BRATISALVA. Obchodníci a zástupcovia profesných združení cestovného ruchu (CR) nepoľavujú v úsilí o zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) a odvodov a zavedenie rekreačných poukážok na podporu domáceho turizmu. Následky krízy a nákupná turistika Slovákov v okolitých krajinách im spôsobili menej klientov, nižšie výkony a obavy z rastu nezamestnanosti.
Tieto problémy preto zmobilizovali k spoločnému postupu smerom k slovenskej vláde všetkých zainteresovaných. Ide o Zväz hotelov a reštaurácií (ZHR) SR, Zväz obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR, Slovenskú asociáciu cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), Bratislavskú hotelovú asociáciu (BHA), Združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov a Zväz slovenských liečebných kúpeľov a žriediel. Ich predsedovia potvrdili, že majú naďalej záujem hľadať riešenia z nepriaznivej situácie spolu s ústrednou štátnou správou.
Menované organizácie (bez zväzu kúpeľov) z iniciatívy ZHR 22. apríla tohto roka novinárov informovali o opatreniach proti kríze. Hotelieri požadujú napr. znížiť DPH za ubytovacie a stravovacie služby na 10 % a znížiť odvodové povinnosti zamestnávateľov v turizme o 5,2 % na 30 %. Okrem toho medzi protikrízovými návrhmi ZHR, o ktorých by chceli menované subjekty diskutovať s rezortným ministrom, sa nachádza aj vlastný model financovania rekreačných poukážok.
"Obchodníci navrhovali zníženie DPH iba na určitú, nie početnú skupinu potravinárskych tovarov a výhradne na dobu určitú. Naše doterajšie aktivity neboli vypočuté a preto hľadáme riešenia inde," uviedol podpredseda spotrebného družstva COOP Jednota Slovensko Martin Katriak pre TASR. Zisťujeme však, zdôraznil, že najlepšími riešeniami sú tie, ktoré dlhodobo platia, a to serióznosť vo vzťahu výrobca - spracovávateľ - obchodník a zdravá konkurencia na všetkých stupňoch výrobno-obchodného reťazca. Nástroje, ak sú napr. vládny zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch a návrh novely zákona o cenách, kde niektorí koaliční poslanci parlamentu uvažujú s maržou 20 %, "podnikateľské prostredie iba znehodnocujú a sú možnými dôsledkami cenových turbulencií na Slovensku." Obchodníci a zariadenia CR sa dlhšiu dobu dožadujú zníženia odvodov, pričom aktuálnosť tejto zmeny "sa znásobuje v súčasnej krízovej situácii," povedal za dotknuté profesné organizácie Katriak.