Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA.

EURÓPA - Európsky akciový trh v pondelok posilnil a kompenzoval časť minulotýždňových strát. Banky nasledovali príklad amerických finančných inštitúcií, ktorých akcie posilnili. Dopyt bol aj po akciách ropných spoločností napriek slabým cenám čierneho zlata. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 posilnil o 2 % na 830,19 bodu. Banky BNP Paribas, Banco Santander, Credit Suisse, Royal Bank of Scotland, Barclays, Commerzbank a Deutsche Bank si pripísali 1,5 až 4,3 %. Favoritom sektora bola banka UBS, ktorej akcie poskočili až o 4,8 %, keďže svitla nádej na urovnanie sporu s americkými daňovými úradmi, ktoré chcú zistiť identitu bohatých Američanov, pretože sa domnievajú, že banku využili na vyhýbanie sa daniam. Finančný sektor so sebou ťahal aj akcie ropných spoločností, ktoré ignorovali slabé ceny čierneho zlata. BP, Royal Dutch Shell, Total, Repsol a BG Group získali 1,3 až 2,2 %. Hore sa šplhali aj automobilky. Porsche poskočil o 9,7 % po správe, že Katar je ochotný ponúknuť 7 mld. eur za 25 % tejto automobilky a za jej opcie na akcie Volkswagenu. Akcie VW posilnili o 4,9 %. Obe automobilky však správu odmietli komentovať. Rástli aj akcie výrobcov áut Daimler a BMW, a to o 6 % a 3,3 %. Holandský výrobca elektroniky Philips Electronics si pripísal 7,3 %, keďže signalizoval svetlejšiu perspektívu pre druhú polovicu tohto roka.

V utorok európsky akciový trh druhý deň rástol. Banky poskočili na základe nádejí, že hospodárske výsledky americkej Goldman Sachs, ktoré prekonali očakávania, sú predzvesťou dobrých správ zo sektora. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 vzrástol o 1,2 % na 840,15 bodu. Indexu pridali najmä banky. BNP Paribas, Deutsche Bank, HSBC, Société Générale, UBS a UniCredit vzrástli o 2,1 až 3,6 %. Ťažobným spoločnostiam prospeli vyššie ceny kovov. AngloAmerican, Antofagasta, BHP Billiton, Kazakhmys , Lonmin a Xstrata posilnili o 2,9 až 9,3 %. Rio Tinto poskočilo o 5,1 % a ťažobná firma Fresnillo si pripísala až 13,3 %. Akcie automobiliek si tiež prilepšili vzhľadom na mierne optimistickejší postoj investorov k ekonomickému výhľadu. Renault, Peugeot a BMW si pripísali 2,7 až 5,3 %. Fiat posilnil o 2,8 %. Rástli aj akcie energetických firiem, hoci ceny ropy zápasili o to, aby sa udržali nad hranicou 60 USD za barel. Firmy Total, Royal Dutch Shell a StatoilHydro poskočili o 0,9 až 2,8 %. "Ekonomika sa dostáva k bodu obratu. Zisky začínajú vytvárať základy a mali by rásť aj v druhej polovici roka a v roku 2010", povedal Darren Winder, analytik spoločnosti Cazenove.

Aj v stredu európsky akciový trh posilnil, pričom ho povzbudili hospodárske výsledky americkej banky Goldman Sachs a firmy Intel, ktoré sú lepšie, ako sa čakalo. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 vzrástol o 2,8 % na 863,32 bodu, čo je jeho najlepší výsledok za posledné dva týždne. Najviac posilnil bankový sektor a indexu pridal väčšinu bodov. Akcie Barclays poskočili o 4,4 % po informáciách z viacerých zdrojov, že banka sa chystá predať svoju divíziu private equity. HSBC, Banco Santander, Société Générale a Credit Suisse si pripísali 2,6 až 4,2 %. Vzhľadom na rast ceny ropy posilnil aj energetický sektor. BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total získali 2,1 až 3,3 %. Zdraženie medi pomohlo ťažobným spoločnostiam. Akcie Rio Tinto poskočili o 4,2 % po správe, že jeho produkcia železnej rudy v druhom štvrťroku vzrástla o 8 %. Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources Corporation a Xstrata zdraželi o 3 až 8,4 %. Akcie technologického sektora ťahali hore hospodárske výsledky americkej firmy Intel. Akcie ASML Holding poskočili o 4,7 %, Alcatel-Lucent si pripísal až 10,9 % a Ericsson, Nokia a Infineon Technology poskočili o 3,4-8,1 % vyššie. O 0,9 % si prilepšila aj automobilka Porsche, ktorej akcie predtým oslabovali.

Európsky akciový trh vo štvrtok vzrástol na mesačné maximum po správach o raste zisku americkej banky JPMorgan a o poklese počtu nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA na najnižšiu úroveň od januára. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 vzrástol o 0,4 % na 866,81 bodu, či je jeho naj vyššia úroveň od 12. júna. Získavali hlavne akcie finančných podnikov, keďže investori sa sústredili na ich akcie po utorkovej správe o raste zisku americkej banky Goldman Sachs a štvrtkovej správe o zlepšení zisku JPMorgan za druhý štvrťrok. HSBC, Barclays, Lloyds, BNP Paribas, Société Générale, Credit Agricole a Natixis posilnili o 0,5 až 3,2 %. Dobrou ekonomickou správou bola aj informácia o prekvapujúco silnom raste Číny v druhom štvrťroku na úrovni 7,9 %, čo posilnilo nádeje, že by mohla viesť globálnu ekonomiku z najväčšej recesie za posledných 80 rokov. Dopyt bol aj po akciách farmaceutických firiem. AstraZeneca, GlaxoSmithKline, Novo Nordisk, Roche Holding, Sanofi-Aventis a Shire si pripísali 0,5 až 1,6 %. Švajčiarsky výrobca liekov Novartis poskočil o 3,1 % po tom, ako zlepšil svoj celoročný plán. Ropné firmy pozitívne reagovali na rast cien čierneho zlata. BP, Royal Dutch Shell, Repsol, Total a StatoilHydro si prilepšili o 0,3 až 1,1 %. Akcie výrobcu mobilných telefónov Nokia však spadli o 15 %, keď firma zredukovala svoj výhľad ziskovosti a trhového podielu.

V poslednom obchodnom dni týždňa európsky akciový trh opäť posilnil. Najviac rástli akcie bánk a firiem, ktorých podnikanie súvisí s komoditami, keďže sa zlepšila viera investorov voči globálnemu ekonomickému zotaveniu. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,4 % na 870,56 bodu. Za celý týždeň index získal približne 7 %, čo je najlepší týždňový výsledok od konca novembra. Banky HSBC, BNP Paribas, Société Générale a Banco Santander si pripísali 0,3 až 1,6 %. Akcie energetických firiem rástli vzhľadom na zvýšenie cien ropy. BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total posilnili o 0,3 až 1,7 %. Rástli aj ťažobné spoločnosti. Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources Corporation, Rio Tinto a Xstrata posilnili o 0,5 až 5,8 %. Akcie spoločnosti Accor, ktorá je najväčšou hotelierskou firmou v Európe, si však odpísali 7,5 % po tom, čo jej tržby za druhý štvrťrok klesli o 9 %. Akcie obchodného reťazca Carrefour oslabili o 3,7 % po správe, že jeho tržby za druhý kvartál klesli o 1,2 %.

NEW YORK - Americký akciový trh v pondelok vzrástol o viac ako 2 % vzhľadom na nádeje, že štvrťročné výsledky bánk by mohli byť lepšie, ako sa očakávalo. Priemyselný index Dow Jones získal 2,27 % a posilnil na 8 331,68 bodu, index Standard & Poor's 500 posilnil o 2,49 % na 901,05 bodu a technologický Nasdaq poskočil o 2,12 % na 1 793,21 bodu. Zisky bánk za prvý štvrťrok, ktoré boli lepšie, ako sa predpokladalo, boli dôvodom na posilňovanie akcií tohto sektora a od marca do mája a pomohli rastu indexu S&P 500. Akcie finančnej inštitúcie CIT Group Inc, ktorá uvažuje o bankrote, v pondelok klesli o 11,8 %, ale zvyšok finančného sektora rástol. Goldman Sachs si v pondelok pripísala 5,3 %, JP Morgan poskočila o 7,3 % a Bank of America až o 9,3 %. Posilnili aj akcie spoločnosti IBM, a to o 2,8 %.

Aj v utorok americký akciový trh mierne vzrástol. Priemyselný index Dow Jones získal 0,33 % a posilnil na 8 359,49 bodu, index Standard & Poor's 500 vzrástol o 4,79 % na 905,84 bodu a technologický Nasdaq poskočil o 0,36 % na 1 799,73 bodu. Pozitívne pôsobili správy o raste zisku banky Goldman Sachs a o hospodárskych výsledkoch farmaceutickej spoločnosti Johnson & Johnson's, ktoré prekonali očakávania. Vzrástli aj americké júnové maloobchodné tržby, a to o 0,6 %, čo bolo viac ako sa očakávalo. Rast tržieb však nastal v dôsledku zvýšenia cien benzínu. Okrem toho po vylúčení predaja áut a náhradných dielcov sa objem maloobchodných tržieb už štvrtý mesiac po sebe zmenšil. Akcie banky Goldman Sachs, ktoré v pondelok poskočili o 5 %, si v utorok pripísali 0,2 %. Prepravná spoločnosť CSX, ktorá v pondelok zverejnila lepšie hospodárske výsledky, ako sa očakávalo, si pripísala 7 %. Akcie spoločnosti Dell však klesli o 8,1 % po tom, ako firma uviedla, že ziskové marže za druhý štvrťrok budú nižšie, pretože dopyt sa presmeroval na lacnejšie počítače.

V stredu sa americkému akciovému trhu tiež darilo. Náladu zlepšili výsledky spoločnosti Intel, ktoré vyvolali nádeje na oživenie výdavkov na produkciu technologického sektora. Optimizmu pridala aj správa o júnovom spomalení poklesu americkej priemyselnej výroby a zverejnenie názoru Federálneho rezervného systému, že ekonomika sa možno nezmenší tak prudko, ako sa pôvodne očakávalo. Priemyselný index Dow Jones získal 3,07 % a posilnil na 8 616,21 bodu, index Standard & Poor's 500 si pripísal 2,96 % a vzrástol na 932,68 bodu a technologický Nasdaq poskočil o 3,51 % na 1 862,90 bodu. Technologická firma AMD si pripísala 8,7 %, IBM 3,9 % a Google 3,2 %. Trh smerom nahor okrem technologického sektora ťahali aj finančné podniky. Akcie banky JPMorgan poskočili o 4,5 %.

Vo štvrtok americký akciový trh rástol už štvrtý deň, keďže dobré výsledky banky JPMorgan živili optimizmus a v očakávaní ďalších pozitívnych správ rástli aj akcie technologického sektora. Priemyselný index Dow Jones získal 1,11 % a posilnil na 8 711,82 bodu, index Standard & Poor's 500 si pripísal 0,86 % a vzrástol na 940,74 bodu a technologický Nasdaq poskočil o 1,19 % na 1 885,03 bodu. V rámci technologických firiem posilnili napríklad akcie spoločnosti IBM, a to o 3,2 %. Spoločnosť Google získala 1 % a firma Qualcomm posilnila o 1,4 %. Obchodovanie ovplyvňovala správa o poklese nezamestnanosti v USA, ale aj správa o tom, že priemyselná aktivita v americkom Stredoatlantickom regióne sa v júli zmenšuje už desiaty mesiac, čo vyvolalo pochybnosti o rýchlosti ekonomického zotavenia.

