BRATISLAVA. Vyplýva to z návrhu Koncepcie integrácie cudzincov, ktorý dnes schválila vláda. Na kurzy podľa návrhu získajú nárok imigranti, ktorí budú pracovať v nedostatkových profesiách a cudzinci, ktorých prítomnosť je pre štát a pre spoločnosť prospešná.
Cudzincom sa má zjednodušiť administratívna náročnosť pri vstupe na trh práce, nadväzne aj pri získaní pobytu. Podľa koncepcie je potrebné vymyslieť systém tvorby a pravidelnej aktualizácie zoznamov pracovných miest či profesií, kde je dlhodobý nedostatok záujemcov o zamestnanie. Vyjadriť by sa mali aj zamestnávatelia, či majú záujem prijať na voľné pracovné miesto cudzinca. Upraviť by sa mala legislatíva tak, aby bolo možné zamestnávanie rodinných príslušníkov pracujúcich cudzincov. Materiál tiež obsahuje riešenia na zabezpečenie bývania pre cudzincov, a to v rámci Programu rozvoja bývania. Autori koncepcie ďalej navrhli podporovať mestá, obce, VÚC pri výstavbe lacnejších nájomných sociálnych bytov. Samospráva má dostať pre tento účel dlhodobé úvery. Do riešenia bytovej otázky cudzincov chcú predkladatelia koncepcie zapojiť aj zamestnávateľov. Materiál obsahuje aj návrhy na jazykovú prípravu cudzincov, aby ovládali slovenský jazyk.
Vzhľadom na súčasnú ekonomickú a finančnú krízu a nereálnosť požiadavky na zvýšenie štátneho rozpočtu ministerstvo práce predložilo dokument bez presnejšieho vyčíslenia finančných dopadov a požiadaviek na vyčlenenie peňazí zo štátneho rozpočtu v roku 2009. Podľa materiálu však bude treba peniaze nájsť okamžite po utlmení dôsledkov ekonomickej a finančnej krízy.
Na Slovensku úrady evidovali k 31. decembru 2008 spolu 52 706 cudzincov na akomkoľvek druhu pobytu a to vrátane občanov Európskej únie (EÚ) a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Štátnym príslušníkom tretích krajín (ktoré nie sú členmi EÚ) bolo v roku 2008 povolených spolu 11 553 prechodných pobytov, 7 694 trvalých pobytov a 225 tolerovaných pobytov. Od roku 2004 do roku 2008 počet cudzincov s povolením na pobyt v SR vzrástol viac než dvojnásobne, o 30 598, čo je podľa koncepcie vysoký prírastok cudzincov naznačujúci príťažlivosť krajiny pre cudzích štátnych príslušníkov.
V medzinárodnom kontexte je na Slovensku dlhodobo najnižší podiel cudzincov s povolením na pobyt medzi členskými krajinami EÚ. Počty zamestnaných cudzincov na slovenskom pracovnom trhu narastajú, no sú podstatne nižšie v porovnaní so zamestnanými cudzincami v tradičných imigrantských európskych krajinách.
Na trhu práce bolo na konci minulého roku 14 241 cudzincov, z toho 10 642 občanov z krajín EÚ a ďalších 3 599 bolo z tretích krajín. Najväčší záujem je u občanov Rumunska, nasledujú občania Českej republiky, Poľska a v poslednom polroku sa prudko zvyšuje záujem občanov Maďarska (ich počet sa za posledných sedem mesiacov zdvojnásobil). Z tretích krajín sa významne zdynamizovali počty občanov Vietnamu a Ukrajiny.