BRATISLAVA Európska komisia (EK) v snahe odstrániť zbytočnú byrokraciu v podnikateľskom prostredí odporučila členom EÚ pristúpiť na riešenie tohto problému. Slovensko sa pridalo k výzve EK z roku 2007 a stanovilo si cieľ znížiť administratívne zaťaženie do roku 2012 o 25 %.
"Slovensko už rozbehlo akčný plán, ktorého prvé čiastočné výsledky v podobe redukcie byrokratických povinností by malí a strední podnikatelia mohli pocítiť už v lete tohto roka," oznámilo ministerstvo hospodárstva (MH) ako gestor tohto projektu.
Akčný program (projekt) znižovania administratívneho zaťaženia podnikania v SR platí na roky 2007 až 2012. Jeho obsahom bola príprava nástrojov a definovanie podmienok pre meranie administratívneho zaťaženia. Súčasťou plánu boli aj opatrenia na zníženie byrokracie v podnikateľskom prostredí.
Prvé výsledky realizácie plánu preukážu úspešnosť zvolenej metodiky merania administratívnej záťaže, výber školení a vymedzenie cieľových skupín pre mapovanie a meranie tohto negatívneho znaku podnikania. "Projekt merania sa riešil v rámci vládou prijatých protikrízových opatrení, teda do pôvodnej vzorky podnikateľov, u ktorých by sa malo dosiahnuť zníženie administratívneho zaťaženia, sa zaradili aj živnostníci," upozornilo MH.
Gestor projektu v spolupráci s ústrednými orgánmi štátnej správy a podnikateľskými združeniami pripravil aj výber legislatívy, ktorá pre vytvorenú vzorku predstavuje najväčšiu administratívnu záťaž. Do procesu mapovania informačných povinností, ktoré podnikateľom vyplývajú z regulácie, bolo zaradených 48 zákonov pokrývajúcich 12 rôznych oblastí (napr. právo a účtovníctvo). Pôvod uvažovaných legislatívnych opatrení je slovenský a ich plnenie nevyplýva z medzinárodného alebo európskeho práva.
"Výstupom projektu budú odporúčania smerujúce k lepšej regulácii podnikania na Slovensku," konštatovalo MH. Pôjde napr. o zníženie počtu požadovaných povolení a zníženie frekvencie predkladania informácií alebo hlásení úradom.