Na dovolenku si pribaľte poistku

Cestovné poistenie vám môže pomôcť vyriešiť v zahraničí nečakané problémy.

Cestovné poistenie sa dá uzavrieť nielen v pobočke poisťovne či cestovky, ale aj cez internet a mobil.(Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

Nepríjemné chvíle môžete na dovolenke zažiť v prípade nečakaných úrazov, chorôb, stratených dokladov alebo ukradnutej batožiny. Bez cestovného poistenia môžu byť nezabudnuteľné zážitky z dovolenky práve tie, ktoré ste si nechceli pripustiť ani v najhorších predstavách.

BRATISLAVA. Hory, more alebo exotické mestá. Dovolenka. Oddych a pokoj. Ten však môžete veľmi rýchlo stratiť, ak sa vám niečo stane. Stratíte batožinu aj s dokladmi, ukradnú vám fotoaparát, zlomíte si pri zliezaní skaly nohu, či stúpite na morského ježka.

Tieto udalosti sú mrzuté. Ak ste si však zabudli alebo nestihli kúpiť cestovné poistenie, máte o problém viac. Hlavne na dovolenke v zahraničí. Bez poistenia sa môže značne predražiť.

Ako vybrať poistenie

Cena poistenia
Závisí od:
 • územnej platnosti : poisťovne majú svet rozdelený obvykle na dve až tri tarifné pásma (Európa a ostatný svet, niekde je samostatná sadzba pre Česko),
 • rizikovej skupiny: bežnou rizikovou skupinou je turista, ďalšou manuálne pracujúci, senior (napríklad nad 70 rokov), športovec (zvlášť sa totiž poisťujú rizikové športy),
 • dĺžky pobytu,
 • zvoleného rozsahu poistného krytia.
Na koľko vyjde:
 • bežné cestovné poistenie pre jednu osobu na jeden deň, v regióne Európa a Stredomorie sa pohybuje na úrovni približne 1,5 eura.

Na rozdiel od iných poistných produktov - napríklad životných poistiek, pri uzatváraní zmlúv cestovného poistenia obvykle nepríde poisťovací agent za klientom. Pre tento druh poistenia sa niekedy treba rozhodnúť rýchlo. Preto je dobré vedieť ako a kde možno uzatvoriť poistnú zmluvu. Čo, do akej výšky a do ktorej časti sveta jednotlivé produkty poisťovní poisťujú.

Najdôležitejšou zložkou cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov v zahraničí. To obsahujú základné balíčky cestovného poistenia väčšiny poisťovní. Komplexné cestovné poistenie zahrnuje obvykle tri druhy ďalších rizík - poistenie batožiny, poistenie úrazu a poistenie zodpovednosti za škodu.

„Dá sa uzatvoriť na presný počet dní a zahrnuje takmer všetko - od zdravotného poistenia cez storno až po poistenie batožiny," vraví Mária Galllová z cestovnej kancelárie Satur. Okrem poistených rizík a poistných limitov sú dôležitou súčasťou cestovného poistenia aj asistenčné služby poisťovne.

Pri uzatváraní cestovného poistenia klient musí uviesť, do akej krajiny cestuje a aké aktivity bude v zahraničí počas pobytu vykonávať. Na športy, ku ktorým patrí napríklad aj potápanie či rafting, sa treba pripoistiť. Do pobočky poisťovne sa uzatvoriť cestovné poistenie už chodí len zriedkavo, aj keď toto je stále základný spôsob, ako uzatvoriť poistnú zmluvu.

Od pobočky ku správam

Cestovné poistenie sa dá uzatvoriť aj v cestovnej kancelárii. Poisťovne ponúkajú možnosť uzatvoriť poistnú zmluvu na cestovné poistenie tiež cez internet alebo telefonicky. Poisťovňa Union už dva roky ponúka poistenie aj cez SMS správy.

Majitelia platobných kariet môžu využiť možnosť celoročného cestovného poistenia, ktoré je súčasťou karty alebo sa dá ku karte dokúpiť. Niektoré banky automaticky zahrnujú cenu cestovného poistenia do ceny ročného poplatku za vydanie karty.

Zistite si, či je cestovné poistenie aj v cene vašej karty, alebo či ho možno ku karte dokúpiť. Obvykle možno dokúpiť poistenie aj pre členov rodiny. Karty spoločnosti Diners Club zahrnujú poistenie držiteľa karty aj jeho všetkých spolucestujúcich, pričom nemusí ísť o členov rodiny.

Obľúbeným u mnohých dovolenkujúcich sa v posledných rokoch stalo uzatváranie poistných zmlúv cestovného poistenia cez internet.

Pri uzatvorení poistnej zmluvy netreba zabúdať, že zmluva platí až po uhradení poistnej sumy. Nenechajte si preto uzatvorenie zmluvy cestovného poistenia cez internet na posledný večer pred odchodom na dovolenkovú cestu.

Podľa štúdie zverejnenej Union poisťovňou až 25 percent poistných zmlúv uzatvorených na internete nie je klientmi uhrádzaných včas. Tento fakt viedol niektoré poisťovne k tomu, že začali používať uzatváranie zmlúv cestovného poistenia aj pomocou SMS správ. Výhodou takto uzatvoreného poistenia pre klienta je, že poistenie nadobúda platnosť takmer okamžite po doručení SMS správy od poisťovne, ktorá potvrdzuje uzatvorenie poistky. Poisťovňa má zasa istotu, že poistná suma bola včas uhradená.

Poistenie môžete získať aj ku kreditnej karte

Pred dovolenkou či pracovnou cestou do zahraničia si treba poriadne premyslieť, aké poistenie si zvolíte. Nie všetky poistky sú pre každého výhodné.

Jednorazové krátkodobé cestovné poistenie

Ponúkajú ho komerčné poisťovne, ale okrem ich pobočiek sa dá kúpiť aj u finančných sprostredkovateľov, cez internet alebo prostredníctvom SMS. Zaujímavé je pre klientov, ktorí cestujú do zahraničia menej často a nemajú celoročné cestovné poistenie, napríklad ku kreditnej alebo debetnej karte.

Môžu si obvykle zvoliť zo štyroch rizík, ktoré chcú mať v poistení kryté - poistenie liečebných nákladov je povinné, dobrovoľné je poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu a úrazové poistenie. Nad finančne výhodnejšou alternatívou by mali naopak premýšľať ľudia, ktorí cestujú do zahraničia často, nepravidelne a neočakávane a chcú byť poistení. Pre nich je totiž vhodnejšie celoročné cestovné poistenie alebo poistenie k platobnej karte.

Cestovné poistenie k zájazdu

Ponúkajú ho cestovné kancelárie k zájazdom, ktoré majú v svojom katalógu, ale aj cestovné agentúry k pobytom, ktoré predávajú. Hodí sa dovolenkárom, ktorí cestujú do zahraničia ojedinele, napríklad len na vybraný zájazd s cestovnou kanceláriou.

Toto poistenie obvykle okrem základných štyroch rizík kryje aj riziká spojené so zájazdovou dovolenkou, napríklad poistenie storna zájazdu, poistenie oneskoreného nástupu na zájazd, poistenie predčasného návratu alebo nevyčerpaných služieb.

Menej sa vyplatí dovolenkárom, ktorí už majú uzatvorené cestovné poistenie, napríklad ku platobnej karte alebo celoročné poistenie, ktoré im kryje možné riziká.

Celoročné cestovné poistenie

Ponúkajú ho komerčné poisťovne. Zaujímavé je pre ľudí, ktorí často cestujú. Za výhodnú cenu totiž získajú cestovné poistené po celý rok, pričom dĺžka jedného vycestovania môže byť až 30 dní. Obvykle sa dá sa dohodnúť pre celé územie Európy aj do štátov ako Tunisko, Alžírsko, Maroko, Egypt a na celé územie Turecka. Kryje všetky štyri riziká - teda poistenie liečebných nákladov, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu a úrazové poistenie.

Tento typ poistenia je menej vhodný pre tých, ktorí cestujú do zahraničia ojedinele.

Poistenie k platobnej karte

Toto poistenie ponúkajú banky v spolupráci s poisťovňami ako doplnkovú službu k platobným kartám. Vhodné je pre majiteľov kariet, ktorí ich často používajú aj v zahraničí. Jeho základnou výhodou je nízka cena poistenia.

Vhodné naopak nie je pre tých cestovateľov, ktorí nepoužívajú alebo len zriedka používajú platobné karty a necestujú často do zahraničia.

Vladimír Ješko
Čo sa dá poistiť
 • náklady na liečenie pre prípad ochorenia alebo úrazu, lekárske prevozy a repatriácie,
 • ošetrenie zubov - býva priňomčasto finančný limit,
 • návšteva chorého poisteného príbuzným,
 • trvalé následky úrazu,
 • smrť spôsobená úrazom
 • preprava telesných pozostatkov,
 • poistenie batožiny - strata aj zdržanie,
 • predčasný návrat z cudziny,
 • zodpovednosť za škodu - majetok aj zdravie,
 • poistenie právnej asistencie,
 • terorizmus,
 • meškanie hromadného dopravného prostriedku,
 • nečerpané služby,
 • stratené doklady
Vladimír Ješko
Európsky preukaz nestačí na všetko

Preukaz vám zabezpečí neodkladnú starostlivosť v únii a niekoľkých štátoch mimo nej.

BRATISLAVA. Európsky preukaz zdravotného poistenia je určený na krátkodobé cesty do zahraničia vrátane dovoleniek, služobných ciest, brigád či študijných pobytov. „Umožňuje úhradu potrebnej zdravotnej starostlivosti v systéme verejného zdravotného poistenia bez ohľadu na vek, chronické choroby a výšku nákladov," povedala Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Ak sa za zdravotnú starostlivosť v členskom štáte únie platí spoluúčasť, poistenec ju musí zaplatiť rovnako ako domáci poistenci. Preukaz nepomôže ani pri úhrade prevozu na Slovensko. Preukaz vydáva zdravotná poisťovňa na základe písomnej žiadosti poistenca. Platí maximálne päť rokov vo všetkých členských štátoch Európskej únie, ako aj na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a Švajčiarsku. No napríklad v Chorvátsku, ktoré patrí medzi najobľúbenejšie destinácie našich dovolenkárov, si náš občan bez komerčného cestovného poistenia v prípade úrazu či ochorenia hradí lekársku starostlivosť sám.

Vladimír Ješko, Martina Kováčová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 483
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 436
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 10 426
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 10 328
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 137
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 411
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 390
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 335
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 769
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 208

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovci bohatli, teraz môžu prísť o milióny

Po vstupe do župy sa im začalo dariť, kupovali autá aj domy.

KOŠICE KORZÁR

Hámor na vrchol osemtisícovky nešliapne. Len sa ho dotkne

Stal sa najúspešnejším slovenským výškovým horolezcom.

Neprehliadnite tiež

AKTUALIZOVANÉ

British Airways zrušila kvôli výpadku systému lety z Londýna

Cestujúci na letisku Heathrow v Londýne informovali o dlhých čakaniach.

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

Bloomberg: Elektrické auta môžu byť lacnejšie než benzínové

Pokles cien batérií by mohol znamenať, že elektrické autá zlacnejú už v roku 2025.