BRATISLAVA. Fond národného majetku SR (FNM) získal počas minulého roka 555,47 mil. eur vo forme dividend zo spoločností, v ktorých má fond majetkovú účasť. Celkové príjmy FNM za minulý rok boli vo výške 570,17 mil. eur. Okrem dividend tvorili príjmy rozpočtu FNM aj príjmy z prenájmu budov a pozemkov, z úrokov, či rôznych poplatkov a pokút. Celkové výdavky fondu v minulom roku dosiahli úroveň zhruba 578,5 mil. eur. Najväčšiu výdavkovú položku predstavovali prostriedky určené na posilnenie štátnych finančných aktív v sume 555,5 mil. eur. Na úhradu nákladov spojených s činnosťou fondu smerovalo viac ako 4,2 mil. eur. "Ide o výdavky vynaložené na mzdy, platy a služobné príjmy, poistné a príspevky do poisťovní, výdavky na tovary a služby, výdavky na bežné transfery a výdavky na kapitálové aktíva," uvádza sa v návrhu. Saldo príjmov a výdavkov rozpočtu FNM ku koncu decembra minulého roka dosiahlo deficit takmer 8,4 mil. eur. Po započítaní prebytku z roku 2007 však FNM evidoval na konci vlaňajška na účte 285,8 mil. eur. Vyplýva to z výročnej správy o činnosti Fondu národného majetku (FNM) Slovenskej republiky za rok 2008, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda.
Slovensko nemôže stále rátať s dividendami zo zisku od spoločností Slovenské elektrárne, a.s. (SE) a Transpetrol, a.s. SE nebudú vyplácať Slovensku za jeho 34-percentný podiel do roku 2010 kvôli transakčným zmluvám, ktoré sa podpísali pri predaji majoritného podielu elektrární talianskemu Enelu. Dividendy zo SE by mali totiž smerovať do investícií. Transpetrol nevypláca dividendy už od roku 2004, kedy súd vydal predbežné opatrenie, podľa ktorého dividendy ostanú na účte firmy až do právoplatného ukončenia početných sporov. Súdne spory sa týkajú 34 percent akcií Transpetrolu, na ktoré si nárokuje skupina firiem okolo vranovského podnikateľa Ignáca Ilčišina.
Fond je právnickou osobou zriadenou v roku 1991. Zmyslom jeho existencie a teda aj hlavnou činnosťou je prevod majetku štátu určeného na privatizáciu na neštátne subjekty. Na základe privatizačných rozhodnutí fond uzaviera zmluvy o predaji podnikov alebo ich častí, respektíve zakladá akciové spoločnosti k rovnakému dňu, kedy nadobúda majetok určený na privatizáciu od štátu. V súčasnosti má FNM podľa svojej internetovej stránke majetkovú účasť v 89 podnikoch. Opoziční poslanci chceli na aprílovom zasadnutí parlamentu zrušiť existenciu FNM. Argumentovali tým, že súčasná vláda pod vedením premiéra Roberta Fica sa zaviazala v programovom vyhlásení, že už nebude privatizovať strategické podniky.