Takmer všetky krajiny únie zápasia s deficitom

Možno konštatovať, že členovia Európskej únie majú teraz len jeden z dvoch kardinálnych problémov: Zápasia s veľkým alebo veľmi veľkým deficitom tohtoročného štátneho rozpočtu.

FRANKFURT NAD MOHANOM.

Podľa analýz odborníkov sa ich situácia vo väčšine prípadov radikálne nezlepší ani v nasledujúcom roku. Agentúry Reuters, AP, DPA, nemecký denník Financial Times Deutschland a anglický denník Financial Times priniesli prehľad rozpočtovej situácie v niektorých krajinách EÚ v tomto, prípadne v nasledujúcom roku.

Nemecko: Spolkový minister financií Peer Steinbrück sníval o tohtoročnom vyrovnanom rozpočte. Kríza mu však do zámeru zasiahla. Minister očakáva, že deficit spolkovej vlády bude v tomto roku asi 4,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Nemecká spolková banka (DBB) predpokladá, že na budúci rok sa situácia ešte zhorší. Kým tento rok dosiahne štátny dlh 65,5 % HDP, na budúci rok vzrastie na 80 % HDP. Spolková vláda schválila tento týždeň návrh rozpočtu na budúci rok. Nové zadlženie dosiahne 86,1 miliardy eur, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so 40 miliardami eur v tomto roku. Celkovo si vláda plánuje požičať do roku 2013 okolo 310 miliárd eur.

Francúzsko: Francúzsky minister rozpočtu Eric Woerth očakáva, že rozpočtový deficit dosiahne tento rok 7,5 % HDP. Túto informáciu uviedol uplynulú nedeľu vo francúzskej televízii. Doteraz vláda uvádzala odhad schodku svojho hospodárenie v tomto roku 5,6 % HDP. Minister spresnil, že schodok bude 115 miliárd eur (3,46 bilióna Sk). Woerth povedal, že výška deficitu je dôsledkom krízy a ceny za jej zvládnutie.

Ďalších 20 miliárd eur dlhu sa vytvorí v sociálnej poisťovni. Jej deficit na budúci rok vzrastie na 30 miliárd eur. Vlani skončil jej účet schodkom 10 miliárd eur. Premiér Francois Fillon povedal, že zvýšenie veku odchodu do dôchodku už nemôže zostať tabu. Deficit francúzskeho rozpočtu na budúci rok bude rovnaký ako tento rok, 7,5 % HDP.

Veľká Británia: Naposledy, keď bola krajina v takom hlbokom ekonomickom úpadku, sa ujala kormidla na Downing 10 Margaret Thatcherová. Rovnako silný záchranca by prospel Británii aj teraz. Ani jedna krajina zo svetovej top 20 nie je v takom zlom položení ako Británia. Minister financií Alister Darling očakáva rozpočtový schodok 12,4 % HDP. Štát platí za úvery úroky 3,76 %, čo je o 24,6 % viac ako na začiatku roka. Agentúra Standard & Poor's nedávno dokonca informovala, že najvyššia úverová bonita krajiny je ohrozená.

Taliansko: Krajina má obrovské dlhy a ešte je známa tým, že finančná disciplína je jedným z jej veľkých problémov. Napriek tomu vláda predpokladá, že rozpočtový schodok vzrastie z vlaňajších 2,7 na 3,7 %. Ale Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) upozorňuje, že taliansky štátny dlh dosiahne tento rok 110 % hodnoty HDP krajiny. Na budúci rok by mohol prekonať hranicu 120 %. Ak sa tak stane, bude to dvojnásobok limitu, ktorý pre výšku štátneho dlhu predpisujú maastrichtské kritériá. Na úverovom trhu pokračuje znepokojenie, že talianska vláda nebude schopná splácať dlhy. Desaťročné štátne dlhopisy sa teraz úročia 4,6 %, kým koncom januára bola ich úroková sadzba 4,85 %.

Španielsko: Madridská vláda bojuje s najhoršou krízou v krajine za ostatných 60 rokov. Miera nezamestnanosti dosiahla už 18 %. Je najvyššou v EÚ. Rozpočtový deficit krajiny dosiahne tento rok 9,5 % HDP. Na budúci rok bude rozdiel medzi výdavkami a príjmami vlády mínus 8,4 %. Avšak do roku 2012, ak sa nič mimoriadne nestane, by mal klesnúť znovu na 3 % HDP. Úročenie 10-ročných štátnych dlhopisov je teraz 4,25 %, vo februári bolo 4,5 %.

Holandsko: Krajina má len 4,5-% mieru nezamestnanosti, a od ostatných členov únie sa odlišuje ešte aj tým, že bude mať tento rok rozpočtový schodok 4,1 % HDP. Na budúci rok by tento schodok mal vzrásť na 6,7 %. Rendita 10-ročných štátnych dlhopisov od začiatku roka vzrástla o 9,8 % na 3,9 %.

Grécko: Po Taliansku má Grécko najvyšší štátny dlh v pomere k HDP. Aténska vláda sa usiluje udržať rozpočtový deficit v tomto roku na 3,7 % HDP. Nebude to však ľahké. Rast ekonomiky sa výrazne spomalil. V prvom štvrťroku bol 0,3 percentuálneho bodu. Investori, ktorí požičali Grécku peniaze, sa obávajú, že môže dôjsť k ich strate pre platobnú neschopnosť štátu. Rendita 10-ročných štátnych dlhopisov je teraz 5,28 %, v januári bola 6,2 %.

Lotyšsko: Tento pobaltský štát už musel požiadať Medzinárodný menový fond a EÚ o finančnú pomoc. Minulý týždeň parlament v Rige schválil škrty v štátnom rozpočte na tento rok v celkovej hodnote 730 miliónov eur (21,99 miliardy Sk). Napriek tomu bude schodok štátneho rozpočtu 2009 asi 11 % HDP. Lotyšská vláda sa však usiluje splniť podmienky pre vstup do eurozóny. Jej členom sa chce stať Lotyšsko v roku 2013. Rendita 9-ročných štátnych dlhopisov je teraz 10,06 %, v marci bola 11,93 %.

Poľsko: Východná Európa vhupla do krízy. Situácia v Poľsku nie je ružová, ale ani nie katastrofálna. V prvom štvrťroku vzrástol HDP krajiny o 0,8 % a v tomto roku však celkovo klesne v porovnaní s vlaňajškom o 0,5 percentuálneho bodu. Schodok verejných financií, čo je širší pojem ako schodok štátneho rozpočtu, podľa najnovšej správy MMF v tomto roku vzrastie z doteraz očakávaných 4,6 % na 6,7 %. Konkrétne to znamená, že schodok vzrastie z 18,2 miliardy PLN(4,05 miliardy eur) na 27 miliárd PLN. MMF vyzýva poľskú vládu, aby začala intenzívne znižovať svoje výdavky vo všetkých oblastiach. V nasledujúcich troch rokoch by tie mali klesať medziročne o 1 %.

Česko: Česká ekonomika sa výrazne spomalila, predovšetkým v dôsledku prepadu exportu do západnej Európy. Je totiž otvorenou ekonomikou, v ktorej sa vývoz na HDP podieľa až 70 %. Ministerstvo financií v tomto roku počíta s poklesom HDP o 2,3 %. Český premiér Jan Fischer v prvej polovici júna zverejnil trojročný rozpočtový výhľad. Vyzýva v ňom na škrty vo výdavkoch vo všetkých oblastiach s výnimkou sociálnych dávok a splácania dlhov. Cieľom je, aby schodok rozpočtu neprekročil 170 miliárd Kč (6,54 miliardy eur) alebo 5 % HDP. Ministerstvo financií však na budúci rok počíta s deficitom na úrovni 5,1 % po 4,5 % v tomto roku a iba 1,5 % vlani. Fischerova vláda predloží návrh rozpočtu v septembri, ale k jeho konečnému schvaľovaniu príde až po predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať v októbri.

