Žiadosti na zateplenie zoberú až v júli. Tu nájdete tlačivá

Tým, ktorým doteraz Štátny fond rozvoja bývania nevyhovel, žiadosti o podporu vrátia. Na zateplenie treba všetko predložiť nanovo.

Pri zateplení štát požičia aj na projekt.

Tým, ktorým doteraz Štátny fond rozvoja bývania nevyhovel, žiadosti o podporu vrátia. Na zateplenie treba všetko predložiť nanovo.

BRATISLAVA. Požiadať o bezúročný úver na zateplenie zo Štátneho fondu rozvoja bývania by sa malo dať najskôr po prvom júli. Od tohto dátumu majú platiť novelizované zákony, ktoré umožnia mestám v sídle okresov preberať vyplnené tlačivá s predpísanými prílohami a zároveň fondu vyplácať nový druh podpory.

Mestá sú podľa Združenia miest a obcí Slovenska na prírastok v agende pripravené. Čakajú na to, kedy im to legislatívne zmeny dovolia, návrhy noviel totiž ešte musia do parlamentu. „Nevidíme v tom problém. Len aby stavbári našli dosť kapacít," vraví podpredseda združenia Milan Muška.

Nový program zatepľovania (vo formáte .pdf) už zverejnil rezort výstavby na webovej stránke. Vláda naň schválila 71 miliónov eur. Ministerstvo predpokladá, že by peniaze mohli stačiť na zateplenie 20­ až 25­tisíc bytov. O úver, ktorý žiadatelia budú môcť splácať pätnásť rokov, môžu požiadať právnické osoby - spoločenstvá vlastníkov, bytoví správcovia či obce, ako aj fyzické osoby - vlastníci rodinných domov.

Rozhodne rýchlosť

Každá skupina žiadateľov vypĺňa iné tlačivo (to, ktoré na ukážku uverejňuje denník SME, je pre fyzické osoby). Pracovníci mestského, prípadne miestneho úradu skontrolujú, či žiadosť obsahuje všetky predpísané prílohy a do desiatich dní ju postúpia fondu. Ten bude mať potom na posúdenie šesťdesiat dní.

Rýchlosť, s akou žiadatelia dokážu pripraviť podklady pre úver a ako rýchlo fond žiadosti schváli, je rozhodujúca. Mnohé tohtoročné plány totiž môže prekaziť skorší nástup chladných mesiacov. Podľa Jána Nemca zo Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska si stavebné práce na certifikovaných zatepľovacích systémoch vyžadujú vhodné klimatické podmienky. V zime sa robiť nedajú.

Bude treba žiadať nanovo

Žiadatelia, ktorí už majú v Štátnom fonde rozvoja bývania žiadosti o úver na obnovu a nezvýšili na nich peniaze, sa musia zmieriť s tým, že im ich vráti a o financie z nového zatepľovacieho programu musia požiadať znovu.

Ide o nový účel podpory so zmenou úverových podmienok, keď sa oproti doterajším programom skracuje lehota splatnosti, úrok je nulový a investičné náklady sú pokryté na sto percent, vysvetľuje ministerstvo výstavby. V niektorých prípadoch treba rátať aj so zmenou investičných nákladov. Napríklad vtedy, ak už zaslaný projekt zahŕňa okrem zateplenia aj iné práce (opravu balkónov a podobne). „Takmer všetky podklady z pôvodnej žiadosti bude možné akceptovať," sľubuje rezort výstavby.

Fond podľa nového programu požičia na stavbu, projekt, inžiniersku činnosť, ako aj na vyžadovaný odborný tepelno­tech〜nický posudok, na náklady spojené so spracovaním návrhu na podanie žiadosti aj s vydaním potrebného energetického certifikátu. Najviac však 50 eur na štvorcový meter zateplenej plochy v rodinnom dome a 80 eur na štvorcový meter zateplenej plochy v bytovke.

Treba aj doklad o kolaudácii

BRATISLAVA. Zoznam príloh k žiadostiam v novom zatepľovacom programe, je podobný ako ten, ktorý už platí pre iné úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

„Podľa doterajších skúseností menšie problémy môžu nastať pri predložení kolaudačného rozhodnutia starých bytových domov. Všetky ho nemajú," hovorí Matúš Serdula zo spoločnosti Elaut BauMont, ktorá takéto projekty robí. Úver je možné čerpať len na zateplenie budov, ktoré boli skolaudované pred rokom 1989. Rozhodnutie by malo byť v archíve stavebného úradu.

Fyzické osoby okrem dokumentov o stavbe, projektu a tepelno­technického posudku k žiadosti prikladajú aj doklady o príjme či čestné vyhlásenia, napríklad o tom, že nepoužívajú neoprávnene prostriedky fondu. Vyžaduje sa od nich aj potvrdenie o odbornej kvalifikácii zhotoviteľa stavby.

(ht)
Limity sú reálne, úver stačí

O znižovaní únikov tepla má zmysel uvažovať aj v budovách postavených po roku 1983, odkedy platili nové normy.

BRATISLAVA. Päťdesiat, prípadne osemdesiat eur na štvorcový meter zateplenej plochy je podľa odborníkov reálna suma, do ktorej by sa mali všetci žiadatelia o úver zo zatepľovacieho programu zmestiť. A to vrátane sprievodných nákladov na projekt, inžiniersku činnosť, posudok či energetický certifikát.

Cena zateplenia bytoviek niektorých dodávateľov sa začína od 40 eur, čo je polovica toho, čo ponúka vládny program. Zvýši ju napríklad farba a typ použitej fasády, použitie minerálnej vlny, ktorá je drahšia ako polystyrén, alebo drahších značiek zatepľovacích systémov, pri ktorých sa cena vyšplhá aj na strop nákladov v programe, teda na 80 eur.

Jedno za druhým

Pri zatepľovaní neplatí, že najlacnejšie je aj najlepšie. Upozorňuje na to riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného Zuzana Sternová.

Pri zatepľovaní sa musí zachovať správna postupnosť. Najskôr treba odstrániť systémové poruchy, najmä obnoviť balkóny a lodžie, vystupujúce schodiská a podobne. „Aj balkóny treba zatepliť, aby sa odstránilo pôsobenie tepelného mosta a zamedzilo sa rastu plesní," radí Sternová.

Pred zateplením obvodového plášťa sa musia vymeniť otvorové konštrukcie (okná, balkónové a vchodové dvere, zasklené steny). Hrúbka izolácie musí zohľadňovať požiadavky na splnenie všetkých požadovaných kritérií. Pozornosť treba venovať kvalitnej montáži okien a vlastnostiam jednotlivých komponentov, najmä tepelnoizolačnému dvojsklu. Na zateplenie má nadväzovať hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy a zabudovanie regulácie v zásobovaní teplom.

Úspory za to stoja

O zateplení podľa Sternovej môžu uvažovať aj ľudia z bytoviek postavených po roku 1983, odkedy sa na výstavbu používali sprísnené normy. Tieto budovy síce majú o 20 až 30 percent nižšiu spotrebu tepla ako domy z šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia, no majú mnohé systémové poruchy, ktoré zateplenie vyrieši.

Úspory tepla na vykurovanie sú v týchto domoch po zateplení nižšie, ale správne vykonanou obnovou sa podľa šéfky skúšobného ústavu zníži potreba tepla na vykurovanie o 40 až 50 percent.

Halka Tytykalová
Iba na výmenu okien úver nezískate

1. Vo väčšine starších rodinných domov žijú päťdesiatnici, ktorí nemusia mať na úver. Ako sa bude posudzovať príjem?

Na získanie úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania je potrebné preukázať čistý mesačný príjem v takej výške, aby po zaplatení mesačnej splátky úveru, prípadne aj iných záväzkov, zostal žiadateľovi ešte príjem vo výške 1,3­násobku životného minima. Ten má slúžiť na zabezpečenie nevyhnutných nákladov na domácnosť.

Fyzické osoby budú schopnosť splácania preukazovať potvrdením o podaní daňového priznania k dani z príjmov a výpisom z daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok. Alebo potvrdením zamestnávateľa o priemernom mesačnom zárobku za kalendárny štvrťrok, ktorý predchádza dátumu podania žiadosti a potvrdením o trvaní pracovného vzťahu.

2. Bude sa dať čerpať úver na zateplenie len pri výmene starých okien za nové, napríklad plastové?

Na poskytnutie úveru v rámci vládneho programu zatepľovania treba splniť isté podmienky. Jednou z nich je, že stavba sa zatepľuje tepelnoizolačným systémom na vonkajšiu tepelnú ochranu stien, na ktorú vydal vyhlásenie zhody výrobca systému. Túto podmienku nie je možné splniť iba výmenou okien, a preto tento úver nie je možné poskytnúť na výmenu okien.

3. Bude možné zahrnúť do oprávnených nákladov aj opravu starých balkónov, výmenu okien a opravu vchodu, ak sú súčasťou projektu zateplenia domu?

Takúto opravu balkónov nebude možné do oprávnených nákladov pri úvere z vládneho programu zatepľovania zahrnúť. Výmenu okien a opravu vchodových dverí áno, no len v prípade, že sa tým zníži energetická náročnosť budovy (podľa tepelno-technického posudku). Opravu vchodu, ak sa ňou myslia vstupné priestory, do nákladov nebude možné zahrnúť.

(ht, ministerstvo výstavby, vládny program zatepľovania)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Naučme sa správne dochucovať ryby
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 6. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 7. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 9. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 10. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 1. Naučme sa správne dochucovať ryby
 2. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 3. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 5. Od septembra opäť po starom
 6. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 7. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 8. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 9. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 10. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 988
 2. Od septembra opäť po starom 5 946
 3. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 711
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 3 157
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 835
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 739
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 197
 8. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš? 1 130
 9. Ako sme jazdili v socializme 1 091
 10. Leto nekončí! 1 039

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

Neprehliadnite tiež

Volkswagen hľadá v Bratislave stovky ľudí, pripúšťa aj nábor cudzincov

V automobilovom závode by mohlo do konca roka pracovať takmer 14-tisíc ľudí.

Volkswagen vyrobil o tisíce áut menej. Aké sú škody po štrajku

Slovenské automobilové závody podľa analytika opäť prekonajú ročný výrobný rekord, napriek štrajku vo Volkswagene.

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

Babiš má prísť o eurofondy, znie z europarlamentu

Politici si musia vybrať, či budú sedieť vo vláde, alebo budú ich firmy čerpať eurofondy, tvrdí nemecká europoslankyňa.