SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Poradne prílohy S-reality

Hypotekárne úvery

Čo je to anuitné splácanie? Dá sa hypotéka splácať aj inak?

V dôsledku zvýšenej konkurencie a snahy zaujať čo najviac potenciálnych klientov, priniesli bankové subjekty na trh rôzne spôsoby splácania dlhu. Každý z nich oslovuje inú skupinu klientov vzhľadom na ponúkané riešenie momentálnej, respektíve budúcej očakávanej platobnej schopnosti.

1. Anuitné splácanie: v súčasnosti nielen na hypotekárnom trhu prevažuje takzvané anuitné splácanie, pri ktorom sa s každou ďalšou splátkou mení pomer medzi dlžnou istinou a úrokovou časťou, pričom ich vzájomný pomer je závislý aj od dĺžky splatnosti úveru. V zásade platí, čím kratšia splatnosť, tým menej klient preplatí. Mesačná splátka počas obdobia splatnosti ostáva rovnaká, mení sa len v prípade zmeny úrokovej sadzby.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Progresívne splácanie: splácanie dlhu pravidelnými, zvyšujúcimi sa splátkami je vhodné najmä pre klientov, ktorí predpokladajú stabilný príjem, ktorý má šancu postupne rásť. Čiže splátka je na začiatku splácania nižšia a postupne sa zvyšuje.

3. Degresívne splácanie: ide o splácanie hypotéky postupne sa znižujúcimi splátkami. Je určené klientom, ktorí majú v súčasnom období stabilný príjem vo výške umožňujúcej im zvýšené zaťaženie, čím v zásade rýchlejšie splácajú istinu dlhu.

4. Mimoriadne splátky: na základe tlaku klientov priniesli banky možnosť mimoriadnych splátok, ktoré sú vo väčšine bánk pre klientov bezplatné. Mimoriadne splátky umožňujú znížiť si výšku aktuálneho dlhu (výšku istiny), a tým priamo aj mesačnú splátku hypotekárneho úveru.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré z hypotekárnych bánk ponúkajú klientom možnosť výberu medzi spomínaným znížením aktuálnej istiny a skrátením dĺžky splácania hypotekárneho úveru.

Chcel by som sa vás opýtať na predčasné splatenie hypotekárneho úveru. Počul som, že po istom čase sa už úver neoplatí predčasne splatiť. Prečo je to tak a do akého času sa to oplatí?

Podobný názor môže vychádzať zo skutočnosti, že počas prvých piatich až desiatich rokov (v závislosti od dĺžky splatnosti úveru), zaplatíte banke pomerne vysokú sumu splátky v úrokoch. Napríklad v prvom roku splácania vaša mesačná splátka predstavuje až šesťdesiat percent úroku a len štyridsiatimi percentami prispievate na splácanie dlhu.

To však neznamená, že ak sa chcete úveru zbaviť, nemôžete tak spraviť aj v ďalšom období. Len po sčítaní zaplatených úrokov môžete zistiť, že na splatenie ostáva ešte pomerne vysoká výška dlhu. Informáciu o zaplatenej istine (samotný dlh) a úrokoch sa dozviete z pravidelných výpisov banky z úverového účtu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázky odpovedala Jana Šlachticová-Lauková, Hypocentrum

Paragrafy

Vlani v októbri som po otcovi zdedila pozemok, z katastrálneho úradu prišiel list vlastníctva. Na rok 2009 som zaplatila daň z nehnuteľností. Pozemok bol pôvodne väčší, pri predaji môjmu otcovi ho rozdelili na dve časti, mne zostala záhrada. V tom čase sa začalo stavať aj v zadných častiach záhrad - vznikala nová ulica. Parcely boli zrejme nanovo vymeriavané. Neviem sa preto presne zorientovať, ktorá parcela je moja, z nášho pôvodného plotu zostala len bránka, ale plocha záhrady nezodpovedala pôvodnému rozmiestneniu. Okrem toho táto časť bola obrábaná a uskladňovali na nej stavebný materiál. Kto mi ukáže moju parcelu?

V prípade, ak máte pochybnosti o skutočnom priebehu hraníc vášho pozemku, odporúčam vám prizvať si autorizovaného geodeta, ktorý vám na pozemku zameria a fyzicky vytýči hranice. Vytýčenie hraníc pozemku je geodetický úkon, ktorým sa v teréne vyznačí poloha lomových bodov hranice pozemku, prípadne inej hranice (vecného bremena, katastrálneho územia, správnej hranice), ktoré vyjadrujú vzájomný polohový vzťah v teréne a v určenom podklade a spracuje sa výsledný operát. Ide vlastne o prenesenie polohy a rozmeru parcely evidovanej v katastrálnej mape do terénu. Výsledkom vytýčenia hranice pozemku je fyzicky vyznačená hranica parcely v teréne (napríklad drevenými kolíkmi alebo kovovými rúrkami) a vytyčovací protokol overený autorizovaným geodetom a kartografom.

Skryť Vypnúť reklamu

Spracovaná dokumentácia obsahuje Protokol o vytýčení hranice pozemku a grafické znázornenie - vytyčovací náčrt. Samozrejme, vytýčením hraníc pozemku nevznikajú, nemenia sa ani nezanikajú právne vzťahy k nehnuteľnostiam, potvrdzuje sa len existujúci právny stav.

V prípade, ak sa vám v dôsledku geodetických prác zmenila výmera pozemku, mali by ste tomu adekvátne prispôsobiť aj svoju daňovú povinnosť. Okrem toho, ak niekto využíva váš pozemok, napríklad na uskladňovanie stavebného materiálu, môžete buď požadovať, aby sa takéhoto konania zdržal, alebo aby vám za to zaplatil primerané nájomné.

Na otázku odpovedala JUDr. Hana Kováčiková, advokátka a doktorandka na PF UK, Bratislava

Stavebná poradňa

Na chalupe ideme opravovať strechu. Chceme vymeniť niektoré trámy a laty a škridly za rovnaké škridly. Zároveň treba domurovať štít. Pri tej príležitosti by sme aj medzi trámy dali zateplenie. Stačí ak na stavebnom úrade len ohlásime opravu strechy, keď sa vlastne nebude nič zásadné so stavbou meniť? Peter

Skryť Vypnúť reklamu

Predpokladané stavebné práce sa dajú charakterizovať ako udržiavacie práce. V stavebnom zákone tieto nie sú určené presnou definíciou, ani nie sú vymenované všetky práce, ktoré sa majú považovať za udržiavacie práce.

Podľa § 139b ods. 15 stavebného zákona sa za udržiavacie stavebné práce považujú okrem iného najmä opravy a výmena strešnej krytiny, oprava a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií a podobne. Vaše stavebné práce nemôžu ovplyvniť stabilitu stavby, jej požiarnu bezpečnosť ani vzhľad stavby. Preto v súvislosti s § 55 ods. d) stavebného zákona sa nedajú považovať za také, na ktoré by bolo potrebné ohlásenie stavby. V nadväznosti na to, ako aj na § 56 stavebného zákona na takéto udržiavacie práce sa nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku odpovedal Ing. Dušan Sirotka, expert na stavebné právo

Daňová poradňa

Sme traja majitelia bytového domu. Dvaja spolumajitelia nadobudli svoj podiel darovaním (bez uvedenia hodnoty nehnuteľnosti) a tretí kúpou na hypoúver. Vedieme si účtovníctvo, no nehnuteľnosť neodpisujeme. Je napriek tomu súčasťou obchodného majetku?

Podľa súčasného znenia zákona o dani z príjmov sa považuje za obchodný majetok každý majetok, ktorý má fyzická osoba vo vlastníctve a ktorý využíva na svoju podnikateľskú činnosť alebo v súvislosti s podnikaním a pri prenájme ktorého uplatňuje skutočne vynaložené výdavky na dosiahnutie príjmu. V druhej časti definície § 2/m je definovaný ako majetok, pri ktorom je fyzická osoba povinná viesť evidenciu podľa § 6/11. Ten hovorí o príjmoch z prenájmu majetku, ktorý možno odpisovať (nie ktorý sa reálne aj odpisuje) a pri ktorých daňovník uplatňuje skutočné preukázateľne vynaložené výdavky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak teda prenajímate nehnuteľnosť a uplatňujete takzvané skutočné výdavky (nemusíte ani odpisovať nehnuteľnosť), vaša nehnuteľnosť je automaticky klasifikovaná ako obchodný majetok. Pri použití paušálnych výdavkov sa majetok nestáva obchodným.

Platí, že až po piatich rokoch vykazovania paušálnych výdavkov (respektíve dvoch rokoch trvalého bydliska) môžeme predať nehnuteľnosť a predaj bude oslobodený od dane z príjmu?

Na posúdenie, či príjem z predaja vášho domu bude oslobodený od dane, je rozhodujúca lehota jeho vlastnenia, respektíve trvalého pobytu (ak ide o dom s najviac dvomi bytmi) a tiež skutočnosť, či ste byt mali zaradený v obchodnom majetku.

Ak dom vlastníte aspoň päť rokov, daň nezaplatíte. Ak túto lehotu nesplníte, musíte v ňom mať minimálne dvojročný trvalý pobyt a to bezprostredne a nepretržite pred jeho predajom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak ste v poslednom čase využívali, respektíve stále využívate nehnuteľnosť na podnikanie, a máte ju v súlade so zákonom o dani z príjmov zaradenú v obchodnom majetku, príjem bude oslobodený od zdanenia až po uplynutí piatich rokov od vyradenia z tohto majetku. Zjednodušene povedané, až po piatich rokoch od využívania inštitútu paušálnych výdavkov.

Na otázky odpovedala Dagmar Bednáriková, daňová poradkyňa, Bratislava

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 5. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 7. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 2. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 3. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 4. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 5. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 6. Termming vo Veľkých Kapušanoch modernizuje tepelné hospodárstvo
 7. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 9. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 10. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 055
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 245
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 5 059
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 740
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 669
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 089
 7. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 434
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 404
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 179
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 647
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do nemocníc treba prinajmenšom respirátor. Test nezriedka potrebujú aj zaočkovaní.

Dĺžka návštev sa pohybuje od 15 do 30 minút.


15 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako postupovalo vyšetrovanie NAKA.


a 2 ďalší 10 h

Neprehliadnite tiež

Starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov a šéf expertného tímu ZMOS pre stavebnú legislatívu Martin Chren.

Združenie žiada o predĺženie výnimky z takzvaného Lex Corona o dva roky.


SITA 27m
Ilustračná fotografia.

Dôvodom je nedostatočná ponuka na trhu.


TASR 40m
Ilustračné foto

Ceny plynu prudko vzrástli a podpora od štátu sa na konci mesiaca skončí.


TASR 17 h
Ilustračné foto

Hurikán spôsobil v USA pokles zásob ropy.


SITA 17 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 4. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 5. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 6. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 7. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 8. Jakub Šimek: Ako po pandémii predbehnúť Estónsko je otázka za 20 bitcoinov
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 865
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 8 522
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 7 067
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 258
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 818
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 613
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 902
 8. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 4 531
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Zatvoriť reklamu