Prezident vetoval zákon, ktorý by obciam obmedzil možnosť priameho predaja majetku. Nepáči sa mu, že súťaž o obecný majetok by musel vždy vyhrať ten, kto ponúkol najviac peňazí.
BRATISLAVA. Komunálni politici, ktorí si zvykli nakladať s obecným majetkom ako so svojím, si nateraz môžu vydýchnuť. Novele zákona o majetku obcí, ktorá im v tom od júla mala zabrániť, stojí v ceste vážna prekážka. Prezident Ivan Gašparovič v nej našiel vetu, ktorá ho prinútila vrátiť ju parlamentu.
Z novely vyplýva, že až na výnimočné prípady by samospráva mohla niečo predať alebo prenajať iba na základe verejnej súťaže, dražbou, alebo aspoň za takú cenu, akú určil znalec. A keďže aj súťaž možno zmanipulovať, parlament rozhodol, že ju vyhrá ten, kto ponúkol najviac peňazí. Práve túto vetu prezident navrhol odstrániť.
Komu to prekáža?
Prezident píše, že obci nemusí vyhovovať ponuka s najvyššou cenou. Väčší význam pre ňu môže mať napríklad udržanie zamestnanosti, zvýšenie počtu pracovných miest, zabezpečenie služieb, ktoré obyvatelia obce potrebujú.
Združenie miest a obcí Slovenska novela pobúrila, a preto na ňu upozornilo prezidenta aj na sneme, ktorý malo v stredu a vo štvrtok v Bratislave. Šéf združenia Michal Sýkora vraví, že najväčší problém „by mal byť odstránený". Na tie ostatné upozornili poslancov parlamentu.
Aktivisti nezúfajú
Novela hovorí
- to, že obec ide niečo predať, by musela zverejniť aspoň na 15 dní,
- ak znalec majetok ocenil na viac ako 40tisíc eur, firme alebo podnikateľovi by ho mohla predať iba na základe súťaže alebo dražbou,
- priamo by mohla predať iba fyzickej osobe či „v prípadoch hodných osobitného zreteľa“.
Zmenu zákona iniciovala mimovládna organizácia Via Iuris. Jej podnet si osvojila opozičná poslankyňa parlamentu Lucia Žitňanská (SDKÚ) a s podporou ministerstva financií Jána Počiatka (Smer) ho presadila v ústavnoprávnom výbore.
Právnička Zuzana Čaputová, ktorá spolupracuje s Via Iuris, hovorí, že je rada, že prezident podporil princípy hospodárnosti a transparentnosti obsiahnuté v novele.
Aj keby parlament prijal prezidentovu pripomienku, obce musia rešpektovať európsku legislatívu o štátnej pomoci. „Obec aj tak má predávať nehnuteľnosť tomu podnikateľovi, ktorý ponúkne najvyššiu cenu," tvrdí právnička. Väčšina samosprávy však o tom nevie, a tak si robí po svojom.
Európska komisia už prešetruje tri sťažnosti proti porušeniu týchto pravidiel na Slovensku.
Je to na poslancoch
Aktivisti chcú, aby sa obecný majetok nepredával pod cenu. Veľa ráz sa ani nevie, že obec ide niečo predať, a až po čase sa zistí, že napríklad budovu v centre predala firme blízkej niekomu z vedenia obce a navyše pod cenu.
Ak prezident vráti zákon s pripomienkami, parlament ich najprv prerokuje. Potom o nich hlasuje. Buď ich prijme, alebo nie. Nakoniec hlasuje o zákone ako o celku, pričom za jeho opätovné prijatie musí byť najmenej 76 poslancov.
Na konci apríla za novelu hlasovalo 112 poslancov. Sýkora hovorí, že im to nevyčíta. Združenie však od nich chce, aby „citlivejšie zvažovali dosah zákona". Samospráva podľa neho potrebuje priestor na rozhodovanie a novela jej ho obmedzuje.