Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 21. júna (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európske akciové trhy zaznamenali v prvý deň týždňa pokles, keď ich nadol ťahali predovšetkým finančné tituly. Dôvodom bolo vyhlásenie Európskej centrálnej banky (ECB), podľa ktorého existuje možnosť, že banky v eurozóne budú musieť v roku 2010 pristúpiť k ďalším odpisom v celkovej hodnote až 283 mld. USD. Akcie ťahali nadol aj komodity, keď ropa aj kovy v pondelok oslabili. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si odpísal 2,5 % na 863,34 bodu. Spomedzi bankových spoločností sa akcie HSBC, Banco Santander, UBS, Barclays a Deutsche Bank znížili v rozmedzí od 3,1 % do 5,8 %. Poisťovne AXA, Swiss Re a Allianz klesli od 3,1 % do 4,3 %. Po znížení cien ropy odpisovali aj akcie energetických firiem, keď BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total oslabili od 2,1 % do 3,6 %. Ťažobné spoločnosti taktiež strácali, keď Lonmin poklesol o 9,8 % a Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources Corporation, Rio Tinto a Xstrata stratili od 2,1 % do 7,3 %.

Utorňajšie obchodovanie uzatvorili európske akciové trhy s miernym poklesom, keď straty bánk prevážili nad rastom maloobchodných alebo farmaceutických akcií. Situáciu na trhoch ovplyvnili aj zmiešané ekonomické údaje z USA. Podľa vládnej správy sa počet rozostavaných domov v USA v máji zvýšil v porovnaní s rekordným poklesom z predchádzajúceho mesiaca, priemyselná produkcia však zaznamenala v máji väčší prepad, ako sa očakávalo. Akcie spoločnosti Tesco posilnili o 1,5 % po tom, čo tretí najväčší maloobchodný predajca informoval, že na britskom trhu dosiahol najvyššie tržby za posledné dva roky. Akcie farmaceutických spoločností GlaxoSmithKline a Sanofi-Aventis posilnili o 0,7, resp 1,1 %. Vo finančnom sektore si akcie bánk UBS, BNP Paribas, Societe Generale a UniCredit odpísali 2,3 až 4,1 %. Európska centrálna banka (ECB) v pondelok vyhlásila, že banky v eurozóne budú musieť pre zlé úvery a cenné papiere pravdepodobne odpísať ďalších 283 mld. USD.

Európske akciové trhy v stredu klesli už štvrtý obchodovací deň po sebe. Neistota sprevádzajúca možnosti oživenia globálnej ekonomiky poškodila komoditné akcie a banky strácali pre obavy zo stavu amerického finančného sektora. Najviac bodov indexu ubrali banky po tom, čo medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's v stredu znížila rating skupiny amerických bánk. Medzi európskymi bankami si akcie Allied Irish Banks odpísali 17 %, Dexia 6,8 %, akcie Deutsche Bank a Credit Suisse klesli zhodne o 4 % a UBS o 3,9 %.

Vo štvrtok zaznamenal európsky akciový trh nárast. Najlepšie výsledky počas obchodovania evidovali akcie operátora Vodafone, ktoré posilnili o 2,4 %. Darilo sa aj bankovému sektoru, keď si Lloyds Banking Group pripísala 3,3 % a Royal Bank of Scotland 2,7 %. Najmenej sa naopak darilo titulom energetického sektora. Akcie podnikov BP, Royal Dutch Shell a BG Group si odpísali v rozpätí 0,5 % až 1,2 %. Lepšie štvrtkové obchodovanie neuzatvorili ani ťažobné spoločnosti, keď akcie Rio Tinto oslabili o 4,9 % a akcie Lonmin, Antofagasta a Kazakhmys stratili od 0,6 % do 1,3 %. Polepšila si však spoločnosť Xstrata, ktorej akcie vzrástli o 1,7 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akcie polepšili vďaka výhliadkam zlepšovania globálnej ekonomiky. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 posilnil o 1,3 % na 861,63 bodu. V celotýždennom hodnotení však index stratil 2,7 %. Medzi najlepšie tituly patrili banky, keď Barclays, Banco Santander, Standard Chartered, BBVA, Credit Agricole a Société Générale si polepšili o 1,2 až 5 %.

