BRATISLAVA. Hospodárska kríza a zníženie spotreby na hlavných vývozných trhoch v Európskej únii sa v prvom štvrťroku 2009 podpísali pod 16,5-percentné medziročné zníženie tržieb aj pre 11 firiem združených v Zväze celulózo-papierenského priemyslu (ZCPP) SR. Celkové tržby firiem ZCPP dosiahli za prvé tri mesiace roku 2009 objem 207,96 mil. eur. O 16,6 % poklesol aj export, čo signalizuje, že výpadok nastal hlavne vo vývoze a domáci trh ešte zotrvačnosťou fungoval takmer v plnej výške. Pribrzdený export sa prejavil aj znížením podielu tržieb z exportu na celkových tržbách z 84 %, na necelých 83,7 %. Kým za prvé tri mesiace roku 2008 zinkasovali firmy v zahraničí 208,82 mil. eur, za rovnaké obdobie roku 2009 to bolo len 174,2 mil. eur. Informoval o tom generálny sekretár ZCPP Juraj Dlhopolček.
Dopady hospodárskej krízy sa podľa J. Dlhopolčeka preniesli naplno práve v prvom štvrťroku 2009 aj do celulózovo-papierenského priemyslu na Slovensku. Výpadok exportu o 16,6 % sa podľa jeho slov nedal ničím nahradiť a situáciu ešte skomplikovala plynová kríza začiatkom roka. Ako ďalej pokračoval, s krízami má celulózovo-papierenské odvetvie v SR dlhoročné skúsenosti, pretože toto odvetvie má cyklický vývoj aj bez svetovej hospodárskej krízy. "V súčasnosti firmy vyrábajú tak, ako im to umožňuje dopyt a pokiaľ kríza nepotrvá niekoľko rokov, malo by si odvetvie ako celok zachovať svoj podiel na trhu," uviedol ďalej generálny sekretár ZCPP. Je to podľa neho vďaka rozsiahlym investíciám do celulózovo-papierenského odvetvia, ktoré si vyžiadali od roku 1993 takmer 1,33 mld. eur. "Odvetvie zhodnocuje predovšetkým domácu drevnú surovinu, ale väčšinu v minulosti dosiahnutých dobrých hospodárskych výsledkov spotrebúvalo na udržanie konkurencieschopnosti cestou investícií a modernizácií," dodal J. Dlhopolček.
Ako generálny sekretár ďalej informoval, nepriaznivý odbyt sa po prvý raz po dlhých rokoch prejavil aj na znížení produktivity práce. Firmy ZCPP za prvé tri mesiace roku 2009 v nepriaznivých podmienkach znížili podľa neho produktivitu práce na pracovníka o 9,8 %. Ako spresnil, na jedného pracovníka tak vyrobili tovar v hodnote 55,72 tis. eur. "Koncom 1. štvrťroka 2009 zamestnávalo jedenásť firiem ZCPP SR spolu 3 432 pracovníkov, čo bolo medziročne o 8,9 % menej," konštatoval. Ako J. Dlhopolček dodal, firmy preinvestovali za toto obdobie 6,4 mil. eur.
Celulózo-papierenské odvetvie v posledných rokoch prešlo rozsiahlymi reštrukturalizačnými procesmi, ktoré sprevádzal pokles zamestnanosti a 4-násobný nárast produktivity práce na pracovníka. Medzi najväčších výrobcov združených v ZCPP patria Mondi SCP, a.s. Ružomberok, Smurfit Kappa, a.s. Štúrovo, SHP Harmanec a Metsä Tissue, a.s. Žilina. Členské organizácie ZCPP pokrývajú 100-percentný podiel výroby vláknin a papiera v SR a približne 84 % výroby tovaru v celom odvetví.