BRATISLAVA. Po predsedovi vlády Robertovi Ficovi avizoval ďalšie zmeny v nastavení daňového a odvodového systému aj minister financií Ján Počiatek. Malo by ísť napríklad o rozšírenie daňového základu či zrušenie horných limitov pre platenie odvodov. Cieľom týchto opatrení majú byť vyššie príjmy štátu.
"V takom prípade budeme schopní zabezpečiť to, čo chceme - veľkorysejšie financovať určité služby, najmä školstvo, zdravotníctvo a sociálny systém," uviedol Počiatek na dnešnej tlačovej konferencii. Slovensko má totiž podľa neho jedno z najnižších daňových zaťažení v Európe, pričom opozícia by ho chcela ešte znížiť. Súčasná vláda má však alternatívny prístup. "Silný štát, vyššia miera prerozdelenia," vysvetlil minister financií.
Takúto výmenu názorov však Počiatek považuje za legitímny súboj programových alternatív, na ktorý by sa mali jednotlivé strany politického spektra zamerať. Namiesto toho ale podľa neho opozícia útočí na súčasnú vládu prekrúcaním faktov. Príkladom majú byť aj dnešné vyjadrenia SDKÚ-DS o zlej hospodárskej politike vlády, ktorá výrazne zhoršuje ekonomickú situáciu na Slovensku, či o plytvaní verejnými zdrojmi.
Ako v pondelok na programovej konferencii najsilnejšej vládnej strany Smer-SD avizoval jej predseda a zároveň premiér Robert Fico, po tom, ako došlo k oddeleniu minimálnej mzdy od výpočtu odvodov a zníženiu odvodov do rezervného fondu solidarity, môže vláda pristúpiť aj k ďalším zmenám v daňovom a odvodovom systéme. Ide najmä o zhodnotenie možnosti zjednotenia vymeriavacích základov pre platbu daní z príjmu fyzických osôb a platenie sociálnych a zdravotných odvodov.
"Ďalej by sme sa mali sústrediť na zjednotenie alebo úplné zrušenie stropov vymeriavacích základov pre platenie odvodov, na zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky s cieľom odstrániť rôzne výnimky, znižovať administratívne náklady, ale najmä znižovať zaťaženie nízkopríjmových skupín a zvýšiť progresivitu celkového daňového systému a posilniť jeho solidaritu," dodal Fico.
Počiatek dnes zároveň vylúčil v SR možnosť zvyšovania dane z pridanej hodnoty (DPH), ku ktorému aktuálne pristupuje susedné Maďarsko. Takýto krok je podľa ministra financií charakteristický pre krajiny, ktoré sú v zúfalej situácii a musia prijímať radikálne opatrenia. "Určitým spôsobom to ovplyvní výhodnosť nákupov v Maďarsku a pre niektorú skupinu slovenských občanov to určite prestane byť atraktívne," predpokladá v súvislosti s aktuálnym fenoménom tzv. nákupnej turistiky Slovákov do susedných krajín Počiatek.