NEW YORK - V pondelok sa nedarilo ani americkým akciovým trhom, ktoré zaznamenali najväčší prepad za ostatný mesiac. Pod negatívne výsledky sa podpísali nepriaznivé údaje o továrenskej výrobe v jednotlivých regiónoch USA, ako aj pokles cien komodít. Podľa analytikov sa dalo oslabenie očakávať, keďže indexy zaznamenávali pozitívne výsledky už tri mesiace. Po viacerých náznakoch o možnom oživení ekonomiky očakávajú investori už jednoznačnejšie signály. Priemyselný index Dow Jones klesol o 2,13 % na 8 612,13 bodu. Index Standard & Poor's 500 oslabil o 2,38 % na 923,72 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 2,28 % na 1 816,38 bodu. Spoločnosť Caterpillar klesla o 4,3 %, akcie firmy 3M stratili 2,8 %. Chevron skončil taktiež v negatívnom pásme, keď jeho akcie klesli o 2,2 %. Ani v technologickom sektore nedošlo k zvráteniu negatívneho trendu, keď investori dali prednosť predaju akcií. Spoločnosť Qualcomm oslabila o 3,8 % a Oracle o 3 %.

Americké akciové trhy v utorok klesli pod vplyvom zmiešaných ekonomických údajov a neuspokojivých tržieb maloobchodnej spoločnosti Best Buy. Počet rozostavaných rodinných domov v USA sa v máji zvýšil o 7,5 %, čo predstavuje najväčší nárast od januára 2006. Priemyselná výroba však v máji medzimesačne klesla o 1,1 % po tom, ako v apríli oslabila o 0,7 %. Analytici očakávali v máji pokles priemyselnej výroby na úrovni 0,9 %. Akcie spoločnosti Best Buy, ktorá je najväčším maloobchodným predajcom elektroniky v USA, si odpísali 7,3 %. Spoločnosť zaznamenala v prvom obchodnom štvrťroku slabšie tržby, ako očakávala a naznačila, že s neuspokojivým vývojom tržieb počíta aj v ďalšej časti roka.

Na amerických akciových trhoch v stredu zaznamenal rast technologický index Nasdaq, indexy Dow Jones a S&P 500 však klesli pre straty finančných inštitúcií. Ratingová agentúra Standard & Poor's v stredu znížila rating 22 amerických bánk a tiež revidovala výhľad ich ratingov. Agentúra svoje konanie zdôvodnila nestabilnosťou finančných trhov a prísnejším dohľadom regulačných úradov nad finančnými inštitúciami. Medzi bankami, ktorých rating Standard & Poor's zhoršila, figurujú veľké finančné spoločnosti ako Wells Fargo, PNC Financial Services, BB&T či Capital One Financial. Akcie banky JPMorgan Chase klesli o 2,3 %, akcie doručovateľskej spoločnosti FedEx oslabili o 1,4 %. V technologickom sektore si akcie spoločnosti Cisco pripísali 0,6 %, akcie dodávateľa bezdrôtovej technológie Qualcomm vzrástli o 3,8 % po tom, čo banka Goldman Sachs zvýšila investičný stupeň spoločnosti.

Americkej burze sa vo štvrtok rovnako darilo. Darilo sa najmä finančným spoločnostiam, keď si Discover Financial Services pripísala 4 % a Lincoln National 6,9 %. Darilo sa aj farmaceutickému sektoru, keď akcie podniku Merck & Co poskočili o 3,6 %. Strojárenský podnik Caterpillar vo štvrtok naopak oslabil o 2,1 % v reakcii na nízke májové výsledky predaja.

Indexy Standard & Poor's 500 a Nasdaq v piatkovom obchodovaní posilnili po zlepšení odporúčaní na spoločnosť Microsoft, ktoré podporili technologické akcie. Index Dow Jones však poklesol o 0,19 % na 8 539,73 bodu. Standard & Poor's 500 Index získal 0,31 % na 921,23 bodu a index Nasdaq vzrástol o 1,09 % na 1 827,47 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones klesol o 3 %, Standard & Poor's 500 stratil 2,6 % a Nasdaq poklesol o 1,7 %. Akcie softvérového giganta Microsoft si polepšili o 2,4 %.

TOKIO - Japonské akciové trhy v pondelok oslabili pod vplyvom strát výrobcov počítačových čipov, prepad na trhu však čiastočne zmiernili zisky realitných spoločností. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o takmer 1 % na 10 039,67 bodu. Širší Topix stratil 0,4 % a uzatvoril na úrovni 946, 82 bodu. Akcie spoločnosti National Semiconductor klesli o 6,1 %. Výrobca počítačových čipov zverejnil minulý týždeň štvrťročné výsledky, ktoré síce prekonali očakávania, spoločnosť však zároveň oznámila pesimistickejšiu prognózu ako jej americký konkurent Texas Instrument. V technologickom sektore ďalej akcie Advantest Corp oslabili o 4,6 % a Toykyo Electron o 5,4 %. Akcie realitných spoločností naopak rástli, keď inštitút Daiwa Institute of

Research zvýšil rating realitného trhu. Akcie spoločnosti Sumitomo Realty & Development si pripísali 6,8 %, Tokyu Land 5,7 % a Mitsui Fudosan posilnili o 3,2 %.

V červených číslach skončila v utorok tokijská burza. Pokles sa týkal všetkých sektorov, keď investori pristúpili k predaju akcií v nedôvere v oživenie ekonomiky a po správach o posilnení japonského jenu. K pozitívnej nálade neprispelo ani zníženie cien ropy a kovov. Akcie Mitsubishi stratili 5,1 %, Mitsui & Co 5,5 %, Itochu 6 % a Marubeni 4,2 %. Spomedzi automobilových titulov klesla Honda Motor o 4,1 % a Toyota Motor o 3,4 %.

Japonský akciový trh zaznamenal v stredu rast. Darilo sa najmä spoločnosti Sanyo, ktorá oznámila, že našla kupcov na svoje batérie pre hybridné automobily. Akcie Sanyo vzrástli o 14,3 %.

Hlavný tokijský index Nikkei vo štvrtok klesol. Akcie exportných firiem zase klesli pod vplyvom silnejšieho japonského jenu. Akcie bánk Mitsubishi UFJ, Mizuho Financial Group a Resona Holdings klesli o 2 až 4 %. Medzi exportérmi oslabili akcie spoločnosti Honda o 2,6 % a Canon o 3,1 %.

Japonský akciový trh v piatok evidoval nárast, napriek tomu však burza zaznamenala svoj najslabší týždeň za posledné tri mesiace, keď celkovo oslabila o 3,5 %. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,9 % na 9 786,26 bodu a širší index Topix vzrástol rovnako o 0,9 % na 918,97 bodu. Jeden z najhorších výsledkov v piatok dosiahol výrobca batérií GS Yuasa, ktorého akcie sa prepadli o 13,8 %. Akcie podniku Sanyo Electric oslabili o 4,1 %. Darilo sa finančnej spoločnosti Mizuho Financial Group, ktorej akcie stúpli o 3,7 % a podniku Sumitomo Mitsui Financial Group, ktorý posilnil o 4,1 %. Mitsubishi UFJ Financial Group si taktiež polepšila, a to o 4,1 %.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 879
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 456
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 739
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 682
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 954
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 749
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 480
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 456
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 661
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Fico vyzval na trhanie faktúr a počet neplatičov vzrástol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje rozhodovanie o nových cenách elektriny. Budú platiť spätne od januára.

Fico o VšZP: Nebudeme tolerovať zajacoviny, tvrdo zakročím

Premiér tiež odsúdil popieranie holokaustu a z nárastu preferencií extrémistov obvinil médiá.

Brexit možno prinúti univerzitu v Oxforde otvoriť si novú základňu

Francúzsko už predložilo univerzite v Oxforde lákavú ponuku.

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop