SME
Streda, 14. apríl, 2021 | Meniny má JustínaKrížovkyKrížovky

Druhý pilier vláda zatvorí v utorok

Všetky strany sa v prípade sporenia v druhom pilieri zhodujú v tom, že každý sa musí rozhodnúť sám.

(Zdroj: Ilustračné - SITA)

Najneskôr zajtra sa ľudia môžu rozhodnúť, či chcú byť v druhom pilieri, alebo nie. Rozdielne vyjadrenia politikov i penzijných firiem im rozhodovanie nijako nezľahčujú.

BRATISLAVA. Zostať v druhom pilieri, alebo z neho radšej vystúpiť? Keď sme sa opýtali ministerstva práce a asociácie dôchodkových spoločností (DSS), čo by odporučili piatim ľudom z nášho príkladu, ani jedna zo strán nám konkrétnu odpoveď nechcela poskytnúť.

„Na to, aby sme mohli konkrétne posúdiť každý z týchto prípadov, potrebovali by sme poznať napríklad zdravotný stav, kariérny postup, individuálne ambície sporiteľov, ale aj lokálne špecifické postavenie zamestnávateľa na trhu práce," povedal hovorca ministerstva Michal Stuška. Rozhodnutie o zotrvaní v druhom pilieri je podľa ministerstva osobnou vecou každého zo sporiteľov.

Jednoznačné odporúčanie pritom nevedia dať ani ekonómovia. „Výhodnosť druhého piliera je do veľkej miery v rukách vlády, ktorá rozhoduje o jeho nastavení. Keďže existuje významné riziko politických zmien v druhom pilieri, nedá sa presne určiť, pre koho bude výhodný," hovorí analytik inštitútu INEKO Peter Goliaš.

Výnosy a záruky

Rozhodnúť sa treba do 30. júna
Ako vstúpiť do II. piliera:
 • Vyberiete si jednu zo šiestich dôchodkových správcovských spoločností a podpíšete s ňou zmluvu. Preukážete
  sa občianskym preukazom. Zoznam DSS je na www.adss.sk alebo na stránke www.nbs.sk.
Najvacsieie prekvapenie
 • Vyplníte tlačivo Vyhlásenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení a v pondelok alebo utorok ho doručíte do pobočky Sociálnej poisťovne. Tlačivo sa dá stiahnuť zo stránky www.socpoist.sk, je aj v pobočkách poisťovne.

Sporiteľov môže znepokojovať aktuálny zostatok na ich dôchodkovom účte, či už v rastovom, alebo vo vyváženom fonde. Ten je totiž zrejme nižší, ako je suma zaslaných príspevkov. Pokles spôsobili prepady najmä na akciových, ale aj dlhopisových trhoch. Z tohto pohľadu je dĺžka sporenia v druhom pilieri veľmi dôležitá.

Ministerstvo tvrdí, že sporitelia by si mali v druhom pilieri sporiť aspoň 30 rokov. Asociácia dôchodkových spoločností zase za rozhodujúce kritérium považuje minimálnu povinnú lehotu sporenia 15 rokov, ktorú určila súčasná vláda zákonom.

Vláda však od júla zavádza do druhého piliera nové záruky. DSS budú musieť dozerať na to, aby majetok v dôchodkových fondoch zhodnocovali tak, aby nemuseli sporiteľom straty doplácať prípadne aj z vlastného majetku. Dosiahnuté výnosy sa pritom budú porovnávať v päťmesačných intervaloch.

DSS sa už preto medzičasom začali zbavovať akciových investícií a niektorých dlhopisov. Nevýhodou je, že to robia v čase, keď sú akcie na historicky nízkych úrovniach. Sporitelia tak okrem iného prichádzajú o možné výnosy, keď akcie začnú rásť.

Goliaš si myslí, že ak ministerstvo nazýva investormi tých, ktorí sú v druhom pilieri, malo by tak urobiť aj v prípade tých, ktorí sú v prvom pilieri. „Riziko, že dostanú menej, ako doň vložili, môže byť dokonca väčšie než u sporiteľov," tvrdí Goliaš.

Ako je to so solidaritou

Ministerstvo zdôrazňuje aj to, že penzia z druhého piliera sa nebude valorizovať. A pri určení jej výšky sa neuplatní tak ako v prvom pilieri princíp solidarity. Ten znamená, že ľuďom, ktorí zarábajú menej, ako je priemerný príjem na Slovensku, k dôchodku pridajú.

No zákon je nastavený tak, že princíp solidarity sa naposledy uplatní v roku 2014. Ak sa nezmení, v roku 2015 bude prvý pilier čisto zásluhový. „Keby bol prvý pilier solidárny, bol by v porovnaní s druhým výhodnejší pre tých, čo zarábajú menej. Miera solidarity je však dnes absolútne nedostatočná," povedal Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka.

Isté nie je ani to, ako bude nastavená valorizácia penzií v Sociálnej poisťovni v budúcnosti. Dnes zohľadňuje rast priemernej mzdy a inflácie, ale viacerí politici kritizujú, že je nastavená príliš štedro. Platí aj to, že súčasný zákon nepočíta s valorizáciou dôchodkov v druhom pilieri.

Ako sa rozhodnúť v prípade II. piliera

muz.jpg28-ročný pracovník marketingu z Košíc, hrubá mesačná mzda 730 eur

 • má stredoškolské vzdelanie,
 • je ženatý a má jedno dieťa,

U tohto občana nie su v podstate žiadne väčšie pochybnosti, žeby mal v 2. pilieri zostať. Myslia si to nielen rôzni ekonómovia, ale pripúšťa to aj ministerstvo práce a Sociálna poisťovňa. Dá sa totiž predpokladať, že si na dôchodok v druhom pilieri bude šetriť ešte dostatočne dlho. Takisto je u neho predpoklad kariérneho postupu v budúcnosti, resp. že sa jeho mzda bude zvyšovať

Ako sa rozhodnúť: Mal by zostať

automechanik.jpg36-ročný automechanik z Liptova, hrubá mesačná mzda 600 eur

 • má stredoškolské vzdelanie,
 • je ženatý a má dve deti,

V prípade automechanika by mohlo platiť, že si bude na dôchodok v druhom pilieri aktívne sporiť ešte okolo 30 rokov. To je dostatočný čas aj podľa ministerstva práce. Ak sa už raz pre druhý pilier rozhodol, mal by v ňom ostať.

Ako sa rozhodnúť: Mal by ostať.

inzinier.jpg41-ročný inžinier, zamestnanec stavebnej firmy v Bratislave, hrubá mzda 1200 eur

 • má vysokoškolské vzdelanie,
 • je ženátý a má tri deti,

Tento inžinier už síce podľa Sociánej poisťovne nespĺňa vekové kritérium na to, aby sa mu ooplatilo zostať v druhom pilieri, no viacerí ekonómovia si myslia, že by v ňom zastať mal. Ešte stále si bude sporiť v druhom pilieri dostatočne dlho na dôchodok. Keďže zarába nadpriemerne, nepotrebuje sa spoliehať na solidaritu. Navyše, ak sa nezmení zákon. so solidaritou v Sociálnej poisťovni sa skončí v roku 2014.

Ako sa rozhodnúť: Mal by skôr ostať.

ucitelka.jpg46-ročná učiteľka v základnej škole v Prievidzi, hrubá mzda 540 eur

 • má vysokoškolské vzdelanie,
 • je slobodná, nemá deti,

V jej prípade dosť zavážia osobné preferencie. Aj vzhľadom na to, že sa v budúcnosti predpokladá postupné zvyšovanie veku odchodu do penzie, si v druhom pilieri môže sporiť ešte 20 rokov. Platí aj to, že ak je v druhom pilieri napríklad tri roky , z dôchodkových odvodov, ktoré platila do svojich 43 rokov, jej penziu vypočíta iba Sociálna poisťovňa.

Ako sa rozhodnúť: Mali by rozhodnúť jej osobné preferencie.

robos.jpg

42-ročný obrábač kovov, 5 mesiacov je nezamestnaný

 • má výučný list,
 • je ženatý a má tri deti

Ak si neplatí sám dôchodkové odvody, obdobie,počas ktorého je nezamestnaný, sa mu nezohľadní pri výpočte dôchodku ani z prvého, ani z druhého piliera. Ak má byť nezamestnaný dlhšie a neskôr si nájde zamestnanie s nízkym zárobkom, mal by skôr uvažovať o prvom pilieri

Ako sa rozhodnúť: Mal by skôr vystúpiť

Anketa

Kto by si mal účasť v druhom pilieri rozmyslieť?

Peter Staněk, poradca premiéra

Ľudia, ktorí si v druhom pilieri relatívne málo nasporia. Sú to tí, ktorí majú nízke mzdy. A nech je zhodnotenie úspor v druhom pilieri akékoľvek vysoké, z malej sumy sú to len malé peniaze. Aj zo Sociálnej poisťovne budú mať síce nízky dôchodok, ale v prípade kapitalizačného piliera je väčšie riziko straty. Sporenie v druhom pilieri je bezpredmetné aj pre ľudí povedzme nad 45 rokov.

Anton Marcinčin, bývalý ekonóm Svetovej banky

Tým, ktorí nespĺňajú požadovanú dĺžku sporenia, teda 15 rokov, sa to určite neoplatí. A potom veľmi pravdepodobne tým, ktorí majú veľmi nízky vymeriavací základ. Pre týchto ľudí by bolo lepšie zostať čisto v prvom pilieri. Očakávam, že solidarita v prvom pilieri sa v budúcnosti viac posilní.

Pavol Kárász, ekonóm Slovenskej akadémie vied

Určite ľudia starší ako 50 rokov, ktorí navyše aj málo zarábajú. Je dôležité si uvedomiť, že v prípade zotrvania v druhom pilieri ide o istý druh investície. To znamená, že dôchodok môže byť vyšší, než keby zostal klient v priebežnom systéme, ale aj nemusí. Oveľa dôležitejší je strategický význam druhého piliera daný potrebami štátu.

Martin Chren, Nadácia F. A. Hayeka

Jediná skupina, o ktorej sa dá jednoznačne povedať, že by nemala byť v druhom pilieri, je tá, ktorú poškodila súčasná vláda tým, že zaviedla povinnú lehotu sporenia 15 rokov. Dnes nemá zmysel porovnávať výhodnosť oboch pilierov podľa výšky zárobku. Miera solidarity v prvom pilieri je absolútne nedostatočná.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jar je vo vzduchu. Alergie tiež
 2. Poznáme finalistov Office roka 2020
 3. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 4. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 5. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 6. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 7. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 8. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 9. Neviete kam tento rok na bezpečnú dovolenku k moru?
 10. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 1. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 2. Po celý rok ako na dovolenke. Tak sa žije v Čerešniach
 3. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 4. Goji: bobule šťastia pomáhajú proti depresii
 5. Poznáme finalistov Office roka 2020
 6. Neviete kam tento rok na bezpečnú dovolenku k moru?
 7. Jar je vo vzduchu. Alergie tiež
 8. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 9. SodaStream na Slovensku predstavuje príchute nápojov od PEPSI
 10. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 52 084
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 22 098
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 20 896
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 18 327
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 14 065
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 11 206
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 9 459
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 8 767
 9. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 8 704
 10. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 8 341
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vakcínou Astra Zeneca sa od soboty poobedia môžu očkovať ľudia nad 45 rokov.

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

15 h

Matovič sľúbil tlačovku.

6 h

Neprehliadnite tiež

Zakladateľ SEC Technologies Michal Šimko

Získali trojmiliónovú investíciu.

9 h
Zakladateľ startupu Nitroterra Radoslav Bonk

Mladé firmy môžu získať státisíce eur.

12. apr
Predseda BSCF Gabriel Galgóci

S Gabrielom Galgócim o budúcnosti sektora.

9. apr
Ilustračné foto.

Ako môže nedostatok naštrbiť aj Plán obnovy?

10 h