Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 5. júla (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európske akciové trhy v pondelok posilnili, keď sa darilo najmä finančným a energetickým titulom. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 1,7 % na 859,10 bodu po tom, čo minulý týždeň ukončil s takmer 2-percentným poklesom. V porovnaní s historickým dnom, na ktorom sa ocitol 9. marca, si index pripísal viac ako 33 % vďaka vyššej dôvere investorov, ktorí očakávajú oživenie ekonomiky. Najviac bodov indexu pridali v pondelok banky, keď si akcie spoločností BNP Paribas, Banco Santander and Barclays pripísali 2,7 až 4,1 %. Vo finančnom sektore sa darilo aj nemeckej zaisťovni Munich Re, keď banka UBS odporučila kupovať jej akcie, ktoré si následne pripísali 3,9 %.

V utorok európsky akciový trh oslabil, pričom po správach o slabej americkej spotrebiteľskej dôvere ho dole ťahali banky a energetické spoločnosti. BNP Paribas, Deutsche Bank, HSBC a Société Générale oslabili o 1,7 až 2,9 %. Lloyds oslabila o 0,9 % po tom, ako oznámila, že zruší 2 100 pracovných miest. Akcie energetických podnikov poškodil pokles cien ropy. Total, BP, Royal Dutch Shell, Repsol a StatoilHydro stratili 1,2 až 1,7 %. Vzhľadom na pokles cien medi a ďalších kovov oslabili ťažobné spoločnosti. Anglo American, Antofagasta, Rio Tinto a Xstrata si odpísali 1,8 až 2,7 %. Medzi tými podnikmi, ktorých akcie posilnili, bol napríklad francúzsky výrobca liekov Sanofi-Aventis, ktorý si pripísal 1,1 % po tom, ako informoval, že zatvorí osem z 27 výskumných a vývojových pracovísk bez nedobrovoľného prepúšťania. Počas druhého štvrťroka tohto roka európsky akciový trh posilnil o 15,9 %, čo bol jeho najlepší výkon od roku 1999. Zotavoval sa tak s historického minima, na ktorom bol začiatkom marca.

Európsky akciový trh v stredu posilnil, keď ho ťahali nahor ťažobné spoločnosti a banky. Ťažobné spoločnosti posilnili vzhľadom na rast cien kovov. BHP Billiton, Anglo American, Antofagasta, Rio Tinto, Xstrata, Eurasian Natural Resources a Vedanta si pripísali 2,5 až 9,9 %. Vyššia cena ropy podporila akcie energetických spoločností, medzi ktorými BP, Royal Dutch Shell, BG Group, Tullow Oil, Repsol, Total a StatoilHydro posilnili o 1,4 až 4,2 %. Akcie Commerzbank poskočili o 18,6 % po tom, čo strany nemeckej vládnej koalície podporili plán takzvaných "zlých bánk", s pomocou ktorých sa majú finančné ústavy zbaviť svojich problémových aktív. Medzi bankami si ďalej akcie Standard Chartered Bank, HSBC, Barclays, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas a Deutsche Postbank pripísali 1,4 až 8,8 %. Akcie Carrefour posilnili o 5,7 % po zverejnení správy, že druhý najväčší maloobchodný predajca plánuje do roku 2012 ušetriť 4,5 mld. eur. Akcie Marks & Spencer si pripísali 3,8 % po tom, čo britský maloobchodný predajca oznámil, že v prvom štvrťroku zaznamenal menší ako očakávaný pokles tržieb.

Vo štvrtok európske akciové trhy klesli po tom, čo správy o raste nezamestnanosti v USA vyvolali ďalšie obavy o stav svetovej ekonomiky a možnosť jej oživenia. Podľa údajov zverejnených vo štvrtok americkí zamestnávatelia v júni zrušili 467 tis. pracovných miest a miera nezamestnanosti v USA vzrástla na 9,5 %, čo je takmer 26-ročné maximum. Miera nezamestnanosť rástla aj v eurozóne, kde sa v máji dostala tiež na úroveň 9,5 %, teda na 10-ročné maximum. Najviac bodov indexu ubrali banky, keď si BNP Paribas, Banco Santander, Commerzbank, Credit Suisse , Societe Generale, UBS a UniCredit odpísali 1,8 až 6,5 percent. Klesali aj akcie ropných spoločností, keď údaje o raste nezamestnanosti v USA stlačili nadol ceny ropy. Akcie BP, Royal Dutch Shell a Total si odpísali 1,9 až 3,8 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy pohoršili po tom, čo poklesli akcie energetických a ropných firiem. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 poklesol o 0,1 % na 842,52 bodu. V celotýždennom hodnotení index stratil 0,2 %. Akcie farmaceutickej spoločnosti Sanofi-Aventis oslabili o 8 %. Energetická spoločnosť EDF klesla o 4,5 % a E.ON oslabil o 1,2 % a GDF Suez o 0,6 %. Banka Barclays posilnila o 2,8 %, Banco Santander získal 2,2 %, BNP Paribas posilnil o 2 % a HSBC stúpol o 1,7 %.

NEW YORK - Americké akciové trhy zaznamenali v pondelok rast, keď vyššie ceny ropy podporili akcie energetických spoločností. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 1,08 % na 8 529,38 bodu, širší Standard&Poor's 500 si pripísal 0,91 % na 927,23 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 0,32 % na 1 844,06 bodu. Ceny ropy sa zvýšili po správe o ďalšom útoku na ropnú infraštruktúru v Nigérii, čo vyvolalo obavy z prerušenie dodávok a podporilo rast energetických titulov. Akcie spoločnosti Exxon Mobil posilnili o 2,2 %. Darilo sa aj developerským spoločnostiam. Akcie spoločnosti KB Home posilnili o 5,1 % po tom, čo banka Credit Suisse zvýšila jej investičný stupeň.

V utorok americké burzy oslabili vzhľadom na prekvapujúci pokles spotrebiteľskej dôvery. V rámci priemyselných podnikov oslabila strojárska spoločnosť Caterpillar Inc, ktorej akcie klesli o 4,9 %. Medzi technologickými firmami oslabila IBM Corp, a to o 1,3 %. Nižšia cena ropy poškodila Exxon Mobil o 1 %. Oslabili aj rafinérske spoločnosti Sunoco Inc, a to o 0,4 %, a Tesoro Corp o 1,2 %. Napriek utorkovému poklesu bol však druhý štvrťrok tohto roka pre americký akciový trh najlepší za desaťročie.

Americký akciový trh v stredu posilnil vďaka správam o vývoji priemyselnej produkcie v Číne, Európe a USA, ktoré posilnili názor, že svetová ekonomika smeruje k oživeniu. Deň po tom, čo index S&P 500 zaznamenal svoj najlepší výsledok za poslednú dekádu, vložili investori do akcií nové peniaze, čím podporili najmä energetický, priemyselný a technologický sektor. Slabší dolár podporil akcie nadnárodných spoločností ako Coca Cola, ktoré posilnili o 2,5 %. Trhy však poznamenala aj určitá neistota investorov pred štvrtkovým zverejnením údajov o americkom trhu práce. Podľa očakávaní analytikov mala nezamestnanosť v júni vzrásť na 9,6 %, čo je najviac od roku 1983, z májovej úrovne 9,4 %.

Vo štvrtok americké akciové trhy oslabili, pričom index S&P 500 klesol tento týždeň už tretí deň po sebe. Najväčšie straty zaznamenali energetické, priemyselné, finančné a technologické akcie, ako aj spoločnosti zamerané na spotrebiteľov. Tieto sektory stáli na čele nedávneho oživenia, keď sa vďaka dôvere investorov, že ekonomika má najhoršiu časť prepadu za sebou, začali trhy zotavovať z 12-ročných miním, na ktorých skončili začiatkom marca. Oveľa väčší rast nezamestnanosti USA ako sa očakávalo, však zdôraznil, že najväčšia svetová ekonomika sa nachádza stále v recesii. Medzi technologickými firmami oslabili akcie spoločnosti IBM, a to o 3 % a 2 % si odpísali akcie spoločnosti Apple. Nižšia cena ropy stlačila nadol akcie koncernu Exxon Mobil, ktoré klesli o takmer 3 %. V piatok ostanú americké finančné trhy uzatvorené pre oslavy dňa nezávislosti, ktorá sa tento rok konajú v sobotu 4. júla.

V poslednom obchodnom dni týždňa sa na amerických akciových trhoch pre sviatky neobchodovalo.

TOKIO - Japonský akciový trh v pondelok oslabil aj napriek náznakom oživenia ekonomiky. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1 % na 9 783,47 bodu, širší Topix si odpísal 1,2 % a uzatvoril na úrovni 915,32 bodu. Nedarilo s obchodným spoločnostiam ako Mitsubishi Corp, ktoré oslabovali pre nižšie ceny ropy. Prudký prepad zaznamenala aj brokerská spoločnosť Daiwa Securities po tom, čo oznámila plánovanú emisiu nových akcií. Akciový trh klesal napriek správe, že priemyselná produkcia v krajine vzrástla v máji o 5,9 % po rekordnom prírastku z predchádzajúceho mesiaca. Májový nárast však nenaplnil predpovede analytikov, ktorí ho očakávali na úrovni 7 %. Podľa analytikov je výhľad japonskej ekonomiky nejasný, pričom možno očakávať, že efekt vládnych stimulačných programov sa začne vytrácať.

Hlavný tokijský index Nikkei v utorok posilnil. Medzi aprílom a júnom si index pripísal 23 %, čo je najvyšší štvrťročný prírastok od roku 1995. Index vďačí za svoj rast silnejúcim očakávaniam, že globálna ekonomika má najhoršiu časť recesie za sebou. Širší japonský index Topix posilnil o 1,6 % a uzatvoril na úrovni 929,76 bodu. Akcie spoločnosti Elpida Memory si pripísali 1,4 % po tom, čo japonská vláda prisľúbila, že stratovému výrobcovi čipov poskytne pomoc v sume 1,7 mld. USD. Akcie spoločnosti Mitsubichu Corp posilnili o 1,7 %, Mitsui & Co si pripísali 2,2 % a Itochu Corp 2,8 %. Darilo sa aj spoločnosti Fujifilm Holdings, ktorej akcie poskočili o 6,8 %.

Japonský akciový trh v stredu oslabil. Spoločnosti Orix Corp a All Nippon Airways oslabili po informáciách, že chystajú veľké emisie akcií. Orix, ktorá je najväčšou lízingovou firmou krajiny, oslabila o 4,8 % a druhá najväčšia letecká spoločnosť All Nippon Airways stratila 5,9 %. Strojárska firma Komatsu však posilnila o 1,8 % vzhľadom na správy o vývoji čínskeho indexu nákupných manažérov, ktorý naznačil, že zotavenie čínskej ekonomiky sa dostáva na pevnejší podklad. Posilnila aj firma Hitachi Construction Machinery, a to o 1,6 %. Počas druhého štvrťroka japonský akciový trh posilnil podobne ako trhy v Európe a USA, pričom išlo o jeho najväčší štvrťročný rast za posledných 14 rokov.

Vo štvrtok japonsky akciový trh oslabil. Nedarilo sa veľkým exportným firmám, pričom obchodovanie poznačila aj opatrnosť pred zverejnením údajov o nezamestnanosti v USA. Akcie Hitachi naopak posilnili o 3 % po zverejnení správy, že spoločnosť plánuje rozšíriť výrobu lítiovo-iónových batérií pre hybridné

Japonský akciový trh v piatok oslabil pod vplyvom správ o nezamestnanosti v USA. Hlavný tokijský index Nikkei si odpísal 0,6 % na 9 816,07 bodu, Širší Topix oslabil o 0,4 % a uzatvoril na úrovni 920,62 bodu. Nedarilo sa maloobchodným a energetickým firmám. Akcie spoločnosti Seven & I Holdings klesli o 5 % po tom, čo najväčší japonský maloobchodný predajca oznámil, že zaznamenal väčšiu štvrťročnú stratu, ako sa očakávalo. V maloobchode ďalej oslabili akcie spoločnosti Aeon, a to o 4,4 % a prevádzkovateľ obchodným Isetan Mitukoshi stratil 4,9 %.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 175
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 530
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 504
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 550
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 928
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 867
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 781
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 606
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 593
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 414

Téma: Práca


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

SVET

Orbán sa modlí za Merkelovej víťazstvo v nemeckých voľbách

Maďarský premiér sa obáva o eurofondy, ak by voľby vyhralo SPD.

Neprehliadnite tiež

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.

Do Prahy dorazili čínske bicykle ofo, ide o najväčšiu bikesharingovú službu na svete

Obyvatelia Prahy môžu zadarmo jazdiť na bicykloch od firmy ofo. Stačí im na to len mobilný telefón.

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním.

Čoskoro prijme Slovensko eurosmernicu ATAD, ktorá má prispieť k férovému zdaneniu

Cieľom smernice je aj uľahčiť výmenu informácií medzi finančnými spravodajskými jednotkami pri identifikácii a sledovaní podozrivých transakcií.