SME

Plán so sporiteľmi nevyšiel. Z druhého piliera nevystúpili

Sociálna poisťovňa bude musieť o peniaze na dôchodky žiadať štát.

Sporitelia mohli dovčera prehodnocovať svoju účasť v druhom pilieri. Už je opäť zatvorený.Sporitelia mohli dovčera prehodnocovať svoju účasť v druhom pilieri. Už je opäť zatvorený. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)



BRATISLAVA. Vláda svoje plány pred druhým otvorením druhého piliera precenila. V rozpočte Sociálnej poisťovne si naplánovala, že z druhého piliera vystúpi 150­tisíc sporiteľov. Skutočnosť má však ďaleko od plánu. Poisťovňa podľa neho mala jednorazovo získať 6,974 miliardy korún, čo je 231,5 milióna eur.

Ešte síce nie je známy definitívny počet sporiteľov, ktorí z druhého piliera vystúpili, no včerajší údaj z dopoludnia naznačuje, že to nebude ani tretina z plánovaného počtu. Z druhého piliera dovtedy odišlo 33 920 sporiteľov a do jeho zatvorenia zostávalo už iba niekoľko hodín.

Hovorca Sociálnej poisťovne povedal, že poisťovňa zatiaľ získala 53,4 milióna eur. Predpokladá, že toto číslo sa ešte „zásadne zmení", lebo údaje budú ešte nabiehať.

Pred rokom prišiel o miesto šéfa Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek, lebo podľa premiéra neurobil dosť preto, aby z druhého piliera vystúpilo viac sporiteľov. Pritom to bolo okolo 100­tisíc sporiteľov, čo prevýšilo pôvodný zámer vlády.

Teraz sa premiér do procesu odhovárania ľudí nezapájal až tak aktívne. „Je to otázka na ministerstvo práce," reagovala včera hovorkyňa vlády Silvia Glendová na otázku, ako premiér hodnotí skutočnosť, že z druhého piliera odišlo menej ľudí, ako vláda chcela.

Šmál: Peniaze budú

Súčasný šéf poisťovne Dušan Muňko už pred mesiacom pripustil, že sa zámer nepodarí naplniť. Varoval, že poisťovňa bude mať peniaze na dávky do konca septembra, aj to za predpokladu, že z druhého piliera odíde aspoň 50­tisíc sporiteľov.

Čo sa od júla zmení v II. pilieri
  • Pribudnú záruky. Ak DSS za isté obdobie nezhodnotí úspory ľudí lepšie ako na začiatku, stratu dorovná najprv z garančného účtu, ktorý bude vytvárať, a ak to nebude stačiť, z vlastného majetku. DSS sa preto začali zbavovať akcií, sporitelia tak prichádzajú o budúci možný vyšší výnos.
  • Znižuje sa poplatok za správu pre DSS z 0,065 % z majetku na účte sporiteľa na 0,025 %.

Sám pre to urobil viacero krokov. Najprv koncom januára regionálnym šéfom pobočiek odkázal, že treba urobiť čo najviac pre odchod poistencov z druhého piliera, ktorí tam nemajú čo robiť. Začiatkom júna listom s priloženým letákom ľudí nabádal, že lepšie urobia, ak si na dôchodok prestanú sporiť.

Ministerstvo práce včera uviedlo, že im nešlo a ani nejde o počty sporiteľov, „ale o zváženie rizika investovania v druhom pilieri aj v súvislosti s hospodárskou a finančnou krízou".

„Jasne, že sme museli predpokladať nejaké čísla. Tie čísla však zodpovedali počtu ľudí, ktorým sa podľa nášho názoru neoplatí sporiť v druhom pilieri. Dôležité je, že ľudia sa mohli slobodne rozhodnúť," povedala poslankyňa za Smer Jana Vaľová.

Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál včera povedal, že nejde o nijako tragickú situáciu, lebo do konca budúceho roka bude výpadok príjmov spôsobený druhým pilierom krytý ešte príjmami z privatizácie SPP. Príjmy mali pôvodne stačiť do konca budúceho roka, no keďže z druhého piliera odišlo menej ľudí, ako sa čakalo, teraz bude musieť vláda viac šetriť.

Opozícia: Je to fiasko

Poslankyňa za SMK Klára Sárközy tvrdí, že ministerke práce Tomanovej sa už dvakrát nepodarilo splniť to, čo od nej vláda žiadala. Ministerka je nadriadenou generálnemu riaditeľovi poisťovne a zároveň predsedá jej dozornej rade.

„Je to úplné fiasko vlády. Ale na druhej strane som rád, že sporitelia majú viac rozumu ako vláda," povedal poslanec KDH Július Brocka.

Halecký: Na prvý pilier nemáme

O možných zmenách v druhom pilieri hovoríme so šéfom sociálneho parlamentného výboru JOZEFOM HALECKÝM (HZDS).

Z druhého piliera nevystúpila pravdepodobne ani tretina zo 150­tisíc sporiteľov, čo je počet, ktorý si vláda naplánovala v rozpočte Sociálnej poisťovne. Je to politický neúspech?

„Vláda aj koalícia očakávali, že z druhého piliera vystúpi viac občanov aj preto, že je v ňom skupina sporiteľov, ktorá má na to objektívne dôvody. Nestalo sa tak. Svedčí to zrejme aj o tom, že kto chcel vystúpiť, tak to už urobil pri jeho prvom otvorení."

Kto mal z neho odísť?

„Napríklad tí, ktorí neplatia odvody do druhého piliera a tých je údajne okolo 80-tisíc až 100-tisíc. Potom je tam skupina ľudí, ktorí majú nepravidelnú prácu a sú periodicky nezamestnaní. Je tam stále ešte významná skupina ľudí, ktorá si z vekových dôvodov nemôže nasporiť toľko, koľko by bolo žiaduce. Potom sú to ľudia, ktorí majú menej ako 75 percent priemeru platu v národnom hospodárstve."

Zdôrazňujete dôležitosť výšky príjmu, ale princíp solidarity v Sociálnej poisťovni sa má podľa súčasného zákona skončiť v roku 2014.

„Osobne si myslím, že princíp solidarity by sa mal v prvom pilieri posilniť. Za jednu z chýb predchádzajúcej vlády považujem to, že do prvého piliera zaviedla princíp zásluhovosti. Nie je dlhodobo udržateľný. Táto vláda princíp zásluhovosti neodcudzuje a nemá snahu ho zmeniť, lebo zrejme vyhovuje voličom. Ale stredopravá vláda, ktorá robila reformy, ho mohla zmierniť."

Čo mala urobiť táto vláda?

„Očakávam, že v tomto, a možno ani v nasledujúcom funkčnom období, významné zmeny v prvom pilieri neurobí. Skôr sa bude snažiť robiť zmeny v druhom pilieri."

Niektoré zmeny presadzujete aj vy, napríklad dočasné zníženie odvodov do druhého piliera. Prečo?

„Naša ekonomika ťažko utiahne, že polovica príspevkov ide do druhého piliera. Odvody by sa mali znížiť z 9 na 6 percent, a potom by sa postupne zvyšovali podľa vývoja situácie v Sociálnej poisťovni. Súbežne s tým by sa sporiteľom malo umožniť, aby aj sami mohli nejaké percento alebo dve z vymeriavaceho základu navyše prispievať na svoj dôchodkový účet."

Myslíte si, že sa druhý pilier ešte niekedy otvorí?

„Očakávam, že budú také snahy. Potom by bolo lepšie, aby bol trvalo otvorený. No s tým, že 5 alebo 10 rokov pred koncom sporenia by už sporiteľ nemohol z druhého piliera vystúpiť alebo doň vstúpiť, aby sa vylúčili špekulatívne prestupy medzi piliermi. Možno by sa tým aj zmiernila napätá situácia medzi koalíciou a opozíciou. Rovnako by sa podľa mňa mohli vytvoriť aj virtuálne účty pre každého poistenca v Sociálnej poisťovni. Bol by to aj tlak na vlády, aby bol stupeň valorizácie penzií minimálne taký, aký by bol percentuálny nárast v druhom pilieri. Posilniť by sa mal aj tretí pilier, napríklad zvýšením daňového bonusu pre zamestnávateľov."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 888
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 841
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 075
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 711
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 074
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 851
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 573
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 397
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 550
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 403
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 178
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 851
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 573
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 397
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 550
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 403
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 178
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu