BRATISLAVA. Slovensko bude v najbližšom období vďaka pripravovaným verejným investíciám do dopravnej infraštruktúry, jadrových zdrojov či v automobilovom a elektrotechnickom priemysle patriť medzi krajiny s najvyšším investičným impulzom do ekonomiky v celej Európe.
To spolu s ďalšími opatreniami, ktoré vláda prijíma, bude podľa premiéra Roberta Fica znamenať zmiernenie dopadov svetovej hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku.
Po tohtoročnom očakávanom prepade o viac ako 2 % by tak SR mala už v budúcom roku opäť rásť. "Určite aj vďaka týmto opatreniam Európska komisia predpokladá, že Slovensko bude v roku 2010 patriť medzi málo krajín v Európskej únii, ktoré budú môcť hovoriť o miernom hospodárskom raste," uviedol dnes Fico počas svojho vystúpenia na medzinárodnej konferencii o aktuálnom vývoji svetovej ekonomiky na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.
Predseda vlády podľa vlastných slov uprednostňuje profesionálny prístup pred amaterizmom a ťažko preto znáša odhady rôznych ekonomických analytikov, ktorí najprv nerozpoznali možnosť vzniku súčasnej krízy a dnes sa zasa snažia predpovedať, koľko bude presne trvať a čo všetko prinesie. Okrem nich opätovne kritizoval aj médiá za zveličovanie negatívnych dopadov krízy.
"Ľudia sa cítia ohrození, obávajú sa straty zamestnania a sociálneho štandardu, ktorý ťažko nadobúdali. Tento pocit prehlbuje aj neustály prísun negatívnych verejných informácií. Nemyslím si, že len zlé správy sú dobré správy a že treba za každú cenu zveličovať a preháňať," vytkol médiám Fico.
Vláda podľa neho v spolupráci s Národnou bankou Slovenska (NBS) pomohla počas krízy stabilizovať slovenský finančný sektor. V čase, ktorý bližšie nešpecifikoval, sa pritom podľa Fica objavili aj pokusy o vývoz finančnej likvidity zo slovenských bánk do zahraničia.
"Chcem poďakovať NBS za prijatie mimoriadne účinných opatrení, ktoré zabránili, aby banky na Slovensku, ktoré sú v postavení dcér, neboli zneužité na riešenie ťažkej finančnej situácie ich materských bánk v zahraničí," podčiarkol premiér.
V súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa uskutočnia 6. júna, vyzval občanov SR k účasti na tomto hlasovaní, aby sa nezopakovala situácia z predchádzajúcich volieb, kedy Slovensko s necelými 17 percentami zaznamenalo vôbec najnižšiu voličskú účasť v únii.
"Chápem, že v roku 2004 ľudia nemali veľa dôvodov na to, aby prejavili vzťah k Európskej únii a jej inštitúciám. Po piatich rokoch v tejto najvýznamnejšej medzinárodnej organizácii máme však jasné pozitívne skúsenosti s našim členstvom v EÚ," zdôraznil Fico a zaradil medzi ne napríklad vstup do Schengenu, zavedenie eura či pomoc únie počas tohtoročnej plynovej krízy.