BRATISLAVA. "Nároky na výplatu starobných dôchodkov významne presahujú príjmy poisťovne. A to aj bez zavedenia druhého piliera," vyhlásil pre TASR analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Radovan Ďurana.
Podľa neho je potrebné eliminovať zásluhovosť vo výplate dávok budúcim dôchodcom. "Dôchodkový systém by mal byť solidárny. A taký systém, ktorý vypláca dôchodky vyššie, ako je čistá priemerná mzda, solidárny nie je," zdôraznil Ďurana. Vhodné by podľa neho bolo spomaliť tempo valorizácie dôchodkových dávok na rast cenovej úrovne. INESS tiež navrhuje zaviesť stabilizačné vzorce, ktoré budú upravovať objem vyplatených dávok podľa počtu pracujúcich a zaplatených odvodov.
"Pracujúcim občanom dnes vznikajú nároky na dávky, ktoré bude mať poisťovňa v budúcnosti problém uhradiť," zdôraznil Ďurana. Pomoc zo štátneho rozpočtu bude podľa INESS nevyhnutná. "Občania tak opäť budú dotovať výplatu dôchodkov aj z daní," vyhlásil Ďurana.
Pri hodnotení hospodárenia SP je podľa analytika potrebné brať do úvahy dve úrovne. "Prvou je prevádzka poisťovne, pod ktorú spadá aj výber odvodov. Druhou je bilancia poistných fondov, na ktoré má poisťovňa minimálny vplyv, ich stav predurčuje zákon, počet poberateľov či valorizácia," vysvetlil.
V prípade prevádzky má SP podľa inštitútu INESS rezervy v mzdových a prevádzkových nákladoch či elektronizácii výplaty dávok. "Využívanie bankových prevodov by prinieslo úspory rádovo v desiatkach miliónov korún," podotkol Ďurana.
Dlhodobým problémom je aj nižšia efektívnosť výberu odvodov, ktorý mala podľa INESS terajšia vláda riešiť už od svojho nástupu. "Avšak pozitívne zmeny zrejme do roku 2011 nenastanú," konštatoval analytik.