Založiť živnosť sa dá rýchlo a jednoducho

Začať podnikať môžete aj so štátnym príspevkom z úradu práce. Ostatné za vás vybaví živnostenský úrad.

Najťažšou vecou na získaní živnosti je podnikateľský plán. S ním vám však môže pomôcť úrad práce na prípravnom kurze pre nezamestnaných.

BRATISLAVA. Peter z Martina pracoval dva roky v zahraničí ako zvárač. Vlani jeho zamestnávateľ, anglická strojárenská firma, znižoval výrobu, a tak sa musel vrátiť na Slovensko. Hoci mal za sebou 25-­ročnú prax, nepodarilo sa mu nájsť prácu. Ostal nezamestnaný, rodinu s dvomi deťmi živila len manželka.

Pomoc na začiatku

„Keď som bol na úrade práce, povedali mi, že mám nárok na prípravný kurz na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti,“ vraví Peter. Šancu využil a prihlásil sa. O niekoľko týždňov sa naučil zásady komunikácie so zákazníkom, základy ekonómie a účtovníctva.

Ako výstup z kurzu si musel urobiť vlastný podnikateľský plán. Výhodou bolo, že mu ho školitelia skontrolovali a on ho mohol odovzdať ďalej. Absolvovaním kurzu a odovzdaním podnikateľského zámeru na úrade práce sa zároveň mohol uchádzať o príspevok na začatie vykonávania alebo prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti.

Peter uzavrel s úradom práce dohodu o poskytnutí príspevku. Ten mohol využiť na úhradu nákladov, ktoré súviseli so začatím živnosti. Okrem absolvovania kurzu bola jedinou podmienkou na jeho získanie povinnosť začať podnikať a vytrvať v tom aspoň dva roky. Výška príspevku je závislá od ceny práce, regiónu a od lokálnej nezamestnanosti. Peter dostal v Martine zhruba 2400 eur.

Vybaviť si živnosť môže každý, kto má viac ako 18 rokov, je spôsobilý na právne úkony a bezúhonný. Predtým sa však záujemcom odporúča založiť si bankový účet, a to aj vtedy, ak majú už jeden súkromný. Je totiž lepšie mať nový účet, lebo ho budete musieť nahlásiť na daňový úrad a každú operáciu, ktorú na ňom vykonáte, bude nutné evidovať v účtovníctve.

Živnosť sa vybaví rýchlo

Peter vraví, že získanie živnosti je jednoduché a rýchle. Dnes má tri živnostenské listy na viazané živnosti: vodoinštalatérske a kúrenárske práce, zváračské práce a tretí na výrobu jednoduchých výrobkov z kovu.

„Stačilo na živnostenský úrad priniesť podnikateľský plán, výučný list či potvrdenie o viac ako desaťročnej praxi a o tri dni bolo všetko hotové,“ vraví.

Úrad zaňho vybavil všetko. Nemusel nosiť ani výpis z registra trestov, tak ako to bolo bežné v minulosti. Úradníci ho zaregistrovali na daňovom úrade, zariadili registráciu v zdravotnej poisťovni aj na „sociálke“.

Po získaní živnostenských listov sa vrátil na úrad práce a požiadal o príspevok. „Problémom bolo, že som na peniaze musel čakať do ďalšieho mesiaca. Potreboval som ich na kúpu náradia, a tak som musel niekoľko týždňov čakať,“ vraví.

Syn mu urobil jednoduché vizitky. Získať zákazky je už len na ňom.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Oprávnenie môžete mať do piatich dní

Ak zakladáte ohlasovaciu živnosť, živnostenský list získate do piatich pracovných dní. Na koncesovanú živnosť si počkáte mesiac.

BRATISLAVA. Tí, čo chcú podnikať, si podľa typu činnosti vyberajú medzi ohlasovacou a koncesovanou živnosťou. Na ohlasovaciu netreba získať licenciu, založenie koncesovanej živnosti ju vyžaduje. Preto sa na oprávnenie podnikať v druhom prípade aj dlhšie čaká.

Akú živnosť si vybrať

Koncesovanú živnosť si zakladá ten, kto chce podnikať napríklad v zbrojnom priemysle, vykonávať pohrebnú službu, mať krematórium či zmenáreň. Do ohlasovacej živnosti patria remeselné, viazané a voľné živnosti. Pri remeselnej živnosti treba preukázať odbornú spôsobilosť vyučením v odbore. Voľná nie je podmienená odborným vzdelaním.

Na viazanú treba doložiť doklad o odbornej schopnosti, ktorú žiadateľ získal inak ako vyučením v odbore. Môže to byť napríklad očná optika, zubná tech〜nika, autoškola alebo vyučovanie cudzích jazykov, prekladanie či tlmočenie.

Odkedy môžete podnikať

Pri ohlasovacej živnosti získa žiadateľ živnostenský list do piatich pracovných dní, odkedy doručil potrebné dokumenty. Ak medzi podkladmi potrebnými na získanie živnostenského listu chýbajú niektoré listiny, má žiadateľ právo na odstránenie nedostatkov minimálne 15 dní. Počet dní úrad oznamuje vo výzve na doplnenie či na opravu žiadosti. Lehota sa môže aj predĺžiť.

V prípade záujmu o koncesovanú živnosť žiadateľ čaká maximálne 30 dní. Tak ako pri ohlasovacej živnosti, má 15 dní právo na opravu alebo na doplnenie materiálov.

Ako je to s pokutami

Ak živnostník podniká neoprávnene, môže mu obvodný živnostenský úrad udeliť pokutu do jedného roka, keď sa o neoprávnenej činnosti dozvedel. Premlčacia lehota je však päť rokov. Ak sa podnikateľ inak previní proti živnostenskému zákonu, môže sa konanie začať do roka, odkedy sa úrad o tom dozvedel. Premlčacia lehota je však len tri roky, odkedy došlo k protiprávnemu konaniu.

Veronika Folentová
Najdôležitejšie je mať nápad a cieľ živnosti

Kríza neovplyvnila záujem o živnosť. Počet žiadateľov oproti minulému roku neklesol.

BRATISLAVA. Na množstve živnostníkov sa kríza nepodpísala. Počet žiadostí o založenie živnosti je porovnateľný. Oproti prvému polroku 2008 stúpol počet ľudí, ktorí chcú podnikať ako právnické osoby. Menej je však záujemcov, ktorí budú viesť živnosť ako fyzické osoby.

Najviac záujemcov o živnosť je registrovaných v Bratislavskom, Žilinskom a Košickom kraji. Najmenej si chcú založiť živnosť v Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom.

Kríza sa prejavuje v obavách

Podľa Svetlany Sterankovej z portálu Akopodnikat.sk krízu cítiť: „Ľudia sú opatrnejší ako predtým.“ Či sa však podpísala pod úbytok, alebo nárast živností, nevie ani ona, ani Ján Dutko, riaditeľ živnostenského odboru ministerstva vnútra: „Živnostenský úrad skúma splnenie podmienok na získanie oprávnenia, ale neskúma dôvody žiadosti. A z tohto nám nie je zrejmé, či sú žiadosti motivované krízou, stratou zamestnania, alebo existenčnými problémami.“

Úrady nemajú ani ako zistiť, či nový živnostník začne podnikať hneď. Preto nie je možné dopátrať sa k tomu, či si ľudia založia živnosť a čakajú, kým sa situácia na podnikanie zlepší.

„Živnostenský úrad nevie, či živnostník začal podnikať na druhý deň od získania oprávnenia. Po jeho získaní je možné začať činnosť do dvoch rokov,“ povedal Dutko.

Získať živnosť nie je ťažké

Najväčším problémom pri zakladaní živnosti je obava z vybavovania dokladov na úradoch. „Po vybavení živnostenského listu a prihlásení sa do poisťovní zistia, že nebol dôvod na strach a že problém vlastne ani nemusí byť,“ povedala Steranková.

Prvým krokom na živnosť je nápad a cieľ, čomu sa chce budúci živnostník venovať. „Žiadatelia by mali vedieť definovať predmet podnikania tak, aby bol jasný, určitý a zrozumiteľný. Aby z neho bolo jasné, na akú činnosť sa vydá živnostenské oprávnenie,“ povedal Dutko.

Väčšina záujemcov navštívi úrad, až keď vedia, v čom chcú podnikať: „Ľudia prichádzajú s jasnou predstavou, ale sú aj takí, čo sa chcú len poradiť. Prevaha je však takých, ktorí jasne vedia, o čo ide,“ povedal Dutko.

Definícia živnosti je podľa Sterankovej niekedy problém: „Živnostník, ktorý nemá živnostenský list na istú činnosť, nesmie ju vykonávať za účelom dosahovania príjmov. Pred niekoľkými rokmi mali ľudia v živnostenskom liste uvedených aj desať činností, nemali jasný cieľ, a potom mnohí činnosť ukončili,“ povedala.

Emocionálna inteligencia je plus

Aj pre podnikateľa existuje ideálny profil. Podľa Sterankovej sa najlepšie v živnosti darí ľuďom od 27 do 40 rokov. Lepšie postavenie majú muži ako ženy.

Výhodou je vyučenie v ktoromkoľvek odbore. Geograficky je najlepšia poloha Bratislava, kde je vyššia kúpna sila a aj lepšie podnikateľské zázemie.

Na podnikanie je potrebná aj psychická vybavenosť: „Najlepšie v podnikaní sa darí ľuďom, ktorí majú vyššiu emocionálnu inteligenciu,“ povedala Steranková. Znamená to, do akej miery vedia prakticky využiť svoje vedomosti a skúsenosti, ako si vedia zorganizovať prácu a posúdiť situáciu.

„Dôležité je aj dokázať sa včas a správne rozhodnúť. Mali by mať aj primeranú dávku suverenity,“ povedala Steranková.

Veronika Folentová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 2. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 3. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 10 104
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 051
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 044
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 2 490
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 035
 6. Kam do tepla v januári? 1 689
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 1 530
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 358
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 191
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 888

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Frešo, Kusý, Ftáčnik. Kto mal najdrahšiu kampaň a komu nesedia čísla

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.

KOMENTÁRE

Chceme viac detí v odborných školách? Tak sa o tom bavme

Menej žiakov na osemročných gymnáziách, ale prečo?

Neprehliadnite tiež

Únia začína hovoriť o zdanení plastov, zdražieť môžu nápojové fľaše

V Nemecku sú plastové flaše zálohované. O podobnom opatrení uvažovala SNS na ministerstve životného prostredia v roku 2008.

Poisťovňa Dôvera si vzala úver, časť peňazí dá Pente

Zdravotná poisťovňa Dôvera si v Tatra banke refinancovala osem rokov starú pôžičku. Súvisí s neobvyklou účtovnou transakciou.

Lagardeová: Svetová ekonomika pokračuje v raste

V utorok sa v Davose začne 48. výročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra.

Prerušenie financovania federálnych úradov neohrozuje najvyšší rating USA

Agentúra Moody's reagovala na shutdown opatrne, aj keď to ekonomika pocíti.