BRATISLAVA. Zloženie majetku dôchodkových fondov sa začína pomaly na seba podobať. Z rastových a vyvážených fondov sa totiž postupne vytrácajú akcie.
Akcie nula percent
Kým pred rokom bol podiel akciových investícií v rastových fondoch od 15 do 25 percent, teraz sa pohybuje už len okolo siedmich percent. Za poklesom podielu akciovej zložky nie je len finančná kríza, ale najmä novela dôchodkového zákona, ktorá má platiť od júla. Vláda v nej presadila, že dôchodkové spoločnosti (DSS) si budú účtovať takzvaný výnosový poplatok len vtedy, iba ak kladne zhodnotia penzijné úspory ľudí. Ak bude zhodnotenie záporné, DSS budú sporiteľom doplácať z majetku spoločnosti. Zároveň im znížila poplatok za správu z terajších 0,065 percenta na 0,025 percenta.
Prvýkrát si DSS budú môcť vyplatiť poplatok v januári 2010, ak priemerná hodnota dôchodkových jednotiek za december bude vyššia ako ich priemer za júl. Keďže riziko výrazných výkyvov cien akcií v 6-mesačnom horizonte je priveľké, správcovia postupne predávajú akcie z majetku rastových a vyvážených fondov.
„Do konca júna pôjdeme zrejme na nulu," hovorí šéf VÚB Generali DSS Viktor Kouřil. Potvrdzuje to aj šéf Axa DSS Peter Socha: „Akcie nemajú čo hľadať v portfóliu dôchodkových fondov pri takto definovanom zákone. Budeme to musieť vyčistiť."
Proti sú aj nízke úroky
Ak DSS neinvestujú aj rizikovejšie, sporitelia prídu o potenciálne vyššie zhodnotenie v budúcnosti. Šéf ČSOB DSS Vladimír Šošovička tvrdí, že ak by boli úrokové sadzby na trhu vyššie, možno by ponechali nejakú časť majetku aj v akciách. Prípadné straty na akciách by tak mohli vykryť napríklad lepšie úročenými úložkami na vkladoch v bankách. „Reálne sadzby sú pod jedným percentom. Máme malý priestor, aby sme investovali do niečoho rizikového," hovorí Šošovička.
DSS však prehodnocujú aj dlhopisové investície. VÚB Generali napríklad minulý týždeň predala dlhopisy, ktoré sú splatné v roku 2015. „Budeme kupovať dlhopisy s kratšou lehotou do splatnosti. Určite nie 10-ročné dlhopisy," hovorí Šošovička z ČSOB DSS. Čím je dlhšie obdobie, tým je vyššia pravdepodobnosť výrazných zmien ich cien.