SME

Šéf Tatra banky: Peklo pre banky len príde

Prezident bankovej asociácie a zároveň šéf Tatrabanky Igor Vida tvrdí, že banky majú najhoršie obdobie ešte len pred sebou.

(Zdroj: SME - Pavol Funtál)

Banky majú najhoršie obdobie ešte len pred sebou. Vlna nedostatku práce pre firmy, prepúšťanie ľudí, ktorí nebudú môcť splácať svoje dlhy, a zníženie dopytu po nehnuteľnostiach sa prejavia až ďalší rok. O hypotékach, realitnom trhu a nedotiahnutom záchrannom programe hovoríme s prezidentom Slovenskej bankovej asociácie Igorom Vidom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektorí developeri pre krízu a problémy s financovaním meškajú s dokončovaním stavieb. Ceny však sami spúšťajú neradi. Ak developer nespĺňa podmienky napríklad pri zazmluvnenosti predaja bytov, vynútia si banky, aby cenu znížil a predal?

SkryťVypnúť reklamu

Závisí to od konkrétnej banky. No ak developer nemá zazmluvnenosť, ktorá bola dohodnutá s bankou, zväčša nemôže čerpať ďalšie zdroje.

Možno teda čakať prvé vynútené predaje už tento rok?

Je úplne reálne, že tento rok budú musieť niektorí developeri, ktorí nebudú mať dostatok zdrojov na pokračovanie stavby, predávať pod tlakom.

Developeri hovoria, že banky im pri úveroch menili už dohodnuté podmienky. Je to pravda?

To neviem. Viem len, že banky, ak nemali záväzne dohodnuté podmienky s klientom v zmluve a zmenilo sa prostredie, a hlavne sa zmenil dopyt po bytoch, kúpyschopnosť či schopnosť získať hypotéku a podobne, tak banky, prirodzene, začali sprísňovať podmienky. Ak je zmluva podpísaná, predpokladám, že každá strana ju ctí. Ak však boli podmienky len predrokované a neboli záväzné, tak chápem, že sa mohli zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Banky sprísnili poskytovanie úverov pre investorov. Niekde dajú také podmienky, ktoré developer nemôže splniť, inde rovno povedia, že to teraz nemá zmysel a treba prísť až na jeseň. Ako dlho potrvá tento stav?

To ťažko povedať. Čítal som, že ľudia, ktorí nevedeli predpovedať, že kríza príde, majú teraz návod na to, ako dlho bude trvať. S určitosťou môžem povedať, že rok 2010 bude pre banky horší ako rok 2009. Čo sa týka ekonomiky, tá by sa mohla niekedy v polovici budúceho roka začať pomaličky, pomaličky zviechavať. Banky najhoršie peklo čaká v prvom polroku budúceho roka.

Prečo?

Teraz vidíme prepad v ekonomike, objednávkach priemyslu, v dopyte po nehnuteľnostiach. Určitý čas potrvá, kým sa to prejaví v nesplácaní úverov.

Ľudia teraz dostávajú hypotéky na sedemdesiat, osemdesiat percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. To tlačí na ceny. Čím lacnejšie kúpite, tým je aj doplatok z vlastných peňazí nižší. Ceny klesajú a banky opäť, z tých nižších cien, dávajú len časť peňazí na úver. Ako z toho von?

SkryťVypnúť reklamu

Vytvára sa špirála. Ťažko povedať, ako z toho von. No ja si nemyslím, že ceny nehnuteľností na Slovensku boli prehnane vysoké. Nepredpokladám, že dôjde k veľkému prepadu - päťdesiat percent a podobne.

Keď dosiahne cena nehnuteľnosti výšku, pri ktorej prevažná väčšina ľudí nebude mať problém doložiť dvadsať či tridsať percent svojich peňazí, tak tam sa to zastaví.

Pribúdajú neplatiči. Banky o tom nerady hovoria, štatistiky neexistujú. Posledným krokom, ako sa banka môže k peniazom od neplatiča dostať, je dražba. No v súčasnosti sa ani na dražbách veľmi nepredáva. Čo budú banky s bytmi robiť?

To sa ukáže, čo budú robiť. Fakt je, že banka sa v prvom rade musí snažiť dostať späť peniaze. Ak pre ňu dražba nebude optimálna cesta, aby sa dostala k čo najväčšej sume peňazí, bude hľadať iné možnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad?

Banky sa snažia pomôcť tomu, kto spláca hypotéku tak, aby na nejaký čas mal zjemnené podmienky - odložené splátky, znížené splátky a tak ďalej - kým sa situácia zlepší a dlžník si možno napríklad znova nájde prácu.

Tak či onak nastanú prípady, keď bude dražba nevyhnutná...

Áno, no ťažko povedať do budúcna, ako to bude vyzerať. Určite o tom bolo aj rokovanie asociácie s vládou. Aby vláda, ak zmierňuje sociálne dosahy hospodárskej krízy, rátala s tým, že jeden z tých dosahov bude to, že banky budú musieť veľa neplatičov a možnože aj rodín vysťahovať na ulicu a predávať ich nehnuteľnosti. A budú ich predávať so stratou, ale aspoň sčasti sa zahoja. Dohody zostali v stave dohodnutého mechanizmu pomoci. Zatiaľ ho nepotvrdila vláda ani Rada pre hospodársku krízu (pozn. red. uzávierka S-realít bola 5. júna). Tá už dávno nezasadala. Toto sú obavy nás všetkých. Na druhej strane si treba uvedomiť, že väčšina hypoték poskytnutých na Slovensku bola na získanie prvého domu či bytu. Nebola to špekulatívna investícia majiteľa. Preto dlžníci naozaj urobia všetko preto, aby neprišli o strechu nad hlavou. To nikto nechce. Zmobilizujú všetky svoje sily a finančné prostriedky v rodine a u známych, len aby im banka nezobrala dom.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci štátny plán na pomoc neplatičom zatiaľ nie je reálne na konci, má veľmi prísne podmienky. Nájdu sa skutočne ľudia, ktorí všetko splnia?

Asi áno, no zrejme to nebudú veľké čísla. Banky sa budú snažiť riešiť situáciu neplatiča bez toho, aby museli klienta do tohto programu zapájať.

Banky sú prísnejšie pri posudzovaní žiadateľov o hypotéku. Nielen, že dostanú menej peňazí, no viacej sa pozerá na ich situáciu. Napríklad sa vyžaduje trvalý pracovný pomer na lehotu neurčitú a podobne. Koľko ľudí oproti minulosti odíde z bánk naprázdno?

To neviem odhadnúť, také čísla nemám, štatistika za celý bankový sektor ani neexistuje. Logika hovorí, že viac ako polovica ľudí by mala získať úver, v opačnom prípade má banka viac nespokojných ako spokojných návštevníkov. Druhá vec je, že banky sa za zdravých okolností a pri normálnom vývoji snažia mať percento uspokojených žiadostí klientov čo najvyššie. Pri hypotékach sa bežne pohybuje na úrovni sedemdesiat, niekedy aj osemdesiat percent. V tomto období to môže byť okolo päťdesiatich percent. To je môj odhad. No určite to je menej, ako bolo doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

Pri úvere sa už nedá ručiť rozostavanou nehnuteľnosťou v bytových domoch. Klesla ich cena natoľko, že pre banku nemá význam takéto ručenie využívať?

Neviem posúdiť prístup jednotlivých subjektov. No zrejme je v tom obava bánk, či sa bytové domy dokončia a za akých podmienok, či developer má na prefinancovanie do konca stavby. Aby banke nezostala dlhodobo rozostavaná nehnuteľnosť ako záloha, klient by mal hypotéku a nemal by kde bývať a vzniká potom otázka, dokedy ju bude ochotný splácať a podobne. Pri rozostavaných nehnuteľnostiach je teda vyššie riziko ako pri dokončených.

Niektoré banky si urobili vlastné realitky, predávajú projekty, na ktorých financovaní sa podieľali. Nekazia si samy sebe biznis?

Je to možné, tým realitkám určite nepomáhajú, hoci sú ich. U nás zostáva nepochopená jedna vec - všetci poukazujú na to, že banky sprísnili podmienky, nepožičiavajú. Banky sú v prvom rade účastníkmi obchodu, ktorý je na dobrovoľnej báze. Keď sa banka rozhodne, že nedá úver nikomu, no tak ho nedá nikomu a môžete písať aj ministrovi, guvernérovi Národnej banky a neviem kam ešte. Je to jednoducho jej rozhodnutie, ktoré je úplne legitímne. Banky nepožičiavajú svoje peniaze, požičiavajú peniaze vkladateľov. Prvoradá úloha je teda chrániť vkladateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Keď prišiel realitný boom, niektoré banky sa doň cez podporu projektov zapájali opatrnejšie, iné sa správali, nazvime to, agresívnejšie. Neoľutovali teraz túto stratégiu?

To sa treba spýtať ich.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  2. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  3. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  4. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  5. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  6. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  7. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  8. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 349
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 782
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 308
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 131
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 016
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 020
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 72 734
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 248
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 685
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 452
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 567
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 923
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 835
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Doposiaľ táto oblasť zdanená nebola.


SITA
Ilustračné foto.

Vývoz klesol menej ako dovoz.


TASR
Ilustračné foto.

Predaje sa v treťom mesiaci aktuálneho roka znížili v celej Európskej únii.


SITA
Premiér Robert Fico.

Eštok už budúci týždeň odcestuje na prípravné rokovania do Pekingu.


SITA
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 020
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 72 734
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 248
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 685
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 452
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 567
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 923
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 835
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu