Založiť živnosť sa dá rýchlo a jednoducho

Začať podnikať môžete aj so štátnym príspevkom z úradu práce. Ostatné za vás vybaví živnostenský úrad.

Najťažšou vecou na získaní živnosti je podnikateľský plán. S ním vám však môže pomôcť úrad práce na prípravnom kurze pre nezamestnaných.

BRATISLAVA. Peter z Martina pracoval dva roky v zahraničí ako zvárač. Vlani jeho zamestnávateľ, anglická strojárenská firma, znižoval výrobu, a tak sa musel vrátiť na Slovensko. Hoci mal za sebou 25-­ročnú prax, nepodarilo sa mu nájsť prácu. Ostal nezamestnaný, rodinu s dvomi deťmi živila len manželka.

Pomoc na začiatku

„Keď som bol na úrade práce, povedali mi, že mám nárok na prípravný kurz na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti,“ vraví Peter. Šancu využil a prihlásil sa. O niekoľko týždňov sa naučil zásady komunikácie so zákazníkom, základy ekonómie a účtovníctva.

Ako výstup z kurzu si musel urobiť vlastný podnikateľský plán. Výhodou bolo, že mu ho školitelia skontrolovali a on ho mohol odovzdať ďalej. Absolvovaním kurzu a odovzdaním podnikateľského zámeru na úrade práce sa zároveň mohol uchádzať o príspevok na začatie vykonávania alebo prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti.

Peter uzavrel s úradom práce dohodu o poskytnutí príspevku. Ten mohol využiť na úhradu nákladov, ktoré súviseli so začatím živnosti. Okrem absolvovania kurzu bola jedinou podmienkou na jeho získanie povinnosť začať podnikať a vytrvať v tom aspoň dva roky. Výška príspevku je závislá od ceny práce, regiónu a od lokálnej nezamestnanosti. Peter dostal v Martine zhruba 2400 eur.

Vybaviť si živnosť môže každý, kto má viac ako 18 rokov, je spôsobilý na právne úkony a bezúhonný. Predtým sa však záujemcom odporúča založiť si bankový účet, a to aj vtedy, ak majú už jeden súkromný. Je totiž lepšie mať nový účet, lebo ho budete musieť nahlásiť na daňový úrad a každú operáciu, ktorú na ňom vykonáte, bude nutné evidovať v účtovníctve.

Živnosť sa vybaví rýchlo

Peter vraví, že získanie živnosti je jednoduché a rýchle. Dnes má tri živnostenské listy na viazané živnosti: vodoinštalatérske a kúrenárske práce, zváračské práce a tretí na výrobu jednoduchých výrobkov z kovu.

„Stačilo na živnostenský úrad priniesť podnikateľský plán, výučný list či potvrdenie o viac ako desaťročnej praxi a o tri dni bolo všetko hotové,“ vraví.

Úrad zaňho vybavil všetko. Nemusel nosiť ani výpis z registra trestov, tak ako to bolo bežné v minulosti. Úradníci ho zaregistrovali na daňovom úrade, zariadili registráciu v zdravotnej poisťovni aj na „sociálke“.

Po získaní živnostenských listov sa vrátil na úrad práce a požiadal o príspevok. „Problémom bolo, že som na peniaze musel čakať do ďalšieho mesiaca. Potreboval som ich na kúpu náradia, a tak som musel niekoľko týždňov čakať,“ vraví.

Syn mu urobil jednoduché vizitky. Získať zákazky je už len na ňom.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Oprávnenie môžete mať do piatich dní

Ak zakladáte ohlasovaciu živnosť, živnostenský list získate do piatich pracovných dní. Na koncesovanú živnosť si počkáte mesiac.

BRATISLAVA. Tí, čo chcú podnikať, si podľa typu činnosti vyberajú medzi ohlasovacou a koncesovanou živnosťou. Na ohlasovaciu netreba získať licenciu, založenie koncesovanej živnosti ju vyžaduje. Preto sa na oprávnenie podnikať v druhom prípade aj dlhšie čaká.

Akú živnosť si vybrať

Koncesovanú živnosť si zakladá ten, kto chce podnikať napríklad v zbrojnom priemysle, vykonávať pohrebnú službu, mať krematórium či zmenáreň. Do ohlasovacej živnosti patria remeselné, viazané a voľné živnosti. Pri remeselnej živnosti treba preukázať odbornú spôsobilosť vyučením v odbore. Voľná nie je podmienená odborným vzdelaním.

Na viazanú treba doložiť doklad o odbornej schopnosti, ktorú žiadateľ získal inak ako vyučením v odbore. Môže to byť napríklad očná optika, zubná tech〜nika, autoškola alebo vyučovanie cudzích jazykov, prekladanie či tlmočenie.

Odkedy môžete podnikať

Pri ohlasovacej živnosti získa žiadateľ živnostenský list do piatich pracovných dní, odkedy doručil potrebné dokumenty. Ak medzi podkladmi potrebnými na získanie živnostenského listu chýbajú niektoré listiny, má žiadateľ právo na odstránenie nedostatkov minimálne 15 dní. Počet dní úrad oznamuje vo výzve na doplnenie či na opravu žiadosti. Lehota sa môže aj predĺžiť.

V prípade záujmu o koncesovanú živnosť žiadateľ čaká maximálne 30 dní. Tak ako pri ohlasovacej živnosti, má 15 dní právo na opravu alebo na doplnenie materiálov.

Ako je to s pokutami

Ak živnostník podniká neoprávnene, môže mu obvodný živnostenský úrad udeliť pokutu do jedného roka, keď sa o neoprávnenej činnosti dozvedel. Premlčacia lehota je však päť rokov. Ak sa podnikateľ inak previní proti živnostenskému zákonu, môže sa konanie začať do roka, odkedy sa úrad o tom dozvedel. Premlčacia lehota je však len tri roky, odkedy došlo k protiprávnemu konaniu.

Veronika Folentová
Najdôležitejšie je mať nápad a cieľ živnosti

Kríza neovplyvnila záujem o živnosť. Počet žiadateľov oproti minulému roku neklesol.

BRATISLAVA. Na množstve živnostníkov sa kríza nepodpísala. Počet žiadostí o založenie živnosti je porovnateľný. Oproti prvému polroku 2008 stúpol počet ľudí, ktorí chcú podnikať ako právnické osoby. Menej je však záujemcov, ktorí budú viesť živnosť ako fyzické osoby.

Najviac záujemcov o živnosť je registrovaných v Bratislavskom, Žilinskom a Košickom kraji. Najmenej si chcú založiť živnosť v Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom.

Kríza sa prejavuje v obavách

Podľa Svetlany Sterankovej z portálu Akopodnikat.sk krízu cítiť: „Ľudia sú opatrnejší ako predtým.“ Či sa však podpísala pod úbytok, alebo nárast živností, nevie ani ona, ani Ján Dutko, riaditeľ živnostenského odboru ministerstva vnútra: „Živnostenský úrad skúma splnenie podmienok na získanie oprávnenia, ale neskúma dôvody žiadosti. A z tohto nám nie je zrejmé, či sú žiadosti motivované krízou, stratou zamestnania, alebo existenčnými problémami.“

Úrady nemajú ani ako zistiť, či nový živnostník začne podnikať hneď. Preto nie je možné dopátrať sa k tomu, či si ľudia založia živnosť a čakajú, kým sa situácia na podnikanie zlepší.

„Živnostenský úrad nevie, či živnostník začal podnikať na druhý deň od získania oprávnenia. Po jeho získaní je možné začať činnosť do dvoch rokov,“ povedal Dutko.

Získať živnosť nie je ťažké

Najväčším problémom pri zakladaní živnosti je obava z vybavovania dokladov na úradoch. „Po vybavení živnostenského listu a prihlásení sa do poisťovní zistia, že nebol dôvod na strach a že problém vlastne ani nemusí byť,“ povedala Steranková.

Prvým krokom na živnosť je nápad a cieľ, čomu sa chce budúci živnostník venovať. „Žiadatelia by mali vedieť definovať predmet podnikania tak, aby bol jasný, určitý a zrozumiteľný. Aby z neho bolo jasné, na akú činnosť sa vydá živnostenské oprávnenie,“ povedal Dutko.

Väčšina záujemcov navštívi úrad, až keď vedia, v čom chcú podnikať: „Ľudia prichádzajú s jasnou predstavou, ale sú aj takí, čo sa chcú len poradiť. Prevaha je však takých, ktorí jasne vedia, o čo ide,“ povedal Dutko.

Definícia živnosti je podľa Sterankovej niekedy problém: „Živnostník, ktorý nemá živnostenský list na istú činnosť, nesmie ju vykonávať za účelom dosahovania príjmov. Pred niekoľkými rokmi mali ľudia v živnostenskom liste uvedených aj desať činností, nemali jasný cieľ, a potom mnohí činnosť ukončili,“ povedala.

Emocionálna inteligencia je plus

Aj pre podnikateľa existuje ideálny profil. Podľa Sterankovej sa najlepšie v živnosti darí ľuďom od 27 do 40 rokov. Lepšie postavenie majú muži ako ženy.

Výhodou je vyučenie v ktoromkoľvek odbore. Geograficky je najlepšia poloha Bratislava, kde je vyššia kúpna sila a aj lepšie podnikateľské zázemie.

Na podnikanie je potrebná aj psychická vybavenosť: „Najlepšie v podnikaní sa darí ľuďom, ktorí majú vyššiu emocionálnu inteligenciu,“ povedala Steranková. Znamená to, do akej miery vedia prakticky využiť svoje vedomosti a skúsenosti, ako si vedia zorganizovať prácu a posúdiť situáciu.

„Dôležité je aj dokázať sa včas a správne rozhodnúť. Mali by mať aj primeranú dávku suverenity,“ povedala Steranková.

Veronika Folentová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 2. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 3. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 4. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 5. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 6. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 7. Cíťte sa v priestore príjemne
 8. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 9 783
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 403
 3. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 397
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 235
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 902
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 3 874
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 798
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 649
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 828
 10. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 1 508

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan odkazuje fanúšikom: Uvidíme sa v Krakove

Petra Sagana čakajú prvé preteky po Tour de France. Do Poľska ho prídu povzbudiť stovky slovenských fanúšikov.

KOMENTÁRE

Andrássyovci milovali ženy, na Gemeri dodnes žijú ich potomkovia

O Betliari hovorí Július Barczi.

KOMENTÁRE

Fico, Danko a Bugár slabnú. Kto miesto nich zosilnel?

Podľa preferencií by koalícia nezostavila vládu.

TECH

Prečo je rad na ženské záchody dlhší? Vedci ukázali riešenie

Ženy čakajú na toaletu viac ako šesť minút.

Neprehliadnite tiež

Starbucks urobil miliardový obchod, získa ďalšie kaviarne v Číne

Reťazec získa zhruba 1300 prevádzok v mestách Šanghaj a Ťiang-su a v provincii Če-ťiang.

Predseda Európskej investičnej banky sa nezmení, opäť to bude Werner Hoyer

Hoyer je predsedom banky od začiatku roka 2012, teraz ho zvolili na ďalších šesť rokov.

Potiahol ju Citroen C3. Trnavská automobilka vyrobila desaťtisíce áut

Ťahúňom automobilky bol model Citroën C3, ktorý sa exkluzívne vyrába len v Trnave.

Čipy pomohli Samsungu k rekordnému zisku, podľa odhadov prekonal aj Apple

V druhom kvartáli stúpol zisk Samsungu o 85 percent v porovnaní s rovnaakým obdobím vlaňajška.