BRATISLAVA. Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investor's Service vo štvrtok zmenila výhľad slovenského bankového sektora zo stabilného na negatívny. Národná banka Slovenska (NBS) však považuje správu agentúry za rozporuplnú. Podľa nej prezentácia negatívneho výhľadu agentúrou Moody's nezodpovedá doterajšiemu vývoju a súčasnému stavu bánk v SR a takýmito správami ich môže navyše poškodiť.
"NBS považuje za potrebné informovať, že bankový sektor v Slovenskej republike je zdravý, ziskový a dostatočne kapitálovo vybavený," reaguje slovenská centrálna banka v stanovisku, ktoré TASR poskytla jej hovorkyňa Jana Kováčová.
Peňazí majú dosť
Národná banka poukazuje napríklad na skutočnosť, že ukazovateľ kapitálovej primeranosti slovenských bánk od začiatku tohto roka vzrástol o 0,39 percentuálneho bodu, čo v kombinácii s poklesom kapitálovej požiadavky kvôli nižšiemu dopytu po úveroch a sprísneniu podmienok ich poskytovania znamená zlepšenie ich kapitálovej vybavenosti.
Pomer úverov ku vkladom slovenských bánk je podľa NBS mimoriadne priaznivý a v súčasnosti osciluje okolo 76 %. "Bankový sektor v SR tak nie je závislý od financovania materskými bankami a spoločnosťami, čo na rozdiel od iných krajín strednej a východnej Európy umožňuje bezproblémové fungovanie bánk z hľadiska zdrojov a likvidity," zdôraznila Kováčová.
Klesajúce zisky
Zisk slovenského bankového sektora za prvé tri mesiace tohto roka poklesol medziročne približne o 30 %, čo však bolo spôsobené jednorazovými faktormi, napríklad vstupom Slovenska do eurozóny. Vlaňajšok bol z hľadiska zisku mimoriadny a aj z toho dôvodu NBS v tomto roku jeho zníženie. "Napriek tomu NBS očakáva, že zisk bankového sektora SR bude vyšší ako priemer v Európskej únii," pokračovala hovorkyňa centrálnej banky. Navyše, štandardy riadenia rizík bánk sú v SR podľa nej porovnateľné so štandardmi, ktoré sa používajú v celej Európe a väčšina bánk pôsobiacich na Slovensku implementovala skupinové metódy riadenia rizík.
Napriek tomu, že správa agentúry Moody's upozorňuje na niektoré riziká, ktoré súvisia s celosvetovou hospodárskou krízou, vyznieva pre bankový sektor v Slovenskej republike v porovnaní s inými krajinami strednej a východnej Európy pozitívne, dodáva vo svojom stanovisku NBS.