Aj poslednom obchodnom dni týždňa bol americký akciový trh úspešný a celý týždeň tak bol najlepší za štyri mesiace. Akcie IBM posilnili o 4,3 % a zmiernili negatívny vplyv oslabenia firmy General Electric, ktorej akcie po oznámení slabých hospodárskych výsledkov klesli o 6,1 %. Priemyselný index Dow Jones v piatok získal 0,37 % a vzrástol na 8 743,94 bodu, index Standard & Poor's 500 o 0,04 % oslabil a klesol na 940,38 bodu a technologický Nasdaq si prilepšil o 0,08 % na 1 886,61 bodu. Za celý týždeň si Dow Jones pripísal 7,3 %, Standard & Poor's získal 7 % a Nasdaq vzrástol o 7,4 %. Spoločnosť Google Inc v piatok klesla o 2,8 % a banka Citigroup oslabila o 0,3 %. O takmer 71 % však vzrástli akcie CIT Group po správe, že tento úverový ústav slúžiaci malým podnikom rokuje s bankami JPMorgan a Goldman Sachs o krátkodobom financovaní, aby sa vyhol bankrotu.

TOKIO - Japonský akciový trh uzatvoril pondelňajšie obchodovanie s poklesom na najnižšej úrovni za posledných osem týždňov. Náladu na trhu poznačila rastúca politická neistota v súvislosti s parlamentnými voľbami, ktoré chce japonský premiér Taro Aso zvolať na 30. augusta. Exportérov zase poškodil silnejší japonský jen. Hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 2,6 % na 9 050,33 bodu, čo bolo najmenej od 18. mája. Širší index Topix si klesol o 2,3 % a uzatvoril na úrovni na 852,42 bodu. Opatrnosť na trhu súvisí aj s blížiacim sa zverejňovaním hospodárskych výsledkov popredných amerických spoločností. Akcie spoločnosti Kirin Holdings Co poskočili o takmer 8 % po tom, čo spoločnosť Suntory Holdings oznámila, že uvažuje o zlúčení so svojim väčším konkurentom. Výsledkom fúzie by bol vznik jednej z najväčších pivovarníckych a potravinárskych firiem na svete. Akcie spoločnosti Kirin si pripísali 7,8 %. Medzi exportérmi si akcie Sony Corp odpísali 2,9 %, akcie Kyocera Corp 3,.4 % a Toyota Motor Corp 1,5 %. Akcie Honda Motor si naopak pripísali 0,6 % po zverejnení správy, že spoločnosť plánuje vo februári uviesť na trh svoj nový model hybridných automobilov.

V utorok japonský akciový trh posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei poskočil o 2,2 % na 9 251,38 bodu a širší Topix si pripísal 1,9 % na 868,54 bodu. Japonským akciám pomohlo to, že sa zastavilo posilňovanie jenu voči americkému doláru. Bankový sektor ťahala posilnená dôvera voči americkým finančným inštitúciám. Banka Sumitomo Mitsui Financial Group si pripísala 6 % a Mizuho Financial Group získala 4,7 %. Najväčšia japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group posilnila o 3,4 %. Akcie automobiliek posilnili vďaka správe o raste produkcie firiem Nissan a Honda v Číne. Nissan si pripísal 7,7 %, Honda vzrástla o 1,5% a Toyota o 3 %. Rástli aj ďalší exportéri. Spoločnosť Sony posilnila o 5,8 %, Canon o 3,4 %. Akcie strojárskej firmy Komatsu posilnili o vyše 6 % po správe, že v apríli až júni sa firma vrátila k ziskovosti.

V stredu sa japonskému akciovému trhu nedarilo. Hlavný tokijský index Nikkei s hodnotou 9 269,25 bodu sa takmer nezmenil a širší Topix oslabil o 0,3 % na 866,37 bodu. Trh najprv rástol po správe o zisku americkej banky Goldman Sachs, ale investori potom začali byť opatrnejší, kým sa nezverejnia hospodárske výsledky ďalších amerických a japonských firiem. Japonská centrálna banka síce predĺžila opatrenia na podporu financovania podnikov, ktoré sa mali skončiť v septembri, a nezmenila úrokové sadzby, ale malo to iba obmedzený vplyv, pretože to už bolo zabudované do očakávaní. Akcie japonských bánk klesli. Shinsei Bank oslabila o 4,5 %, MUFG o 2,4 % a Mizuho Financial Group o 4 %. Dych dochádzal aj niektorým exportérom. Toyota stratila 0,9 % a výrobca priemyselných robotov Fanuc oslabil o 1,6 %. Posilnili výrobcovia elektroniky. Tokyo Electron si pripísal 0,9 % a firma Advantest získala 1,5 %.

Vo štvrtok japonský akciový trh posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 0,8 % na 9 344,16 bodu. Širší Topix posilnil o 0,7 % na 872,25 bodu. Trhu pomohlo oslabenie jenu a výsledky americkej firmy Intel vyvolávajúce nádeje na vyššie výdavky na technológie. Akcie automobilky Mazda Motor Corp vzrástli o 6,2 % po správe, že Toyota jej bude dodávať základné komponenty pre hybridné vozidlá. Akcie Toyoty posilnili o 0,9 %. V rámci technologických exportérov posilnili akcie firmy Canon Inc o 1,7 %, akcie podniku Advantest o 3,7 % a TDK Corp o 4,4 %. Po správe, že rast ekonomiky v Číne sa zrýchlil, poskočili aj firmy profitujúce z dopytu v tejto krajine. Strojárenská firma Komatsu vzrástla o 2,8 %, Hitachi Construction Machinery tiež o 2,8 % a Kubota o 1,5 %. Oslabili však akcie firmy Nippo Corp o 5,9 % pre obavy, že po augustových voľbách sa obmedzia verejné výdavky na výstavbu ciest.

V posilňovaní pokračoval japonský akciový trh aj v piatok. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 0,6 % na 9 395,32 bodu. Širší Topix si pripísal 0,7 % a posilnil na 878,29 bodu. Trhu pomohli správy o dobrých štvrťročných výsledkoch americkej banky JPMorgan, ale rast indexu obmedzovala politická neistota pred augustovými voľbami. Smerom nadol trh ťahal aj elektronický konglomerát NEC Corp, ktorý spadol o 8,9 % po tom, ako dobre informovaný zdroj uviedol, že NEC chce získať kapitál v sume 2,1 mld. USD. Z toho 1,6 mld. USD chce získať predajom nových akcií, čo by znamenalo, že objem jeho nesplatených akcií by vzrástol o štvrtinu. Automobilka Nissan posilnila o 2,5 % po správe, že sa chystá vyvinúť vlastnú hybridnú technológiu pre malé a stredné autá. Po štvrtkových ziskoch Toyota v piatok posilnila iba o 0,3 % a Mazda o 3,3 % klesla.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 758
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 411
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 014
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 265
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 819
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 497
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 440
 8. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 331
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 790
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 468

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.

Neprehliadnite tiež

Fico vyzval na trhanie faktúr a počet neplatičov vzrástol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje rozhodovanie o nových cenách elektriny. Budú platiť spätne od januára.

Fico o VšZP: Nebudeme tolerovať zajacoviny, tvrdo zakročím

Premiér tiež odsúdil popieranie holokaustu a z nárastu preferencií extrémistov obvinil médiá.

Brexit možno prinúti univerzitu v Oxforde otvoriť si novú základňu

Francúzsko už predložilo univerzite v Oxforde lákavú ponuku.

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop