LONDYN. Preto sú potrebné koordinované opatrenia na udržanie finančných inštitútov v regióne, tvrdí Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).
Mnoho veľkých európskych bánk sa výrazne angažovalo vo východnej Európe. Globálna finančná kríza však zvýšila objem nesplácaných úverov, čo má negatívny vplyv na výsledky bánk.
Západné banky kontrolujú väčšinu finančného systému východnej Európy, ako uviedla Piroska Nagyová, poradkyňa hlavného ekonóma EBOR Erika Berglofa. "Ak sa jedna alebo dve z týchto bánk začnú sťahovať z regiónu, región sa zrúti. Bude to mať rozsiahle ničivé účinky. Bude sa to šíriť ako oheň," myslí si Nagyová.
EBOR, Svetová banka (SB) a Európska investičná banka (EIB) vo februári spustili úverový program v hodnote 25 miliárd eur (753,15 miliardy Sk), v rámci ktorého poskytujú bankám rýchle financovanie. Nagyová uviedla, že cieľom je snaha nájsť platformu pre spoločnú akciu, ktorá by presvedčila tieto veľké banky, aby mali záujem zostať v regióne. "Ak sa stiahnu, región skolabuje."
EBOR v máji informovala, že investuje 432,4 milióna eur (13,03 miliardy Sk) do dcér talianskej banky UniCredit v strednej a východnej Európe. Dodala, že o podobných kontraktoch rokuje aj s ďalšími západoeurópskymi bankami.
EBOR v máji tiež revidovala svoju prognózu vývoja rozvíjajúcich sa európskych ekonomík. Podľa novej predpovede ich hrubý domáci produkt (HDP) v tomto roku klesne celkovo o 5,2 %. Banka predtým počítala s 0,1-% rastom.
"Ukázalo sa, že 1. kvartál 2009 bol mimoriadne zlý," uviedla Nagyová. Dodala, že už je síce vidieť signály oživenia, ale to najhoršie ešte nemusí byť za nami.
Informovala o tom agentúra Reuters.