Poradne prílohy S-reality

Hypotekárne úvery

Čo je to anuitné splácanie? Dá sa hypotéka splácať aj inak?

V dôsledku zvýšenej konkurencie a snahy zaujať čo najviac potenciálnych klientov, priniesli bankové subjekty na trh rôzne spôsoby splácania dlhu. Každý z nich oslovuje inú skupinu klientov vzhľadom na ponúkané riešenie momentálnej, respektíve budúcej očakávanej platobnej schopnosti.

1. Anuitné splácanie: v súčasnosti nielen na hypotekárnom trhu prevažuje takzvané anuitné splácanie, pri ktorom sa s každou ďalšou splátkou mení pomer medzi dlžnou istinou a úrokovou časťou, pričom ich vzájomný pomer je závislý aj od dĺžky splatnosti úveru. V zásade platí, čím kratšia splatnosť, tým menej klient preplatí. Mesačná splátka počas obdobia splatnosti ostáva rovnaká, mení sa len v prípade zmeny úrokovej sadzby.

2. Progresívne splácanie: splácanie dlhu pravidelnými, zvyšujúcimi sa splátkami je vhodné najmä pre klientov, ktorí predpokladajú stabilný príjem, ktorý má šancu postupne rásť. Čiže splátka je na začiatku splácania nižšia a postupne sa zvyšuje.

3. Degresívne splácanie: ide o splácanie hypotéky postupne sa znižujúcimi splátkami. Je určené klientom, ktorí majú v súčasnom období stabilný príjem vo výške umožňujúcej im zvýšené zaťaženie, čím v zásade rýchlejšie splácajú istinu dlhu.

4. Mimoriadne splátky: na základe tlaku klientov priniesli banky možnosť mimoriadnych splátok, ktoré sú vo väčšine bánk pre klientov bezplatné. Mimoriadne splátky umožňujú znížiť si výšku aktuálneho dlhu (výšku istiny), a tým priamo aj mesačnú splátku hypotekárneho úveru.

Niektoré z hypotekárnych bánk ponúkajú klientom možnosť výberu medzi spomínaným znížením aktuálnej istiny a skrátením dĺžky splácania hypotekárneho úveru.

Chcel by som sa vás opýtať na predčasné splatenie hypotekárneho úveru. Počul som, že po istom čase sa už úver neoplatí predčasne splatiť. Prečo je to tak a do akého času sa to oplatí?

Podobný názor môže vychádzať zo skutočnosti, že počas prvých piatich až desiatich rokov (v závislosti od dĺžky splatnosti úveru), zaplatíte banke pomerne vysokú sumu splátky v úrokoch. Napríklad v prvom roku splácania vaša mesačná splátka predstavuje až šesťdesiat percent úroku a len štyridsiatimi percentami prispievate na splácanie dlhu.

To však neznamená, že ak sa chcete úveru zbaviť, nemôžete tak spraviť aj v ďalšom období. Len po sčítaní zaplatených úrokov môžete zistiť, že na splatenie ostáva ešte pomerne vysoká výška dlhu. Informáciu o zaplatenej istine (samotný dlh) a úrokoch sa dozviete z pravidelných výpisov banky z úverového účtu.

Na otázky odpovedala Jana Šlachticová-Lauková, Hypocentrum

Paragrafy

Vlani v októbri som po otcovi zdedila pozemok, z katastrálneho úradu prišiel list vlastníctva. Na rok 2009 som zaplatila daň z nehnuteľností. Pozemok bol pôvodne väčší, pri predaji môjmu otcovi ho rozdelili na dve časti, mne zostala záhrada. V tom čase sa začalo stavať aj v zadných častiach záhrad - vznikala nová ulica. Parcely boli zrejme nanovo vymeriavané. Neviem sa preto presne zorientovať, ktorá parcela je moja, z nášho pôvodného plotu zostala len bránka, ale plocha záhrady nezodpovedala pôvodnému rozmiestneniu. Okrem toho táto časť bola obrábaná a uskladňovali na nej stavebný materiál. Kto mi ukáže moju parcelu?

V prípade, ak máte pochybnosti o skutočnom priebehu hraníc vášho pozemku, odporúčam vám prizvať si autorizovaného geodeta, ktorý vám na pozemku zameria a fyzicky vytýči hranice. Vytýčenie hraníc pozemku je geodetický úkon, ktorým sa v teréne vyznačí poloha lomových bodov hranice pozemku, prípadne inej hranice (vecného bremena, katastrálneho územia, správnej hranice), ktoré vyjadrujú vzájomný polohový vzťah v teréne a v určenom podklade a spracuje sa výsledný operát. Ide vlastne o prenesenie polohy a rozmeru parcely evidovanej v katastrálnej mape do terénu. Výsledkom vytýčenia hranice pozemku je fyzicky vyznačená hranica parcely v teréne (napríklad drevenými kolíkmi alebo kovovými rúrkami) a vytyčovací protokol overený autorizovaným geodetom a kartografom.

Spracovaná dokumentácia obsahuje Protokol o vytýčení hranice pozemku a grafické znázornenie - vytyčovací náčrt. Samozrejme, vytýčením hraníc pozemku nevznikajú, nemenia sa ani nezanikajú právne vzťahy k nehnuteľnostiam, potvrdzuje sa len existujúci právny stav.

V prípade, ak sa vám v dôsledku geodetických prác zmenila výmera pozemku, mali by ste tomu adekvátne prispôsobiť aj svoju daňovú povinnosť. Okrem toho, ak niekto využíva váš pozemok, napríklad na uskladňovanie stavebného materiálu, môžete buď požadovať, aby sa takéhoto konania zdržal, alebo aby vám za to zaplatil primerané nájomné.

