Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 21. júna (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európske akciové trhy zaznamenali v prvý deň týždňa pokles, keď ich nadol ťahali predovšetkým finančné tituly. Dôvodom bolo vyhlásenie Európskej centrálnej banky (ECB), podľa ktorého existuje možnosť, že banky v eurozóne budú musieť v roku 2010 pristúpiť k ďalším odpisom v celkovej hodnote až 283 mld. USD. Akcie ťahali nadol aj komodity, keď ropa aj kovy v pondelok oslabili. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si odpísal 2,5 % na 863,34 bodu. Spomedzi bankových spoločností sa akcie HSBC, Banco Santander, UBS, Barclays a Deutsche Bank znížili v rozmedzí od 3,1 % do 5,8 %. Poisťovne AXA, Swiss Re a Allianz klesli od 3,1 % do 4,3 %. Po znížení cien ropy odpisovali aj akcie energetických firiem, keď BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total oslabili od 2,1 % do 3,6 %. Ťažobné spoločnosti taktiež strácali, keď Lonmin poklesol o 9,8 % a Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources Corporation, Rio Tinto a Xstrata stratili od 2,1 % do 7,3 %.

Utorňajšie obchodovanie uzatvorili európske akciové trhy s miernym poklesom, keď straty bánk prevážili nad rastom maloobchodných alebo farmaceutických akcií. Situáciu na trhoch ovplyvnili aj zmiešané ekonomické údaje z USA. Podľa vládnej správy sa počet rozostavaných domov v USA v máji zvýšil v porovnaní s rekordným poklesom z predchádzajúceho mesiaca, priemyselná produkcia však zaznamenala v máji väčší prepad, ako sa očakávalo. Akcie spoločnosti Tesco posilnili o 1,5 % po tom, čo tretí najväčší maloobchodný predajca informoval, že na britskom trhu dosiahol najvyššie tržby za posledné dva roky. Akcie farmaceutických spoločností GlaxoSmithKline a Sanofi-Aventis posilnili o 0,7, resp 1,1 %. Vo finančnom sektore si akcie bánk UBS, BNP Paribas, Societe Generale a UniCredit odpísali 2,3 až 4,1 %. Európska centrálna banka (ECB) v pondelok vyhlásila, že banky v eurozóne budú musieť pre zlé úvery a cenné papiere pravdepodobne odpísať ďalších 283 mld. USD.

Európske akciové trhy v stredu klesli už štvrtý obchodovací deň po sebe. Neistota sprevádzajúca možnosti oživenia globálnej ekonomiky poškodila komoditné akcie a banky strácali pre obavy zo stavu amerického finančného sektora. Najviac bodov indexu ubrali banky po tom, čo medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's v stredu znížila rating skupiny amerických bánk. Medzi európskymi bankami si akcie Allied Irish Banks odpísali 17 %, Dexia 6,8 %, akcie Deutsche Bank a Credit Suisse klesli zhodne o 4 % a UBS o 3,9 %.

Vo štvrtok zaznamenal európsky akciový trh nárast. Najlepšie výsledky počas obchodovania evidovali akcie operátora Vodafone, ktoré posilnili o 2,4 %. Darilo sa aj bankovému sektoru, keď si Lloyds Banking Group pripísala 3,3 % a Royal Bank of Scotland 2,7 %. Najmenej sa naopak darilo titulom energetického sektora. Akcie podnikov BP, Royal Dutch Shell a BG Group si odpísali v rozpätí 0,5 % až 1,2 %. Lepšie štvrtkové obchodovanie neuzatvorili ani ťažobné spoločnosti, keď akcie Rio Tinto oslabili o 4,9 % a akcie Lonmin, Antofagasta a Kazakhmys stratili od 0,6 % do 1,3 %. Polepšila si však spoločnosť Xstrata, ktorej akcie vzrástli o 1,7 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akcie polepšili vďaka výhliadkam zlepšovania globálnej ekonomiky. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 posilnil o 1,3 % na 861,63 bodu. V celotýždennom hodnotení však index stratil 2,7 %. Medzi najlepšie tituly patrili banky, keď Barclays, Banco Santander, Standard Chartered, BBVA, Credit Agricole a Société Générale si polepšili o 1,2 až 5 %.

NEW YORK - V pondelok sa nedarilo ani americkým akciovým trhom, ktoré zaznamenali najväčší prepad za ostatný mesiac. Pod negatívne výsledky sa podpísali nepriaznivé údaje o továrenskej výrobe v jednotlivých regiónoch USA, ako aj pokles cien komodít. Podľa analytikov sa dalo oslabenie očakávať, keďže indexy zaznamenávali pozitívne výsledky už tri mesiace. Po viacerých náznakoch o možnom oživení ekonomiky očakávajú investori už jednoznačnejšie signály. Priemyselný index Dow Jones klesol o 2,13 % na 8 612,13 bodu. Index Standard & Poor's 500 oslabil o 2,38 % na 923,72 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 2,28 % na 1 816,38 bodu. Spoločnosť Caterpillar klesla o 4,3 %, akcie firmy 3M stratili 2,8 %. Chevron skončil taktiež v negatívnom pásme, keď jeho akcie klesli o 2,2 %. Ani v technologickom sektore nedošlo k zvráteniu negatívneho trendu, keď investori dali prednosť predaju akcií. Spoločnosť Qualcomm oslabila o 3,8 % a Oracle o 3 %.

Americké akciové trhy v utorok klesli pod vplyvom zmiešaných ekonomických údajov a neuspokojivých tržieb maloobchodnej spoločnosti Best Buy. Počet rozostavaných rodinných domov v USA sa v máji zvýšil o 7,5 %, čo predstavuje najväčší nárast od januára 2006. Priemyselná výroba však v máji medzimesačne klesla o 1,1 % po tom, ako v apríli oslabila o 0,7 %. Analytici očakávali v máji pokles priemyselnej výroby na úrovni 0,9 %. Akcie spoločnosti Best Buy, ktorá je najväčším maloobchodným predajcom elektroniky v USA, si odpísali 7,3 %. Spoločnosť zaznamenala v prvom obchodnom štvrťroku slabšie tržby, ako očakávala a naznačila, že s neuspokojivým vývojom tržieb počíta aj v ďalšej časti roka.

Na amerických akciových trhoch v stredu zaznamenal rast technologický index Nasdaq, indexy Dow Jones a S&P 500 však klesli pre straty finančných inštitúcií. Ratingová agentúra Standard & Poor's v stredu znížila rating 22 amerických bánk a tiež revidovala výhľad ich ratingov. Agentúra svoje konanie zdôvodnila nestabilnosťou finančných trhov a prísnejším dohľadom regulačných úradov nad finančnými inštitúciami. Medzi bankami, ktorých rating Standard & Poor's zhoršila, figurujú veľké finančné spoločnosti ako Wells Fargo, PNC Financial Services, BB&T či Capital One Financial. Akcie banky JPMorgan Chase klesli o 2,3 %, akcie doručovateľskej spoločnosti FedEx oslabili o 1,4 %. V technologickom sektore si akcie spoločnosti Cisco pripísali 0,6 %, akcie dodávateľa bezdrôtovej technológie Qualcomm vzrástli o 3,8 % po tom, čo banka Goldman Sachs zvýšila investičný stupeň spoločnosti.

Americkej burze sa vo štvrtok rovnako darilo. Darilo sa najmä finančným spoločnostiam, keď si Discover Financial Services pripísala 4 % a Lincoln National 6,9 %. Darilo sa aj farmaceutickému sektoru, keď akcie podniku Merck & Co poskočili o 3,6 %. Strojárenský podnik Caterpillar vo štvrtok naopak oslabil o 2,1 % v reakcii na nízke májové výsledky predaja.

Indexy Standard & Poor's 500 a Nasdaq v piatkovom obchodovaní posilnili po zlepšení odporúčaní na spoločnosť Microsoft, ktoré podporili technologické akcie. Index Dow Jones však poklesol o 0,19 % na 8 539,73 bodu. Standard & Poor's 500 Index získal 0,31 % na 921,23 bodu a index Nasdaq vzrástol o 1,09 % na 1 827,47 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones klesol o 3 %, Standard & Poor's 500 stratil 2,6 % a Nasdaq poklesol o 1,7 %. Akcie softvérového giganta Microsoft si polepšili o 2,4 %.

TOKIO - Japonské akciové trhy v pondelok oslabili pod vplyvom strát výrobcov počítačových čipov, prepad na trhu však čiastočne zmiernili zisky realitných spoločností. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o takmer 1 % na 10 039,67 bodu. Širší Topix stratil 0,4 % a uzatvoril na úrovni 946, 82 bodu. Akcie spoločnosti National Semiconductor klesli o 6,1 %. Výrobca počítačových čipov zverejnil minulý týždeň štvrťročné výsledky, ktoré síce prekonali očakávania, spoločnosť však zároveň oznámila pesimistickejšiu prognózu ako jej americký konkurent Texas Instrument. V technologickom sektore ďalej akcie Advantest Corp oslabili o 4,6 % a Toykyo Electron o 5,4 %. Akcie realitných spoločností naopak rástli, keď inštitút Daiwa Institute of

Research zvýšil rating realitného trhu. Akcie spoločnosti Sumitomo Realty & Development si pripísali 6,8 %, Tokyu Land 5,7 % a Mitsui Fudosan posilnili o 3,2 %.

V červených číslach skončila v utorok tokijská burza. Pokles sa týkal všetkých sektorov, keď investori pristúpili k predaju akcií v nedôvere v oživenie ekonomiky a po správach o posilnení japonského jenu. K pozitívnej nálade neprispelo ani zníženie cien ropy a kovov. Akcie Mitsubishi stratili 5,1 %, Mitsui & Co 5,5 %, Itochu 6 % a Marubeni 4,2 %. Spomedzi automobilových titulov klesla Honda Motor o 4,1 % a Toyota Motor o 3,4 %.

Japonský akciový trh zaznamenal v stredu rast. Darilo sa najmä spoločnosti Sanyo, ktorá oznámila, že našla kupcov na svoje batérie pre hybridné automobily. Akcie Sanyo vzrástli o 14,3 %.

Hlavný tokijský index Nikkei vo štvrtok klesol. Akcie exportných firiem zase klesli pod vplyvom silnejšieho japonského jenu. Akcie bánk Mitsubishi UFJ, Mizuho Financial Group a Resona Holdings klesli o 2 až 4 %. Medzi exportérmi oslabili akcie spoločnosti Honda o 2,6 % a Canon o 3,1 %.

Japonský akciový trh v piatok evidoval nárast, napriek tomu však burza zaznamenala svoj najslabší týždeň za posledné tri mesiace, keď celkovo oslabila o 3,5 %. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,9 % na 9 786,26 bodu a širší index Topix vzrástol rovnako o 0,9 % na 918,97 bodu. Jeden z najhorších výsledkov v piatok dosiahol výrobca batérií GS Yuasa, ktorého akcie sa prepadli o 13,8 %. Akcie podniku Sanyo Electric oslabili o 4,1 %. Darilo sa finančnej spoločnosti Mizuho Financial Group, ktorej akcie stúpli o 3,7 % a podniku Sumitomo Mitsui Financial Group, ktorý posilnil o 4,1 %. Mitsubishi UFJ Financial Group si taktiež polepšila, a to o 4,1 %.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 918
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 915
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 7 621
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 684
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 357
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 146
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 084
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 897
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 881
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 3 882

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Nová česká celebrita, hlúpa Mary a budúcnosť ľavosúdia (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

DOMOV

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

DOMOV

Politici, ktorým zrušia stranu, nebudú môcť ďalej pôsobiť

V zahraničí zákaz pôsobiť v politike znamenal pre niektorých ľudí politický koniec.

Neprehliadnite tiež

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

Bloomberg: Elektrické auta môžu byť lacnejšie než benzínové

Pokles cien batérií by mohol znamenať, že elektrické autá zlacnejú už v roku 2025.

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.

V Bratislave zvažujú postaviť parkovací dom s parkom na streche

Parkovací dom chce postaviť mestská časť, rekreačná zóna má mať 1423 štvorcových metrov.