BRATISLAVA. Hospodárska kríza berie slovenským zamestnancom niektoré benefity. Firmy najviac šetria na vzdelávaní, viac chcú prispievať na poistné produkty. Vyplýva to z júnového prieskumu finančnej spoločnosti ING životnej poisťovne, ktorý uskutočnila medzi 63 stredne veľkými firmami. Spoločnosti zamestnávajú od 200 do 300 ľudí.
Zamestnanecké benefity využívajú všetky opýtané firmy. V tomto roku sa však rozhodli meniť ich štruktúru. Rozdiel nastáva pri daňovo zvýhodnených benefitoch. V porovnaní s minulým rokom sa 11 % zo spoločností, ktoré ponúkajú svojim zamestnancom príspevok na vzdelávanie, rozhodlo tento benefit zrušiť. Počet firiem, ktoré ponúkajú stravné lístky, zostáva nemenný.
Na druhej strane vzrástlo množstvo zamestnávateľov, ktorí sa rozhodli v tomto roku nanovo ponúkať príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (DDS). V prieskume ING sa k tomuto kroku prihlásilo 38 % zo všetkých respondentov. Zrušiť spomínaný príspevok sa rozhodli 3 % spoločností. "Celkovo v tomto roku ponúkne svojim zamestnancom príspevok na DDS 88 % firiem. Ľudia totiž začínajú myslieť viac na finančné zabezpečenie," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii generálny riaditeľ ING životnej poisťovne Dušan Quis.
V oblasti daňovo nezvýhodnených benefitov sa zamestnávatelia nechystajú k razantným zmenám. Spoločnosti ponechajú zamestnancom napríklad služobný automobil, mobilný telefón, príspevok na kultúru, šport či zdravie. Jedinou zmenou je podľa prieskumu ING zrušenie príspevku na životné poistenie, ku ktorému sa v tomto roku chystá pristúpiť 17,6 % firiem. "Naopak, 18,8 % tento príspevok nanovo zavedie. Celkovo bude teda na životné poistenie prispievať 22 % firiem," uviedol Quis.
Zamestnanecké benefity zostávajú podľa neho stále jedným z najefektívnejších nástrojov motivácie zamestnancov. "Aj napriek súčasnej zložitej situácii si to firmy uvedomujú a zmenami systémov zamestnaneckých benefitov sa snažia udržať si kvalitných zamestnancov, prípadne ich ponukou prilákať nových," uzavrel Quis.