Na otázku odpovedala JUDr. Hana Kováčiková, advokátka a doktorandka na PF UK, Bratislava

Stavebná poradňa

Na chalupe ideme opravovať strechu. Chceme vymeniť niektoré trámy a laty a škridly za rovnaké škridly. Zároveň treba domurovať štít. Pri tej príležitosti by sme aj medzi trámy dali zateplenie. Stačí ak na stavebnom úrade len ohlásime opravu strechy, keď sa vlastne nebude nič zásadné so stavbou meniť? Peter

Predpokladané stavebné práce sa dajú charakterizovať ako udržiavacie práce. V stavebnom zákone tieto nie sú určené presnou definíciou, ani nie sú vymenované všetky práce, ktoré sa majú považovať za udržiavacie práce.

Podľa § 139b ods. 15 stavebného zákona sa za udržiavacie stavebné práce považujú okrem iného najmä opravy a výmena strešnej krytiny, oprava a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií a podobne. Vaše stavebné práce nemôžu ovplyvniť stabilitu stavby, jej požiarnu bezpečnosť ani vzhľad stavby. Preto v súvislosti s § 55 ods. d) stavebného zákona sa nedajú považovať za také, na ktoré by bolo potrebné ohlásenie stavby. V nadväznosti na to, ako aj na § 56 stavebného zákona na takéto udržiavacie práce sa nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu.

Na otázku odpovedal Ing. Dušan Sirotka, expert na stavebné právo

Daňová poradňa

Sme traja majitelia bytového domu. Dvaja spolumajitelia nadobudli svoj podiel darovaním (bez uvedenia hodnoty nehnuteľnosti) a tretí kúpou na hypoúver. Vedieme si účtovníctvo, no nehnuteľnosť neodpisujeme. Je napriek tomu súčasťou obchodného majetku?

Podľa súčasného znenia zákona o dani z príjmov sa považuje za obchodný majetok každý majetok, ktorý má fyzická osoba vo vlastníctve a ktorý využíva na svoju podnikateľskú činnosť alebo v súvislosti s podnikaním a pri prenájme ktorého uplatňuje skutočne vynaložené výdavky na dosiahnutie príjmu. V druhej časti definície § 2/m je definovaný ako majetok, pri ktorom je fyzická osoba povinná viesť evidenciu podľa § 6/11. Ten hovorí o príjmoch z prenájmu majetku, ktorý možno odpisovať (nie ktorý sa reálne aj odpisuje) a pri ktorých daňovník uplatňuje skutočné preukázateľne vynaložené výdavky.

Ak teda prenajímate nehnuteľnosť a uplatňujete takzvané skutočné výdavky (nemusíte ani odpisovať nehnuteľnosť), vaša nehnuteľnosť je automaticky klasifikovaná ako obchodný majetok. Pri použití paušálnych výdavkov sa majetok nestáva obchodným.

Platí, že až po piatich rokoch vykazovania paušálnych výdavkov (respektíve dvoch rokoch trvalého bydliska) môžeme predať nehnuteľnosť a predaj bude oslobodený od dane z príjmu?

Na posúdenie, či príjem z predaja vášho domu bude oslobodený od dane, je rozhodujúca lehota jeho vlastnenia, respektíve trvalého pobytu (ak ide o dom s najviac dvomi bytmi) a tiež skutočnosť, či ste byt mali zaradený v obchodnom majetku.

Ak dom vlastníte aspoň päť rokov, daň nezaplatíte. Ak túto lehotu nesplníte, musíte v ňom mať minimálne dvojročný trvalý pobyt a to bezprostredne a nepretržite pred jeho predajom.

Ak ste v poslednom čase využívali, respektíve stále využívate nehnuteľnosť na podnikanie, a máte ju v súlade so zákonom o dani z príjmov zaradenú v obchodnom majetku, príjem bude oslobodený od zdanenia až po uplynutí piatich rokov od vyradenia z tohto majetku. Zjednodušene povedané, až po piatich rokoch od využívania inštitútu paušálnych výdavkov.

Na otázky odpovedala Dagmar Bednáriková, daňová poradkyňa, Bratislava

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 5. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 9. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 761
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 484
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 321
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 900
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 834
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 791
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 720
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 969
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 945
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 685

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

EKONOMIKA

Ryanair ruší aj lety z Bratislavy. Ako získať odškodné pár stoviek eur

Pri letoch do 1500 kilometrov je odškodné 250 eur.

Neprehliadnite tiež

Ekonomiky krajín strednej a východnej Európy porastú, odhaduje to Erste Group

Hospodárstvo v krajinách regiónu ťahá rast domácej spotreby, ktorá súvisí so zlepšovaním situácie na trhu práce.

Nórsky štátny investičný fond dosiahol hranicu jedného bilióna dolárov

Nórsko prvýkrát vložilo do fondu svoje zisky z ropy a zemného plynu v roku 1996.

Z Bratislavy sa bude lietať do Burgasu a Pafosu. Ryanair oznámil dve nové linky

Írska nízkonákladovka informuje o nových linkách v dobe, kedy čelí negatívnym reakciám pre hromadné rušenie letov.

Česi držia v trezoroch málo zlata, ekonómovia radia navýšiť zlaté rezervy

Slovensko drží okolo 32 ton zlata, Poľsko či Rumunsko vyše 100 ton. Česi len okolo 10 ton.