SME

Česi na čele únie uspeli. Nakopli plynovod Nabucco

Šanca, že Európa sa dostane k stredoázijskému plynu, sa vďaka Prahe zvýšila, hovorí šéf Regionálneho centra OSN v strednej Ázii MIROSLAV JENČA.

(Zdroj: SME - Vladimír Šimíček)

Po plynovej kríze sa čoraz viac hovorí o diverzifikácii dodávok do Európskej únie. Akú rolu tu zohráva stredná Ázia?

Stredná Ázia teraz a po rozpade ZSSR nie je to isté. Vtedy región úplne závisel od Ruska a jeho siete plynovodov. Dnes má prirodzený záujem o diverzifikáciu plynovodov a odberateľov zemného plynu, a to aj realizuje. Konkrétne príklady: plynovod z Turkménska do Iránu, ropovod z Kazachstanu do Číny, plynovod z Turkménska do Číny. Je to ekonomický aj politický záujem. Veľmi jednoznačný."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je Rusko mimo?

Neznamená to izoláciu Ruska. Sú veľmi ambiciózne projekty - napríklad vybudovanie plynovodu po pobreží Kaspického mora z Turkménska cez Kazachstan do Ruska. Veľa investícií si bude vyžadovať aj obnova siete plynovodov, ktoré sú ešte z čias ZSSR. Stredoázijské krajiny nevyčleňujú jednu alebo druhú krajinu.

Stredoázijský plyn má do Európy priviesť Nabucco. Je reálnejšie po summite českého predsedníctva v apríli?

České predsedníctvo sa práve v tejto oblasti ukázalo ako veľmi úspešné. Podarilo sa pohnúť diskusiu, prijať dokumenty na úrovni únie, ktoré podporujú diverzifikáciu. V poslednom čase sa konalo niekoľko medzinárodných podujatí, ktoré vyvrcholili summitom v Prahe, kde sa prijal konkrétny dokument.

Ale tri stredoázijské krajiny - Turkménsko, Kazachstan a Uzbekistan - záverečnú deklaráciu nepodpísali.

SkryťVypnúť reklamu

Ja som na summite nebol, ale na základe dostupných vyjadrení predstaviteľov únie a ďalších účastníkov rokovaní som nemal pocit, že by jeho cieľom bol podpis nejakého záväzného dokumentu všetkými zúčastnenými stranami. Strategicky veľmi dôležité je Turecko. Rysuje sa tam podpis dohody o trasovaní Nabucca. Došlo tak k jasnému posunu. Azerbajdžanský prezident sa zúčastnil osobne, a jasne vyjadril svoju pozíciu, pretože v Azerbajdžane je plyn k dispozícii už teraz. Turkménsko, Kazachstan a Uzbekistan sú v komfortnej pozícii, pretože aby sme o tom plyne mohli reálne hovoriť, musí byť totiž k dispozícii. V Turkménsku sú potvrdené veľké zásoby a podľa predpokladov by malo dodávať značnú časť objemu plynu, ale treba ho začať najprv ťažiť. Takže treba investície. Na druhej strane, ak sa takáto dohoda podpíše, musí byť jasné, že tento plynovod sa bude stavať.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa musí ešte stať, aby Nabucco v roku 2014 stálo?

Ak bude politická dohoda, aj dohoda o financovaní a dodávkach plynu, potom sa môže začať stavať. Vidíme politické rokovania, rokovania expertov, aj financie vyčlenené Európskou úniou na vypracovanie realizačnej štúdie. Samozrejme, je tu faktor ekonomickej krízy a aj projekt South Stream, ktorý dostal silný impulz na nedávnych rokovaniach v Soči. Nejde len o čisto politické rozhodnutie, ale aj, aby bol ekonomický základ na vybudovanie takéhoto plynovodu. Každý chce mať zisk - tí, čo stavajú, dodávatelia aj odberatelia.

Koncom apríla sa v Ašchabade konala konferencia Stabilný a spoľahlivý tranzit energonosičov, ktorá mala zabrániť opakovaniu kríz, ako bola tá januárová. Prišlo aj Slovensko?

SkryťVypnúť reklamu

Za slovenskú stranu sa zúčastnil veľvyslanec akreditovaný v Turkménsku a obchodný radca z veľvyslanectva v Moskve.

Je to adekvátne zastúpenie?

Na konferenciu boli pozvaní ministri energetiky. Tie krajiny, kde záujem bol výraznejší, boli zastúpené na úroveni, ktorú považovali za vhodnú. (Za Česko v úlohe šéfa únie prišiel vicepremiér pre európske záležitosti Alexandr Vondra - pozn. red.) Účasť na úrovni veľvyslanca je dosť vysoká, ale nemôže nahradiť účasť na úrovni ministra alebo iného vysokého štátneho úradníka. Na druhej strane účasť na takých podujatiach na úrovni veľvyslanca nie je ničím výnimočným a aj na konferencii v Ašchabade bol rad krajín vrátane napríklad Maďarska takto zastúpený. Niektoré neboli zastúpené vôbec. Hovoríme o konferencii, ktorá hľadala cestu, ako predchádzať situáciám, ako bola plynová kríza alebo výbuch plynovodu v Turkménsku. Mala za cieľ začať proces vedúci k dohode medzi výrobcami, prepravcami a spotrebiteľmi plynu ohľadom bezpečných a stabilných dodávok.

SkryťVypnúť reklamu

O OSN sa vo všeobecnosti hovorí ako o neefektínej organizácii. Vy si evidentne myslíte, že v prípade Strednej Ázii to neplatí. Prečo?

OSN pri vzniku nezávislých stredoázijských krajín bola vnímaná ako garant nezávislosti ich suverenity. Tieto krajiny boli produktom rozpadu rozpadu ZSSR a sami sa pred rozpadom nezaujímali o to, aby získali samostatnosť. Hlavná úloha, ktorá stála pred nimi bolo vybudovať štátnosť. Preto sa orientovali na OSN ako na globálnu organizáciu, ktorá im dávala určité záruky na realizáciu tohto cieľa. To je prvá vec. Druhá vec. V Tadžikistane bola občianska vojna. OSN ukázala, že vie prispieť k riešeniu krvavého konfliktu a k stabilizácii situácie po konflikte.

Keď sa pozrieme na súčasné spory stredoázijských krajín o využívanie zdrojov - vody, plynu a ropy. Zohráva tam vaše centrum sprostredkovateľskú úlohu?

SkryťVypnúť reklamu

Centrum, ktoré riadim, je štruktúrou vytvorenou práve na to, aby pomáhala krajinám strednej Ázie predchádzať konfliktom, ktoré môžu prameniť z týchto rozporov. Chcel by som však povedať jednu vec. Za viac ako 17 rokov nezávislosti dokázali tieto krajiny viesť politiku, ktorá neviedla k otvoreným, horúcim konfliktom. Na rozdiel od iných regiónov. Pozrite sa na západný Balkán, Blízky východ. Je podstatné, že región, ktorý susedí s Afganistanom, s krajinou, kde je vojna, odkiaľ do strednej Ázie prechádzajú riziká ako terorizmus, extrémizmus a obchod s narkotikami, je pomerne stabilný.

Do funkcie ste nastúpili pred rokom v júni. Čo sa vám podarilo dosiahnuť?

Za najväčší úspech centra považujem, že sa začal a pokračuje politicý dialóg na najvyššej úrovni, teda medzi prezidentmi, v otázkach najcitlivejších pre región - voda a energia. Naše centrum, ja osobne, sme boli jedinými predstaviteľmi medzinárodného spoločenstva pozvanými na zasadnutia prezidentov. Prvé sa konalo v októbri a pomohlo nájsť dohody, ktoré boli kľúčové pre prežitie zimy a sú kľúčové aj teraz pre dodávky vody krajinám na dolnom toku riek pre pestovateľov bavlníka a poľnohospodárskych produktov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo hrozí, keby takýto dialóg nefungoval?

Nepredvídateľné situácie. Za posledné roky pokračovalo nekontrolované využívanie vody, napríklad v Kirgizsku na výrobu elektriny v zimných mesiacoch, a dochádzalo k tomu, že úroveň vody v priehrade Toktogul sa blížila k bodu, kedy ju už nie je možné nijako využiť. Bez vody by zostala Ferganská dolina s mnoho miliónmi obyvateľov, kde sa pretínajú hranice Uzbekistanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Kazachstanu. Znamenalo by to nedostatok vody na zavlažovanie polí a stratu živobytia pre mnohomiliónovú armádu poľnohospodárov. História ukázala, že keď nie je voda, môže to viesť aj k vojnám. V tejto oblasti zvlášť dochádzalo ku konfliktom, ktoré mali za následok aj vraždy.

Ste najvyššie postaveným slovenskýmch diplomatom v medzinárodných štruktúrach. Čo je našou výhodou na tomto regióne?

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko môže využiť mnoho skúseností z posledných rokov, hlave z budovania štátu a regionálnej spolupráce. Vyšehradskú spoluprácu vidíme ako úspešnú. Dá sa využiť aj v strednej Ázii. Nie je to homogénny región. Chcieť, aby sa integroval, je predčasné. Ale spolupráca typu vyšehradskej je možná a potrebná. Príležitosti na spoluprácu sú aj v takých oblastiach, ako je voda a energia, kde sa môžeme podeliť o skúsenosti. A po štvrté, je to naše poznanie mentality a znalosť jazyka. Boli sme časťou sovietskeho bloku, máme svojich expertov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 328
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 731
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 228
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 129
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 868
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 363
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 080
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 902
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 71 457
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 233
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 681
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 423
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 550
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 411
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 13 062
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lukášova a Markova svadba, na ktorej mali 90 hostí.

Žaluje ministerstvo vnútra.


Peter Tkačenko

Aby sa KDH neudusilo, potrebuje od svojich partnerov priestor na dýchanie.


Minister Tomáš Taraba.

Minister chcel pôvodne predložiť ústavný zákon.


a 1 ďalší
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Index

Košický závod zažil Rezeša aj zlaté roky ocele.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Šéf Európskej obchodnej komory v Číne vyzval lídrov na hľadanie kompromisov.


TASR
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


 Dominik Hapl, analytik Across Private Investments

Cena ropy by mohla stúpnuť až o tretinu, tvrdí analytik.


  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 902
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 71 457
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 233
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 681
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 423
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 550
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 411
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 13 062
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu