Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA.

EURÓPA - Európsky akciový trh v pondelok posilnil a kompenzoval časť minulotýždňových strát. Banky nasledovali príklad amerických finančných inštitúcií, ktorých akcie posilnili. Dopyt bol aj po akciách ropných spoločností napriek slabým cenám čierneho zlata. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 posilnil o 2 % na 830,19 bodu. Banky BNP Paribas, Banco Santander, Credit Suisse, Royal Bank of Scotland, Barclays, Commerzbank a Deutsche Bank si pripísali 1,5 až 4,3 %. Favoritom sektora bola banka UBS, ktorej akcie poskočili až o 4,8 %, keďže svitla nádej na urovnanie sporu s americkými daňovými úradmi, ktoré chcú zistiť identitu bohatých Američanov, pretože sa domnievajú, že banku využili na vyhýbanie sa daniam. Finančný sektor so sebou ťahal aj akcie ropných spoločností, ktoré ignorovali slabé ceny čierneho zlata. BP, Royal Dutch Shell, Total, Repsol a BG Group získali 1,3 až 2,2 %. Hore sa šplhali aj automobilky. Porsche poskočil o 9,7 % po správe, že Katar je ochotný ponúknuť 7 mld. eur za 25 % tejto automobilky a za jej opcie na akcie Volkswagenu. Akcie VW posilnili o 4,9 %. Obe automobilky však správu odmietli komentovať. Rástli aj akcie výrobcov áut Daimler a BMW, a to o 6 % a 3,3 %. Holandský výrobca elektroniky Philips Electronics si pripísal 7,3 %, keďže signalizoval svetlejšiu perspektívu pre druhú polovicu tohto roka.

V utorok európsky akciový trh druhý deň rástol. Banky poskočili na základe nádejí, že hospodárske výsledky americkej Goldman Sachs, ktoré prekonali očakávania, sú predzvesťou dobrých správ zo sektora. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 vzrástol o 1,2 % na 840,15 bodu. Indexu pridali najmä banky. BNP Paribas, Deutsche Bank, HSBC, Société Générale, UBS a UniCredit vzrástli o 2,1 až 3,6 %. Ťažobným spoločnostiam prospeli vyššie ceny kovov. AngloAmerican, Antofagasta, BHP Billiton, Kazakhmys , Lonmin a Xstrata posilnili o 2,9 až 9,3 %. Rio Tinto poskočilo o 5,1 % a ťažobná firma Fresnillo si pripísala až 13,3 %. Akcie automobiliek si tiež prilepšili vzhľadom na mierne optimistickejší postoj investorov k ekonomickému výhľadu. Renault, Peugeot a BMW si pripísali 2,7 až 5,3 %. Fiat posilnil o 2,8 %. Rástli aj akcie energetických firiem, hoci ceny ropy zápasili o to, aby sa udržali nad hranicou 60 USD za barel. Firmy Total, Royal Dutch Shell a StatoilHydro poskočili o 0,9 až 2,8 %. "Ekonomika sa dostáva k bodu obratu. Zisky začínajú vytvárať základy a mali by rásť aj v druhej polovici roka a v roku 2010", povedal Darren Winder, analytik spoločnosti Cazenove.

Aj v stredu európsky akciový trh posilnil, pričom ho povzbudili hospodárske výsledky americkej banky Goldman Sachs a firmy Intel, ktoré sú lepšie, ako sa čakalo. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 vzrástol o 2,8 % na 863,32 bodu, čo je jeho najlepší výsledok za posledné dva týždne. Najviac posilnil bankový sektor a indexu pridal väčšinu bodov. Akcie Barclays poskočili o 4,4 % po informáciách z viacerých zdrojov, že banka sa chystá predať svoju divíziu private equity. HSBC, Banco Santander, Société Générale a Credit Suisse si pripísali 2,6 až 4,2 %. Vzhľadom na rast ceny ropy posilnil aj energetický sektor. BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total získali 2,1 až 3,3 %. Zdraženie medi pomohlo ťažobným spoločnostiam. Akcie Rio Tinto poskočili o 4,2 % po správe, že jeho produkcia železnej rudy v druhom štvrťroku vzrástla o 8 %. Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources Corporation a Xstrata zdraželi o 3 až 8,4 %. Akcie technologického sektora ťahali hore hospodárske výsledky americkej firmy Intel. Akcie ASML Holding poskočili o 4,7 %, Alcatel-Lucent si pripísal až 10,9 % a Ericsson, Nokia a Infineon Technology poskočili o 3,4-8,1 % vyššie. O 0,9 % si prilepšila aj automobilka Porsche, ktorej akcie predtým oslabovali.

Európsky akciový trh vo štvrtok vzrástol na mesačné maximum po správach o raste zisku americkej banky JPMorgan a o poklese počtu nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA na najnižšiu úroveň od januára. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 vzrástol o 0,4 % na 866,81 bodu, či je jeho naj vyššia úroveň od 12. júna. Získavali hlavne akcie finančných podnikov, keďže investori sa sústredili na ich akcie po utorkovej správe o raste zisku americkej banky Goldman Sachs a štvrtkovej správe o zlepšení zisku JPMorgan za druhý štvrťrok. HSBC, Barclays, Lloyds, BNP Paribas, Société Générale, Credit Agricole a Natixis posilnili o 0,5 až 3,2 %. Dobrou ekonomickou správou bola aj informácia o prekvapujúco silnom raste Číny v druhom štvrťroku na úrovni 7,9 %, čo posilnilo nádeje, že by mohla viesť globálnu ekonomiku z najväčšej recesie za posledných 80 rokov. Dopyt bol aj po akciách farmaceutických firiem. AstraZeneca, GlaxoSmithKline, Novo Nordisk, Roche Holding, Sanofi-Aventis a Shire si pripísali 0,5 až 1,6 %. Švajčiarsky výrobca liekov Novartis poskočil o 3,1 % po tom, ako zlepšil svoj celoročný plán. Ropné firmy pozitívne reagovali na rast cien čierneho zlata. BP, Royal Dutch Shell, Repsol, Total a StatoilHydro si prilepšili o 0,3 až 1,1 %. Akcie výrobcu mobilných telefónov Nokia však spadli o 15 %, keď firma zredukovala svoj výhľad ziskovosti a trhového podielu.

V poslednom obchodnom dni týždňa európsky akciový trh opäť posilnil. Najviac rástli akcie bánk a firiem, ktorých podnikanie súvisí s komoditami, keďže sa zlepšila viera investorov voči globálnemu ekonomickému zotaveniu. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,4 % na 870,56 bodu. Za celý týždeň index získal približne 7 %, čo je najlepší týždňový výsledok od konca novembra. Banky HSBC, BNP Paribas, Société Générale a Banco Santander si pripísali 0,3 až 1,6 %. Akcie energetických firiem rástli vzhľadom na zvýšenie cien ropy. BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total posilnili o 0,3 až 1,7 %. Rástli aj ťažobné spoločnosti. Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources Corporation, Rio Tinto a Xstrata posilnili o 0,5 až 5,8 %. Akcie spoločnosti Accor, ktorá je najväčšou hotelierskou firmou v Európe, si však odpísali 7,5 % po tom, čo jej tržby za druhý štvrťrok klesli o 9 %. Akcie obchodného reťazca Carrefour oslabili o 3,7 % po správe, že jeho tržby za druhý kvartál klesli o 1,2 %.

NEW YORK - Americký akciový trh v pondelok vzrástol o viac ako 2 % vzhľadom na nádeje, že štvrťročné výsledky bánk by mohli byť lepšie, ako sa očakávalo. Priemyselný index Dow Jones získal 2,27 % a posilnil na 8 331,68 bodu, index Standard & Poor's 500 posilnil o 2,49 % na 901,05 bodu a technologický Nasdaq poskočil o 2,12 % na 1 793,21 bodu. Zisky bánk za prvý štvrťrok, ktoré boli lepšie, ako sa predpokladalo, boli dôvodom na posilňovanie akcií tohto sektora a od marca do mája a pomohli rastu indexu S&P 500. Akcie finančnej inštitúcie CIT Group Inc, ktorá uvažuje o bankrote, v pondelok klesli o 11,8 %, ale zvyšok finančného sektora rástol. Goldman Sachs si v pondelok pripísala 5,3 %, JP Morgan poskočila o 7,3 % a Bank of America až o 9,3 %. Posilnili aj akcie spoločnosti IBM, a to o 2,8 %.

Aj v utorok americký akciový trh mierne vzrástol. Priemyselný index Dow Jones získal 0,33 % a posilnil na 8 359,49 bodu, index Standard & Poor's 500 vzrástol o 4,79 % na 905,84 bodu a technologický Nasdaq poskočil o 0,36 % na 1 799,73 bodu. Pozitívne pôsobili správy o raste zisku banky Goldman Sachs a o hospodárskych výsledkoch farmaceutickej spoločnosti Johnson & Johnson's, ktoré prekonali očakávania. Vzrástli aj americké júnové maloobchodné tržby, a to o 0,6 %, čo bolo viac ako sa očakávalo. Rast tržieb však nastal v dôsledku zvýšenia cien benzínu. Okrem toho po vylúčení predaja áut a náhradných dielcov sa objem maloobchodných tržieb už štvrtý mesiac po sebe zmenšil. Akcie banky Goldman Sachs, ktoré v pondelok poskočili o 5 %, si v utorok pripísali 0,2 %. Prepravná spoločnosť CSX, ktorá v pondelok zverejnila lepšie hospodárske výsledky, ako sa očakávalo, si pripísala 7 %. Akcie spoločnosti Dell však klesli o 8,1 % po tom, ako firma uviedla, že ziskové marže za druhý štvrťrok budú nižšie, pretože dopyt sa presmeroval na lacnejšie počítače.

V stredu sa americkému akciovému trhu tiež darilo. Náladu zlepšili výsledky spoločnosti Intel, ktoré vyvolali nádeje na oživenie výdavkov na produkciu technologického sektora. Optimizmu pridala aj správa o júnovom spomalení poklesu americkej priemyselnej výroby a zverejnenie názoru Federálneho rezervného systému, že ekonomika sa možno nezmenší tak prudko, ako sa pôvodne očakávalo. Priemyselný index Dow Jones získal 3,07 % a posilnil na 8 616,21 bodu, index Standard & Poor's 500 si pripísal 2,96 % a vzrástol na 932,68 bodu a technologický Nasdaq poskočil o 3,51 % na 1 862,90 bodu. Technologická firma AMD si pripísala 8,7 %, IBM 3,9 % a Google 3,2 %. Trh smerom nahor okrem technologického sektora ťahali aj finančné podniky. Akcie banky JPMorgan poskočili o 4,5 %.

Vo štvrtok americký akciový trh rástol už štvrtý deň, keďže dobré výsledky banky JPMorgan živili optimizmus a v očakávaní ďalších pozitívnych správ rástli aj akcie technologického sektora. Priemyselný index Dow Jones získal 1,11 % a posilnil na 8 711,82 bodu, index Standard & Poor's 500 si pripísal 0,86 % a vzrástol na 940,74 bodu a technologický Nasdaq poskočil o 1,19 % na 1 885,03 bodu. V rámci technologických firiem posilnili napríklad akcie spoločnosti IBM, a to o 3,2 %. Spoločnosť Google získala 1 % a firma Qualcomm posilnila o 1,4 %. Obchodovanie ovplyvňovala správa o poklese nezamestnanosti v USA, ale aj správa o tom, že priemyselná aktivita v americkom Stredoatlantickom regióne sa v júli zmenšuje už desiaty mesiac, čo vyvolalo pochybnosti o rýchlosti ekonomického zotavenia.

Aj poslednom obchodnom dni týždňa bol americký akciový trh úspešný a celý týždeň tak bol najlepší za štyri mesiace. Akcie IBM posilnili o 4,3 % a zmiernili negatívny vplyv oslabenia firmy General Electric, ktorej akcie po oznámení slabých hospodárskych výsledkov klesli o 6,1 %. Priemyselný index Dow Jones v piatok získal 0,37 % a vzrástol na 8 743,94 bodu, index Standard & Poor's 500 o 0,04 % oslabil a klesol na 940,38 bodu a technologický Nasdaq si prilepšil o 0,08 % na 1 886,61 bodu. Za celý týždeň si Dow Jones pripísal 7,3 %, Standard & Poor's získal 7 % a Nasdaq vzrástol o 7,4 %. Spoločnosť Google Inc v piatok klesla o 2,8 % a banka Citigroup oslabila o 0,3 %. O takmer 71 % však vzrástli akcie CIT Group po správe, že tento úverový ústav slúžiaci malým podnikom rokuje s bankami JPMorgan a Goldman Sachs o krátkodobom financovaní, aby sa vyhol bankrotu.

TOKIO - Japonský akciový trh uzatvoril pondelňajšie obchodovanie s poklesom na najnižšej úrovni za posledných osem týždňov. Náladu na trhu poznačila rastúca politická neistota v súvislosti s parlamentnými voľbami, ktoré chce japonský premiér Taro Aso zvolať na 30. augusta. Exportérov zase poškodil silnejší japonský jen. Hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 2,6 % na 9 050,33 bodu, čo bolo najmenej od 18. mája. Širší index Topix si klesol o 2,3 % a uzatvoril na úrovni na 852,42 bodu. Opatrnosť na trhu súvisí aj s blížiacim sa zverejňovaním hospodárskych výsledkov popredných amerických spoločností. Akcie spoločnosti Kirin Holdings Co poskočili o takmer 8 % po tom, čo spoločnosť Suntory Holdings oznámila, že uvažuje o zlúčení so svojim väčším konkurentom. Výsledkom fúzie by bol vznik jednej z najväčších pivovarníckych a potravinárskych firiem na svete. Akcie spoločnosti Kirin si pripísali 7,8 %. Medzi exportérmi si akcie Sony Corp odpísali 2,9 %, akcie Kyocera Corp 3,.4 % a Toyota Motor Corp 1,5 %. Akcie Honda Motor si naopak pripísali 0,6 % po zverejnení správy, že spoločnosť plánuje vo februári uviesť na trh svoj nový model hybridných automobilov.

V utorok japonský akciový trh posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei poskočil o 2,2 % na 9 251,38 bodu a širší Topix si pripísal 1,9 % na 868,54 bodu. Japonským akciám pomohlo to, že sa zastavilo posilňovanie jenu voči americkému doláru. Bankový sektor ťahala posilnená dôvera voči americkým finančným inštitúciám. Banka Sumitomo Mitsui Financial Group si pripísala 6 % a Mizuho Financial Group získala 4,7 %. Najväčšia japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group posilnila o 3,4 %. Akcie automobiliek posilnili vďaka správe o raste produkcie firiem Nissan a Honda v Číne. Nissan si pripísal 7,7 %, Honda vzrástla o 1,5% a Toyota o 3 %. Rástli aj ďalší exportéri. Spoločnosť Sony posilnila o 5,8 %, Canon o 3,4 %. Akcie strojárskej firmy Komatsu posilnili o vyše 6 % po správe, že v apríli až júni sa firma vrátila k ziskovosti.

V stredu sa japonskému akciovému trhu nedarilo. Hlavný tokijský index Nikkei s hodnotou 9 269,25 bodu sa takmer nezmenil a širší Topix oslabil o 0,3 % na 866,37 bodu. Trh najprv rástol po správe o zisku americkej banky Goldman Sachs, ale investori potom začali byť opatrnejší, kým sa nezverejnia hospodárske výsledky ďalších amerických a japonských firiem. Japonská centrálna banka síce predĺžila opatrenia na podporu financovania podnikov, ktoré sa mali skončiť v septembri, a nezmenila úrokové sadzby, ale malo to iba obmedzený vplyv, pretože to už bolo zabudované do očakávaní. Akcie japonských bánk klesli. Shinsei Bank oslabila o 4,5 %, MUFG o 2,4 % a Mizuho Financial Group o 4 %. Dych dochádzal aj niektorým exportérom. Toyota stratila 0,9 % a výrobca priemyselných robotov Fanuc oslabil o 1,6 %. Posilnili výrobcovia elektroniky. Tokyo Electron si pripísal 0,9 % a firma Advantest získala 1,5 %.

Vo štvrtok japonský akciový trh posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 0,8 % na 9 344,16 bodu. Širší Topix posilnil o 0,7 % na 872,25 bodu. Trhu pomohlo oslabenie jenu a výsledky americkej firmy Intel vyvolávajúce nádeje na vyššie výdavky na technológie. Akcie automobilky Mazda Motor Corp vzrástli o 6,2 % po správe, že Toyota jej bude dodávať základné komponenty pre hybridné vozidlá. Akcie Toyoty posilnili o 0,9 %. V rámci technologických exportérov posilnili akcie firmy Canon Inc o 1,7 %, akcie podniku Advantest o 3,7 % a TDK Corp o 4,4 %. Po správe, že rast ekonomiky v Číne sa zrýchlil, poskočili aj firmy profitujúce z dopytu v tejto krajine. Strojárenská firma Komatsu vzrástla o 2,8 %, Hitachi Construction Machinery tiež o 2,8 % a Kubota o 1,5 %. Oslabili však akcie firmy Nippo Corp o 5,9 % pre obavy, že po augustových voľbách sa obmedzia verejné výdavky na výstavbu ciest.

V posilňovaní pokračoval japonský akciový trh aj v piatok. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 0,6 % na 9 395,32 bodu. Širší Topix si pripísal 0,7 % a posilnil na 878,29 bodu. Trhu pomohli správy o dobrých štvrťročných výsledkoch americkej banky JPMorgan, ale rast indexu obmedzovala politická neistota pred augustovými voľbami. Smerom nadol trh ťahal aj elektronický konglomerát NEC Corp, ktorý spadol o 8,9 % po tom, ako dobre informovaný zdroj uviedol, že NEC chce získať kapitál v sume 2,1 mld. USD. Z toho 1,6 mld. USD chce získať predajom nových akcií, čo by znamenalo, že objem jeho nesplatených akcií by vzrástol o štvrtinu. Automobilka Nissan posilnila o 2,5 % po správe, že sa chystá vyvinúť vlastnú hybridnú technológiu pre malé a stredné autá. Po štvrtkových ziskoch Toyota v piatok posilnila iba o 0,3 % a Mazda o 3,3 % klesla.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 3. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 4. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 7. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 8. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 249
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 512
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 247
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 200
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 085
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 132
 7. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 069
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 006
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 448
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 359

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

KOMENTÁRE

Máme na viac, než zborovičkovaní bliakať Slovenskoooo

Slovensko má potenciál byť jednou z najlepších krajín sveta. Čo sme pre to urobili, aby sa ňou stalo?

DOMOV

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách neuspeli kandidáti reformného združenia.

DOMOV

Lunter: Strava pomohla matke z rakoviny, no šarlatánov neuznávam

Kandidát na župana šarlatánov neuznáva.

Neprehliadnite tiež

Tržby aj zisk Wizz Air v uplynulom roku vzrástli

Aerolínie zatiaľ nezaznamenali žiadny citeľný vplyv referenda o brexite na svoje výsledky.

Aston Martin sa vrátil po desiatich rokoch k zisku

Prispel k tomu najmä vysoký dopyt po novom modeli DB11.

Vláda má dosť peňazí na diaľnice. Zákon meniť nepotrebujeme, tvrdí rozpočtová rada

Návrh zmeniť pravidlá dlhovej brzdy sa nepáči opozícií ani ekonómom.

Ropné krajiny sa zhodujú na predĺžení redukcie ťažby o deväť mesiacov

Dohoda o redukcii ťažby ropy sa dosiahla vlani v novembri.