Slovinsko: Slovinská vláda 17. júna oznámila, že rozpočtový deficit vzrastie v tomto roku na 5,5 % HDP. V rozpočte, ktorý slovinský parlament prijal v marci, bol jeho deficit stanovený ešte na 3,4 % HDP. Odhad príjmov do štátneho rozpočtu vláda znížila na 7,9 miliardy eur (238 miliárd Sk) z pôvodnej prognózy na úrovni 8,8 miliardy eur (265,11 miliardy Sk), zatiaľ čo výdavky plánuje znížiť z pôvodných 9,9 miliardy eur (298,25 miliardy Sk) na 9,8 miliardy eur (295,23 miliardy SK). Slovinsko, ktoré bolo v minulých dvoch rokoch najrýchlejšie rastúcou ekonomikou eurozóny, teraz očakáva, že jeho hospodárstvo sa v tomto roku prepadne o 4 %. V 1. štvrťroku 2009 zaznamenala ekonomická aktivita Slovinska oproti prvým trom mesiacom roka 2008 pokles 8,5 %.

Maďarsko: Maďarská ekonomika závisí od úveru 25,1 miliardy USD (17,81 miliardy eur), ktorý krajine poskytli MMF a EÚ. Bez úveru by bolo Maďarsko už v platobnej neschopnosti. Vláda sa preto zaviazala, že zníži rozpočtové výdavky o 1,3 bilióna HUF (4,72 miliardy eur) tento a na budúci rok, aby zabránila prehlbovaniu deficitu. Na budúci rok by mal deficit dosiahnuť 3,8 % a HDP by sa malo znížiť o 0,9 %. Maďarská centrálna banka však znovu varovala, že rozpočtový schodok sa môže v roku 2010 prehĺbiť na 4,5 %, ak vláda dôsledne nezavedie plánované úsporné opatrenia.

Litva: Litovská ekonomika sa v tomto roku prepadne o 16 %. Príčinou je zníženie dopytu na exportných trhoch a výrazné sťaženie prístupu k úverom. Na budúci rok sa má pokles ekonomiky spomaliť na 3,4 %. Uviedol to MMF 22. júna vo svojej správe. Vláda chce v priebehu dvoch rokov dostať schodok verejných financií pod 3 % HDP. Premiér Andrius Kubilius vyhlásil, že Litva chce v roku 2012 prijať euro. V tomto roku by rozpočtový schodok mal dosiahnuť 6 % až 7 % HDP. Vláda plánuje v tomto roku realizovať aj druhý balík úsporných opatrení. Jeho súčasťou je zvýšenie dane z pridanej hodnoty o dva percentuálne body na 21 %, zníženie sociálnych dávok a 9,5-% obmedzenie platov v štátnej správe.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. Už aj seniori presadajú do SUV
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 8. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 9. Grantová výzva na vykonávanie činností centier Europe Direct
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 26 425
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 097
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 774
 4. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 570
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 438
 6. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 190
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 132
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 042
 9. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 024
 10. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 021

Téma: Európska únia


Článok je zaradený aj do ďalších tém Medzinárodný menový fond

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

KOMENTÁRE

Politiku som si predstavovala inak

Dnes je politika, ak poviete, že ubližovať ľuďom pre inakosť nie je v poriadku.

Neprehliadnite tiež

Zmes z kontaminovaných vajec sa dostala do hotelov v Bratislave

Viac informácií má dnes poskytnúť ministerstvo pôdohospodárstva.

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky nielen na alkohol, ale aj na mäso.

Čínskemu obchodu Alibaba sa darí, jeho zisk prekonal očakávania

Zisk a tržby spoločnosti prekonali predpoklady analytikov.

Na podporu kúpy elektromobilov a hybridov sa rezervovalo 1,4 mil. eur

Takzvané šrotovné na kúpu elektromobilu alebo hybridného vozidla sa pomaly míňa.