BRATISLAVA. Stavebné sporiteľne pôsobiace na slovenskom trhu zaznamenali v prvom polroku tohto roka medziročný pokles vo svojich obchodných výsledkoch. Dôvodom bola stagnácia na trhu s bývaním, keď ľudia kvôli obavám o budúcnosť odkladali svoje rozhodnutie o kúpe nehnuteľnosti na neskôr. Stavebné sporiteľne, ktoré sú na Slovensku tri, podporili spolu v prvom polroku bývanie sumou 230,1 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje zníženie o viac ako 41 %. V Prvej stavebnej sporiteľni (PSS) vyplatené prostriedky klesli o 47 % na 144,12 mil. eur. "Túto skutočnosť potvrdzujú výsledky sektora stavebníctva na Slovensku, v ktorom sa medziročne prepadla produkcia o viac ako 30 %," skonštatoval hovorca PSS Miloš Blanárik. Wüstenrot stavebná sporiteľňa vyplatila klientom finančné prostriedky za 47,85 mil. eur, v prvom polroku minulého roka to bolo zhruba o 37 % viac. ČSOB stavebná sporiteľňa podporila bývanie sumou 38,13 mil. eur pri medziročnom znížení o 18 %.
Počet novouzatvorených zmlúv medziročne klesol o 17 % na zhruba 136,7 tis. a ich objem cieľových súm sa znížil o 20 % na 1,007 mld. eur. V PSS počet nových zmlúv síce vzrástol o 27 % na 115,1 tis. kusov, avšak objem cieľových súm klesol takmer o 20 % na 876,03 mil. eur. "Po prechode Slovenska na menu euro v kombinácii s hospodárskou krízou orientuje klientov viazať nižšie objemy prostriedkov na dlhodobé účelové sporenie," uviedol Blanárik. Wüstenrot stavebná sporiteľňa uzatvorila v polročnom období takmer 15,3 tis. nových zmlúv v objeme cieľových súm 69,5 mil. eur, čo predstavuje pokles okolo 17 %. ČSOB stavebná sporiteľňa uzatvorila 6,3 tis. nových zmlúv o stavebnom sporení s objemom cieľových súm 61,57 mil. eur. V porovnaní s prvým polrokom minulého roka to predstavuje zníženie o 4,5 %, pri objeme je to pokles o takmer 19 %.
Stavebné sporiteľne poskytli v polročnom období takmer 9,7 tis. úverov a medziúverov v sume 142,43 mil. eur. V medziročnom porovnaní počet klesol o 56 % a objem sa znížil o 44 %. V PSS počet poskytnutých úverov medziročne klesol o 63 % na niečo cez 7 tisíc, pričom objem na týchto úveroch sa znížil o 50,3 % na 105,74 mil. eur. Podľa Blanárika je tento vývoj ovplyvnený najmä pretrvávajúcou hospodárskou krízou a je podľa neho jednoznačným potvrdením vývoja sociálnej situácie na Slovensku. "Objem úverov klesol zhruba o 10 percentuálnych bodov menej ako ich počet, čo pri súčasnom poklese cien materiálov, prác a hotových nehnuteľností na trhu signalizuje schopnosť úverových klientov realizovať väčší rozsah obnovy alebo realizovať výstavbu či kúpu väčších a pre rodiny vyhovujúcejších nehnuteľností ako vlani," povedal Blanárik. Wüstenrot stavebná sporiteľňa poskytla 1 808 úverov a medziúverov v objeme 23,3 mil. eur. "V intenciách vývoja finančného trhu aj Wüstenrot stavebná sporiteľňa zaznamenala určité zníženie záujmu o úverové produkty, medziročne zhruba o 20 %," konštatovala hovorkyňa Wüstenrot stavebnej sporiteľne Daniela Vlčková. V spotrebiteľskom správaní klientov sa totiž podľa nej prejavuje akési vyčkávanie kvôli obavám zo straty zamestnania. ČSOB stavebná sporiteľňa poskytla svojim klientom 820 stavebných úverov a medziúverov za 13,39 mil. eur. Pri počte je to mierny pokles, avšak objem sa zvýšil takmer o 28 %.
PSS vznikla 16. novembra 1992. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií a Erste Bank má 25,02-percentný podiel. Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúsky Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií. Wüstenrot stavebná sporiteľňa vznikla v roku 1993. Pôvodne pôsobila pod názvom VÚB Wüstenrot. V decembri roku 2003 však VÚB banka predala skupine Wüstenrot svoj 50-percentný podiel v stavebnej sporiteľni. Rakúska Wüstenrot Verwaltungs - und Dienstleistungen tak zvýšila svoj akcionársky podiel v stavebnej sporiteľni z 30 % na 60 % a nemecká Wüstenrot & Württembergische z 20 % na 40 %. ČSOB stavebná sporiteľňa vznikla v júni 2000. Licenciu na činnosť stavebnej sporiteľne získala v októbri 2000 a svoje služby začala poskytovať 1. decembra 2000. Firma je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Československej obchodnej banky.