BRATISLAVA. Na sociálnych podnikoch, ktorých vznik umožnila súčasná vláda za účelom vytvorenia nových pracovných miest pre dlhodobo nezamestnaných ľudí, zrejme naďalej zarábajú osoby blízke vládnej koalície. Ako vyplýva z Úradného vestníka Európskej únie, vďaka horehronskému a veľkokrtíšskemu sociálnemu podniku dostane fyzická osoba Imrich Héžel-Progres celkovo 596,52 tis. eur.
Koaliční dodávatelia
Imrich Héžel pritom podľa dostupných údajov v parlamentných voľbách v roku 2002 kandidoval za stranu Smer za poslanca do Národnej rady SR. Horehronský a Veľkokrtíšsky sociálny podnik si podnikateľa vybrali v tendri z celkovo troch predložených ponúk. Imrich Héžel-Progres má pre spomínané sociálne podniky zabezpečiť školenie praktických zručností v rámci projektu Vytvorenie a overenie fungovania sociálneho podniku v okrese Veľký Krtíš a Brezno.
Školenie praktických zručností má taktiež zabezpečiť pre Gemerský sociálny podnik fyzická osoba Ivan Kiráľ-ECON. Tomu plánuje Gemerský sociálny podnik za dodanie služieb vyplatiť 298,08 tis. eur. Ivan Kiráľ pritom kandidoval za politickú stranu HZDS-ĽS do Obecného zastupiteľstva v Ožďanoch, okres Rimavská Sobota. Sociálny podnik z Gemera si spomínaného podnikateľa vybral v tendri spomedzi dvoch uchádzačov. Sociálne podniky uzavreli so spomínanými fyzickými osobami kontrakty v marci respektíve v apríli tohto roka.
Milióny už odišli
Podľa minuloročných medializovaných informácií ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny schválilo takmer 16,6 mil. eur pre projekty na založenie sociálnych podnikov, za ktorými údajne stoja osoby blízke strane Smer-SD. Ministerka práce Viera Tomanová vtedy uviedla, že nemieni hodnotiť, kto sa skrýva za projektmi na založenie sociálnych podnikov.
"Základným kritériom je odbornosť a splnenie cieľa, keďže sociálny podnik musí fungovať aspoň päť rokov. Nemôžem povedať, že bude osobitná kolónka, ktorá bude skúmať, či tento človek je sympatizantom, susedom alebo milencom, či milenkou niektorého z predstaviteľov niektorej politickej strany," uviedla v auguste minulý rok na tlačovej besede Tomanová. Ministerstvo práce a sociálnych vecí vlani posudzovalo 12 projektov na založenie sociálneho podniku, z toho štyri projekty nesplnili kritériá.
Fico problém nevidel
Vládna koalícia podľa minuloročných vyjadrení premiéra Roberta Fica nedovolí diskrimináciu dvoch tretín obyvateľov pri výberových konaniach len preto, že sympatizujú s vládnymi stranami. "Nenecháme sa terorizovať médiami, ktoré jasne prebrali úlohu politickej opozície len z toho dôvodu, že nemienime znevýhodňovať našich členov, sympatizantov, starostov a primátorov," povedal koncom augusta minulého roka predseda vlády. Politické zmýšľanie, či členstvo občanov v politickej strane podľa Fica nemôže byť na ujmu ich práv. Výsledky verejných obstarávaní vláda podľa premiéra nebude považovať za neprípustný klientelizmus, ak sa neporuší zákon a stanovené pravidlá a kritériá. "Za záväzné budeme považovať len stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie, a nie stanovisko médií," uviedol vtedy Fico.
Zakladanie sociálnych podnikov ostro kritizuje opozícia. Podľa poslanca Národnej rady SR za KDH Júliusa Brocku sú sociálne podniky "socialistickými štátnymi podnikmi". Podľa neho ide o podvod v réžii strany Smer-SD. "Vaši ľudia zarábajú na hospodárskej a finančnej kríze. Zneužívate hospodársku krízu na rabovanie štátu," uviedol vo februári tohto roku v parlamente v súvislosti s medializovaným prepojením poslancov strany Smer-SD na sociálne podniky Brocka.