoj podiel v tejto banke. Banco Santander, BNP Paribas a Nordea Banks vzrástli o 1,4 až 3,2 %. Akcie energetických podnikov rástli v reakcii na zvýšenie ceny ropy po poklese stavu zásob v USA. Firmy BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total posilnili o 1,4 až 2,5 %. Darilo sa aj akciám ťažobných spoločností. Rio Tinto v záujme posilnenia svojho postavenia po prudkom poklese zisku v prvom polroku začalo znižovať zadlženie predajom akcií a aktív. Akcie firmy posilnili o 1 %. Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources Corporation a Xstrata vzrástli o 1,9 až 5,3 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa skončili európske burzy s posilnením po prekvapivom raste predaja domov v USA. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 posilnil o 2,3 % na 966,87 bodu. V celotýždennom hodnotení si index polepšil o 1,5 %. Najviac si polepšili v piatkovom obchodovaní banky, keď UBS stúpla o 6,4 %, BNP Paribas, Banco Santander a HSBC si polepšili o 2 až 5,9 %. Posilnili taktiež energetické firmy, keď E.ON získal 5,5 %, GDF Suez, RWE a Centrica stúpli o 2,3 až 4,6 %.

NEW YORK - Akciové trhy v USA utrpeli v pondelok najväčšie straty za posledných sedem týždňov. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 2 % na 9 135,34 bodu, širší Standard & Poor's 500 oslabil o 2,43 % na 979,73 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 2,75 % na 1 930,84 bodu. Akcie spoločnosti Lowe's oslabili o 10,3 % po tom, čo druhý najväčší maloobchodný predajca vybavenia pre domácnosť v USA zverejnil výhľad na tretí štvrťrok, ktorý nenaplnil očakávania a oznámil, že zmierňuje svoje plány na expanziu. Akcie ďalšieho popredného maloobchodného predajcu Home Depot oslabili o 3,8 %. Akcie najväčšieho výrobcu stavebných a ťažobných strojov na svete Caterpillar klesli o 4,5 %.

V utorok americké akcie posilnili po výrazných stratách z predchádzajúceho dňa, keď výsledky veľkých obchodných reťazcov, ktoré prekonali očakávania, povzbudili investorov k návratu na trh. Vo finančnom sektore posilnili akcie spoločnosti American Express Co o 4,3 %, akcie Bank of America si pripísali 2,1 % a banka Citigroup poslnila o 3,5 %. Akcie spoločnosti Home Depot, ktorá je najväčším svetovým maloobchodným predajcom zariadení pre domácnosť, vzrástli o 3,1 %, akcie jej hlavného konkurenta Lowe's naopak klesli o 2,3 %. V technologickom sektore sa darilo akciám spoločnosti Apple s rastom o 2,8 %, akcie spoločnosti Research in Motion Ltd posilnili o 4,6 % a akcie spoločnosti Palm si pripísali 4,9 %

Americký akciový trh v stredu posilnil. Investori pozitívne zareagovali na pokles zásob ropy. Exxon Mobil si pripísal 2,3 %, Chevron získal 1,8 % a Murphy Oil Corp 3,1 %. Darilo sa aj farmaceutickým spoločnostiam. Merck & Co. posilnila o 2.,5 % a Pfizer Inc si pripísala 2.,4 %. Rast technologického indexu Nasdaq však pribrzdila spoločnosť Hewlett-Packard Co, ktorej akcie oslabili o 0,3 %. Podobne trh zabrzdila aj firma Deere & Co vyrábajúca poľnohospodárske stroje, ktorá oslabila o 2,9 % po tom, ako uviedla, že vo štvrtom štvrťroku očakáva nanajvýš vyrovnané hospodárenie.

Vo štvrtok americký akciový trh rástol už tretí deň. Lídrom boli akcie finančných podnikov. Investorov povzbudili známky zlepšenia priemyselnej výroby v stredoatlantickom regióne USA a oživenie čínskeho akciového. K rastu amerického akciového trhu prispeli najmä finančné firmy. Citigroup vzrástla o 8,5 % po tom, ako popredný dlhoročný bankový analytik Richard Bove povedal, že niektorí investori rátajú s trojnásobným rastom ceny akcií tejto banky v najbližších troch rokoch. Poisťovňa AIG posilnila o 21,3 %, keď jej nový šéf povedal, že firma by mohla vrátiť federálnej vláde finančnú pomoc. Správy o hospodárskych výsledkoch podnikov však boli zmiešané. Potravinárske firmy H.J. Heinz Co a Hormel Foods Corp prekonali očakávania. Heinz posilnil o 2 % a Hormel si pripísal 0,5 %. Obchodný reťazec Sears Holding Corp však nečakane vykázal stratu a jeho akcie klesli o 11,9 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si americké akciové trhy polepošili po prekvapivom raste predaja domov v USA a oprimistickým vyhláseniam guvernéra americkej centrálnej banky Fed. Index Dow Jones posilnil o 1,67 % na 9 505,96 bodu. Standard & Poor's 500 Index získal 1,86 % na 1 026,13 bodu a index Nasdaq vzrástol o 1,59 % na 2 020,9 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones stúpol o 2 %, Standard & Poor's 500 získal 2,2 % a Nasdaq posilnil o 1,8 %. Akcie softvérového giganta Microsoft si polepšili o 2,4 %.

TOKIO - Japonské akciové trhy v pondelok oslabili, keď údaje o hrubom domácom produkte krajiny nepreniesli pre investorov pozitívne prekvapenie. Medzi aprílom a júnom japonská ekonomika posilnila v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom o 0,9 %, čo zodpovedalo prognóze jednopercentného rastu. Japonský HDP sa síce zvýšil prvýkrát za päť kvartálov, podľa pozorovateľov trhu však niektorí investori očakávali ešte lepšie výsledky. Hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 3,1 % a uzatvoril na dvojtýždňovom minime 10 268,61 bodu, širší Topix klesol o 2,5 % na 949,59 bodu. Akcie ťažobných a energetických spoločností ako Inpex Corp oslabili pre nižšie ceny ropy a exportéri sa dostali pod tlak, keď japonský jen oslabil voči americkému doláru.

Hlavný tokijský index Nikkei v utorok posilnil. Obchodovanie poznačili akciové trhy v Číne, ktoré sa v pondelok prepadli o 5,8 %, v nasledujúci deň však začali opäť rásť. Akcie stavebnej spoločnosti Sumitomo Mitsui Construction poskočili o 11 % po tom, čo hospodársky denník informoval Nikkei business daily, že firma získala v spolupráci so strojárskou spoločnosťou IHI Corp zákazku na stavbu mosta vo Vietname v objeme 40 mld. japonských jenov. Akcie spoločnosti IHI Corp posilnili o 0,6 %. Akcie obchodných spoločností naopak strácali, pod čo sa podpísali nižšie ceny ropy a kovov. Akcie najväčšej japonskej obchodnej spoločnosti Mitsubishi Corp oslabili o 3 %.

Akciové trhy v Japonsku ukončili obchodovanie v stredu s poklesom. Akcie elektrotechnickej spoločnosti Sanyo poskočili o 10,3 % vďaka medializovaným informáciám o pripravovanej spolupráci s automobilkou Toyota pri dodávkach batérií pre jej hybridné automobily. V automobilovom sektore si akcie spoločnosti Toyta pripísali 0,3 %, Honda Motor Co posilnila o 2 % a Mazda o 1,2 %.

Japonskému akciovému trhu sa darilo. Japonský akciový trh sa tak odrazil z rekordne nízkej úrovne, na ktorú spadol v stredu. Akciám energetických spoločností pomohol stredajší rast cien ropy po zverejnení správy o výraznom poklese dovozu ropy do USA a zmenšení zásob. Posilnili aj akcie výrobcov nákladných áut. Isuzu Motors si pripísal 5,4 %. V rámci energetických podnikov si Inpex pripísal 2,9 % a Nippon Oil 1,9 %.

Japonskému akciovému trhu sa v piatok nedarilo. Hlavný tokijský index Nikkei v piatok oslabil o 1,4 % na 10 238,20 bodu. Širší index Topix oslabil o 1,2 % na 947,34 bodu. Japonskému trhu poškodilo posilňovanie jenu voči americkému doláru. Automobilka Toyota a ďalší výrobcovia vozidiel oslabili vzhľadom na informácie o tom, že Spojené štáty onedlho ukončia program finančnej podpory spotrebiteľov pri nákupe nových áut výmenou za staré. Toyota si odpísala 2,9 %, Honda klesla o 4,1 % a Nisan stratil 5,2 %. Oslabenie dolára nepriaznivo ovplyvnilo exportérov. Canon klesol o 1,1 %, Sony o 1,4 % a Kyocera o 1 %. Medzi tými spoločnosťami, ktorým sa darilo, bola firma Fujitsu, ktorá si pripísala 1 %, a výrobca nápojov, podnik Ito En, ktorý získal 7,2 %.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 750
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 148
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 690
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 128
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 294
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 253
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 035
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 990
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 822
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 770

Téma: Práca


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Domáce výrobky už nebudú neznáme. Tesco im venuje regál

Projekt na podporu domácich výrobcov už ohlásil aj obchodný reťazec Kaufland.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Silné euro znepokojuje šéfa Európskej centrálnej banky

Ďalší rast eura by mohol negatívne ovplyvňovať export eurozóny a brzdiť prebiehajúce zotavovanie jej ekonomiky.

Diaľnica z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu bude meškať, priznali diaľničiari

Diaľničiari nie sú spokojní s postupom prác na vonkajších objektoch stavby.