Blíži sa vyúčtovanie. Hrozia nedoplatky

Do konca mája by ste mali dostať vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu. Prekvapiť môžu najmä nedoplatky za teplo na kúrenie a prípravu teplej vody.

Po predložení vyúčtovania si najskôr skontrolujte, či sú správne údaje o vašom byte a počte osôb v ňom.(Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)
Čo treba vedieť
 • Ak vám správca nepredloží vyúčtovanie do konca mája, nemusíte mu platiť zálohové platby za správu, kým vyúčtovanie nepredloží.
 • Skontrolujte si, či sú údaje o vašom byte správne. Veľa nákladov sa rozúčtováva podľa podlahovej plochy bytu.
 • Niektoré platby sa odvíjajú od počtu osôb v byte. Skontrolujte si tento údaj vo vyúčtovaní.
 • Ak máte merač, teplo sa účtuje podľa plochy bytu a nameraných hodnôt. Pomer základnej zložky k spotrebnej býva 40 % : 60 %. Nadpolovičná väčšina vlastníkov môže zmeniť pomer na 50 %: 50 % či na 30 % : 70 % v prospech nameranej spotreby.
 • Byty s nepriaznivou polohou sú pri teple zvýhodnené koeficientom. Ten je odporúčaný, vlastníci ho nemusia uplatniť.
 • Teplá voda sa rozúčtováva v pomere 90 % : 10 %. Prvá zložka je spotrebná, druhá platba je za dostupnosť.
 • Pri vode sledujte koeficient prepočtu. Ak je výrazne vyšší ako 1, niekto ovplyvňuje merač v byte alebo máte poruchu.
 • Pri energiách musí byť uvedená spotreba aj jednotková cena.
 • Sumy vo vyúčtovaní budú
  uvedené v korunách, v eurách budú len výsledné sumy.
(dak)

BRATISLAVA. O niekoľko dní by ste mali od správcu domu či spoločenstva vlastníkov bytov dostať vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu. V ňom sa dozviete, či ste každý mesiac platili v dostatočnej výške zálohy za teplo, vodu, výťah či elektrinu v spoločných priestoroch.

Teplo za rôzne ceny

Ak boli zálohové platby príliš nízke, objaví sa vám vo vyúčtovaní nedoplatok. Tento rok hrozí najmä za kúrenie a prípravu teplej vody. Väčšina teplární totiž pre rastúce ceny plynu počas minulého roka niekoľkokrát zvyšovala ceny tepla.

„Správcom sa ťažko nastavovali zálohové platby," vysvetľuje Jozef Popluhár, asistent technickej sekcie Slovenského zväzu bytových družstiev. Dodávatelia musia totiž o zmenu ceny požiadať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Schválené nové ceny posielajú správcom, tí ich premietajú do najbližšej zálohovej platby.

Od platnosti novej ceny až do jej premietnutia v preddavkoch môžu prejsť aj dva mesiace. Vo faktúrach od dodávateľov tepla je však aj za tie dva mesiace vyúčtované teplo v cene platnej podľa rozhodnutia úradu. Ak vaše preddavky neboli nastavené správne, môže ešte pomôcť menšia spotreba tepla. Josef Lounek zo Združenia slovenských spotrebiteľov možnosť na veľké zmeny v odberoch nevidí. „Posledné štyri roky boli relatívne mierne zimy," vraví.

Komplikovanejšie účty

To, že väčšina teplární menila ceny tri­ až štyrikrát v priebehu vykurovacej sezóny, môže priniesť aj komplikovanejšie vyúčtovania. Najmä, ak máte v byte namontované merače tepla. Tu sa cena pre konkrétny byt odvíja sčasti od jeho podlahovej plochy a sčasti podľa nameranej spotreby. Teplo sa rozúčtuje pre byty za každé obdobie, pre ktoré platila iná cena tepla.

Ak nemáte merače tepla v bytoch, bude vyúčtovanie jednoduchšie. Spotreba sa odmeria na takzvanej päte domu a celkové náklady za dodané teplo sa rozpočítajú podľa podlahovej plochy bytov. Na rozdiel od bytov s meračmi si nemusíte lámať hlavu nad koeficientmi pre byty s nepriaznivou polohou. Tie majú bytom, najmä na prízemí a pod strechou, vynahradiť vyššie spotreby tepla a platby za ne.

Všímajte si koeficient

Po teple býva najväčším problémom teplá a studená voda. Pravdepodobne narazíte na to, že celková spotreba vody nameraná meračmi v bytoch sa líši od tej, na ktorú sa napokon so susedmi poskladáte.

Podľa Louneka je to preto, že odpočet vody v jednotlivých bytoch môže trvať niekoľko dní, ale platiť treba všetku vodu, ktorá sa odmeria na päte domu a v mieste prípravy teplej vody. Podľa Popluhára spočíva tento rozdiel aj v tom, že hlavné, teda fakturačné meradlo býva presnejšie pri meraní maximálneho a minimálneho odberu než merače v bytoch.

Rozdiel medzi súčtom nameraných spotrieb v bytoch a spotreby na fakturačnom meradle sa rieši koeficientom, ktorý budete mať uvedený vo vyúčtovaní. Najlepšie je, keď sa blíži k jednej, čiže rozdiel medzi spotrebou nameranou v bytoch a na hlavnom meradle je minimálny. „Keď je vyšší ako 1,2, treba sa zamyslieť, kde mohol vzniknúť," hovorí Popluhár. Dôvodmi býva únik vody za určeným meračom, alebo „ovplyvňovanie merania spotreby v byte".

Pri teplej vode vás môže zaraziť rozdelenie nákladov na prípravu teplej vody na základnú zložku, ktorá tvorí 10 percent z ceny, a spotrebnú, ktorá sa na cene podieľa 90 percentami. Desať percent je totiž platba za dostupnosť, čiže za to, že teplú vodu vôbec môžete odoberať.

Nezabúdajte na drobné položky a fond opráv

Koncom mája sa dozviete aj to, ako správca hospodáril a v akom stave je bytovka.

BRATISLAVA. Viac presnosti a prehľadu než pri teple a vode môžete očakávať pri menších položkách. Platíte totiž aj za služby, ktorých cenu možno relatívne presne odhadovať v zálohových platbách.

Týka sa to napríklad upratovania, zimnej údržby či havarijnej služby. Prvé dve položky majú bytovky spravidla zabezpečené dodávateľsky. „Väčšinou sa ľudia nevedia dohodnúť na upratovaní. Ak máte v jednom vchode 12 bytov, v niektorých prípadoch aj polovica upratovanie ignoruje," vraví Jozef Popluhár zo zväzu bytových družstiev. Vlastníci bytov však nesú zodpovednosť za to, ak zanedbaním údržby chodníkov v zimných mesiacoch dôjde k úrazu.

Vo vyúčtovaní si nájdete aj náklady za spotrebu elektriny za výťah a v spoločných priestoroch, čiže za osvetlenie. Obe zložky majú svoj vlastný merač, takže by nemalo dochádzať k nepresnostiam. Vlastníci sa na ne skladajú podľa osobomesiacov, teda podľa počtu osôb, ktoré bývajú vo vyúčtovávanom byte.
Tiež sa vám vyúčtujú poplatky sipo za vydané inkasné lístky, ale napríklad aj platby zástupcom vlastníkov.

Naraziť môžete aj na mimoriadne položky, ako náklady na opravu meračov či rekonštrukciu odovzdávacej stanice tepla. V niektorých prípadoch správca vyúčtováva aj odvoz a likvidáciu odpadu, čo obvykle robia mestá a obce.

Nezabúdajte, že každý mesiac prispievate aj do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to podľa plochy vášho bytu. Fond sa vám vo vyúčtovaní objaví ako nevyúčtovateľná položka. Rovnako je to s poistným, ktoré predstavuje povinné poistenie nehnuteľnosti zo zákona.

Nedoplatok alebo preplatok, ktorý vyplynie z vyúčtovania, sa zvyčajne uhrádza do 30 dní. Veľa o správnosti vášho vyúčtovania môže prezradiť, ak si ho porovnáte s celkovými vyúčtovanými nákladmi za celú bytovku. Tie by ste mali tiež nájsť vo vyúčtovaní. Správca alebo spoločenstvo vlastníkov bytov vám v rovnakom čase ako vyúčtovanie totiž predkladá aj správu o činnosti týkajúcu sa domu za predchádzajúci rok.

(dak)
Pochybujete? Bráňte sa


BRATISLAVA. Ak sa vám vysoký nedoplatok nezdá, nemusíte to nechať tak. Môžete sa začítať do zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov, ktorá vysvetľuje, čo sa ako rozúčtováva.

Najlepšie by mal nejasnosti vysvetliť ten, kto je za vyúčtovanie zodpovedný. „Ak má vlastník bytu pochybnosti, mal by navštíviť správcu," radí Marek Hargaš, konateľ správcovskej firmy Spokojné bývanie.
Správcovia si obvykle určujú 15 dní od doručenia vyúčtovania na podanie reklamácie. Nedajte sa zmiasť.

Reklamovať môžete tri roky, až potom je nárok reklamovať premlčaný. Ak by ste s reklamáciou uspeli po limite, ktorý určil správca, môžete si pohnevať susedov. Vyúčtovanie zväčša pre správcu robí iná firma a tá nezvykne robiť opravné vyúčtovania na svoje náklady neskôr, ako mesiac po tom, čo vydala chybné vyúčtovanie.

Keďže celkové náklady na bytovku sú jasné, suma, o ktorú ste boli ukrivdený, sa musí rozrátať medzi susedov. Znamená to urobiť opravné vyúčtovanie. Odpoveď na to, aká je pravdepodobnosť, že sa pomýlil správca, nie je jednoduchá. No Josef Lounek zo Združenia slovenských spotrebiteľov hovorí, že pri teple je úspešnosť reklamácií 70 percent.

Pomôcť môže aj Slovenská obchodná inšpekcia, ak sa na ňu obrátite s písomným podnetom. „Overíme správnosť údajov z faktúr, použitých údajov z bytových meradiel a správnosť fakturovaných cien," povedala jej hovorkyňa Danuša Krkošová.

(dak)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Real-time technológie: nový byt z papiera uvidíte na vlastné oči
 2. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Stretnutie po rokoch alebo predaj z papiera
 2. Trend zánovných luxusov dorazil i na Slovensko
 3. Real-time technológie: nový byt z papiera uvidíte na vlastné oči
 4. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 5. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 6. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 7. Hitparáda štiav
 8. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 10. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 11 480
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 7 270
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 360
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 4 629
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 597
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 4 353
 7. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 3 545
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 2 529
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 1 927
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 1 818

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žalúdok, zomrel doma po návrate z nemocnice.

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

Neprehliadnite tiež

Máte šancu na vyšší plat? Boj o ľudí naberá grády, mzdy rástli najviac za posledné roky

Spoločnosti si uvedomili, že ak nechcú, aby im ich zamestnancov ukradla iná firma, musia ich vyššie oceniť.

Podnikatelia sú rozčarovaní z Fica. Zvýšil im ceny elektriny

Cena pre veľké podniky mala podľa pôvodného rozhodnutia klesnúť takmer o 16,5 percenta.

Trnavská automobilka zvýši platy, dohodla sa s odborármi

Základné mzdy zamestnancov v automobilke PSA Groupe Slovakia porastú v priemere o 6,3 percenta.

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu februára schodok 407,7 miliónov eur

Daňové príjmy medziročne vzrástli o 232,9 milióna eur, teda o 16,3 percenta.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop